GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Basilica

Basilica

Prawdziwy budowniczy może być tylko jeden.

cena:

79.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: 2
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 45 min.

wydawca: Rebel.pl
projektant: Łukasz M. Pogoda

wersja językowa: polska

Opis


W pewnym średniowiecznym mieście powstaje katedra, większa i wspanialsza, niż jakakolwiek świątynia, którą pielgrzym mógłby sobie wyobrazić. Wznosi ją jednak nie jeden architekt, lecz dwóch. Jeden z nich otrzymał zlecenie od króla, drugi od biskupa tej diecezji. Król lubi i szanuje tutejszego biskupa i chciałby uniknąć zatargów z Kościołem, jednak nie chce rezygnować ze swojego udziału w tym dziele. Władca postanawia, że budowniczowie wspólnie zaprojektują katedrę i razem będą nadzorować wznoszenie świątyni na chwałę Bożą. Ten, który będzie lepiej zarządzał pracą budowniczych i wzniesie większą część katedry, zostanie godnie wynagrodzony, a jego rzemieślnicy będą mogli spać spokojnie, nie martwiąc się o chleb ni dach nad głową.   Basilica to gra planszowa dla 2 graczy. Gracze wcielają się w średniowiecznych mistrzów budowlanych, którzy mają za zadanie wspólnie wznieść katedrę. Zwycięzca, który zdobędzie wdzięczność króla, może być tylko jeden.   Gracze muszą mądrze planować swoje ruchy, gdyż każdy błąd zostanie wykorzystany przez przeciwnika. Wykaż się sprytem i przebiegłością, starannie planuj swoje posunięcia, aby zdobyć wieczną chwałę.   Plan katedry powstaje poprzez układanie na stole żetonów, przedstawiających różniące się od siebie wystrojem i architekturą części katedry. Następnie gracze rozmieszczają na nich piony – zespoły budowniczych: majstrów, kamieniarzy i cieśli, którzy będą realizować projekt. Gracze dążą do tego, by równocześnie osiągnąć dwa cele: Po pierwsze, aby żetony katedry tworzyły jak największe obszary w jednym stylu, czyli kolorze, a po drugie, aby posiadać w każdym z takich obszarów więcej pionów od przeciwnika.   Upływ czasu symbolizuje specjalny pion króla poruszany wzdłuż toru punktacji. Co kilka posunięć król napotyka jedno z pól oznaczających wizytę władcy. W czasie królewskiej wizyty dokonuje się oceny postępu prac i przyznaje graczom punkty zwycięstwa. Każdy uczestnik otrzymuje punkty stosownie do rozmiaru i liczby kontrolowanych obszarów. Im większe i liczniejsze są obszary znajdujące się pod kontrolą gracza, tym większa nagroda. Ten, kto do końca gry uzbiera najwięcej punktów, zwycięży. Pudełko zawiera: 58 dwustronnych żetonów katedry12 pionów Budowniczych1 pion króla2 żetony monet4 żetony witraży4 żetony rusztowań8 żetonów awansu2 żetony punktacjiplanszainstrukcja   

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2012-12-26 Im więcej grasz, tym bardziej wciąga autor: mrooki

Basilicę kupiłem jako jedną z pierwszych moich gier. Na początku wydawała mi się słaba, nudna i płytka, więc przeleżała na półce zapomniana przez dobre pół roku. Po tym czasie ponownie do niej usiadłem i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu okazała się o wiele lepsza niż zapamiętałem to ostatnim razem.

Jest genialna w swojej prostocie. Niby takie tam "area control", gdzie wykładamy kafel odpowiedniego koloru, kładziemy budowniczego, zagrywamy jakąś akcję albo zmieniamy statut budowniczego. W rzeczywistości jednak, cała gra to jedna wielka, nieustanna przepychanka, która ma nas przybliżyć do zwycięstwa.

