gry planszowe strategiczne > Viticulture Essential Edition (polskie wydanie)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Viticulture Essential Edition (polskie wydanie)

Viticulture Essential Edition (polskie wydanie)

Strategiczna gra o produkcji wina

cena:

259.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 1 do 6
wiek: od 13 lat
czas gry: od 45 do 90 min.

wydawca: Phalanx Games
projektant: Jamey Stegmaier , Alan Stone , Morten Monrad Pedersen

wersja językowa: polska

pasujące koszulki: mini euro (154 szt.) standard ccg (88 szt.)

Opis


Właśnie odziedziczyłeś mizerną winnicę w wiejskim rejonie Toskanii. Wszystko co posiadasz, to kawałek gruntu, stara tłocznia, maleńka piwniczka, 3 robotników... oraz marzenie o posiadaniu najlepszej winnicy we Włoszech.

Twoim zadaniem będzie zarządzanie zespołem pracowników oraz zapraszanych specjalistów. Produkcja wina to zajęcie całoroczne, a każda pora roku charakteryzuje się innymi wyzwaniami, przez co robotnicy będą wykonywać inne prace zimą, a inne latem. Przy pomocy pracowników oraz gości rozbudujesz swoją winnicę, stawiając dodatkowe budynki, sadząc winorośle oraz realizując zamówienia na wina, cały czas przybliżając się do urzeczywistnienia marzenia o stworzeniu najlepszej winnicy w Toskanii.

Viticulture to gra strategiczna oparta o mechanikę „worker placement”, w której zanurzysz się w świat staroświeckich toskańskich winnic, gdzie obok umiejętność produkcji wina równie ważne jest strategiczne planowanie.

Rozgrywka w Viticulture przebiega w rundach, zwanych latami. Każdy rok podzielony jest na 4 etapy (pory roku). W trakcie gry gracze rozmieszczają swoich pracowników oraz zagrywają karty Gości, aby realizować różne zadania w poszczególnych porach roku. Wiosną ustalana jest kolejność graczy na dany rok. Latem gracze rozmieszczają pracowników na polach akcji, aby sadzili winorośle oraz budowali konstrukcje ulepszające winnicę. Akcje te są przedmiotem rywalizacji między graczami i zwykle pierwszy gracz podejmujący się danej akcji będzie miał przewagę nad pozostałymi. Jesień to czas zapraszania gości do pomocy pracownikom. Zimą gracze ponownie rozmieszczają pracowników na polach akcji, ale tym razem, żeby zbierali grona, produkowali wina oraz realizowali zamówienia na dostawę win. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby Punktów Zwycięstwa, reprezentujących reputację gracza jako właściciela winnicy.



Gra zdobyła uznanie graczy z całego świata (znajduje się na 20 miejscu w rankingu najlepszych gier serwisu BoardGameGeek.com), a na niniejsze wydanie (Essential Edition) składa się druga edycja gry Viticulture wzbogacona o kilka elementów z dodatku Tuscany osobiście wybranych przez słynnego autora gier Uwe Rosenberga. Niepodważalnymi atutami gry są: przystępne zasady, wysoka regrywalność, świetna skalowalność, różnorodność rozgrywek, stawianie wyzwań przed graczami, klimat i powiązanie zasad z mechaniką, piękne wykonanie, możliwość gry solo.

