gry planszowe rodzinne > Dixit (pierwsza edycja)
GRY RODZINNE
logo przedmiotu Dixit (pierwsza edycja)

Dixit (pierwsza edycja)

Zanurz się ponownie w świecie wyobraźni gry Dixit.

cena:

113.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 6
wiek: od 8 lat
czas gry: ok. 30 min.

wydawca: Rebel.pl (2010)
projektant: Jean-Louis Roubira

wersja językowa: polska

pasujące koszulki: magnum gold (84 szt.)

Opis w serwisie BGG

Opis


Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczy. Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny. Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i mówi zdanie nawiązujące do tego obrazka. Zdanie może być pojedyńczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń. Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która najlepiej pasuje do zdania bajarza. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa na stole. Gracze (poza bajarzem) głosują, która karta należała do bajarza. Jeśli nikt nie zgadnie, albo zgadną wszyscy, bajarz dostaje 0 punktów. Przy innych konfiguracjach i gracze i bajarz są nagradzani punktami.  Pierwsza edycja gry została całkowicie wyprzedana w ciągu 3 miesięcy, gra odniosła wielki sukces wśród graczy za co m.in. przyznano jej tytuł Gra Roku we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Gier w Cannes w tym roku.  Zawartość Pudełka: 84 wielkoformatowe karty1 plansza z torem punktów wewnątrz pudełka6 drewnianych pionków królików36 znaczników głosowaniainstrukcja

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2018-11-15 Co można zabrać na wakacyjne wieczory? DIXIT!!!!!! autor: amfa76

Kiedy przeczytałem o tej grze pierwsze recenzje, nie mogłem uwierzyć że tak wysoko można oceniać grę planszową. A jednak. No może nie do końca planszową, bo Dixit to gra karciana. Oczywiście mamy plansze, ale służy nam tylko do wskazywania i le kto mam punktów. Za to podstawą Dixita są karty.
Karty z przepięknymi ilustracjami, duże wyraziste, pobudzające wyobraźnię, cudo.

Ale może od początku.

Dixt to gra karciana dla 3-6 osób która zmusza nas do wytężenia naszej wyobraźni. Tak dobrze słyszycie trzeba odszukać kartę narratora. A jak to się zaraz dowiecie.

Każdy z graczy dostaje drewnianego króliczka w jakimś kolorze i zestaw żetonów do głosowania. Króliczki stawiamy na planszy na polu z cyfrą zero. Potem wyznaczamy kto będzie pierwszym narratorem. Po przetasowaniu kart i rozdaniu każdemu po 6 kart. Narrator ze swojej puli kart wybiera jedną i mówi jakieś hasło. Hasło może być różne od jednego słowa do rozbudowanych, tytułów filmów, książek aż po przysłowia i cytaty lub po słowną zabawę. Kładzie ją zakrytą na stole a gracze starają się dołożyć soją kartę najbardziej odpowiadającą hasłu narratora, tak aby utrudnić innym graczom wskazanie karty z hasła. Kiedy już wszyscy dołożyli po swojej jednej karcie, tasujemy je i układamy odkryte na stole w kolejności losowej. Od tej chwili gacze o prócz narratora kartonikami w kolorze swojego króliczka oddają głos na kartę która wydaje im się najbardziej odpowiadająca hasłu narratora. Nie można oddawać głosu na swoją kartę i narrator oddaje głos ostatni.

Potem jest punktacja. Najwięcej punktów otrzymują te osoby które trawiły odpowiednią kartę, plus narrator. Punkty choć mniej otrzymuje ta karta która, pomimo tego że nie jest ta kartą ale została wskazana.

Gdy się zdarzy, taka sytuacja że wszyscy wskażą odpowiedz prawidłowo to narrator nie otrzymuje punktów ponieważ zagadka była za łatwa, gdy nikt jej nie odgadnie też nie otrzyma punktów autor hasła. Bo wymyślił hasło za trudne.

Po zakończeniu rundy, kolej narratora przechodzi na następnego gracza.
Gra toczy się do zdobycia 30 punktów.

Co mogę powiedzieć więcej o DIXIT.
Mimo wad jakie ma, że nie damy radę nigdy zagrać we dwoje, lub kiedy gramy podstawową talią kart dość często w tym samym gronie, bo karty i hasła się ogrywają to i tak Dixit to jedna z moich ulubionych i obowiązkowych gier na wakacjach. Uwielbiam grać w Dixit w większym gronie i dosyć wymagającym, kiedy wymyślają trudne, rozbudowane hasła do kart.
A z czasem można dokupić dodatki bo jest już ich sporo. Podstawowa talia to 80 szt każdy dodatek, to kolejne 80 szt.

I koniecznie ubrać karty w koszulki, chyba że chcecie mieć grę zniszczoną dość szybko.