Przepychać trzeba się jednak umieć, co wiąże się po pierwsze z opracowaniem strategii (przynajmniej na kolejną rundę lub dwie), a po drugie z nieustannym myśleniem (nawet w turze przeciwnika). Często spotykam się z zarzutem, że strategia psuta jest przez losowość dociąganych płytek. Mmm... Nie do końca. Losowość nie jest taka wielka, bo w końcu widzimy, jakiego koloru będzie następna płytka. Poza tym, dobra strategia to taka, która uniemożliwi akcje przeciwnika niezależnie od tego, jaka płytka przeciwnikowi dojdzie. I to jest sedno i piękno tej gry!

Interakcji w grze jest masa. Nieustannie jesteśmy zmuszani albo do sensownej budowy własnego terytorium, albo do niszczenia terytorium przeciwnika. Ale naprawdę trzeba to robić z głową. Musimy nie tylko wyprzedzać ruchy drugiej osoby ale również tak wykładać płytki i zagrywać takie akcje, żeby samemu nie zapędzić się w kozi róg, co kilka razy mi się udało :)

Jeszcze więcej możliwości niesie dodatek do gry (kilka płytek i kilka żetonów), który swego czasu był dołączony darmowo do jednego z magazynów o grach. Można go dokupić na forach o grach za 5 zł albo w podobnej cenie.

Ale nawet bez dodatku Basilica jest świetną grą o bardzo dobrej regrywalności, w miarę krótkim czasie gry (do 1 godz.), prostych zasadach, ale za to wielu możliwościach. Dla mnie to ważne, bo nienawidzę gier, które ciągną się w nieskończoność, a już w szczególności takich, które ciągną się w nieskończoność bez żadnego powodu. Basilica na pewno do nich nie należy. Mechanizm jest tak opracowany, że wiadomo kiedy gra się skończy (może nie w kategoriach czasu, ale przynajmniej w kategoriach ilości tur do końca).

Jeżeli szukacie gier, które dobrze sprawdzają się na 2 osoby, w których jest duża interakcja między graczami, które za każdym razem są inne i w których trzeba sporo pomyśleć, to zafundujcie sobie Basilicę. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

Jeżeli szukacie gry lżejszej, gdzie gra jest automatyczną sekwencją ruchów, a wybory dokonywane w grze są oczywiste, to Basilica nie jest dla was. Zagrajcie sobie w "Wojnę" albo w "Smerfne Grzybobranie" :)
dodano: 2012-12-07 Posadzkoamatorzy łączcie się autor: Konrad Szymański

Basilica to gra na dwie osoby. Gry dla dwóch osób to jeden z trudniejszych tematów dla ich twórców. Ciężko wyważyć elementy czystego planowania i losowości, tak by z gry nie zrobić szachów, ani gry w kości. Jak autor Basilici sobie poradził?

W grze układa się kafle posadzki i stawia na nich piony w celu ich zajęcia. Punkty zdobywa się za nadłuższe połacie kafli tego samego koloru na których mamy przewagę. Brzmi prosto i takie jest, utrudnieniem jest szereg akcji jakie można wykonać (przesuwanie piona, dostawianie piona, dostawanie rusztowań (zablokowywanie jakiegoś miejsca), chaos czyli zabranie swojego piona i ruszenie pionem przeciwinika, zdjęcie niezajętego kafla, do tego dodawanie modyfikatorów siłowych i punktowych).

Pierwszą partię rozegrałem ledwo używając akcji i dziwiłem się po co jest tyle kafli.
Drugą partię skończyłem gdy drugi raz kończyły się kafle, tu walka na akcje rozgożała pod koniec.
Kolejne partie rozegraliśmy nie dochodząc do końca toru, gdyż każdy starał się ugrać akcjami jak najlepsze położenie.

Moim zdanianiem gra jest dobra, aczkolwiek mocno daje po mózgownicy. Człowiek się poci i myśli, próbując wykombinować jak tu przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Nie każdemu się to będzie podobać. Oczywiście można grać rekreacyjnie, ale nie oszukujmy się, gramy by wygrać - a to już wymaga myślenia.
Mi osobiście trochę przeszkadza postawienie tak dużej wagi na moment gry tuż przed podliczaniem. Takich momentów są 3, więc to trochę równoważy grę, ale jeśli źle to zaplanujemy, to pat rozstrzyga losowy rozkład kafelków. Komu dojdzie pasujący kafelek/akcja by zechciał przejść do podliczania, wygrywa etap.

