gry planszowe strategiczne > Górą i dołem
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Górą i dołem

Górą i dołem

Ekscytująca gra, która łączy w sobie budowanie osady i przeżywianie niezwykłych przygód.

cena:

109.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 13 lat
czas gry: ok. 90 min.

wydawca: Bard (2018)
projektant: Ryan Laukat

wersja językowa: polska

Opis


Twoja osada została splądrowana przez barbarzyńców. Musiałeś wyruszyć w świat w poszukiwaniu miejsca na założenie nowej wioski.
Kiedy w końcu odnalazłeś idealną lokację, okryłeś, że pod właśnie zbudowanym domem ciągnie się ogromna sieć podziemnych jaskiń pełnych bogactw i przygód! Teraz organizujesz ekspedycje i rozbudowujesz swoją osadę, podróżując wciąż między górą i dołem…

Każdy z graczy pragnie zbudować jak najwspanialszą wioskę zarówno na górze, jak i na dole. Podczas gry mieszkańcy wioski zostaną przydzieleni do różnych zadań, takich jak zbieranie surowców, budowanie kolejnych domów, szkolenie nowych pracowników czy wyprawy do jaskiń. To właśnie pod powierzchnią czeka wiele tajemnic i skarbów.

W tym miejscu pojawia się Księga przygód – zbiór paragrafów opisujących niezwykłe przygody jakie czekają was w podziemiach. Za każdym razem, gdy wyślesz ekspedycję do jaskini, jeden z graczy przeczyta odpowiedni paragraf, przedstawiając w ten sposób historię i wydarzenie tej ekspedycji. Narrator odczytuje graczowi możliwe decyzje, a ich wynik w dużej mierze zależeć będzie od cech wysłanych osadników. Ciebie i twoich mieszkańców czeka wiele niezapomnianych przygód!

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2020-03-23 Planszówkowa gra paragrafowa z historią w tle autor: Pawelacb

Ciekawy pomysł na pomieszanie gry euro z opowiadaniem historii w stylu RPG. Fajny tytuł na pokazanie czegoś innego w planszówkach. Wśród zdobywania punktów pojawia się również miejsce na fabułę. Księga przygód sprawdza się w tej kwestii bardzo fajnie, a opisy pobudzają wyobraźnię. Polecam dla początkujących i średnio zaawansowanych. Historie wciągają, zbieranie surowców jest bardzo przyjemne. Rozgrywka jest cały czas angażująca i nie dłuży się. Nieco więcej frajdy dają partie w liczniejszym gronie, ale i we dwoje jest w porządku.
dodano: 2018-07-18 Bardzo dobra do pogrania od czasu do czasu autor: Konrad Parys Parys

Śliczna gra o niezbyt skomplikowanych zasadach i całkiem sympatycznym klimacie. Sama mechanika jest dość łatwa do ogarnięcia, więc nadaje się całkiem dobrze jako wprowadzenie do cięższych gier euro. Do tego dzięki księdze przygód również osoby ceniące klimat znajdą tu coś dla siebie.

Z minusów- księga skryptów mimo, że całkiem rozbudowana, niestety sprawia wrażenie lekko niedopracowanej. Przygody w niej zawarte są całkiem ciekawe, jednak na ogół brakuje im odpowiedniego zwieńczenia. Z drugiej strony jeśli gramy z odpowiednimi osobami może być to dodatkowym plusem- dopowiadanie własnych zakończeń.
Przeszkadzać może tez fakt, że po kilku/ kilkunastu grach (w zależności od częstotliwości schodzenia do podziemi) skrypty zaczynają się powtarzać.

W związku z wymienionymi minusami wydaje mi się, że 'Górą i dołem' nie nadaje się do grania non stop, jednak od czasu do czasu daje sporo radochy i satysfakcji (zwłaszcza w odpowiednim gronie).
dodano: 2018-07-06 Jest kolorowo, bywa tajemniczo, jest przyjemnie autor: flowermaiden

"Górą i dołem" to gra rodzinna przepięknie wydana i zapewniająca przyjemną i czasem emocjonującą rozgrywkę.
To miks gry paragrafowej/przygodowej z lekkim worker placementem. Rozbudowujemy swoją osadę za pomocą pracowników, których wysyłamy do różnych prac takich jak budowa budynku czy zbiory zasobów. Ciekawą częścią są przygody, na które się udajemy do podziemi. Wysyłamy tam swoich pracowników i staramy się zdobyć nowe zasoby, pieniądze czy punkty reputacji. Losujemy numer paragrafu i inny gracz czyta nam opis wyprawy i możliwe 2 lub 3 akcje do podjęcia. Jeśli nam się uda otrzymujemy nagrody oraz możliwość rozbudowy naszej osady o podziemny przyczółek. Przygody, na które możemy się wybrać są napisane ciekawie plastycznym językiem. Można się wczuć w klimat świata stworzonego na potrzeby tej gry. Potrafią zainteresować nie tylko gracza, który się na jedną z nich wybrał. Dodają również grze trochę losowości - uważam, że to fajne urozmaicenie. Jest czasami mrocznie, czasami zaskakująco, czasami tajemniczo lub komicznie.

Gra ma baśniową, kolorową oprawę, a wszystkie elementy są bardzo solidne, czytelne i mają własny styl. Sądzę, że to może się podobać i dorosłym i młodszym graczom. Instrukcja jest przystępnie napisana oraz zawiera jasne wytłumaczenia symboli na kartach budynków.

Polecam "Górą i dołem" osobom szukającym klimatycznej, baśniowej zabawy. Gracze mniej ograni w gry planszowe również mogą spokojnie czerpać przyjemność z przygód i rozbudowy osady, bo zasady są proste, nie wymagają wielkiego móżdżenia.