gry planszowe strategiczne > New Angeles
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu New Angeles

New Angeles

Gra o korporacyjnej chciwości i manipulacjach osadzona w świecie Android

cena:

259.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 4 do 6
wiek: od 14 lat
czas gry: od 120 do 240 min.

wydawca: Fantasy Flight Games (2016)
nr katalogowy:AD03
projektant: James Kniffen

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


Everything's fair in the pursuit of profit…

You and your friends each gain control of one of the worlds' most powerful megacorporations. Then you use your wealth and influence to create more wealth and more influence. Make piles of money, outperform the competition, and you'll be a winner.

To do this, you'll cut deals and forge temporary alliances. You'll leverage your credits and maneuver for valuable assets. All the while, you'll also need to keep an eye toward the masses, striking deals with the other corps as necessary in order to keep a lid on crime, disease, and unrest. If you want to maximize your profit, after all, you need to keep New Angeles open for business!

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2018-08-28 Świetna gra negocjacyjna autor: Michał Hartleb

Świetna gra, pod warunkiem odpowiedniego towarzystwa. Osoby uparcie milczące mogą mieć problem z zabawą, bo gra wymaga praktycznie ciągłej dyskusji i negocjacji. Trudno się dziwić, skoro jej tematem jest gra sił między megakorporacjami. Każdy z graczy kieruje 1 korporacją. Celem graczy jest utrzymanie funkcjonowanie miasta New Angeles bez interwencji rządu federalnego (element kooperacyjny) i jednocześnie pokonanie swojego rywala - każdy gracz ma 1 z graczy za przeciwnika, którego musi prześcignąć bogactwem, przy czym tenże przeciwnik nie wie, czyim jest rywalem, bo karty warunków zwycięstwa są losowane. Jest też możliwość, że 1 gracz będzie kopał dołki pod wszystkimi pozostałymi - wylosowawszy kartę "Federalisty", musi zdobyć 25 kapitału (to sporo) i jednocześnie doprowadzić do interwencji rządu federalnego, czyli do tego właśnie, czego pozostali gracze chcą uniknąć. Mamy więc też potencjalny element "zdrajcy".

Wszystko to tworzy klimat nieufności między korporacjami, które jednocześnie jednak zmuszone są negocjować i zawierać porozumienia, a także handlować między sobą (można handlować każdym zasobem, jaki ma korporacja - kapitałem, kartami akcji, kartami "aktywów" czyli de facto postaciami...) by utrzymać New Angeles w całości. Mechanika gry opiera się o kontrakty. Aktywny w danej kolejce gracz zagrywa kartę akcji jako ofertę. Inni gracze mogą (ale nie muszą) przedstawić kontroferty, przy czym na koniec do wyboru pozostaje tylko oferta i 1, ostatnia kontroferta. Następnie wszyscy gracze oprócz oferenta i kontrooferenta "głosują" (dorzucając face down swoje karty akcji), która z opcji ma zostać zrealizowana.

Taki mechanizm automatycznie wymusza (a instrukcja do tego zachęca) negocjacje, handel, przekupstwa czy groźby - oczywiście w ramach gry - pomiędzy graczami. Gra przez to jest dość długa (zależnie od gadatliwości graczy, do kilku godzin), ale nie nuży, bo każdy jest cały czas w akcji, starając się przekonać współgraczy do swojej wizji czy wycisnąć ile się da zysku z oddanie swojego głosu.

Zasady gry w pierwszej chwili wydają się skomplikowane (głównie z powodu podwójnej instrukcji, tzn złożonej z 2 książeczek), ale nie jest aż tak źle. Pierwsza książeczka to "Learn to play" i zawiera prosty wykład zasad, przygotowujący do pierwszych rozgrywek. Druga książeczka to rodzaj indeksu, opisujący każde istotne pojęcie czy sytuacje, jakie mogą pojawić się w grze. Ma postać przypominającą encyklopedię, łącznie z alfabetycznym układem haseł. I podobnie jak w encyklopedii, ta sama informacja może się pojawić 2-3 razy pod różnymi hasłami (np. "Kolumb - odkrywca Ameryki" i "Ameryka - odkryta przez Kolumba" ;) ). W rezultacie objętość instrukcji wydaje się spora, ale realnie zasad nie jest wcale zbyt dużo i można je opanować w 2-3 tury gry.

Gra jest przy tym pięknie wydana. Ładne ilustracje, wspaniała ogromna plansza, plastikowe figurki (zwłaszcza Prisec, czyli korporacyjni ochroniarze-żołnierze, robią wrażenie). Aż żałuję, że nie umiem malować figurek :)

Z tego co widzę, obecnie wersja PL jest w promocji za 100zł. Za tę cenę w ogóle nie ma się co zastanawiać. Gra jest warta duuużo więcej.
dodano: 2017-01-13 To naprawdę trudna gra... jednak również naprawdę warto zagrać. autor: Mateusz Radwański

Gra osadzona w uniwersum Android znanego chociażby z gry Android: Netrunner. Każdy z graczy wciela się w jedną z megakorporacji miasta New Angeles. Cel gry jest naprawdę prosty - zdobyć więcej kapitału niż inna korporacja (losowana na początku gry). Każda korporacja ma własny sposób na zarabianie kapitału, jest też sposób wspólny dla wszystkich - dążenie do konkretnej sytuacji w mieście w określonych momentach gry. Musimy wspólnie kontrolować i porządkować sytuację w mieście aby wszyscy gracze nie przegrali przez wzrost zagrożenia, brzmi dość prosto, ale...
... gra jest naprawdę bardzo złożona. Ilość interakcji między poszczególnymi kartami, wielość możliwości zastosowania każdej karty akcji i mechanizm negocjacyjny w którym należy pamiętać, że każdy ma ukryte cele (i istnieje szansa, że jednemu graczowi zależy, żebyśmy PRZEGRALI) sprawia, że gra jest trudna do wytłumaczenia i wymaga 1-2 gier próbnych aby poznać rozgrywkę.
Dodatkowo gra WYMAGA interakcji. Każdy z graczy musi się zaangażować w rozgrywkę i chcieć wygrać inaczej tracimy dynamikę rozgrywki i robi się po prostu nudno. Chwilowe sojusze, zdrady itp. mogą sprawić, że uda się wygrać. W tą grę nie da się grać na zasadzie "to ja sobie będę sam zbierał kapitał", ponieważ każdy gracz może zaproponować akcję do wykonania i tylko JEDNA z nich dojdzie do skutku w każdej turze - poprzez głosy oddawane przez pozostałych graczy.
Po rozegraniu paru gier dodam jeszcze, że gra raczej średnio działa na 4 graczy, 5- jest fajnie, 6 - optimum.
Bardzo dobra gra na długie wieczory ze znajomymi, przy której jest bardzo dużo gadania, przekrzykiwania się i dyskusji - i tak powinno być - inaczej nie działa.