gry planszowe strategiczne > Istanbul (edycja polska)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Istanbul (edycja polska)

Istanbul (edycja polska)

Witaj na bazarze w Istambule

cena:

118.90 106.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 50 min.

wydawca: Wydawnictwo Portal (2015)
projektant: Rüdiger Dorn

wersja językowa: polska

Opis


Wrzawa i zgiełk wypełniają bazary w Stambule. Kupcy oraz ich pomocnicy zaczynają kolejny dzień w wąskich alejkach, pomiędzy straganami. Tutaj liczy się dobra organizacja pracy, która pozwoli nam przegonić konkurencje i zdobyć bazary Stambułu! Czas rozpocząć kolejny dzień w tym upalnym mieście,a miarą dzisiejszego sukcesu będzie liczba rubinów w naszej sakwie.
Istanbul, którego autorem jest Rüdiger Dorn, twórca takich tytułów jak: Goa, Genoa czy też Louis XIV, to pierwsza gra ekonomiczna wydawana przez 2Pionki.
Każdy gracz przewodzi Kupcowi oraz czterem jego Pomocnikom, którzy przemieszczają się pomiędzy 16 Lokacjami bazaru. Każda Lokacja pozwala nam na wykonanie innej akcji. Niektóre z akcji pozwolą graczom na zdobycie Rubinów. Grę wygra ten, kto pierwszy zdobędzie 5 Rubinów (6 w grze 2-osobowej).
Wyzwanie, jakie stawia gra przed graczem, polega na długofalowym planowaniu akcji. Kupiec gracza porusza się po bazarze Stambułu wraz ze swoimi pomocnikami. Aby gracz mógł wykonać lokacje, na której się zatrzymał musi pozostawić tam jednego ze swoich pomocników. W innym przypadku akcja nie zostanie wykonana, a liczba pomocników jest ograniczona! Nie zapomnijcie wrócić po swoich niezastąpionych pomocników, bo bez nich nie wykonacie żadnej akcji.

Zawartość pudełka:
16 płytek lokacji
5 wózków
15 rozszerzeń wózka
7 naklejek
5 żetonów kupców
25 żetonów pomocników
5 żetonów członków rodziny
20 znaczników towarów
26 kart bonusowych
16 żetonów meczetów
10 żetonów popytu
30 żetonow monet
4 znaczniki poczty
5 skrótów zasad
1 żeton pierwszego gracza
1 pion burmistrza
1 pion przemytnika
32 rubiny
2 kości
1 instrukcja

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2016-02-19 Prosta, ale wymagająca. autor: Jaroslaw Chmiel

Bardzo ciekawa gra euro. Spełnia w sumie dwie role. Z jednej strony jest na tyle prosta i intuicyjna że może pełnić rolę gry rodzinnej, a nawet wprowadzającej w świat planszówek. Z drugiej strony mechanika jest na tyle ciekawa, że pozwala na sporą dawkę kombinowania i planowania. Bardzo ładnie wydana, dzięki czemu przyciąga wzrok i chętnie wykłada się ją na stół. Co prawda niektórzy mogą uznać, że w grze jest lepsza i gorsza droga do zwycięstwa, ale mimo wszystko nie jest to coś absolutnego. Grając z pomysłem i odpowiednio przewidując da się wygrać grę dowolną strategią. Losowe rozmieszczanie kafli rynku zwiększa regrywalność, więc nie trzeba się martwić, że gra szybko się znudzi, czy stanie powtarzalna.
dodano: 2015-09-15 Rüdiger Dorn w formie autor: the_ka

Istanbul to strategiczna gra przeznaczona dla 2-5 osób. Wykonanie: Płytki lokacji, "stragany" graczy, skrót zasad oraz pozostałe kartonowe elementy wykonane z solidnej grubej tektury. Kafelki czytelne, po 1 rozgrywce już nie są potrzebne skróty zasad. Cyfry oznaczające rozkład kafli czytelne tylko w przypadku tych brązowych - te niebieskie i zielone w gorszym świetle mniej czytelne. Rubiny bardzo ładnie się prezentują. Instrukcja krótka i dobrze napisana.

