gry planszowe rodzinne > Obscurio
GRY RODZINNE
logo przedmiotu Obscurio

Obscurio

Czarnoksiężnik Was szuka. Wspólnie postarajcie się uniknąć iluzji i uciec z jego biblioteki

cena:

169.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 8
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 40 min.

wydawca: Libellud
projektant: L Atelier

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


The Sorcerer is out to get you! Find your way among the illusions, but beware of the traitor in your ranks!

The Grimoire guides their team towards the exit using images, upon which they point at certain details. Working together, the other players have to find the exit as quickly as possible while avoiding picking the wrong cards. However, a member of the team is a traitor looking to lead the other players astray. A wide variety of traps are on your way to the exit of the library, making player communication harder!

Obscurio is a family game, an original mix between an image-based communication game and a secret role game in which the players have to be careful when sharing ideas with their team. Supported by rich contents, Obscurio proposes a fresh new experience in its genre by putting the emphasis on the details of the images and the constant doubt created by the presence of the traitor.

Communicate efficiently and avoid the illusions on your way to escape the Sorcerer's library!

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2022-04-27 W końcu mechanika Dixita, która angażuję w rozgrywkę autor: Bartłomiej Bajda

Z Dixitem / Tajemniczym Domostwem mieliśmy problem taki, że dość szybko traciliśmy chęć, aby wracać do tych tytułów. Nie odkrywaliśmy w nich nowych rzeczy i zwyczajnie w stałej ekipie nie mieliśmy chęci do nich powracać.
Twórcy Obscurio znaleźli mechanikę gry opartej na skojarzeniach, która nie może się znudzić! Mamy wspólny cel we wskazywaniu poprawnej karty, utrudniony przez pułapki, która stwarza nam gra w każdej rundzie, plus motyw zdrajcy wśród graczy. Mamy wybierane karty, które mają utrudnić znalezienie karty narratora przez zdrajcę stąd nie często jest jednoznaczny wybór karty narratora.

Nie dałem oceny 5 z dwóch powodów:
1) Jest stosunkowo mało kart w pudełku i brakuje rozszerzeń do gry. Karty mają formę kółka stąd dość trudno można je zostąpić np. kartami Dixit
2) Motyw zdrajcy potrafi niektórych zniechęcać do gry - bez niego gra jest złożona jak Dixit i osoby, które nie lubią kłamać powinny na spokojnie zobaczyć tą grę np. na yt i zdecydować czy to dla Was czy nie.
Ja właśnie takim graczem jestem, ale ta mechanika mnie nie odstrasza do gry. Gra jest dynamiczna, rodzinna i niezależna językowo. Jak tylko się pojawi dostępna to warto zakupić :)
dodano: 2020-09-14 Za drzwiami wyobraźni autor: Ryber

Któż nie pamięta Dixita? Ten imprezowy hit okazał się przy okazji kluczem do swoistej puszki Pandory. Pokazał twórcom gier, że umożliwiające szeroką interpretację ilustracje na kartach mogą stanowić dobrą podstawę rozgrywki, nawet jeśli pozostałe elementy rozgrywki są proste i wtórne. Ba, często główną zaletą nowej gry może być właśnie zestaw kolejnych obrazków, które można wykorzystać z innymi zasadami jeśli te przewidziane przez autorów nie okążą się tak samo interesujące. Z drugiej strony często nie są to wcale złe gry – lekka rozgrywka z przystępnymi zasadami pomaga przecież skupić się na najważniejszym aspekcie, czyli kreatywnej zabawie. Chociaz Obscurio do najbanalniejszych gier nie należy, to większość nowych pomysłów stara się służyć tej zabawie, a nie ją ograniczać.

Mamy więc bogato ilustrowane okrągłe karty, które reprezentują pomieszczenia za drzwiami w magicznej bibliotece. Celem gry jest kilkukrotne przejście przez własciwe drzwi, w czym grupie pomagać będzie milczący grymuar – gracz porozumiewący się jedynie za pomocą losowych kart. Główną przeszkodę stanowi natomiast zdrajca, który wykorzystuje podpowiedzi grymuaru do podstawienia fałszywych, ale wiarygodnie wyglądających drzwi, by następnie przekonywać do nich swoich nieświadomych towarzyszy. Co istotne, grymuar zazwyczaj może za pomocą kursorów wskazać konkretne szczegóły na swoich kartach-wskazówkach, a z kolei zdrajca będzie starał się utrudniać ich właściwą interpretację np. za pomocą filtra zasłaniającego kolory lub ograniczenia czasowego. Odczytywanie znaczeń i porównywanie obrazów może przebiegać więc na innego rodzaju poziomie, niż w podobnych grach, a także zmienia się w trakcie rozgrywki.

Ezoteryczny klimat gra stara się uzyskać nie tylko za pomocą fantasmagorycznych ilustracji na kartach, ale także pozostałym wykonaniem komponentów. Duża plansza, magnetyczne wskażniki, klepsydra, klaser do prezentacji kart dla zdrajcy – twórcy postarali się, aby samo obcowanie z grą było pewnym doświadczeniem. Oznacza to jednak, że pudełko jest sporych jak na imprezówkę wymiarów, potrzeba także odpowiedniej wielkości stołu. Nie jest to gra, którą można włożyć do plecaka i wyciągnąć na wycieczce. Z tego względu adresowana jest bardziej dla rodzin niż grup znajomych, chociaż samą rozgrywką powinna obronić się u różnych rodzajów graczy. Dla spróbowania co jeszcze da się zrobić w tym gatunku warto, a w razie co zawsze można zagrać okrągłą talią kart w Dixit.