gry planszowe strategiczne > Londyn (edycja polska)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Londyn (edycja polska)

Londyn (edycja polska)

Odbuduj Londyn po wielkim pożarze z 1666 roku

cena:

121.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 14 lat
czas gry: od 60 do 90 min.

wydawca: Fox Games (2020)
projektant: Martin Wallace

wersja językowa: polska

Opis


Druga edycja kultowej gry Martina Wallace’a. Odbuduj Londyn po wielkim pożarze z 1666 roku. Czy zdecydujesz się wznosić wielkie budowle i niesamowite pałace? Czy poradzisz sobie z rosnącym ubóstwem?

Myśl strategicznie, działaj mądrze i wygraj realizując swoją wizję miasta! W grze Londyn musisz odpowiednio zarządzać kartami, spłacić pobrane pożyczki na czas oraz dostosowywać się do bieżących potrzeb, aby wygrać.

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2020-05-13 Zaciskanie pasa autor: Ryber

Gry karciane z budowaniem tableau wzbudzają duże zainteresowanie. Nowym pozycjom w tym gatunku nie jest trudno zdobyć swoje pięć minut w momencie premiery, ale przebicie się do kanonu to inna para kaloszy. Kiedy jednak mamy do czynienia ze znacznie spóźnionym polskim wydaniem drugiej edycji gry uznanego projektanta, to należy spodziewać się pewnego standardu. I rzeczywiście, Londyn nie zawodzi, łączac interesujące mechaniki z estetycznym wykonaniem. Nie jest to jednak gra wybitna.

Londyn, który dane nam budować w grze, to ten z okresu po Wielkim Pożarze. Klimat siedemnastowiecznej metropolii tworzą przede wszystkim piękne ilustracje na kartach gry, w tym na dużych kartach dzielnic, reprezentowanych przez najbardziej ikoniczne budowle. Na kartach oprócz budynków znajdziemy także przedstawicieli różnych rzemiosł, kluczowych dla odbudowy miasta, oraz biedotę, której z ręki pozbyć się najtrudniej. W trakcie rozgrywki przyjdzie nam także zaciągać pożyczki i walczyć z ubóstwem.

Rozwój miasta wykorzystuje kilka ciekawych rozwiązań, które jednak mogą pociągnąć za sobą pewne problemy. Do wystawienia karty z ręki musimy odrzucić drugą, tego samego koloru – może więc dojść do sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie zagrać tych kart, na których najbardziej by nam zależało. Na dodatek większość kart po zagraniu wykorzystać będziemy mogli tylko raz, następnie są one odwracane, więc regularnie dane nam będzie zaczynać "od zera". Każda kolejna wyłożona karta wiąże się również z większym ubóstwem, które stanowi karę otrzymywaną za aktywację kart – ubóstwo ma jednak znaczenie tylko w końcowym podliczeniu punktów, pozostając bez wpływu na przebieg rozgrywki. Wszystkie te mechanizmy wprowadzają więc całkiem intrygującą dynamikę, ale w ich wyniku wielu graczy może prędzej odczuwać frustrację, niż satysfakcję. Jeśli ktoś nie doceni sposobu, w jaki Londyn jest podany, to łatwo może się od niego odbić.

Podsumowując, Londyn to to gra dla konkretnego odbiorcy. Zachęcające wydanie i znane nazwisko mogą być lekko zwodnicze, bo zdecydowanie nie w każdym gronie gra się sprawdzi. Fani budowania silniczka mogą się rozczarować jednorazowym użyciem kart, a miłośników luźniejszego podejścia zniechęci momentami bezlitosny aspekt rosnącego ubóstwa. Charakter rozgrywki sprawia jednak, że gra może stanowić dobre wprowadzenie do bardziej zaawansowanych tytułów projektanta. Spróbować nie zaszkodzi.