GRY STRATEGICZNE
Wenecja (edycja polska)
Dołącz do bogatych i wpływowych kupców, których gondole przewożą towary miejskimi kanałami
Produkt na zamówienie: realizacja pod warunkiem dostępności u dostawcy.
Podstawowe informacje:
liczba graczy: od 1 do 5
wiek: od 14 lat
czas gry: od 20 do 100 min.
wydawca: Fishbone Games (2021)
kod kreskowy: 5907653841231
projektant: Dávid Turczi , Andrei Novac
wersja językowa: polska
Opis
Wenecja w okresie renesansu, XVI wiek. Gracze wcielają się w bogatych, wpływowych kupców, którzy pływając gondolami po kanałach miasta, szkolą asystentów, wypełniają umowy i wykorzystują swoje wpływy, aby zdobyć władzę polityczną. Pośrednicząc w umowach i flirtując z przestępczością, kupcy muszą unikać wzbudzania podejrzeń weneckiej inkwizycji, aby nie zostali aresztowani, a ich działalność zamknięta.
Gracze trafiają do szesnastowiecznej Wenecji, gdzie wcielają się w bogatych i wpływowych kupców, których gondole przewożą towary miejskimi kanałami. Swoje imperia handlowe rozwijają, szkoląc pomocników i realizując lukratywne kontrakty, i budując przy tym swoją polityczną karierę.
Czasem jednak ich interesy mają także swoją ciemną stronę. Kiedy kupcy rozsiewają plotki o konkurentach i wdają się w konszachty ze światem przestępczym, muszą unikać podejrzeń ze strony weneckiej Inkwizycji. Jeżeli zostaną aresztowani, ich majątki przepadną.
„Wenecja” łączy w sobie wymagające strategicznego planowania mechanizmy gier euro z niecodzienną zasadą eliminacji. To obowiązkowy tytuł dla wszystkich, którzy lubią dużą interakcję pomiędzy graczami i wymagającą rozgrywkę.
W grze tej pływamy po weneckich kanałach, przede wszystim wożąc towary, ale i wykonując szereg innych akcji, jak awansowanie w Wielkiej Radzie czy budowanie mostów, by pobierać myto od innych graczy.
Jest to więc typowy pick-up and deliever, gdzie z jednego miejsca pobieramy kostki, bo dowieść je w inne, wskazane na kontrakcie. Jest też przy tym troche rozwoju, bo odwiedzając częściej dane lokacje wykonujemy w nich coraz mocniejsze akcj.
Występuje również dawka interakcji, pod postacią może nie tyle blokowanie lokacji dokując swoje łodzie, ale można przytulić trochę punktów pojawiając się w danej lokacji tuż przed kimś. Pojawiają się też negatywne efekty mijając łodzie innych graczy - trzeba więc poruszać przemyślanie, nie zawsze może najkrótszą trasą.
Mnie się Wenecja bardzo podoba, głównie pewnie dlatego, że uwielbiam przewożenie towarów, jest to jedna z moic ulubionych mechanik. Ale gra nie cieszy się jakoś entuzjastycznymi opiniami. Powodem tego może być wykonanie / obsługa gry. Plansza jest dość mała, ciężkie jest upychanie więcej niż jendej łódki przy danej lokacji, czasem też ruszjąc łódkę spadają z niej kostki i gondolier. Pierwotnie przewidziane było stawianie łódek jedną na drugiej, co było absurdalne samo w sobie, a do tego kiepski projekt modelów tych łódek fizycznie to uniemożliwił, więc parkuje się po prostu obok siebie.
Podsumowując dal fanów tej meachniki do zagranie na pewno. I to najlepiej w trzy osoby, bo na dwie dochodzi gracz-bot, którego obsługują sami gracze.