gry planszowe strategiczne > Odlotowy wyścig
GRY STRATEGICZNE
logo przedmiotu Odlotowy wyścig

Odlotowy wyścig

Gra karciano-strategiczna o szalonym wyścigu największych wynalazców przełomu XIX i XX wieku, w której gracze posługują się mechaniką zagrywania kości, symbolizujących poskromione przez człowieka siły pary, ciepła i elektryczności, by tworzyć niesamowite

cena:

144.90 128.90 PLN
(najniższa cena z 30 dni: 128.9)
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 8
wiek: od 13 lat

wydawca: Games Factory Publishing (2016)
projektant: Orin Bishop

wersja językowa: polska

Opis


Odlotowy Wyścig to nowatorska gra karciano-strategiczna dla 2-8 graczy w wieku 13+. Gracze wcielają się w największych wynalazców przełomu XIX i XX wieku i toczą szalony wyścig w zbudowanych przez siebie pojazdach.
Brak losowości i ogrom strategii to główna zaleta Odlotowego wyścigu. Gracze podejmują decyzje dotyczące zagrywanych akcji i ich kolejności, a także bronią się przez złośliwościami ze strony innych uczestników rozgrywki. Losy wyścigu zależą od strategii przyjętej przez gracza!
Zawartość gry:
120 kart Elementów Maszynerii
40 kart Usprawnień
1 żeton Kierunku Gry
16 Żetonów Wynalazców
32 karty Kokpitów i Elementów Maszynerii
8 kart pomocy
8 żetonów Żarówek
108 kości
6 żetonów Wyzwań
8 Mierników Uszkodzeń
41 żetonów Zębatek w 3 nominałach
8 dwustronnych kafli Toru

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2017-01-04 Świetna lekka gra autor: Michał Przywarski

Powodem zakupu przeze mnie tej pozycji był (przynajmniej wtedy) brak lżejszego tytułu w mojej kolekcji. Przybyłem, kupiłem i odetchnąłem z ulgą gdyż Steampunk Rally/Odlotowy wyścig okazał się grą faktycznie lekką ale mimo wszystko wymagającą.
W grze wcielamy się w jednego (lub w dwóch; Bracia Wright) naukowców XIX/XX wieku który to postanawia stanąć do wielkiego wyścigu w którym ścigać się będzie swym wymyślnym/fantastycznym/niesamowitym/niepojętym pojazdem.
Gra miesza ze sobą dwie główne mechaniki: draft i alokację kości.
Draft – w każdej rundzie dobieramy po jednej karcie z czterech różnych stosów, wybieramy jedną z tych czterech kart a resztą przekazujemy następnej osobie sami zaś odbieramy karty od osoby z drugiej strony. Robimy tak dopóki nie rozdysponujemy wszystkich 4 kart. Co możemy zrobić z kartą którą zatrzymamy? Jedną z trzech rzeczy; po pierwsze możemy tą kartę użyć jako nowy element naszego pojazdu który dodajemy do naszej już istniejącej maszyny. Po drugie możemy wymienić kartę na kości lub koła zębate (które służą nam do przerzucania kości i wentylacji naszego pojazdu). Po trzecie jeśli to karta akcji/zdarzenia możemy ją zachować na później.
Po fazie draftu zaczynamy nasz wyścig. Jeśli posiadamy jakieś kości rzucamy nimi teraz i zaczynamy alokację kości (których mamy trzy rodzaje ogień, para i elektryczność). Tu jest serce i dusza gry. Różne elementy naszego pojazdu dają rożne efekty. Dla przykładu możemy mieć kartę która za każdą kość ognia z wynikiem 3 daje nam dwie kości pary (natychmiast rzucamy nowymi kośćmi) inny element naszego pojazdu daje nam możliwość zamiany kostek pary z wynikiem 5+ na jedno pole ruchu i tak wprowadzamy naszą machinerię w ruch. Tak o to tworzymy nasz pojazd.
Z rundy na rundę nasza machina będzie coraz większa i coraz bardziej skomplikowana. Będziemy się głowić jak najefektywniej połączyć nasze elementy jak stworzyć najbardziej optymalny „silnik”
Dodatkowo trzeba tu wspomnieć, że możemy przeszkadzać naszym przeciwnikom. Nasza maszyna może się przegrzewać. Teren po którym jeździmy może uszkodzić nasze cacko.
No i oczywiście ścigamy się. Zwycięzca może być tylko jeden!! A im bliżej mety tym emocje coraz silniejsze.
Podsumowując
Steampunk Rally/Odlotowy wyścig to gra niecodzienna i bardzo, bardzo fajna. Mix mechaniki draftu i alokacji kości jest naprawdę świetny. W grze główkujemy, kombinujemy, budujemy naszą machinę dodajemy części (niekiedy coś odpadnie) i przemy ku mecie. Pomimo wrażenia wysokiej komplikacji zasad gra jest prosta. Po dwóch rundach wiemy już jak wszystko działa i zaczynamy się naprawdę wkręcać. Gra naprawdę nagradza pomysłowość i kombinowanie jako przykład mogę podać tu moją ostatnią grę w której kolega który przez cały wyścig był ostatni wygrał grę! Odczekał właściwy moment i „odpalił” niesamowitego kombosa który dał mu zwycięstwo a trzeba dodać, że grał po raz pierwszy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jakość komponentów, mały ale fajny element edukacyjny (każdy ściga się postacią historyczną o której może poczytać w instrukcji), dostajemy w nasze ręce świetną grę rodzinną ale również do piwa ;)
Minusy? Tak jeden ale to tak nie do końca minus. Gra mówi nam byśmy po fazę wyścigu rozgrywali wszyscy naraz celem uniknięcia przestojów. Nie lubię tej zasady i nie stosuje jej, czemu? Bo budowanie naszego pojazdu jak i wprawianie w ruch poszczególnych elementów daje niesamowitą frajdę i chcemy (na pewno ja chcę) by inni widzieli mój wspaniały wynalazek 