gry planszowe strategiczne > Stone Age (edycja niemiecka)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Stone Age (edycja niemiecka)

Stone Age (edycja niemiecka)

Walka o przetrwanie w epoce kamiennej

cena:

154.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 60 min.

wydawca: Hans-im-glueck
projektant: Michael Tummelhofer

wersja językowa: niemiecka
instrukcja: niemiecka

Opis


Gracze walczą o przetrwanie w epoce kamiennej, działając jako myśliwi, zbieracze, rolnicy i wytwórcy narzędzi. Zbierając surowce i hodując zwierzęta będziesz w stanie konstruować narzędzia niezbędne do tego, aby udało ci się zbudować cywilizację.


W 3 fazach gracze wykorzystują 40 ludzi z epoki kamiennej. W pierwszej fazie umieszczają swych ludzi w tych regionach planszy, w których będą według nich przynosić zyski, między innymi na terenach łowieckich, w ośrodku handlowym czy w kamieniołomie. Druga faza aktywuje jeden z tych obszarów. W trzeciej fazie gracze muszą dysponować wystarczającą ilością pożywienia, aby przetrwać.

 

Zawartość pudełka:

  • 1 plansza główna;
  • 4 plansze graczy;
  • 58 żetonów surowców (20 drewna, 16 cegieł, 12 kamieni, 10 złota);
  • 40 ludzi (w 4 kolorach);
  • 8 znaczników (w 4 kolorach I 2 rozmiarach);
  • 53 żetony żywności;
  • 28 żetonów budynków;
  • 18 żetonów narzędzi;
  • 1 figurka rozpoczynającego gracza;
  • 36 kart cywilizacji;
  • 7 kości;
  • 1 skórzany kubek na kości;
  • 1 karta pomocy;
  • 1 instrukcja.

 

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2013-09-04 idealna na wieczory autor: Jan Miedzik

Stone age jest:
- super wykonana z bardzo przyjemną grafiką, drewno papier i skóra, żadnych tandetnych plastików. Plansza solidna, domki i karty też niczego sobie;
- proste mechanizmy, a jednak nie ma jedynej słusznej drogi do zwycięstwa
- losowanie kart oraz domków delikatnie modyfikuje każdą rozgrywkę tak że po wielu partiach nadal chce się do niej wracać
- idealna na rodzinne wieczory, myślę że 8-9 latek nie będzie zawiedziony a dorośli nieźle się zdziwią jak przegrają
- element losowości w postaci kości nie powinien odstraszać, przy umiejętnym gospodarowaniu ludźmi nie mają one dramatycznego wpływu na rozgrywkę (jak to się zdarza w osadnikach z catanu)
- gra całkiem nieźle się skaluje ale jak to w wielu grach dopiero 3-4 osoby zapewniają miodność rozgrywki

Bardzo ciekawa pozycja, zapewnia niezła rozrywkę bez pożerania mózgu ;]
dodano: 2013-02-08 polecam autor: Bogusz Grabik

Polecam stone age zarówno dla początkujących, jak i bardziej
dodano: 2012-05-11 Rewelacja autor: Mateusz Górski

Dużo już tu recenzji więc ja od siebie dodam potwierdzenie że gra jest super, banalne zasady niebanalna rozgrywka czego chcieć więcej??
dodano: 2011-10-24 Każdy może zagrać. autor: drapichrust7

Szukałem gry o nieskomplikowanych zasadach, która wymaga troszkę główkowania. I znalazłem!

Stone Age interesowałem się już jakiś czas temu, ale odstraszyła mnie losowość kostek przy pozyskiwaniu surowców. Teraz wiem, że byłem w błędzie. Losowość jest, ale mechanika pozwala łatwo ją zniwelować - kupując narzędzia gracz może wpływać na wynik rzutu kostkami.

Szkoda, że nie wykorzystano potencjału budynków. Które oprócz tego, że przynoszą punkty zwycięstwa nie służą w żadnym innym celu.

Gra jest świetnie wykonana - no może oprócz skórzanym kubkiem na kostki, który śmierdzi niemiłosiernie i mimo kilku tygodni spędzonych na balkonie nadal nie nadaje się do użycia. Hans-im-glueck pokazuje, że dobrze wydana gra nie musi kosztować 150 zł.

Stone Age świetnie się skaluje. Dla każdej liczby graczy przygotowano małe modyfikacje zasad. Dzięki temu rozgrywka jest satysfakcjonująca nawet przy dwóch graczach.