Elementy gry

78 dużych I 154 małe karty

42 karty Winorośli (zielone)

36 kart Zamówień (fioletowe)

38 kart Letnich Gości (żółte)

38 kart Zimowych Gości (niebieskie)

18 kart Pól

36 kart Mamy i Taty

24 kart Automy

Plansze:

1 plansza główna

6 plansz Winnic

Pionki:

30 pionków pracowników w 6 różnych kolorach oraz 1 szary pracownik tymczasowy

6 dużych pracowników

6 pionków Pobudki (Koguty)

6 pionków Punktów Zwycięstwa (Korki)

6 pionków Wypłaty Końcoworocznej (Butelki)

48 pionków Konstrukcji (po 8 unikatowych w każdym kolorze)

1 znacznik pierwszego gracza (Kiść winogron)

Znaczniki:

50 szklanych znaczników (gron i wina)

72 żetony lirów (52 brązowe monety ₤1, 12 srebrnych monet ₤2, 8 złotych monet ₤5)

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2022-05-31 bardzo przyjemna i łatwa w ogarnięciu gra autor: szpeja

Od jakiegoś czasu szukałem jakiegoś euro dla 6 osób i w końcu udało się znaleźć coś ciekawego!

Jeśli chodzi o zasady gry to jest ona bardzo prosta do ogarnięcia, da się wszystko ogarnąć w kilka tur, zaś po skończeniu pierwszej rozgrywki wszyscy będą znać zasady. Instrukcja jasno wyjaśnia wszystko. Sama rozgrywka bardzo przyjemna, fajny worker placement, z przyjemnym settingiem. Fajnie się zazębia mechanika gry i naturalna rywalizacja o pola (i bonusy) z kartami jakie co chwila nam wpadają na rękę.

Jeśli ktoś szuka negatywnej interakcji to tu nie znajdzie jej zbyt dużo. Jedynie chyba rywalizacja o poszczególne pola. Różne karty gości jeśli działają na innych graczy a nie tylko na tym, kto zagrywa kartę, to na zasadzie "wy macie okazje coś zyskać, a ja zyskam na tym podwójnie jeśli wy się zdecydujecie".

To co jednak najbardziej wybija się na tle całości to FENOMENALNE wykonanie gry. Plansza, instrukcja, karty i pozostałe elementy są cudownie wykonane i używanie ich to czysta przyjemność. Sam papier instrukcji jest jakiś z wyższej półki, lekko chropowaty w dotyku - nie jestem ekspertem od papieru, także nie powiem co to jest dokładnie. Do tego od razu wypraska, która pomaga uporządkować to wszystko - naprawdę super!

Jednak tak jak mówię - sama rozgrywka bardzo fajna i przyjemna i na pewno nie raz jeszcze zagości na naszym stole. A pewnie koniec końców skuszę się na dodatek Toskania, bo zawartość i poziom urozmaiceń bardzo kusi.
dodano: 2021-03-05 Bardzo dobry worker placement autor: Tomasz Tendera

Uwielbiam gry z mechaniką worker placement. Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad zakupem tej gry jednak tematyka mnie trochę zniechęcała (wolę piwo od wina). Polska premiera gry i opinie znajomych sprawiły, że musiałem nabyć ten tytuł. No i stało się. Po pierwszej rozgrywce się zakochałem w tej grze. To nie jest takie zwykłe ustawianie pionków i zdobywanie punktów na milion różnych sposobów. Tutaj mechanika i klimat spinają się fantastycznie. Pomimo prostych zasad trzeba się trochę nakombinować aby wygrać. Wszystko musi być robione w odpowiedniej kolejności. Oprócz uprawy winorośli oraz przetwarzania ich na wino musimy także postarać się o wykwalifikowaną siłę roboczą oraz o rynki zbytu czyli kontrakty. Sama gra jest raczej bezkonfliktowa jednak limitowana ilość robotników na polach sprawia, że można zrobić coś mniej jednak dzięki temu udaremnić plany swojemu przeciwnikowi. Tutaj gra się tylko do 20 pkt więc nawet jeden pozornie niewinny punkt może przeważyć szalę zwycięstwa.

