gry planszowe strategiczne > Yamatai (edycja polska)
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Yamatai (edycja polska)

Yamatai (edycja polska)

Zgromadź sojuszników, stawiaj żagle i ruszaj po uznanie królowej Himiko!

cena:

179.90 159.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 13 lat
czas gry: od 40 do 80 min.

wydawca: Rebel.pl
projektant: Bruno Cathala , Marc Paquien

wersja językowa: polska

Opis


Królowa Himiko przydzieliła prestiżowe zadanie każdemu z budowniczych w królestwie: wzniesienie stolicy Yamataï, która stanie się klejnotem imperium. Twoje zadanie: przyćmić swoim dziełem pracę innych budowniczych, wznosząc najpiękniejsze miasto, używając do tego surowców dostarczanych przez floty z całego królestwa. Przygotuj swoją strategię, zatrudnij specjalistów i zrób wszystko, aby zostać najlepszym z budowniczych, za swą pracę otrzymując nagrodę od samej królowej Himiko. Tylko jedno imię może zapisać się w annałach historii wyspy jako imię największego spośród budowniczych Yamataï!

W grze Yamataï od 2 do 4 graczy walczy o tytuł najlepszego budowniczego w królestwie. W tytułowej krainie gracze będą wznosić pałace, egzotyczne bramy torii i inne majestatyczne budowle, by zebrać jak najwięcej punktów prestiżu. Mogą liczyć na pomoc zdobywanych w trakcie gry specjalistów oraz używać surowców zebranych z niezliczonych wysp wchodzących w skład archipelagu Yamataï.

Na czym to polega?

Podczas rozgrywki gracze będą wybierać spośród 10 ponumerowanych kafelków flot swoje akcje - na każdym z nich widać jedną lub więcej kolorowych łodzi, a większość z nich umożliwia dodatkowo wykonanie specjalnego ruchu. Należy potasować te kafelki, umieścić je zakryte w rzędzie, a następnie odsłonić pięć z nich.
W swojej turze każdy gracz wybiera kafelek. Bierze przedstawione na nim łodzie, opcjonalnie kupuje albo sprzedaje jedną z nich, a następnie umieszcza pozostałe na planszy.

Do krainy można dostać się z pięciu konkretnych punktów - trzeba umieścić tam swoje łodzie albo położyć je na polach przylegających do tych znajdujących się już na planszy.Po umieszczeniu łodzi możesz przejąć panowanie nad kolorowymi zasobami znajdującymi się na terenie, do którego w tej turze udało Ci się dotrzeć albo zbudować coś na wolnym polu. Aby wznieść budowlę na danym polu, musi być ono otoczone łodziami w kolorze odpowiadającym tym przedstawionym na jednym z dostępnych kafelków budynków. Jeśli zbudujesz własny budynek, który jest połączony z innymi budynkami, które posiadasz, otrzymujesz kwotę równą liczbie budynków.

Przed końcem tury możesz postawić jedną łódź w porcie. Następnie możesz wydać trzy dowolne zasoby albo parę takich samych zasobów, aby kupić specjalistę - postać posiadającą unikalną moc.

Gdy wszyscy gracze rozegrają swoje tury, potasujcie kafelki, umieśćcie je w zakrytym rzędzie, a potem odsłońcie tyle, aby łącznie było ich pięć. Gracze umieszczają swoje pionki kolejności na torze, na polach odpowiadających numerom flot, które zagrali podczas poprzedniej rundy.

Gdy spełnicie jeden z warunków końca gry - jeden z Was wzniesie swój ostatni budynek standardowy, nie będzie już więcej łodzi w jednym kolorze albo zabraknie specjalistów - rozgrywacie tę rundę do końca, liczycie punkty zdobyte za zbudowane budynki, zatrudnionych specjalistów i zarobione pieniądze i wyłaniacie szczęśliwca, któremu królowa Himiko przyzna najwyższe odznaczenie.