Polecam!

dodano: 2011-09-16 Perła w kolekcji. autor: Przemysław Krajewski

Jedna z pierwszych gier jakie kupiłem i jak dotąd chyba najlepsza. Jest to gra po którą najczęściej sięgamy z żoną kiedy chcemy zagrać w jakąś szybką i niegłupią grę. Rozegraliśmy już kilkadziesiąt partii i ciągle nie mamy dość. Gra najlepiej działa kiedy gra się w trzy osoby, przy czterech graczach potrafi się moooocno wydłużyć, nasz rekord 3h - w tyle czasu spokojnie wyrabiamy się z pełną grą w Cywilizację: Poprzez Wieki!
Mimo występowania kostek ośmielę się zauważyć, że losowość jest naprawdę marginalna, najlepszym dowodem jest to, że nasze rozgrywki dwuosobowe zwykle kończą się niemal remisem, różnica między wygranym a przegranym wynosi zawsze maksymalnie kilka punktów (przy 300pkt wynikach :))
Kilka słów o wykonaniu - grafika przepiękna, cieszy oko; świetne kudłate meeple, drewniane kostki i skórzany kubek dopełniają jaskiniowego klimatu.
Doskonała relacja cena-jakość, brać w ciemno! Zwłaszcza że doskonale nadaje się dla początkujących planszówkowiczów. Od dawna szukam podobnej gry - niestety ani Egizia, ani Filary Ziemi, ani ostatni nabytek - Troyes, nie spełniły moich rozbudzonych nadziei. Ucieszyła mnie jednak ostatnia informacja o dodatku do Stone Age jaki ma się ukazać już na tegorocznym Essen. Czekam z niecierpliwością - mam nadzieję że uczyni grę jeszcze lepszą, jednocześnie wydłużając jej żywotność.
Moja ocena to 6 w skali od 1 do 5.
dodano: 2010-10-05 solidna autor: mro123

Po ok. 20 rozgrywkach stwierdzam, że to fajna gierka co której chętnie wracamy. Zasady do wytłumaczenia w 10 minut. Gra jest niezależna językowo więc nie ma znaczenia czy kupimy angielskie wydanie czy niemieckie, wykonana bardzo starannie i ładnie ilustrowana. Sprawdza się na dwie osoby. W grze jest mało negatywnej interakcji co sprawia, że dobrze się gra z dziećmi. Niektórzy narzekają na losowość, ale jak dla mnie w tej grze jest ok. (nie przeszkadza mi tak jak Osadnikach). Zawsze jest coś do roboty. Szkoda, że nie jest planowany jakiś większy dodatek. Stone Age to solidna gra.

dodano: 2009-11-12 Super, polecam autor: Sencek

Jedna z pierwszych moich gier i uważam że zakup udany
Proste zasady które można szybko wyjaśnić nowym graczom i co najważniejsze wszystkich Nowym się ona podoba.
Jest pewna losowość , która może czasami denerwować ale z drugiej strony wprowadza trochę zamętu i sprawia że nie każdy plan można zrealizować :)
Modyfikacje zasad przy rozgrywce dwuosobowej sprawiają że we dwie osoby gra się również bardzo dobrze.
dodano: 2009-08-30 przyjemna gra dla każdego autor: dzioka

Przejdę od razu do rzeczy.
Wykonanie: ładne ilustracje na grubej planszy, super kubeczek do rzucania kośćmi sprawiają że gra się przyjemnie jednocześnie nie przeszkadzają przy rozgrywce, tzn mimo rysunków nie ma chaosu na planszy. Pozostałe elementy takie jak surowce, znaczniki jedzenia oraz karty też bez zarzutu, nie są obleśne i jakoś szczególnie piękne ale przecież nie o to w tej grze chodzi.
Rozgrywka: Dość szybko się rozkłada - wystarczy wszystko poukładać w określonych miejscach na planszy, potasować karty cywilizacji oraz budynków i rozdać graczom ludziki i można zaczynać, trwa to jakieś 5 minut. Ja od razu kupiłem sobie za 6 złotych mały pojemniczek na śrubki w sklepie budowlanym i praktycznie od razu mogę przystępować do rozgrywki. Co do samego pudełka to jest ono tak zaprojektowane że nawet przy braku pudełeczka nie robi się bałagan i dodatkowo dołączone są plastikowe woreczki do posegregowania elementów.
Opiszę szybko jak wygląda kolejka.
Gracz ze znacznikiem pierwszeństwa w rundzie pierwszy rozkłada swoich ludzi na jakimś polu, potem następny do wyczerpania ludzików ( pierwszeństwo rozkładania zmienia się co turę )
Następnie, w zależności od tego gdzie umieściliśmy ludków otrzymujemy:
1 punkt na torze produkcji żywności
1 dodatkowego ludzika
1 narzędzie ( które można dodać do rzutu kostką )
możliwość rzutu kostką ( tyle kostek ile ludzików przy danym terenie ) o jedzenie, drewno, cegły, kamień i złoto - następnie wynik dzielimy odpowiednio przez 2,3,4,5,6 Tutaj właśnie można wykorzystać narzędzia i w ten sposób trochę zminimalizować losowość.
można też kupić kartę cywilizacji lub budynek. Budynek daje nam natychmiastowe punkty a karty cywilizacji jakieś bonusy w grze oraz dodatkowe punkty przy końcowej punktacji.
Co do losowości w grze to moim zdaniem jest jej tyle ile powinno być. Nie jest jej za dużo i za mało. Akurat tyle żeby grało się przyjemnie. Myślę że jeśli chodzi o losowość to każdy powinien zdecydować czy mu ona przeszkadza czy nie. Mi akurat przy tej grze nie przeszkadza ale np. w osadnikach z catanu strasznie mnie drażniła i dlatego już w to nie gram ( nie mówię że to zła gra ).
POLECAM tę grę tym którzy chcą pokombinować jak dojść do celu różnymi drogami gdyż w tej grze jest dużo możliwości wygranej. Dodatkowo rozgrywka nie trwa za długo tak 1h do 1,5h przy grze 2 osobowej. Kiedy osoby znają reguły to można zejść nawet do kilkudziesięciu minut (no ale to tylko w przypadku osób które szybko grają ).
Dodatkowym plusem jest to że można do tej gry łatwo przekonać osoby nie lubiące gier planszowych lub starsze osoby.
POLECAM KAŻDEMU.
dodano: 2009-07-29 na dzień dzisiejszy nr 1 autor: kasiaciepal