A więc wysilcie mózg i grajcie w DIXIT!!!!!!!


dodano: 2018-01-17 GRA REWELACJA DLA KAŻDEGO autor: dorek_dk

Gra jest bezbłędna. Dla każdego praktycznie. My grywamy całą rodziną a i jest to pierwsza gra jakiej używamy aby wciągnąć znajomych w planszówki. Zasady są proste do bólu więc nawet najbardziej oporni łapią je w 3 sekundy. Zaś obrazki na kartach to już mistrzostwo świata - Salvador Dali nie powstydziłby się takich "odjechanych" obrazów. Dzięki temu że każda karta ma w sobie mnóstwo szczegółów hasła można wymyślać do nich w nieskończoność - za każdym razem inne.
dodano: 2017-10-15 gra wyobraźni autor: kopernik92

Gra dobrze znana, nawet gdy proponuję Dixita znajomym, którzy z planszówkami mają niewiele wspólnego to często słyszę, że zdarzyło im się już grać u kogoś i podobało im się.

Gra posiada przepiękne ilustracje co w połączeniu z mechaniką owocuje hiciorem.

Nie polecam grania w 3 osoby. Od 4 zaczyna się świetna zabawa. Jeśli ktoś szuka gry dla sporego grona to warto kupić Dixit Odyseja.
dodano: 2016-03-04 Gra inna niż wszystkie autor: Beshem

Świetne jest to że nigdy nie da się zagrać w tę grę dwa razy tak samo. Zupełnie inaczej gra się z rodziną, ze znajomymi, z nowo poznanymi ludźmi. Zawsze jednak jest bardzo wesoło, zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego o umysłach innych graczy. Wspaniała gra dla wszystkich ludzi z wyobraźnią
dodano: 2016-01-04 autor: Magdalena Wartak

Dixit to świetna rozrywka dla każdego, na każda okazje. Najlepiej sprawdza sie w wariancie 5 i 6 osobowym (nie polecam gry w 3 osoby, choć taka opcja jest oczywiście możliwa). Każda rozgrywka jest inna, skojarzenia do kart mogą byc naprawdę przeróżne - śmieszne, poważne, smutne. Zmieniając towarzystwo każda gra bedzie ciekawsza, inna. Dodatki do gry sa wspaniałe i urozmaicająca rozgrywkę. Gra wyzwala wiele pozytywnych emocji i sporo śmiechu - rewelacyjna opcja na spotkania rodzinne! Pobudza wyobraźnie, daje do myślenia, odkrywa talenty. Polecam z całego serca! P.S. Warto zaopatrzyć sie w koszulki do kart, gdyż częsta gra moze je delikatnie uszkodzić/zabrudzic (a szkoda jest tych pięknych grafik).
dodano: 2015-11-01 Najlepsza gra na imprezy autor: Człowiek_Twaróg

Dixit to wspaniała gra, oparta na skojarzeniach, zarówno dla młodszych jak i dla starszych graczy.
Zestaw zawiera piękne kolorowe karty z obrazkami, które pobudzają wyobraźnię, planszę, znaczniki do głosowania i urocze pionki w kształcie króliczków. Gra polega na odgadnięciu toku rozumowania współgraczy. Zasady są proste i można je wytłumaczyć w kilku prostych zdaniach.
Gra jest dobra zarówno na imprezy ze znajomymi jak i te rodzinne. Uwaga! Wciąga!
dodano: 2015-10-25 Gra godna polecenia każdemu autor: Robert Marszałek

Dixit był moją pierwszą grą, którą kupiłem w nadziei na przekonanie moich znajomych do rozpoczęcia przygody z planszówkami. Spełnił się w tej roli znakomicie. Grałem w nią już z co najmniej kilkunastoma osobami i jak do tej pory tylko jednej z nich ta gra nie przekonała do siebie.
Na początku zawsze jest obawa, że nie wpadnie się na żadne skojarzenie, ale już po jednej-dwóch turach większość znajomych nie potrafiła doczekać się swojej tury, żeby móc wykorzystać "świetne skojarzenie".
Jeśli chcesz rozluźnić atmosferę w nowym towarzystwie, przekonać przyjaciół do grania w gry karciane/planszowe lub po prostu dobrze się bawić to gorąco polecam Dixita.
Jeśli chodzi o wady to ja zauważyłem tylko dwie. Po pierwsze sprawa, która powtarzana jest bardzo często w recenzjach - po kilkunastu grach zaczyna brakować pomysłów na nowe skojarzenia do kart i zaczyna brakować czegoś nowego. Na szczęście do Dixita jest już sześć dodatków, co rozwiązuje ten problem.
Drugą "wadą", na którą się natknąłem były grafiki na kartach. Musiałem bardzo dobrze pilnować gry na spotkaniu z przyjaciółmi. Ponieważ większość ilustracji jest bardzo pięknie wykonana, niektórzy żartobliwie oznajmiali mi, że planują mi "ukraść" którąś z kart :)
dodano: 2015-08-27 Rozrywka na 5 autor: AdamLodz

Gra Dixit to genialna rozrywka dla 3 do 6 graczy.
Rozgrywka polega na zabawie w skojarzenia, lecz nie na tyle dosłowne, aby wszyscy odgadnęli karty narratora. Po fazie typowania, następuje faza odgadywania karty narratora. Jeśli się uda narratorowi przechytrzyć choć jednego ze współgraczy to otrzymuje on punkty wraz z graczami którzy wskazali jego kartę. W przypadku gdy wszyscy gracze wskazali kartę narratora (lub nikt jej nie wskazał) narrator nie otrzymuje punktów.
Punkty w tej grze zaznaczane są posuwaniem po planszy uroczych króliczków.