Mimo tego jednego mankamentu grę polecam. Grałem z dziewczyną, przyjacielem, mamą, gra dobra zarówno dla młodych jak i tych nieco dojrzalszych. Nie polecam natomiast dla dzieci, nie ogarnią całości rozgrywki, małe części, które dosyć łatwo zgubić. Nastolatki natomiast powinny sobie całkiem nieźle radzić.
Dobra instrukcja, dobre wykonanie, częsć elementów być może trochę za mała (np plansza postępu i podliczania punktów), ale nie przeszkadza to w grze.
dodano: 2012-02-25 dla mnie bomba :) autor: pieguz

Co się rzekło, dla mnie bomba.

Podczas zamawiania miałam mieszane uczucia, no bo co to za sztuka dokładać kafelki o tym samym kolorze? Już po jednej partii przekonałam się, że gra nie jest taka prosta na jaką się zanosiło i trzeba się trochę "nazmóżdżać". Sporo kombinowania i możliwość złośliwych zagrań czynią tę grę jedną z moich ulubionych.
Zasady nieskomplikowane, wykonanie bardzo porządne. Może trochę ciągnięcie żetonów i miejsce do punktacji są za blisko i trzeba uważać żeby nie przesunąć pionków, ale co tam, jak ktoś ma duże łapska, może liczyć na kartce ;)
Polecam każdemu, kto lubi myśleć :)
dodano: 2011-04-11 autor: adrianalien

Basilica to polska gra autorstwa Łukasza M. Pogody, w której gracze wcielają się w budowniczych średniowiecznej katedry. Nie jest to typowa gra planszowa, gdzie mamy plansze, pionki i kostkę. Oprócz planszy, na której znajduję się tor punktacji i z której ciągniemy żetony katedry i rozkazów dostajemy kwadratowe karty z elementami katedry/rozkazów, różne żetony itd. Budując katedrę dostawiamy wyżej wymienione żetony katedry (coś jak w Carcassonne). Dodatkowo możemy ciągnąć karty rozkazów, które pozwalają nam na pewne działania w grze. Mechanizm ten jest bardzo ciekawy ale nie będę się zagłębiał w zasady grę. O nich możecie obejrzeć filmik na Youtube. To co najbardziej może wkurzać to rozkazy awansu, pozwalające zwiększyć swoją przewagę nad przeciwnikiem. Jeśli los "źle" ułoży nam karty to w jednej chwili możemy przegrać całą rozgrywkę.
W czasie gry są duże emocje, ogromna rywalizacja, szczególnie jak ktoś się mocno wczuje i zaangażuje w grę. Pozycja idealna dla par, nie tylko na długie zimowe wieczory (dała się do niej przekonać moja dziewczyna, która nie przepada za grami planszowymi).

Podsumowując
+Cena
+Ciekawy mechanizm
+Porządne wykonanie
+Gra wymaga myślenia i planowania = każda rozgrywka będzie inna
+Grywalność (jest to gra, do której często się wraca)

-Żetony awansu (można zastosować jakieś Home Rules)
-W pewnych sytuacjach można się pokłócić z rywalem

Daję grze 4+ i naprawdę polecam.
dodano: 2011-01-13 autor: lb_lb

Basilica to najlepsza gra dwuosobowa jaka przyszlo mi grać. Na poczatku zasady wydawaly mi się dziwne ale gra działa rewelacyjnie. Mam już za sobą pięć rozgrywek i każda zupełnie inna i chcę nadal grać. Wykonanie gry zasługuje na najwyższe noty a stosunek jakości do ceny jest rewelacyjny. Gra ma w sobie dużo negatywnej interakcji przez co chce się rozegrać kolejną ... i kolejną partię. W grę grywam ze swoją drugą połówką i śmiało mogę ją polecić wszystkim parom. Zachęcam do kupna również ze względu na cenę.