Jeżeli ktoś się zastanawiał czy kupić tą grę odpowiadam: KUPUJ i baw się świetnie.
dodano: 2020-12-21 Bardzo dobry worker placement w klimatach winnic autor: Dominik Dz

Viticulture jest grą dość specyficzną. Z jednej strony mamy do czynienia ze średnio-lekkim euro, które może wydawać się prostym tytułem do zagrania od czasu do czasu, jako przerywnik dla większych gier, ale z drugiej strony jest to naprawdę solidny tytuł, w którym myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim gra jest bardzo przystępna w zasadach, na planszy i kartach widnieje przejrzysta ikonografia, a instrukcja napisana jest prostym językiem i nie będzie stanowić wyzwania nawet dla nowicjuszy.
Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Niestandardowej wielkości pudełko mieści w sobie plastikowy insert, który moim zdaniem średnio spełnia swoje zadanie (jest zbyt ciasny na pomieszczenie wszystkiego), ale do jakości wykonania kart oraz znaczników czy planszy nie można mieć zarzutu. Również instrukcja wydrukowana została na pięknym i bardzo przyjemnym w dotyku papierze za co wielki plus.
Co do samej rozgrywki - gra bardzo dobrze się skaluje z racji zastosowanego systemu skalowania więc niezależnie od ilości graczy (2-6 lub tryb solo) za każdym razem będzie grało się podobnie przyjemnie bez poczucia pustki/przesytu na planszy.
Tematyką gry jest jak sama nazwa wskazuje produkcja i sprzedaż win więc każdy miłośnik tegoż trunku i gier planszowych powinien sięgnąć po ten tytuł. Nie rozwodząc się nad szczegółami rozgrywki i zasad mogę jedynie powiedzieć, że każda nasza decyzja jest w tej grze istotna i może się okazać kluczowa w końcowym rozrachunku. Gra jest dość prosta w swoich zasadach, ale mimo wszystko jest też dość mocno wymagająca myślenia i konsekwencji w podejmowaniu decyzji.
Grę z czystym sumieniem mogę polecić dla par, ale również i dla większej ilości osób. U nas ten tytuł często ląduje na stole i myślę, że długo się to nie zmieni.
dodano: 2020-11-18 kolejna bardzo dobra gra Jamey’ego Stegmaiera, którą niewątpliwe autor: Sebastian Adamiak

Viticulture to fenomenalna gra do wprowadzania nowych graczy w zaawansowane planszówki. Uwielbiam gry, które spodobają się geekom, a nowicjuszy łatwo wprowadzą w kilka nowych mechanik. Za pomocą Viticulture nauczę nowych graczy jak działa worker placement, jak optymalizuje się działania w grze, żeby wykonać wysoko punktowane kontrakty, a także jak zarządzać wspólną ręką kart kilku różnych rodzajów. Często chwalę prostotę i przystępność zasad, ale tutaj mamy do czynienia z idealnym gatewayem+, czyli grą „drugiego rzutu” dla poznających nasze hobby.

Zaawansowany gracz może odnaleźć tutaj duże pole do popisu. Czy zdecyduje się iść w masę pracowników, czy ograniczoną produkcję i konsekwentną realizację kontraktów już od pierwszych rund? Będzie dążył do szybkiej produkcji win niskiego poziomu, a może rozbuduje piwnicę i skieruje swoje działania w kierunku bardziej wykwintnych produktów? Kartami gości będzie wspierać swoje letnie, czy zimowe akcje? Decyzji jest sporo, a każda ma olbrzymie znaczenie, ponieważ miejsca na pomyłkę jest wbrew pozorom bardzo niewiele.

Proste zasady, zazębiające się mechaniki, gra do zagrania w niemalże każdym gronie graczy planszowych. Viticulture kupiło mnie od pierwszej partii. Dla mnie tempo rozgrywki, poziom skomplikowania, czas pojedynczej partii – wszystko jest idealnie wyważone i skrojone pode mnie. Moim współgraczom przeszkadzały jednak szybko kończące się rozgrywki i brak możliwości mozolnego rozwoju swojej winnicy. Sam uważam za wadę słabość letnich akcji po skończeniu początkowej fazy rozgrywki i bolesną losowość dociągu kart