Do plusów tej gry zaliczyłbym:
- pionki w postaci królików
- możliwość grania od 3 do 6 osób (choć im więcej tym lepiej)
- znakomita rozrywka dla umysłu, polegająca na szukaniu skojarzeń z obrazkami na kartach
- rysunki na kartach są świetne (dające możliwość wielu skojarzeń do jednej karty)

Minusy:
- po kilku, kilkunastu partiach podstawowa talia kart jest jednak zbyt mała (jeśli gramy wciąż w tym samym gronie)
- pudełko z podstawową wersją nie mieści kart z dodatków


Właściwie to gra ta nadaje się na każde spotkanie w gronie zarówno rodzinnym jak i koleżeńskim.
Nie jest to pozycja w szybkie zbieranie punktów, choć je zliczamy. Raczej próbujemy odkryć tok rozumowania współgraczy. Oczywiście osoby znające się bardzo dobrze są w stanie radzić sobie lepiej w rozszyfrowywaniu kart.
Zabawa przednia, polecam
dodano: 2015-07-11 przekozacka autor: Kamil Czajkowski

Zaczne moze od zasad ktore prosciej nie moga byc ujete. Prostota twj gry przygarnie nawet nowych graczy w swiecie board game'u. Idealna na towarzyskie spotkania nawet przy piwie. Swietnie wyteza umysl i pobudza wyobraznie, co rozgrywka mozna sie zdziwic o niepojetosci i szegolowosci wyobrazni. Karty do gry wykonane i narysowane w sposob nawet niekiedy psychodeliczny co nadaje tej grze wlasciwe znaczenie i charakter gry. Sama gra okrutnie wciaga. Chce sie grac po prostu.
dodano: 2015-04-27 Genialna gra rodzinno-imprezowa. autor: Astegor

Dixit to moje osobiste odkrycie roku 2014.
Gra w skojarzenia na zupełnie nowym poziomie.
Zalety:
Gra jest banalnie prosta, opanowanie zasad to dosłownie 3 min. Jest dla każdego od najmłodszych do najstarszych w rodzinie. Poziom trudności ustala się sam na podstawie bardziej lub mniej kreatywnego/inteligentnego/oczytanego grona współgraczy. Mechanika która działa zawsze, nie zgrzyta, nie ma niedomówień, ustala się sama do poziomu graczy - cudo. Uczy kreatywności oraz odrobinę kombinowania co jest bardzo przydatne dla młodszych graczy z racji ich ciągłego przesiadywania przed monitorem.
Gra sama w sobie wykonana jest wzorowo. Jest wytrzymała, zabiera mało miejsca na stole, można zagrać nawet w pociągu czy busie(sprawdzałem).
Wady:
Podstawowa wersja gry ma tylko 84 karty. Jest to mało. Po 3-4 grze znacie wszystkie na pamięć i gra przestaje być aż tak świeża, ale po zakupieniu 2 dodatków (w sumie dodatkowe 168 kart) spokojnie wystarczy wam na długie miesiące. Jeśli chcielibyście trzymać grę w oryginalnym pudełku to musicie zapomnieć o koszulkach na karty, ponieważ zwyczajnie karty są włożone na "styk". Same karty są wysokiej jakości, ale po intensywnej eksploatacji(a gwarantuje, że tak będzie, bo gra szybko się nie znudzi) mogą się trochę wytrzeć.

Moja ocena: 9+/10
Świetna gra rodzinno-imprezowa, która jest tak uniwersalna, że starzy wyjadacze i niedoświadczeni planszówkowicze będą się fantastycznie bawić.
dodano: 2015-03-18 Piękna Gra autor: Hotel Roberts Port ****

Gra zasługuje na uznanie już przez wydane- piękne i zaskakujące karty. Gra działa na skojarzeniach, bardzo rozwija wyobraźnię i reaktywność graczy- często powodując pośród nich zaskoczenie i śmiech. Wielowątkowość kart pozwala puścić wodze fantazji, przepiękne ilustracje przenoszą graczy w różne obszary i światy. Zrozumiałe i czytelne zasady gry ułatwiają grę , jest optymalna dla rodzin oraz grupy przyjaciół.
Gra wciągająca!
dodano: 2015-02-18 świetna autor: Maria Chwedkowska

