GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Confucius

Confucius

cena:

95.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 5
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 90 min.

wydawca: JKLM
projektant: Alan Paull

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2011-11-06 pozycja nr 1 w naszej kolekcji autor: Piotr Czuba

Moja ulubiona gra, zajadła, mięsista..........
Jest to gra typu Worker Placement. Jest osadzona Chinach z czasów dynastii Ming, panującej od połowy XIV do połowy XVII wieku. Rządził tedy cesarz Hongwu, ustanawiając nowy kodeks prawny podkreślający wagę więzi rodzinnych i oparty na ideologii Confuciusa. Wykorzystując siłę militarną czynił podboje walcząc min. z Mongołami i jednocześnie organizował dalekie wyprawy morskie podczas których dopłyną do Ameryki Płd i Ameryki Płn.
W tej grze zadaniem graczy jest

W grze Confucius każdy z uczestników będzie starał się objąć kontrolę na kilku kluczowych aspektach. Mam tu na myśli kontrolę w Ministerstwach (są 3 - Ministerstwo Militarne; Ministerstwo Finansów, Ministerstwo pracy i żeglugi), ponadto zdobywać punkty biorąc udział w wyprawach wojenych oraz wyprawach morskich. Gracz mają możliwość używania swoich wpływów na Uniwersytecie celem finansowania studentów mogących w przyszłości zostać Ministrami w różnych Ministerstwach. Oczywiście inni również będąc czynić takie podchody. Korumpowanie urzędników jest nieodzowne jeśli chce się uzyskać kontrolę i być może zostać Ministrem , Generałem lub Admirałem.
Ważnym i oryginalnym elementem jest rozdawanie podarunków, tak by rywale czuli się zobowiązani do pomocy waszym rodzinom - to ma ryt historyczny.
Jarzmo zobowiązania można z siebie zrzucić poprzez podarowanie podarunku o większej wartości lub oddaniu części wpływu w jednym z Ministerstw.
Jednocześnie wręczanie i otrzymanie prezentów powoduje że nasza liczba akcji wzrasta (max do 5 akcji na turę - wyjściowo przysługują nam 3 akcje). To też może być istotne. Potrzebujemy również pieniędzy, znaczników do rekrutacji Armii i znaczniki do budowy Dżonek.
Korumpowanie odbywa się dwu-fazowo. Pierwsze przekupienie nie gwarantuje nam tego że do końca gry, Urzędnik będzie dla nas lojalny (może jeszcze zmienić zdanie poprzez pewne wydarzenia), dopiero druga łapówka powoduje że będzie lojalny do końca)
Ciekawym jest to że gdybyśmy chcieli wręczać łapówkę dwukrotnie jednemu Urzędnikowi aby był dla nas wierny do końca to trzeba zużyć na to 3 akcje w jednej turze. Jeżeli zrobimy to w dwóch turach to poświecimy sumarycznie 2 akcje.
Sporo jest niuansów, sporo strategii, zasady się zazębiają aż do bólu. Klimat się czuje nosem...... po prostu świetna pozycja i TYLE