GRY STRATEGICZNE
Dracula vs Van Helsing (edycja polska)
Trzymająca w napięciu asymetryczna gra dwuosobowa!
Podstawowe informacje:
liczba graczy: 2
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 30 min.
wydawca: Muduko (2024)
projektant: Maxime Rambourg , Théo Rivière
wersja językowa: polska
Opis
ciel się w Draculę lub Van Helsinga podczas legendarnego pojedynku.
Stocz walkę o pięć dzielnic na planszy, porównując karty z przeciwnikiem. Jeśli Dracula ma kartę o wyższej wartości, to przemienia jedną osobę z dzielnicy w wampira. Kiedy Van Helsing ma wyższą kartę, to Dracula traci punkt życia.
Zawartość gry:
plansza miasteczka
1 planszetka siły kolorów
1 drewniany znacznik okrętu
20 dwustronnych żetonów ludzi/wampirów
4 żetony kolorów
12 żetonów punktów życia
32 karty
2 podstawki na karty
Recenzje naszych klientów:
zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną
dodano: 2024-03-25
An interesting trick taking game
autor:
Maryna Driuchkova
Very fun variation on trick taking. The game tends to be quite close with tension building up progressively. All in all an excellent two player game, ideal to bring to the pub.
Very fun variation on trick taking. The game tends to be quite close with tension building up progressively. All in all an excellent two player game, ideal to bring to the pub.
Dracula vs Van Helsing jest zaskakująco dobrą grą. Co więcej, to zaskakująco dobra gra o zbieraniu lew. Co jeszcze bardziej zaskakujące, to fakt, że jest tylko dla dwóch graczy. Te trzy cechy razem rzadko kiedy chodzą... trójkami. :) Dodatkowo wszystko okraszone jest charakterystycznymi grafikami od Webersona Santiago (znanego choćby z równie mrocznej Krwawej Oberży).
W swojej turze gracz dobiera kartę (w sumie, to kafelek, ale o tym za chwilę) i decyduje czy wymienić ją z którą z kart, której użyje do zdobycia przewagi w jednym z kilku dzielnic na planszy. Jeśli podmieni kartę, to podmieniona jest odrzucana. Jeśli nie podmieni, to ta dobrana jest odrzucana. Każda wartość karty związana jest z jakimś efektem przy odrzucaniu. Są takie robiące dobrze przeciwnikowi, nam, pozwalające zmienić kolor atutowy… no właśnie! To gra o zbieraniu lew, jaki kolor atutowy? Karty bowiem są w 4 kolorach. Atutowy wygrywa zawsze z pozostałymi. Te pozostałe mają swoją hierarchię. Runda kończy się, kiedy gracz o tym zdecyduje na jeden z dwóch sposobów. Działa? Tak. Daje emocje? I to jakie!
Gra jest w fajny sposób asymetryczna. Gracz-wampir nie chce stracić wszystkich punktów życia. Zamiast tego chce jak najszybciej przejąć pełną kontrolę nad jedną z dzielnic. Ponieważ kontrola nad dzielnicami rozpatrywana jest w określonej kolejności, to te 2-3 pierwsze nabierają na znaczeniu. Czasem języczkiem u wagi staje się któraś z ostatnich, którą Van Helsing odpuścił i teraz musi się napocić, żeby ją utrzymać.
Fenomenalny tytuł. Bardzo specyficzny i być może nie dla każdego. To gra o zbieraniu lew, ale o takim zbieraniu, że ledwo widać pod – bardzo prostą – mechaniką. To też gra o przejmowaniu kontroli nad obszarami – zbyt losowa dla graczy oswojonych z podejściem Kieslinga i Kramera. Ale Dracula vs Van Helsing, to gra unikatowa. Wydana z pięknymi grafikami, fajnymi drewnianymi podstawkami pod karty. O! Karty są kafelkami. Są niewymiarowe i trudno znaleźć sensowne koszulki (formalnie to żadnych nie ma). A dlaczego koszulki? Bo kafelki źle się tasuje i mają szansę się szczerbić. Ale i tak warto. Zwłaszcza, że polska wersja pojawiał się w bardzo rozsądnej cenie. Dla wielbicieli sprytnych gier dwuosobowych: mroczne tak!