Gra po prostu świetna. Zrozumiałe zasady, nie trzeba długo tłumaczyć nowym graczom. Sprawdza się w każdym towarzystwie: tym bardziej poważnym jak również i bardziej wyluzowanym (czasami można się nieźle uśmiać). Wracamy do niej dość często, a gra się nie nudzi. Obrazki zachwycają i za każdym razem można odkryć w nich coś nowego. Zauważyliśmy też, że niektórzy zwracają uwagę na najdrobniejsze szczególiki, za to inni patrzą na ogół. Dzięki grze możemy poznać innych graczy. Z dziećmi rozgrywka przebiega jeszcze inaczej, ale równie ciekawie.
Polecam grę zarówno starszym jak i młodszym, na rodzinne okazje i na imprezy.
Wymyślajcie skojarzenia i bawcie się! :)
dodano: 2015-01-21 autor: kudlacz135

Gra, która zdecydowanie odznacza się pomysłem. Mnóstwo fenomenalnych grafik dostarczy możliwości na wiele godzin świetnej zabawy i z pewnością wystarczy na wiele partii. Gra potrafi przykuć uwagę i zdecydowanie rzuca się w oczy, duże kolorowe grafiki zdecydowanie nie należą do tych, obok których moglibyśmy przejść obojętnie. W tego typu rozgrywce gra ma konkurencję w postaci Tajemniczego Domostwa, jednak jeżeli nie chcecie wchodzić w ramy zagadki sprzed lat, oraz wolicie sami wymyślać wskazówki, które łączą się z kartą to Dixit jest zdecydowanie dla was.
dodano: 2015-01-01 Kultowa gra autor: kemot

Kultowa gra!
Gram w nią już od kilku lat i nie nudzi się. Bardzo grywalna. Można puścić wodze fantazji. Przepis na sukces: skojarzenie nie może być ani za łatwe, ani za trudne... A do tego jeszcze wejść w sposób myślenia i tworzenia skojarzeń pozostałych graczy... i jesteśmy mistrzami. Świetna gra, w którą można grać latami. Każda rozgrywka jest trochę inna...
Proste zasady, złożone skojarzenia :D
dodano: 2014-10-17 moja ulubiona autor: martita

Gra jest przede wszystkim prześliczna! Gram w nią za każdym razem, gdy spotykamy się ze znajomymi, dlatego też muszę dokupić dodatki...
Gra pozwala odkryć sposób myślenia innych osób. Dobrze się sprawdza w grze ze znajomymi ale też dopiero co poznanymi ludźmi, pozwala w nawiązywaniu kontaktów i daje dużo frajdy. Sprawdza się również jako gra szkoleniowa - nawet nie w formie opisanej w instrukcji gry, karty pomagają w kreatywnej ewaluacji, są tak nieoczywiste, że można dopowiedzieć do nich każdą historię.
dodano: 2014-07-24 Na każdej imprezie musi być Dixit autor: Tomasz Paluch

Grałem w 4,5 i 6 osób, wiek różnorodny i każdy popadał w zachwyt. Gra bardzo wciąga, otwiera wyobraźnie, zmusza do myślenia i przede wszystkim jest zabawna. Dokupiłem wszystkie dodatki - myślę że warto to zrobić, teraz jak zaczynamy to gramy tyle rund ile kart się nie powtarza (bywa 4-5h). Każdy jak zagra to tą grę pokocha :)
dodano: 2014-06-25 obowiązkowo autor: Bartłomiej Bajda

Dixit to gra typowo rodzinna, która sprawdza się od 4 osób wzwyż.

W pudełku znajdziemy parędziesiąt prze kolorowych kart, które samym wykonaniem powalają z nóg.

Zasady gry są bardzo proste. Każdy na początek otrzymuje 7 kart i pierwszy gracz ze swojej ręki zagrywa jedną kartę, którą kłądzie zakrytą na środek stołu przy czym wymyśla krótką historyjkę, czy dosłownie kilka słów, które opisują tą kartę. Następnie pozostali gracze dorzucają na stos po jednej karcie, która najbardziej pasuje do wyżej wymyślonej historyjki. Po przetasowaniu kart wykłada się je w odpowiedniej kolejności i każdy z graczy obstawia, którą kartę zagrała pierwsza osoba.
Są 3 rodzaje punktowania:
1) Jeśli żadna osoba nie obstawiła karty pierwszego gracza lub wszyscy ją wybrali -> wszyscy oprócz pierwszego gracza otrzymują 2 punkty
2) Jeśli ktoś zgadła kartę pierwszego gracza, ecz nie wszyscy to wszystkie te osoby wraz z pierwszym graczem otrzymują po 3 punkty
3) Jeśli ktoś obstawił kartę innego gracza niż tego pierwszego, za każdy głos otrzymuje 1 punkt.

