GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Uptown

Uptown

Ciekawa abstrakcyjna gra strategiczna inspirowana latami 20'

cena:

69.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 8 lat
czas gry: ok. 30 min.

wydawca: Funagain
projektant: Kory Heath

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis w serwisie BGG

Opis


Uptown to gra o bardzo prostych zasadach oferująca jednocześnie wiele strategii i dróg do zwycięstwa. Jedynym jej problemem jest fakt, że po każdej rozgrywce ma się ochotę na kolejną, kolejną i jeszcze jedną!  Przecież prawie, prawie się udało wygrać. Następnym razem napewno się uda!

 

Wspaniała dla wymagających graczy, świetna dla początkujących i doskonała do rozgywek w gronie rodzinnym. Twoim celem jest ułożenie żetonów na planszy w takis posób, aby tworzyły jak najmniej grup. Ale uwaga! Do dyspozycji masz tylko jeden żeton każdego rodzaju! Nie zapomnij o tym, bo nagle możesz odkryć, że nie masz jak połączyć dwóch grup.

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2008-11-06 Zdecydowanie polecam autor: monga

Może moja recenzja nie będzie do końca miarodajna, bo mam za sobą dopiero jedną partię 5-osobową, ale grało się tak dobrze, że nie sądzę, bym po 15 czy 20 partiach zmieniła zdanie. Uptown ma bardzo proste zasady. Plansza przypomina duży diagram Sudoku - 81 pól w układzie 9 x 9, dodatkowo na planszy zaznaczone są kwadraty 3 x 3. Każdy kwadrat 3 x 3 ma przypisany jeden symbol, każdy wiersz literę (A-I), każda kolumna cyfrę (1-9). Każdy z graczy otrzymuje zestaw 28 żetonów w wybranym kolorze (litery A-I, cyfry 1-9, 9 symboli oraz joker). Losuje się z nich 5, pozostałe leżą zakryte. Ruch gracza polega na położeniu jednego z 5 żetonów na planszy, z zastrzeżeniem, że musi pasować do planszy - czyli litera B musi być położona w rzędzie oznaczym B, cyfra 9 w kolumnie oznaczonej 9, a symbol pierścienia w kwadracie 3x3 oznaczonym pierścieniem. Należy tak kłaść kolejne żetony, by na końcu gry tworzyły jak najmniej odrębnych grup, osoba która na końcu ma najmniej grup ze wszystkich - wygrywa. Wbrew pozorom gra nie jest tylko żmudnym i nudnym wykładaniem żetonów na planszy. Jest dużo decyzji do podjęcia, a w każdej kolejnej rundzie na planszy robi się coraz ciaśniej.
Gdy np. chcemy położyć C, a cały rząd C jest już wypełniony - możemy położyć swój żeton na miejscu czyjegoś innego. Tak, to gra zdecydowanie z jawną interakcją. Czasami możemy komuś w ten sposób zaszkodzić, czasami pomóc (dlatego każdy ruch trzeba dobrze rozważyć).
Podsumowując - gra jest typowo abstrakcyjna, tematu w niej jest zero, losowość jest - każdy losuje te 5 żetonów na start i po dołożeniu jednego dociaga losowo kolejny, jest jawna interakcja, podejmowanie decyzji, jest dobra zabawa. Na tyle dobra, że mam właśnie zamiar grę kupić (chociaż uważam, że zawartość pudełka (bardzo małego) - plansza + żetony - nijak się mają do tak wysokiej ceny).