gry planszowe strategiczne > Lorenzo il Magnifico (edycja polska)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Lorenzo il Magnifico (edycja polska)

Lorenzo il Magnifico (edycja polska)

Wciel się w rolę głowy szlachetnej włoskiej rodziny w epoce renesansu tym razem w polskiej wersji językowej!

cena:

139.90 125.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 12 lat
czas gry: od 60 do 120 min.

wydawca: Albi
projektant: Virginio Gigli , Flaminia Brasini , Simone Luciani

wersja językowa: polska

Opis


Lorenzo Medyceusz zwany Wspaniałym jest jedną z najbardziej znaczących postaci w historii. Zasłynął nie tylko jako nadzwyczaj zręczny dyplomata i polityk w burzliwych czasach włoskiego renesansu, ale też namiętny mecenas i patron artystów i poetów, którzy wynieśli włoską kulturę na same szczyty. W grze Lorenzo il Magnifico gracze będą próbowali zyskać taką samą sławę i rozgłos, stać się najpotężniejszymi i najważniejszymi mieszkańcami Florencji. Lorenzo il Magnifico to kompleksowa gra strategiczna z prawie zerowym wpływem przypadku. Graczce będą wysyłać członków swojego rodu do wypełniania ważnych misji w całej Florencji, ale ich wartość będzie inna w każdej turze. Będą zdobywać nowe terytoria, sponsorować wznoszenie imponujących budowli, dokonywać wspaniałych awanturniczych czynów i otaczać się zdolnymi sługami. Gdy będą wystarczająco sprytni i potężni, przyciągną do swojego kręg słynne osobistości renesansu z całych Włoch i będą mogli wykorzystać ich talenty. Lorenzo il Magnifico to doskonale zbalansowana nowoczesna gra ekonomiczna, obok której fani gatunku nie mogą przejść obojętnie.

Zawartość pudełka:

1 plansza do gry
4 tabliczki graczy
4 osobiste tabliczki bonusowe
21 tabliczek ekskomuniki
4 tabliczki zakrywające
16 rolek członków rodziny
16 naklejek
16 tarczy znaczników
12 kostek ekskomuniki
3 kostki do gry
96 kart działań
20 kart postaci
63 drewniane figurki zasobów (drewno, kamienie, słudzy)
33 monety
instrukcje
3 skrócone instrukcje

Często kupowane razem z Lorenzo il Magnifico (edycja polska):Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2018-05-18 Euro o średniej ciężkości autor: Ryber

Nie będę ściemniał. Nie ciągnęło mnie do Lorenzo. Zniechęcała mało atrakcyjna ilustracja na pudełku, koszmarne ilustracje Klemensa Franza i wreszcie – rozgrywka na pierwszy rzut oka wydawała się sucha i mało porywająca. No i z czystym sumieniem mogę teraz powiedzieć – straciłem rok. Rok, w którym mógłbym częściej grać w tą doskonałą grę. Bo z Lorenzo il Magnifico jest jak z Brzydkim Kaczątkiem – przy bliższym spotkaniu okazuje się, że jest to jednak piękny łabędź.

Sama rozgrywka to połączenie znanych euro mechanik – worker placement i engine building. Czyli wystawiamy swoich „robotników” na pola i wykonujemy akcję. Najczęściej – kupujemy karty, które pomagają nam w budowaniu „silniczka”, za pomocą którego będziemy generować surowce, które mogą również posłużyć do przerabiania owych surowców na punkty. Cały twist polega na tym, że siłę naszych „robotników”, co rundę określają trzy kości. Nie wszystkie pola będą więc dostępne i do niektórych trzeba będzie „dopłacić” jednym z surowców, którym są asystenci. Gra ma dość proste zasady, jednocześnie – ogromną ilość możliwości. Punktacja jest ciasna, gra ma bardzo krótką kołderkę, więc każda decyzja jest ważna. Kolejność wykonywania akcji ma kluczowe znaczenie. Jest to gra, przy której często będą parowały zwoje mózgowe, ale jednocześnie rozgrywka nie męczy, bo każdy plan, który się powiedzie - daje nam mnóstwo satysfakcji. Budowanie z kart silniczka i łańcuszka produkcyjnego – to czysta przyjemność.