Yamataï z pewnością oczaruje każdego swą oprawą graficzną. Osadzona w mitycznej krainie wschodu, gdzieś pomiędzy Chinami a Japonią, gdzie historia i mity przeplatają się ze sobą, zapraszając na radosną podróż w starożytne czasy.

Yamataï to kolejne dzieło w którego projektowaniu wziął udział legendarny Bruno Cathala - ojciec takich bestsellerów, jak chociażby popularne Abyss, Cyklady, czy Pięć Klanów. To gra otwierająca przed nami wiele dróg do zwycięstwa, w której sprawdzimy zarówno nasze zdolności dyplomatyczne, jak i strategiczne.

Nie zwlekaj, zgromadź sojuszników, stawiaj żagle i ruszaj po uznanie królowej!

Zawartość pudełka:

plansza do gry
34 drewniane standardowe budynki
4 plansze graczy
6 żetonów kolejności w turze
80 drewnianych łodzi przewożących towary
10 żetonów flot
28 kafelków budowli
7 kafelków budowli prestiżowych
3 drewniane Torii
4 drewniane Pałace
7 żetonów gór
34 żetony kultury
8 żetonów świętych miejsc
73 monety
24 żetony punktów prestiżu
18 kafelków specjalistów

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2017-06-04 Nie polecam - gra zepsuta autor: lb_lb

Nie polecam gry, gra zepsuta, nudy jak na grzybach, panuje paraliż decyyjny już przy 3 osobach. Jak jest ruch innego gracza można iść herbate sobie zrobić bo jak dojdzie kolej do mnie to sytuacja tk bardzo się zmieni na planszy ze planowanie jest zbedne.
dodano: 2017-05-26 Jest dobrze! autor: Hubert Leszczyński

Grałem z różnymi grupami, starsi i młodsi. Ciężko było wytłumaczyć poco coś robimy na planszy. Przeważnie znajomi grali w gry że to co na mapie wykładają jest ich, tutaj mamy inne podejście i ciężko było przełamać to. Zdecydowanie gra warta uwagi, bardzo ładna i ładnie prezentuje sie na półce i stole. Do gry raczej zaprosił bym graczy bardziej doświadczonych. Jestem bardzo zadowolony : )
dodano: 2017-05-15 Wolę na dwie osoby. autor: zioombel

Days of Wonder przez wiele lat przyzwyczajało graczy do tego, że wydaje bardzo dobre gry rodzinne w rewelacyjnej oprawie. Od kilku lat poza grami rodzinnymi zaczęli też produkować gry troszkę bardziej skomplikowane (Five Tribes, Quadropolis) dalej utrzymując bardzo dobry poziom wydań. Nic więc dziwnego, że przy Yamatai moje, jak i wielu innych graczy, oczekiwania były bardzo wysokie, tym bardziej że gra ta jest autorstwa Bruno Cathali, który nieraz już udowodnił że tworzy gry wyjątkowe.
Zanim dostałem grę w swoje ręce nasłuchałem się dużo rożnych opinii od zachwytów po narzekanie że gra za bardzo przypomina Five Tribes i jest narażona na zbyt duży paraliż decyzyjny. Co z tego okazało się moim zdaniem prawdą? Otóż zdecydowanie nie zgadzam się z opinią że gra przypomina Five Tribes, jedyna moim zdaniem wspólna cecha jest taka, że w obydwu grach, dosyć ciężko cokolwiek zaplanować "na przyszłość" i bardzo ważna jest umiejętność znalezienia najkorzystniejszego rozwiązania w konkretnej sytuacji. Zgadzam się natomiast, że gra jest narażona na długie przestoje związane z paraliżem decyzyjnym, zwłaszcza przy większej liczbie graczy, nie stanowi to jednak żadnego problemu przy graniu na 2 osoby.
Jako gra 2 osobowa Yamatai sprawdza się wyśmienicie, proste zasady, które już po pierwszej rozgrywce zostają w głowie, bardzo duża regrywalnośc + godziny główkowania. Polecam!