GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Lisboa

Lisboa

Lisboa jest grą opowiadającą o rekonstrukcji stolicy Portugalii tuż po serii przerażających katastrof, które nawiedziły ją w XVIII wieku.

cena:

419.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 1 do 4
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 120 min.

wydawca: Eagle-Gryphon Games (2017)
projektant: Vital Lacerda

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


1 listopada 1755 roku Lizbonę dotknęło potężne trzęsienie ziemi o przypuszczalnej magnitudzie 8,5-9 stopni według dzisiejszej skali Richtera. Tuż po trzęsieniu ziemi przez miasto przeszło niszczycielskie tsunami, po czym dzieła zniszczenia dopełniły 3 kolejne dni szalejących pożarów.
Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone.

Ówczesny minister spraw zagranicznych, Markiz de Pombal Sebasti?o José de Carvalho e Melo decyzją Króla Józefa I został obarczony misją odbudowy zniszczonego miasta. W tym celu zebrał zespół inżynierów i architektów, którzy mieli mu pomóc w tym karkołomnym dziele.
Gracze wcielają się w rolę lizbońskich arystokratów, którzy będą korzystać ze swoich wpływów podczas rekonstrukcji miasta i rozwoju handlu w nowym mieście.

Akcja gry toczy się na mapie reprezentującej część miasta Lizbona. Podczas odbudowy miasta należy wziąć pod uwagę plan, który zakłada, że każda ulica będzie miała swoją specjalizację. Zegarmistrzowie, złotnicy, księgarnie i biblioteki mają mieć swoje ulice, podobnie jak krawcy, sprzedawcy sukna czy też ślusarze.

Podczas odbudowy miasta gracze będą korzystać z pomocy Królewskich Budowniczych, którzy pracując z architektami zbudują Lizbonę na nowo, a Markiz będzie zapewniał pomoc w rozwoju handlu.
Król zapewni graczom polityczne wsparcie podczas ponownego otwarcia pięknego nowego miasta. Prawdziwy powód, dla którego angażujesz się w obudowę miasta to nie sława lub fortuna. Dla takiego arystokraty jak Ty motywacją jest zakup peruki, najbardziej pożądanego towaru handlowego tej epoki.

Autor gry, Vital Lacerda jest twórcą takich bestsellerów jak Vinhos, CO2, Kanban, czy też wydany rok temu The Gallerist. Tworzy gry wymagające, przemyślane i dopracowane pod każdym względem. Cechuje go niezwykła dbałość o szczegóły, co przekłada się na niezwykle pieczołowicie dopracowane mechaniki.

Nad projektem gry Lisboa spędził pracowite 6 lat.

Za projekt graficzny i ilustracje odpowiada irlandzki ilustrator Ian O?Toole, który już wcześniej zaprezentował swój kunszt i zdolności pracując przy The Gallerist i Vinhos Deluxe.Zawartość pudełka:
- plansza główna
- instrukcja
- pomoc gracza
- 4 plansze graczy
- 60 żetonów Dóbr (15 złota, 15 ubrań, 15 ksiąg, 15 narzędzi)
- 60 żetonów Reali (25 o wartości 1 Reala, 20 o wartości 5 Reali i 5 o wartości 10 Reali)
- 20 kart Planów
- 16 dwustronnych Budynków Publicznych
- 22 duże żetony Miasta
- 5 małych żetonów Miasta
- 4 żetony Punktacji
- 12 żetonów Królewskiej Łaski
- 37 żetonów Duchowieństwa
- 1 pionek Kardynała
- 82 karty Polityki podzielone na 4 talie
- 12 kart Okrętów
- 70 kart Dekretów
- 63 kostki Gruzu w 3 kolorach
- 1 znacznik Skarbów
- 4 pionki Dworzan w kolorach graczy
- 32 pionki Urzędników w kolorach graczy
- 32 drewniane Domy w kolorach graczy
- 1 żeton gracza rozpoczynającego
- 1 biały woreczek na żetony Duchowieństwa
- 1 czarny woreczek na kostki Gruzu

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2017-10-31 Perła autor: Dkubinski

Arystokraci łącza swe siły w odbudowie zniszczonego miasta...
Do "Lisboa" zasiadło trzech graczy, z których żaden poprzednio w grę nie grał, a jeden znał zasady. Całość z setupem i tłumaczeniem zajęła około 3,5 godziny.
Nie ma co ukrywać, że początkowo (a miejscami i pod koniec) zdarzały się zacięcia, błędy (choć raczej drobne) i cofania ruchów. Niektóre regiony gry były zaniedbywane, czy to za względu na nieintuicyjne zasady (np. duchowieństwo), czy też dlatego, że tłumaczący nie powiedział, co punktuje na koniec gry. Zapominaliśmy o drobiazgach - wziąć nagrodę, uwzględnić zniżkę, opróżnić statek.
Ale...!!!
"Lisboa" wędruje do mojego top3 z absolutnym 9½/10! Jest chyba najbardziej elegancką gra w jaką grałem. I to pod wieloma względami - mechanicznym, klimatycznym (tak!) i estetycznym. Nie prowadzi cię za rękę - jak powiedział rahdo, jest sandboksowa. Nie ma ryzyka kingmakingu, siła budowanego silnika jest zbalansowana. Losowość - na zaniedbywalnym poziomie. Jest przepiękna, z barokowym przepychem, który tylko na początku daje wrażenie chaosu. I tak dalej...
Rozgrywka zakończyła się wynikiem 89-125-126 i długą jak na 2.00 w nocy dyskusją.
Jeśli jesteś fanem eurogier z górnej półki skomplikowania; jeśli na równi z mechaniką cenisz wykonanie; jeśli lubisz klimat w euro - ta gra jest dla ciebie. Jeśli nie - i tak daj jej szansę, jest tego warta.