Lorenzo całkowicie mnie porwało. Już po pierwszej rozegranej partii wiedziałem, że mam do czynienia z grą bardzo dobrą. Po kilku partiach mogę śmiało powiedzieć, że obcowałem z grą wybitną. To euro o średniej ciężkości, które przy niewielkim skomplikowaniu zasad, jest wyzwaniem dla naszych szarych komórek. I w sumie nie powinienem się dziwić, bo tytuł zaprojektowali doświadczeni twórcy. Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani brali udział w tworzeniu jednej z moich ulubionych gier - doskonałej Doliny Królów (Egizia).

Czy zatem Lorenzo to produkt bez wad? Otóż niestety nie. Całkowicie nie przemawia do mnie styl graficzny i ilustracje Klemensa Franza. Kolorystyka jest niezbyt przyjemna i co gorsza – nie najlepiej wpływa na czytelność planszy. Oczywiście z czasem można się do tego oczopląsu przyzwyczaić, ale pierwsze zetknięcie z szatą graficzną Lorenzo powoduje raczej niesmak, niż zachwyt. Komponenty też nie są najlepiej zaprojektowane. Drewniane znaczniki mają dziwne kształty, jest ich trochę mało i czasami ciężko rozróżnić nominał. Są za bardzo zbliżone rozmiarem. Kartonowe monety są zaś zwyczajnie brzydkie i psują jeszcze bardziej nienajlepszą estetykę gry. Grywalność na szczęście redukuje powyższe wady do minimum, ale jednak szkoda, że tak wybitnie zaprojektowana gra jest (łagodnie ujmując) nieatrakcyjna wizualnie.

Nie przedłużając - Eurograczom i entuzjastom myślenia przy planszy polecam grę z całego serca. Lorenzo trafiło szturmem do mojego osobistego top najlepszych gier wszech czasów. I nie mogę doczekać się kolejnej, satysfakcjonującej rozgrywki.
dodano: 2018-05-10 Świetna gra dla fanów krótkiej kołderki i worker placement. autor: chilifan

Moja przygoda z grami planszowymi zamieniła się w fascynujące przedzieranie się przez gąszcz tak licznie wydawanych nowych tytułów dopiero niedawno. Przy wyborze planszówki kieruję się zazwyczaj opiniami znajomych, bądź w Internecie, niezbyt skomplikowanym mechanizmem gry ( ze względu na mój poziom zaawansowania, który dopiero od niedawna zaczął wykraczać poza przyjemne gry imprezowe), intuicyjnym rozkładem akcji oraz dostępnych działań na kartach lub planszy oraz tematyką gry. „Lorenzo il Magnifico” zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia swoją okładką, poziomem dopracowania planszy oraz różnorodnością elementów. Gra oddaje klimat epoki, w której rozgrywa się akcja, a tor wiary reprezentujący relacje naszej rodziny z kościołem oraz żetony ekskomuniki czekające na krnąbrnych heretyków sprawiają, że gra za każdym razem kształtuje się w inny sposób.

Rozgrywka opiera się w głównej mierze na worker placemencie oraz wyborze kart spośród czterech dostępnych rodzajów. Należy się śpieszyć (zwłaszcza jeśli jest się graczem takim, jak ja, któremu wiecznie brakuje pieniędzy), ponieważ umieszczanie swoich pionków w rzędach kart wiąże się z opłatami dla rodziny, która była tam już wcześniej. Mechanizmy związane z używaniem zdobytych kart i zdobywaniem surowców, czy punktów wiary nadają grze dość szybkie tempo, dlatego też należy strategicznie zastanowić się wcześniej nad możliwymi scenariuszami oraz niedogodnościami, które mogą się pojawić w wyniku działań przeciwnika, który także ma ambitne plany zdobycia bogactwa, sławy i poparcia kościoła.
Wariant zaawansowany gry ożywia znane już z wariantu podstawowego mechanizmy, oferując bonusy zarówno podczas akcji zbiorów i produkcji, jak i podczas każdej z rund. Zebranie potrzebnych kart lub surowców wiąże się czasami z koniecznością szybkiej zmiany w przemyślanej wcześniej strategii oraz zaniechaniu działań przynoszących natychmiastowe korzyści dla wyższego celu.
„ Lorenzo il Magnifico” spełnił moje oczekiwania, długość rozgrywki wymaga precyzyjnych działań oraz elastyczności, co sprawia, że trzeba sporo się nagłówkować przy opracowywaniu strategii