gry planszowe wojenne > Gandhi: The Decolonization of British India, 1917–1947
GRY WOJENNE
logo przedmiotu Gandhi: The Decolonization of British India, 1917–1947

Gandhi: The Decolonization of British India, 1917–1947

Dziewiąty tytuł z cieszącej się dużym uznaniem serii COIN. Ostatnie lata kolonii brytyjskiej w Indiach

cena:

325.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 1 do 4

wydawca: GMT (2019)
nr katalogowy: GMT1903
projektant: Bruce Mansfield

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


Gandhi: The Decolonization of British India, 1917–1947 is Volume IX in GMT’s acclaimed COIN Series. Exploring one of the world’s most prominent experiments with nonviolent resistance, Gandhi takes us to the subcontinent of India, the jewel in the crown of the British Empire, for a detailed look at the final decades of the British Raj. 1 to 4 players compete to determine the future of India; will the transition to home rule be a peaceful one, will India be split apart by partition or civil war, or will it remain firmly in the grip of empire?

Gandhi offers a fresh perspective on the history of insurgency with the addition of a new type of faction to the COIN Series, the Nonviolent (NV) faction, while retaining the multi-faction, asymmetrical, card-assisted system of earlier titles in the COIN Series. COIN veterans will be able to jump right in. Other features include:

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2021-03-22 Kolejna fenomenalna odsłona serii COIN autor: mirgalad

Gandhi to asymetryczna gra wojenna przenosząca nas w czasy dekolonizacji Indii Brytyjskich. Pozycja wymagająca, o dość wysokim progu wejścia, szczególnie dla graczy, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z serią COIN. Ale i dla starych wyjadaczy znajdzie się coś nowego. Po pierwsze: w grze pojawiają się frakcje, które nie stosują przemocy (Indyjski Kongres Narodowy i Liga Muzułmańska), co nie miało miejsca w poprzednich odsłonach tej serii. Po drugie: Gandhi posiada całkiem nowy system gry jednoosobowej, oparty na specjalnej talii kart i paru tabelkach. Brzmi skomplikowanie? Na początku rzeczywiście potrzeba trochę wysiłku, by nauczyć się sterowania botami. System jest jednak bardzo logiczny, a nagrodą za włożony trud jest gra solo, która daje bardzo intensywne wrażenia i świetnie symuluje pojedynek z prawdziwymi graczami. Niemal wszystkie swoje partie rozegrałem w pojedynkę i za każdym razem zabawa była przednia. Grałem także w dwie osoby, używając botów do sterowania pozostałymi dwiema frakcjami (oprócz wcześniej wymienionych w grze są jeszcze frakcje Brytyjczyków i rewolucjonistów), gdyż wszystkie cztery muszą zawsze brać udział w partii. I sterowanie botami w żaden sposób nie zaburzało naszej gry. Można także grać w dwie osoby, kierując jednocześnie dwiema frakcjami, ale to jest już zrobione ewidentnie na siłę (zgodnie z instrukcją jeden gracz powinien wtedy sterować Brytyjczykami i rewolucjonistami, ale te strony mają zbyt sprzeczne cele, by to miało sens). Przechodząc do tła historycznego - gra bardzo dobrze oddaje realia sporów, które miały miejsce w Indiach w pierwszej połowie XX w. Osobiście od lat interesuję się historią Indii (a w szczególności historią Mahatmy Gandhiego) i jestem zachwycony tym, jak ten temat został przedstawiony. Ale nawet jeśli ktoś nie jest historycznym maniakiem, ale lubi gry strategiczne, to także powinien docenić tę pozycję. Warunek: trzeba być gotowym na poświęcenie sporej ilości czasu na naukę zasad. Jak również na samą partię. Gandhi to nie jest gra na 2-3 godzinki. Nawet rozegranie krótkiego scenariusza zajmie ich więcej, a na pełny trzeba poświęcić właściwie cały dzień. Ale jeśli, Drogi Czytelniku, nie zemdlałeś czytając te słowa, a wręcz przeciwnie: poczułeś podekscytowanie, to Gandhi jest grą dla Ciebie!