Bardzo udana gra. Mówi się, że w stylu Filarów Ziemii ale moim zdaniem o wiele lepsza i wcale nie tak podobna. Gra bardzo ładnie wykonana, pudło najgrubsze z gier, które posiadam. Gra dzieli się na 3 fazy. W pierwszej rozmieszczamy ludzi po planszy (las, polowanie, kamieniołom, budynki, karty cywilizacji) i to może się kojarzyć z Filarami. Raz jeden gracz, potem następny. W drugiej fazie gracz który zaczynał jako pierwszy realizuje za jednym zamachem wszystkie akcje gdzie są jego ludzie. O ilości pozyskanych surowców decyduje rzut kostkami. Po skończeniu, drugie gracz realizuje. Trzecia faza to karmienie ludzi, na jednego ludka, a na początku jest ich 5 może być do max 10 w kolejnych grach przypada jedna sztuka jedzenia; na początku gry dostajemy 12 sztuk jedzenia. Są punkty zwycięstwa, można je zyskać odrazu dzięki kupowaniu budynków. Całą resztę podlicza się pod koniec gry i tak naprawdę nigdy niewiadomo kto wygra. Karty cywilizacji są przeróżne, a one odgrywają jedną z kluczowych ról w podliczaniu punktów na koniec. Można zebrać karty z zielonym tłem, gdzie każda jest warta po 5 pkt, jest ich 8 rodzaji podwójnie więc można otrzymać max 40 pkt i każdy 1pkt za powtórzoną, a są karty z piaskowym tłem, z ludzikami na dole, które mówią na koniec o ile razy trzeba pomnożyć liczbę swoich budynków, czy narzędzi. Karty cywilizacji dają też w trakcie gry korzyści, np odrazu otrzymujemy żeton złota, czy pkt zwycięstwa. Jeżeli zadbamy o pasek żywności max 10 pkt stając na pole POLE (1 pkt żywności na turę) to mając max 10 ludzi potem wcale nie musimy troszczyć się o jedzenie, bo samo się produkuje. Narzędzia służą przy rzutach kośćmi do tego iż daną liczbę możemy dodać jednorazowo w turze do zwiększenia liczby surowców. Gra kończy się gdy skończą się karty surowców lub budynków. Zdarza się, że gracz który prowadzi nawet z 70 pkt zwycięstwa przegrywa z racji mniej korzystnych kart cywilizacji a zdarza się, że i tak może wygrać.Karty cywilizacji jak i budynki nabywamy świadomie za określoną opłatą, nie jest to losowe, więc mamy spory wpływ na wynik końcowy. Interakcja raczej znikoma, jest tak dużo pól do stanięcia, że nie boli gdy ktoś niby coś zajmuje, zawsze jest inne równie korzystne miejsce. Losowość mimo kostek moim zdaniem niewielka. Są sposoby dzięki narzędziom by mieć większą ilość chcianych surowców. Moje gry przebiegają tak, że z reguły każdy ma surowce do zapłaty, nie paraliżuje to gry. Instrukcja na początku trochę zawiła ale już po pierwszej próbnej grze wszystko staje się oczywiste. Grę komuś można wytłumaczyć w 3 minuty. Gra trwa co najmniej 1,5 godz. Przy dwóch graczach wygląda tak samo jak przy 3, jedynie czas się wydłuża. Nie ma znaczenia ile osób, jak wspomniałam każdy znajdzie coś dla siebie by stanąć, bo plansza oferuje sporo korzystnych miejsc. Obecnie jest to gra do której najczęściej siadam. Ale staram się nie grać codziennie, wydaje mi się, że z racji tego iż długo trwa i tego, że mimo trochę innego rozłożenia kart gra przebiega dosyć podobnie za każdym razem, można się nią "przejeść", a tego nie chcę. POLECAM