gry planszowe rodzinne > Catan - Miasta i Rycerze (nowa edycja)
GRY RODZINNE
logo przedmiotu Catan - Miasta i Rycerze (nowa edycja)

Catan - Miasta i Rycerze (nowa edycja)

Dodatek do Osadników z Catanu

cena:

149.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 4
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 60 min.

wydawca: Galakta
nr katalogowy: PL-C03
projektant: Klaus Teuber

wersja językowa: polska

Opis


Ten dodatek zawiera wiele nowych elementów dzięki, którym gra „Osadnicy z Catanu“ staje się jeszcze bardziej emocjonująca!Catan rośnie w siłę! Miasta rozwijają się, a niektóre z nich stają się okazałymi metropoliami. Wraz z rozkwitem handlu, na wyspę zawitał dobrobyt. Jednakże takie bogactwo przyciąga również uwagę barbarzyńców. Kto obroni miasta przed okrutnym najeźdźcą? Zbliżającemu się zagrożeniu czoła stawią rycerze, którzy połączonymi siłami będą bronić swego domu. Biada miastom, jeśli rycerze polegną! Dodatek „Miasta i Rycerze“ oferuje wiele nowych możliwości doświadczonym Catańczykom. Bardziej złożone zasady łączą się z wydłużeniem czasu gry. Jednak dreszcz emocji podczas rozgrywki z nawiązką wynagrodzigraczom ich trud. Na wyspie rozlega się okrzyk:“Do broni! Na ratunek Catanowi!”UWAGA! Dodatek „Miasta i Rycerze” nie jest samodzielną grą. Można go używać jedynie w połączeniu z grą podstawową „Osadnicy z Catanu”. To nowe wydanie dodatku „Miasta i Rycerze” zawiera plastikowe figurki rycerzy oraz inne elementy pasujące wyłącznie do najnowszego wydania gry podstawowej „Osadnicy z Catanu”

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2013-09-06 obowiązkowy dodatek dla każdego kto grywa w osadników autor: Jan Miedzik

Genialny dodatek do osadników. Jeśli znudziła Wam się podstawa to rozszerzenie MiR można brać w ciemno.

Główne zmiany
- 2x więcej zasad ;] na pierwszy rzut oka wydają się długie ale po rozgrywce staja się całkiem logiczne
- więcej dróg do zwycięstwa
- wydłużony czas rozgrywki i to znacznie. 75min w 3osobowej rozgrywce to chyba minimum. Koniec gry przy 12pkt.
- nowe karty rozwoju (by je uzyskać trzeba rozwijać miasto), wiele z nich można użyć tylko przeciwko silniejszemu zawodnikowi, to znacznie balansuje rozgrywkę. Wygrywający zawodnik ma tym samym mniej kart rozwoju.
- miasta przy lesie, pastwisku i w górach przynoszą po jednym surowcu i jednym towarze handlowym.

Podstawowa mechanika gry się niby się nie zmienia otrzymujemy surowce oraz (nowość) towary handlowe, handlujemy, rozbudowujemy no i wystawiamy rycerzy (nowość), ale jednak mnogość nowych elementów odświeża grę. Pojawiają się Towary handlowe dzięki, którym można się specjalizować w trzech dziedzinach. Specjalizowane są również karty rozwoju a sama specjalizacja tez jest formą rozwoju i od trzeciego poziomu daje dodatkowe możliwości. Kto pierwszy wejdzie na czwarty stopień specjalizacji zamienia miasto na metropolie (dodatkowe 2pkty do zwycięstwa), którą można utracić na rzecz gracza, który zdobędzie 5 stopień specjalizacji w danej dziedzinie. Jeśli dodatkowo nie mamy rycerzy do obrony naszych miast, Catan zostaje zaatakowany a barbarzyńcy mają dużą siłę, może się okazać ze nagle tracimy 4pkty do zwycięstwa.

Najazd barbarzyńców może czasem zaboleć, o ile w podstawce można nieźle grać nie mając jakiegoś surowca o tyle w tym rozszerzeniu braki w rudzie i baranach uniemożliwiają wystawianie i szkolenie rycerzy. Brak zboża uniemożliwia mobilizację a brak zmobilizowanego żołnierza boli. Bez nich nasze miasta staną się łupem dla barbarzyńców. Jeśli utracimy przy pierwszym najeździe miasto specjalizacja staje w miejscu. Robi się ciężko.

Nowe elementy dające punkty do zwycięstwa to już wspomniane metropolie oraz punkt za każde obronienie Catanu przed barbarzyńcami.

Podsumowując:
- rozgrywka jest bardziej zrównoważona i lekko się wydłuża;
- wolniej budujemy miasta, plansza wolniej się zapełnia, bo dopływ rudy i drewna z miast jest wolniejszy oraz wydajemy surowce na rycerzy;
- trzeba więcej główkować niż w podstawce.

Gorąco polecam!
dodano: 2012-10-28 dla wyjadaczy autor: tauriworld

Jest to fajny dodatek, ale dla wyjadaczy. Dodanie rycerzy i ich szkolenie wiele dodaje grze, osadnicy z prostej gry dwóch kostek (szczęścia) zmienia się w strategie przemyślanych ruchów, pośpiechu i obaw przed nadciągającymi piratami (barbarzyńcami). Co o samej rozgrywki jes bardzo fajna ale dzieciaki 7-9 lat mogą mieć problemy (kupowanie, szkolenie, podnoszenie poziomów rycerzy trochę komplikuje grę). Komu ten dodatek polecam, na pewno graczom którym znudził się dodatek "żeglarz" tutaj trzeba więcej myśleć, przewidywać i bronić osad. Polecam ale daję 4 na 5