GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Artus

Artus

Rywalizacja przy okrągłym stole króla Artura

cena:

59.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 9 lat
czas gry: ok. 60 min.

wydawca: Alea
projektant: Wolfgang Kramer , Michael Kiesling

wersja językowa: europejska
instrukcja: angielska

Opis


W grze Artus, legendarny okrągły stół to centralny punkt gry z miejscem oznaczonym koroną, przeznaczonym dla króla, miejscami na krawędziach oznaczonymi od +10 do -15 oraz kilkoma miejscami wartymi 0.

Każdy z graczy ma w ręku 6 kart - dwóch rycerzy, dwie karty daniny i dwie karty punktacji - i w każdej kolejce zagrywa dwie z nich. W ten sposób gracze mogą umieszczać pionki w swoim kolorze lub neutralne wokół stołu, zdobywać pewne obszary lub pionki oraz umieszczać pierścienie na neutralnych pionkach i przesuwać je. Ten z neutralnych pionków, który ma na sobie trzy pierścienie, jest aktualnym królem, a stół zawsze ustawia się tak aby król siedział przy koronie. Więc gdy nowy król zdobywa władzy, wszyscy gracze nagle znajdują się z zupełnie innych miejscach.

Gracz, który po 11 rundach ma najwięcej punktów wygrywa. W grze są dwa zestawy reguł: podstawowe do gry rodzinnej czy dla początkujących oraz zaawansowane dla doświadczonych graczy.

 

Zawartość pudełka:

  • trzyczęściowa plansza
  • obracany moduł planszy (okrągły stół)
  • znacznik świni
  • 88 kart
  • 28 pionków
  • plastikowa, przezroczysta podstawka
  • 10 złotych pierścieni na pionki
  • 12 płytek punktów


 


Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2012-02-14 Stary Krammer i może autor: iguana

Gra przeszła bez echa, a okazało się, że to doskonały tytuł dla 2,3 osób. Wariant podstawowy jest doskonały do gry z dziećmi i wcale nie taki banalny. Wariant zaawansowany zdecydowanie bardziej bolesny i wymagający. Czy lepszy, wyjdzie w praniu, póki co, oba są świetne. Szczerze polecam, gra trwa ok 30 minut i zmusza do myślenia. No i sama mechanika jest świeżutka, co w zalewie worker-placementów i turlanek działa na plus.
dodano: 2012-01-07 Mnie się podoba ! autor: monga

Wystawiam 4 - jako ocenę obiektywną, subiektywnie patrząc wystawiłabym 5 - dlaczego ? Dlatego, że gra ma bardzo oryginalny mechanizm, którego nie widziałam do tej pory. A do tego gra się bardzo przyjemnie i w miarę szybko.

Wokół okrągłego stołu każdy ma swoich rycerzy, siedzi też król, siedzi 3 szlachciców. Każde miejsce przy okrągłym stole jest punktowane - mogą to być punkty dodanie, ujemne, są też zera, a wokół stołu na planszy są obszary w różnych kolorach. Ponieważ stół się obraca w trakcie gry miejsca pry stole zmieniają swoje położenie - czasem na obszarze czerwonym są same ujemne punkty a czasem dodatnie.

Każdy z graczy otrzymuje taką samą talię kart, którą tasuje i ciągnie 6 na rękę (po 2 karty każdego z 3 rodzajów). Tak więc każdy zaczyna z innymi kartami ale w trakcie gry wszyscy muszą rozegrać wszystkie swoje karty. Są karty które pozwalają przesuwać pionki przy stole (w tym króla !!! - wtedy stół się kręci, bo król zawsze musi siedzieć na honorowym miejscu), są karty któe pozwalają koronować nowego króla (w kilku krokach) - wtedy również stół się kręci i wreszcie są karty punktowania.

Karty punktowania po pierwsze nie w każdym układzie na planszy można zrealizować (np. kartę można zapunktować wtedy, gdy mamy 3 pionki na czerwonym obszarze - trzeba najpierw do takiej sytuacji doprowadzić), po drugie nawet jeśli spełniamy dany układ może on być dla nas wyjątkowo niekorzystyny, jeśli w tym momencie na czerwonym obszarze będą pola -15, -14, -13 - i my na nich będziemy stać. I uwaga - jeżeli nie możemy zrealizować układu to dostajemy za niego również ujemne punkty !!!

Po rozegraniu 11 rund (w każdej rundzie zagrywamy 2 karty i dobieramy nowe 2 z dowolnego stosu) wygrywa ten kto ma najwięcej punktów.

Ja ze swej strony polecam, szczególnie tym, którzy szukają w grach czegoś innego, czegoś nowego :)