Jak widać zasady są bardzo łątwo przyswajalne i już po 2-3 minutach wszyscy wiedzą o co chodzi ;)

Podsumowanie: Świetna gra na rozpoczęcie wieczoru planszówkowego jak i jako przerywnik podczas rodzinnego obiadu. Jak dla mnie u każdego ta gra powinna znaleźć się na półce i można kupować ją w ciemno.
dodano: 2014-05-11 Gra rodzinna z wyobraźnią autor: winiaryyo

Dixit to fajna, rodzinna gra imprezowa. Rozgrywka wygląda tak:
Narrator tajemniczym głosem oznajmia hasło. Gracze w milczeniu dokładają karty. Następuje mieszanie kart i odkrycie obrazków. Uczestnicy rozważają najczęściej w milczeniu decyzje, wysilające do granic możliwości swoją intuicję, wyobraźnię, spostrzegawczość i dedukcję. W tym czasie narrator się uśmiecha. Wszyscy wybrali swój typ. Narrator pokazuje swoją kartę i wtedy nad stołem pojawiają się emocje- śmiech lub niedowierzanie, pytania lub uśmiechy zadowolenia. Świetna zabawa. Przyznawane punkty są w sumie tylko niezauważalnym dodatkiem. Teraz kolejna osoba ma możliwość być narratorem i pokazania co jej wyobraźnia potrafi.

Polecam osobom w każdym wieku! Często sięgamy do tej pozycji, żeby zarazić kogoś planszówkami. Przepiękne ilustracje od razu zachęcają do kupna dodatkowych kart. Krótki czas rozgrywki (30min) spowodował, że ani razu nie zdarzyło nam się zagrać w Dixita tylko raz, od razu wszyscy krzyczą o kolejną partię. Niektórym może się nie podobać losowość tej plaszówki, ale to przecież rodzinna gra imprezowa. Lepiej mieć dokupione karty, bo po którejś partii pod rząd powtarzające się obrazki mogą nużyć.

Zalety:
+ przepiękne ilustracje na kartach
+ wzorowa gra rodzinna
+ rozwija wyobraźnię i kreatywność
+ prościutkie zasady
+ krótki czas rozgrywki

Wady:
- niektórym może przeszkadzać losowość, ale nie jest to typowa planszówka
- jeśli nie dokupi się nowych kart gra po pewnym czasie może się zacząć nudzić, ze względu na powtarzające się po raz kolejny rysunki (porada: nie grać za często- co za dużo to nie zdrowo)
dodano: 2014-01-28 autor: mirand

niesamowita , wciągająca gra. Zaskakuje sposobem myślenia osób , które z nami grają. Zmusza do myślenia. Karty z obrazkami są wręcz niesamowite i dają duże pole do popisu.
dodano: 2013-12-30 Świetna gra imprezowa, możliwe modyfikacje własne. autor: krychuno1

Formuła gry jest bardzo prosta, gracze interpretują treści kart, którymi są wieloznaczne ilustracje, bardzo ładnie wykonane :-)

Jej mechanizm ma kilka fantastycznych zalet:
1. Proste zasady, są czytelne od pierwszej rozgrywki, również dla "zielonych" w temacie gier
2. Gra daje olbrzymie pole do interakcji, angażuje graczy i skłania do żywiołowych dyskusji o nadanych tytułach - zwłaszcza, gdy ktoś "popłynie"
3. Formuła gry pozwala na wprowadzanie własnych "dodatków" - można określić kategorię, z której korzystamy, np. praca, macierzyństwo, seks (w ten sposób powstaje jedna z nielicznych gier o erotycznym charakterze z sensem, przykuwająca uwagę ciekawymi interpretacjami tematu ("znowu boli mnie głowa, orgazm"), zamiast plastikowymi kajdankami :-))
dodano: 2013-12-13 Fantastyczna autor: Tamurile

Przeciekawa gra, zarówno od strony zasad, jak i projektu graficznego. Fascynująca wręcz, jeśli przyjdzie komuś do głowy zastanowić się nad tym, co wymyślają jego współgracze. Nieoczywiste ilustracje, będące wyjątkowym treningiem wyobraźni i umiejętności "wejścia w skórę" towarzyszy - bo jak inaczej uda nam się odgadnąć, z którą kartą wiążą dane skojarzenie? Doskonała zarówno dla tych, co dobrze się znają, jak i osób dopiero się poznających.

Grać w "Dixit" to trochę jak śnić na jawie i dzielić się tym:)
dodano: 2013-12-12 psychodeliczna autor: esliwinski

Gra surrealistyczna, jak z widzeń sennych, niektóre karty magiczne, bajkowe, inne wręcz straszne jak z koszmarów ;)
piękna grafika, gra bardzo wciągająca, ćwiczy wyobraźnię i skojarzenia.
Z moich obserwacji wynika, że bardziej lubiana przez kobiety
dodano: 2013-11-29 autor: madzek

gra banalnie łatwa, bardzo wciąga. Nadaje się zarówno dla dzieci jak i starszych osób. Pobudza wyobraźnie, może w nią grać duża ilość osób. Najlepiej jak są to osoby, które dobrze się znają bo wtedy można wymyślać lepsze skojarzenia
dodano: 2013-11-12 Ponadczasowa gra autor: Krzysztof Rudnicki

