GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Tribune

Tribune

Walka o wpływy w antycznym Rzymie. Czy uda ci się zdobyć tytuł trybuna?

cena:

159.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 60 min.

wydawca: Fantasy Flight Games
projektant: Karl-Heinz Schmiel

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


Rzymianie, pochylcie się przed Trybunem.

Biedni czy bogaci, silni czy słabi usłyszcie słowa Trybuna. On jest jednym z was, ale to on jest Trybunem, on jest primus inter pares - pierwszym pośród równych.

Witajcie w najbardziej zdumiewającej metropolii antycznego świata - Rzymie. Miasto pełne życia, zamieszkane przez zróżnicowane społeczeństwo. Pod tymi różnicami kryje się jednak jedna istotna wspólna cecha. Wszyscy są Rzymianami.

Wciel się w rolę jednej ze wspaniałych rodzin patrycjuszy o dużej władzy i szerokich wpływach. Zdobądź kontrolę na siedmioma frakcjami miasta, które z kolei kontrolują wiele aspektów rzymskiej kultury.

W Trybunie, spróbujesz stać się najpoteżniejszą rodziną w Rzymie. Czy legiony będą ci oddane? Czy zaskarbisz sobie przychylność bogów? A może nawet zdobędziesz tytuł Trybuna?

Przygotuj się aby od nowa napisać historię starożytnego Rzymu!

 

 

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2012-03-16 Orzech włoski autor: iguana

Reguły gry streścił poprzednik, więc ograniczę się do wrażeń.
Po pierwsze, mechanika gry jest tak pomyślana, że bardzo trudno wytłumaczyć ją graczom niedzielnym. Niby wszystko jest proste i logiczne, ale żeby wykonać pewne manewry, trzeba wymyślić sobie łańcuch akcji. Niektóre podpowiedzi są na kartach, niektóre na planszach graczy, w efekcie czego ludzie zapominają z nich korzystać, przez co cierpi wynik. I przestrzegam przed polską wersja instrukcji krążącą w sieci: są w niej dziury, których nie ma w wersji angielskiej. Dlatego jeżeli chcecie zaprosić znajomych do gry, zagrajcie w Trybuna parę razy z rzędu, co by utrwalić reguły. Inaczej, po miesiącu, zaczniecie od nowa.
Gra broni się na 2 osoby, ale wtedy jest banalnie. Generalnie, im więcej ludzi, tym trudniej i fajniej. Gdy zrozumie się mechanikę, gra płynie wartko i co najważniejsze, szybko. Wszystkim bardzo się podobała, nawet tym, którzy nie ogarnęli całości. Szkoda, że nie chodzi na 5 osób, ale od tego jest dodatek. Oceniam tytuł na 4+, a zaokrąglam w górę z sympatii dla autora "Die Machera".
dodano: 2011-05-26 Klimat starożytnego Rzymu autor: Sebastian Lipka

W grze Tribune 2-5 graczy (po zakupie dodatku 6 graczy) wciela się w głowy rzymskich rodzin, których celem jest zdobywanie kontroli nad różnymi frakcjami w starożytnym Rzymie (jest ich 7: gladiatorzy, legaci, pretorianie, plebejusze, patrycjusze, westalki, senatorowie). Kontrola nad frakcją daje przywileje,dzięki którym możemy spełnić warunki zwycięstwa-nie ma tutaj standardowych punktów zwycięstwa czy czegoś równie podobnego. Warunki zwycięstwa zależą od ilości graczy,a jest nimi np. posiadanie wiecznej łaski bogów, zdobycie określonej ilości wieńcy laurowych, posiadanie określonej ilości pieniędzy, kontrola nad określoną ilością frakcji, czy też posiadanie urzędu tytułowego Trybuna.
Mechanika gry to najogólniej mówiąc worker placement połączony ze zdobywaniem kart określonego rodzaju. W swoim ruchu wystawiamy swoich popleczników do różnych "dzielnic" starożytnego Rzymu po to, aby zdobywać karty reprezentujące wpływy. Następnie dzięki tym wpływom próbujemy przejąć kontrolę nad wymienionymi wyżej frakcjami, po to aby osiągnąć z tego tytułu określone przywileje np. znacznik kontroli legionów, wieńce laurowe, łaskę bogów, czy nawet wynajęcie płatnego mordercy, po to aby osłabić frakcję kontrolowaną przez innego gracza, aby w następnej turze ją przejąć, i inne.
Gra dobrze się skaluje zarówno w 2 jak i w 5 osób (mam dodatek na 6, ale jeszcze nie było okazji zagrać w pełnym składzie). Przy dwóch osobach gra się trochę łatwiej, tzn łatwiej przejmuje się kontrolę nad frakacjami, ale nie znaczy to, że jest trywialnie. Stopień skomplikowania gry rośnie proporcjonalnie do ilości graczy.
Gra przepięknie wydana, klimatyczna plansza, piękne karty: notabene nie ma w chwili obecnej żadnych koszulek ochronnych do tego rozmiaru kart. Gra wydana w języku angielskim, jednakże tekstu jest na tyle mało, iż nie powinnno stanowić to żadnego problemu. Ze stron BGG można ściągnąć polskie tłumaczenie.
Podsumowując: dobry tytuł, ciekawa tematyka, piękne wydanie, czuje się klimat starożytnego Rzymu.Polecam