gry planszowe wojenne > 111 Alarm dla Warszawy
GRY WOJENNE
logo przedmiotu 111 Alarm dla Warszawy

111 Alarm dla Warszawy

Taktyczna gra o obronie Warszawy przed atakiem Luftwaffe. 

cena:

24.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: 2
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 30 min.

wydawca: Instytut Pamięci Narodowej
projektant: Karol Madaj , Tomasz Ginter

wersja językowa: polska

Opis


111 jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch graczy. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 roku i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska. Niemieckie Luftwaffe atakuje stolicę Polski - Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. Z pomocą przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków. Gra 111 nieprzypadkowo nawiązuje do innej planszowej gry historycznej - 303. W rocznicę 1 września 1939 roku polscy piloci, latający w barwach 111 eskadry myśliwskiej, rozpoczęli walkę w słynnym Dywizjonie 303. To właśnie oni zdecydowali o alianckim zwycięstwie w Bitwie o Anglię.  Zawartość:plansza do gry wzorowana na polskiej mapie sztabowej9 dwustronnych żetonów z samolotami1 żeton polskiej artylerii przeciwlotniczej3 żetony maskujące3 kości strzału1 wskaźnik zużycia paliwa10 znaczników strzałubroszura z instrukcją i opracowaniem historycznym

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2017-06-22 najlepsza gra lotnicza od IPN autor: kopernik92

Na wstępie muszę powiedzieć, że gra raczej spodoba się osobom, które interesują się historią, pozostałych może nie wciągnąć.

IPN po raz kolejny podjął ciekawy temat, jakim jest lotnicza obrona Warszawy. Dobrze przestawione są realia tamtych czasów: przewaga militarna Luftwaffe, którą Polacy niwelowali poprzez swoje doskonałe wyszkolenie.

Nie ma co ukrywać, że gra jest "kopią" (ale dobrą kopią) gry 303 ze zmienioną scenerią. Jednak delikatne zmiany (inne ruchy polskich samolotów, dodanie chmur, artyleria oraz różnice prędkości jednostek) sprawiły, że rozgrywka jest o wiele ciekawsza.

Moim zdaniem w całej trylogii lotniczej od IPN 111 jest najlepszą grą. Bardzo podoba mi się, że zachowana jest kontynuacja tradycji, tzn. 111 Eskadra Myśliwska dziedziczyła tradycje po 7 Eskadrze Myśliwskiej, a sama dała początek Dywizjonowi 303.
dodano: 2013-10-24 303+ autor: leser

303 wywarło na mnie bardzo korzystne wrażenie - do tej pory uważam, że to jeden z najlepszych dostępnych na rynku dwuosobowych fillerków. 111 to swego rodzaju prequel gry o bitwie o Anglię. Tym razem przenosimy się do pierwszych dni wojny i miast Londynu bronimy Warszawy.

Rozgrywka w porównaniu do poprzednika jest jeszcze bardziej asymetryczna - polskie samoloty są znaaaacznie wolniejsze od niemieckich maszyn (polski myśliwiec nie ma możliwości skutecznego dogonienia niemieckiego bombowca) za to nieco bardziej zwrotne (po ostrzale wybierają pole, na które przelatują). Do tego wszystkiego dochodzą chmury, w których można się skutecznie skryć i artyleria przeciwlotnicza.

To wszystko - zmian jak widać nie ma wiele. 111 to nadal niezwykle prosta i bardzo szybka dwuosobówka. Jednocześnie jednak kombinacji jest więcej i "pomóżdżyć" trzeba nieco bardziej.

Wykonanie, jak IPN już zdążył przyzwyczaić, na świetnym poziomie. Gra zdecydowanie warta swej ceny, nawet jeśli ma się już w kolekcji 303.

dodano: 2013-10-12 Idealna na szybką przystawkę :) autor: Michał Parśniak

Moim zdaniem ulepszenie 303, czyli 111 jest na prawdę świetną grą taktyczną. Dodanie utrudnień jak ukrywanie się w chmurach, czy odwzorowanie słabszych poskich maszyn wymuszają stosowanie oddzielnych taktyk dla każdej ze stron.
Olbrzymim plusem gry jest niepowtarzalność rozgrywek. Każda rozgrywka będzie się różnić od poprzedniej. Plansza to także duży plus, plansza w klimacie polskiej mapy sztabowej to świetny pomysł.
Jedyny minus to możliwość wykonania 2 akcji podczas tury przez każdy polski samolot ;)
Porządnie wykonany produkt za nieduże pieniądze.
Podsumowując polecam fanom historii Polski. Poza tym to świetny przerywnik do jakiś dłuższych tytułów gdy czekamy na pozostałych znajomych ;)