Odkąd zakupiłem Dixita jest stałym elementem każdego spotkania planszowkowego ze znajomymi. Gra jest pięknie wydana graficznie, ma banalnie proste zasady jednocześnie daje olbrzymie możliwości interpretacji kart. Gra może być zarówno rewelacyjną grą imprezową jak i rodzinną, wielopokoleniową. W myśl im więcej tym lepiej dokupiłem wszystkie dostępne dodatki. Każdy kolejny deck daje nowe możliwości, plus zmniejsza się ryzyko zbyt częstego powtarzania się kart w rozgrywkach.
dodano: 2013-09-24 Super autor: Jagoda

Dixit to gra inna niż wszystkie. Nie znam nikogo kto nie byłby zainteresowany chociażby krótką partyjką, a ile osób tyle skojarzeń. Przede wszystkim dużo śmiechu, w zależności od rozgrywki skojarzenia często zaskakują. Gra przebiega zupełnie inaczej gry gramy z obcymi osobami, wówczas pomaga przełamać lody, inaczej gry grupa świetnie się zna, ma wspólne skojarzenia, co pozwala jeszcze bardziej podkręcić atmosferę. Podobnie jeśli chodzi o grę z dziećmi -czasami gra z dorosłymi może ich zaskoczyć skojarzeniami, ale i na odwrót). Należy jednak mieć na uwadze że (moim zdaniem) karty z podstawki to zdecydowanie za mało. Posiadam dodatek, jak i II część Dixita i pozwala to na swobodne tworzenie zestawów, co zwiększa grywalność i przede wszystkim daje niektórym kartom "odpocząć" tak by zyskały nowe skojarzenia. Nie jest to jednak duży minus gdyż piękne grafiki wciągają i ma się ochotę powiększać kolekcje. Niemniej jednak szkoda, że dodatki nie są odrobinę tańsze, ale to już nie ta recenzja. Na koniec kilka słów o pudełko. Bardzo lubię pudełko i bajkową wypraskę, tor punktów I części jednak dla tych którzy nie planują zakupu dwóch podstawek a np. podstawkę i dodatek polecam II część bowiem tam spokojnie wszystko się pomieści, a plansza pozwala na spokojniejszą rozgrywkę jeśli chodzi o większą ilość osób.
dodano: 2013-09-18 Jedyna w swoim rodzaju autor: Zwieżak

Tak to jest gra specyficzna. W niej wcale nie chodzi o wygraną. W żadnej innej grze nie zdarzyło mi się, by wszyscy gracze niezależnie od ich pozycji przyjmowali zwycięstwo bądź porażkę z uśmiechem na ustach. Nawet mój brat choleryk, który przy Zimnej Wojnie, gdyby miał możliwość to sam wysadziłby mnie bombą atomową lub wodorową, w DIXIT jest uosobieniem radości, sympatii i dzielności w znoszeniu porażek.
Jest to też gra, która jako jedyna była przyjęta przez wszystkie osoby, którym ją zaprezentowałem. Jest świetnym wstępem, jeśli mamy na celu zainteresowanie innych nowoczesnymi grami. Jest niebanalna, zmusza do sięgnięcia do tych sfer swojego mózgu, których normalnie w pogoni za codziennością nie wykorzystujemy. Bo chodzi w niej o wyobraźnię, ucieczkę w świat bajek, marzeń, w przeszłość lub przyszłość.A przy tym niesie mnóstwo radości i śmiechu, gdy po ujawnieniu wszystkich niewiadomych próbujemy dojść, co autor miał na myśli.
Liczba kart rzeczywiście nie jest powalająca, jedna nie jest też mała. Z dodatkami (to prawda zbyt drogimi) pozwala gra cieszyć się przez długi czas niepowtarzalnymi rozgrywkami nawet w tym samym gronie. Jest już u nas tradycją rodzinną, że w czasie spotkań rodzinnych DIXIT ląduje na stole i zawsze zabawa jest przednia. Radzą sobie z nią nawet moje córki (5 i 7 lat), mogą grać z dorosłymi nawet swoimi dziadkami.
dodano: 2013-09-11 Wyobraźnia rządzi autor: Marcin Lubański

Super gra na wyobraźnie i skojarzenia. Dla osób w każdym wieku. Proste zasady. Dużo fajnej zabawy i nierzadko salwy śmiechu. Po kilku grach zna się karty a i tak zawsze inne skojarzenia. Najtrudniej gra się w to z dziećmi, bo ich wyobraźnia jest nieobliczalna. Naprawdę polecam, także jako grę imprezową przy piwku.
dodano: 2013-09-04 zakup obowiąkzkowy autor: Damian Siembida

Dixit jest fantastyczną grą, której specyficzną cechą jest uzależnienie rozgrywki od wyobraźni graczy. Im bardziej uczestnicy gry puszczają wodze fantazji, tym ciekawsza staje się rozgrywka. Gra nada się dla graczy w każdym wieku, każdej płci. Ja przetestowałem ją w różnych "rodzajach" środowisk i wszędzie spotkałem się z aprobatą. Myślę, że jest to również dobre ćwiczenie wyobraźni dla najmłodszych - może nie ma tu elementu edukacyjnego, za to jest potężna dawka kreatywnego myślenia.