Gra pomimo prostych zasad daje sporo możliwości rozegrania ruchu. W grze nie ma przestojów, szczególnie jeżeli gramy kolejny raz i znamy już działanie kafelków. W swojej turze gracz wykonuje ruch stosikiem pionków zawierającym kupca i jego pomocników (ruch o 1-2 pola) a następnie wykonuje akcję na polu, na którym się zatrzymał (opłata 2 liry za każdego innego kupca na tym kaflu). Aby wykonać akcję pozostawia tam jednego pomocnika albo zabiera z tego kafelka pomocnika, którego wcześniej tam zostawił. Tura gracza jest prosta ale wymaga optymalizacji aby jak najefektywniej poruszać stosik żetonów kupca z pomocnikami. Dodatkowym pionkiem jest członek naszej rodziny, który znajduje się w wiezieniu - po wejściu na pole więzienia przestawiamy go na dowolny kafel ignorując obecność innych pionków. Na kafelkach można spotkać piony przemytnika i burmistrza, którzy podczas spotkania dają dodatkowy profit (przemytnik - surowiec, burmistrz - karta). Wygrywa gracz, który wcześniej zbierze odpowiednią ilość rubinów (2 graczy - 6 rubinów, 3-5 graczy - 5 rubinów).

Istanbuł to szybka gra, w której pomimo prostych zasad jest sporo kombinowania. Dzięki różnorodnemu rozkładowi kafelków, gra zapewni wiele partii i szybko się nie znudzi.

ocena: 9/10
dodano: 2015-09-13 Proste wyścigowe euro autor: Łukasz Wychowaniak

Grałem do tej pory 3 razy - w 2, 3 i 4 osoby. I jest jak w tytule recenzji - jest to proste wyścigowe euro.

Proste, bo w swojej turze ruszmy się i wykonujemy akcje z odwiedzonej lokacji lub pasujemy. Do tego proste zasady poruszania i aktywowania akcji (do dwóch pól i musimy zostawić lub zabrać asystenta), intuicyjne zasady każdej z 16 lokacji oraz reguły działania burmistrza i przemytnika. Do wytłumaczenia w 5 minut, najlepiej w trakcie setupu.

Wyścigowe, bo gramy dopóki jeden z graczy kupców nie zgromadzi 5 rubinów. Zamiast sztywno określonej liczby tur jedna prosta zasada i już. Dodatkowo szybkie tury i praktycznie zerowy downtime – ruch, akcja, następny gracz.

Euro, bo konieczne do zwycięstwa rubiny zdobywamy poprzez zdobywanie i wydawanie surowców – owoców, materiałów, przypraw i bużuterii. Jest trochę klimatu, bo grafiki, lokacje i dostępne na nich akcje są związne z tematem, ale bardziej zależy on od grających – w końcu przesuwamy drewniane krążki i kostki po tekturze. Mamy kilka dróg do zwycięstwa, bo rubiny można zdobyć na kilka sposobów. Losowość jest jak przystało na euro mała – mamy dwie lokacje bazujące na rzucie 2k6, losowe rozmieszczenie burmistrza i przemytnika oraz losowy dociąg kart bonusów.

Z pozostałych rzeczy:
- wykonanie na duży plus – elementy na odpowiednim poziomie, graficznie gra jest ładna, a instrukcja jasna i klarowna. - pudełko zawiera sporo powietrza, ale po pierwsze jest to standardowe średnie pudło Portalu, a po drugie spokojnie pomieści wychodzący na Essen dodatek :)
- czas gry – do godziny, ale wraz z doświadczeniem coraz krótszy
- pozytywna interakcja w sam raz, bo spotykając kupca musimy mu zapłacić aby wykonać akcję, mamy dodatkowy wyścig po meczety – im później tym „drożej”, podbieranie kafelków popytu i do tego fajny twist z odsyłaniem „kuzyna” do więzienia. Za to nie możemy nic przeciwnikom zabrać ani zniszczyć – czyli nie będzie kłótni w rodzinie.
- regrywalność chyba mała – róznice to jedynie układ lokacji inny za każdym razem, inne położenie burmistrza i przemytnika oraz losowekarty bonusów

Podsumowując gra jest dobra, zwłaszcza jako prosty gateway lub gra familijna. Kolorowe i klimatyczne wykonanie oraz brak negatywnej interakcji zdecydowanie na plus dla szukających prezentu dla lepszej płci. Dla geeków chyba jednak za prosta co obniża nieco ocenę. Dodatkowo minus ode mnie i to ze znakiem zapytania za małą regrywalność, ale zanim to sprawdzę wyjdzie dodatek, więc ocena końcowa to 4-.
Łukasz