O samej grze od strony wykonania i rozgrywki: gra składa się z planszy do liczenia punktów bardzo fajnie wkomponowanej w pudełko oraz talii kart z rozmaitymi, pięknymi obrazkami. Do udanej rozgrywki wystarcza niewielki stolik. Obrazki na kartach stawiają często bardzo wysoką poprzeczkę, gdy przychodzi moment wymyślania/zgadywania haseł. Spotkałem się z przypadkami, kiedy niektórym ludziom sprawiał problem system podliczania punktów, jednak to zawsze można samemu uprościć lub po prostu mieć pod ręką instrukcję, w której wszystko jest klarownie wyjaśnione.

Zakup obowiązkowy dla każdego. Serdecznie polecam. Gra jest szczególnie dobra na wszelkiego rodzaju luźne spotkania towarzyskie oraz jako przerywnik między cięższymi tytułami.
dodano: 2013-07-28 bajka autor: Inglorion

Fantastyczna gra imprezowa, choć w tym wypadku rozrywka jest na tyle pobudzająca (zarówno stymulująca wyobraźnię, jak i rozbudzająca dosłownie) i poprawiająca humor, że sama w sobie może być pretekstem do spotkania i "imprezowania" przy niej.
Jej fenomenalnym atutem (zaraz prócz przepięknych abstrakcyjnych ilustracji) jest to, że świetnie się bawią podczas gry w nią osoby z dosłownie wszystkich grup wiekowych - na pewno po części odpowiedzialna jest za to prostota zasad (5 minut na ich wytłumaczenie to aż nadto), a także już wspomniane cudowne i nietuzinkowe obrazy przedstawione na kartach. Pamiętając, że Dixit wciąż pozostaje grą, co więc za tym idzie polega w teorii na rywalizacji pionków graczy (rozkosznych królików) na torze punktowym. Trzeba jednak przyznać, że w rzeczywistości podczas rozgrywki na pierwszy plan wchodzi dobra zabawa okraszona wybuchami śmiechu, i choć w rzeczywistości sprowadza się to do tego samego, to priorytetem dla graczy nie staje się gromadzenie punktów i prześcignięcie "wrogich" królików na planszy, a wyzwanie jakim jest odgadnięcie karty przeciwnika, lub samemu wybranie takiej, która pozwoli przechytrzyć jak najwięcej osób z grona zebranych przyjaciół.
Poza tym podziękowania dla Planszomanii, gra wysłana w tym samym dniu co zapłata, przyszła dnia następnego - pełen profesjonalizm!
dodano: 2013-04-03 Kreatywna autor: ivona79

Pierwszy raz zagrałam w tą grę u koleżanki, grałyśmy w 6 osób, było bardzo fajnie i wesoło. Gra zaskoczyła mnie tym, że jest bardzo kreatywna. Poza tym można poznać myślenie znajomych i ich skojarzenia, które bardzo często zupełnie były sprzeczne z moim. Dlatego było bardzo wesoło :)
Gra zrobiona jest bardzo konkretnie, pionki są trwałe, plansza też. Jak gra się w większej ilości graczy to jest ciekawiej i powiem szczerze, że jak dla mnie to za krótko :) A to świadczy tylko o tym że gra jest bardzo interesująca :)
Serdecznie polecam!
dodano: 2013-04-01 brać w ciemno autor: apiejh

Nie ma co tu dużo mówić. Dixita pokochają wszyscy. Nie znam osoby, która nie dała by się wciągnąć wir swojej wyobraźni. Gra jest pięknie wydana, ma wspaniałe grafiki, a dodatki sprawiają że się szybko nie znudzi. Polecam zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
dodano: 2013-03-24 Do myślenia autor: arzesz

Kupiłam Dixit zachęcona zamieszczonymi recenzjami. Usiedliśmy w 6 osób, przeczytaliśmy proste zasady, wybraliśmy sobie króliczki, rozdaliśmy karty i zaczeliśmy wymyślać skojarzenia.

Gra interesująca, zmuszająca do myślenia, ale:
- króliczki ciągle wywracały się na planszy, będę musiała poszukać jakiś stabilniejszych pionków z iinej gry
- siedząc dookoła stołu mieliśmy problem z ustalaniem gdzie jest lewa strona narratora i od której strony mamy numerować karty, więc ustaliliśmy, że narrator układa swoje cyferki nad wyłożonymi kartami
- polecam faktycznie jako grę rodzinną lub dla grona przyjaciół, gdzie gracze się dobrze znają wtedy bywa wesoło, zwłaszcza jak narrator uzasadnia swoje skojarzenia.

W przypadku gry z osobami w różnym wieku warto ustalić jakieś podstawowe zasady dotyczące skojarzeń, bo często dzieci nie znają polskich piosenek z lat 50-tych, a dziadkowie najnowszych filmów animowanych.

Reasumując, bardzo ciekawa gra, ale nie sprawdza się w każdej sytuacji.
dodano: 2013-03-11 ciekawa autor: zieleaz

Gra jest świetnie wykonana, obrazki na kartach są przepiękne, a zasady gry bardzo proste :)
gra robi furorę na każdym spotkaniu ze znajomymi, a jest tak wciągająca, że rozgrywane są kolejne partie, jedna za drugą i tak przez całą noc.
dwie małe uwagi - to gra jest fajna dopiero jeżeli jest co najmniej 4 graczy (przy trzech jest zbyt przewidywalna), druga - za mało kart w wersji podstawowej, a dodatkowe karty sporo kosztują.

Podsumowując gra godna polecenia, wciąga wszystkich - nawet największych przeciwników gier :)
dodano: 2013-02-20 Super zabawa! autor: Migi

Dixit kupiłam z dwóch powodów: zauroczyła mnie grafika i zachęciła znajoma, która uznała ją za jedną z najlepszych gier w jakie grała. Osobiście nie byłam przekonana, a moje obawy wzmocnił narzeczony, który stwierdził, że w ogóle nie chce mu się w to grać. Na szczęście szybko okazało się, że gra wciągnęła wszystkich - mnie, narzeczonego, znajomych. Dla mnie jest to gra typowo imprezowa "z jajem", przy której jest dużo śmiechu (mimo że część grafik jest dość melancholijna). Gorąco polecam, bo jak się już zacznie grać w Dixit, to trudno się od niej oderwać!
dodano: 2013-02-17 autor: lider uga buga

Ta gra genialnie działa na wyobraźnie i spostrzegawczość. Jest wspaniałą grą odprężającą. Dzięki niej poznajemy nowych znajomych, ale też (co ciekawe) poznajemy bardziej naszych przyjaciół, sprawdzając ich tok myślenia przy dostrzeżeniu kolorowych obrazków na dużych kartach. Jesteś już gotów przenieść się w świat bujnej wyobraźni? Więc możemy usiąść i zagrać. Za chwilę dowiemy się z czym kojarzy się Tobie czarodziej trzymający świeczkę wewnątrz bańki mydlanej albo pies przebrany za kamerdynera. Gra raczej z kategorii karcianych, a nie planszowych ale cel jest ten sam: alternatywne spędzenie wolnego czasu dla 3 a może nawet 6 osób.
Można się obiektywnie doczepić jednego elementu gry – dziwacznych pionków na kształt królika i zapytać dlaczego to właśnie te dzikie stworzenia odpowiadają za oznaczenie ilości zdobytych punktów? Pytanie pozostawiamy maniakom gier :)
dodano: 2013-02-13 magia w czystej postaci autor: Tomasz Chomicz

Gracz przenosi się do krainy imaginacji i skojarzeń przeróżnych a zabawa odbywa się tak naprawdę w głowie gracza a nie na planszy. Największą zaletą tej gry jest nieskończona możliwość kombinacji, gdyż każdemu co innego w głowie siedzi. Z początku gra sprawiała mi wiele trudności ze względu na zbyt ładne obrazki. Grafiki wykonane są tak wspaniale, że pierwsze 3 rozdania psułem z powodu zachwycania się nad szczegółami poszczególnych rysunków.
Dodatkowym atutem jest możliwość rozszerzenia gry za pomocą różnych dodatków co skutkuje jeszcze lepszą zabawą.
Podsumowując: Grę polecam dla każdego kto ma w sobie chociaż troszkę z marzyciela, dziecka lub wyobraźni krztynę.
dodano: 2013-01-10 autor: zioombel

Jakiś czas temu moja żona zobaczyła karty Dixita. Od razu się w nich zauroczyła :P Ja jako dobry mąż ;-) i hobbysta gier planszoczych to jak mogłem nie kupić jej tej gry ;-) hehe.
Sama gra jest wspałania. Zagrywaliśmny się w nią przez całą imprezę sylwestrową. Proste reguły sprawiają, że gra jest wspaniała na początek drogi z planszówkami i wciągnięcia w hobby. Przepiękne grafiki sprawiają, że kobiety pieją z zachwytu nad nimi, a mężczyźni z zachwytu, że ich kobiety chcą z nimi chętnie grać. Od momentu otrzymania ją przez moją żonę na gwiazdkę ciągle się w nią zagrywamy kiedy tylko w domu pojawi się przynajmniej 4 osoby. Ciągle się nie nudzi. Jedynym minusem jaki widzę to taki, iż kiedy gra się dużo w krótkim odstępie czasu to nasuwają się te same skojarzenia co były niedawno. Z drugiej strony uczy to kreatywnego myślenia i wymyślania wziąż nowych skojarzeń. Na prawdę bardzo polecam! Nie spoktałem jeszcze osoby, której Dixit się nie podobał. Wręcz przeciwnie. Kto zagrał u mnie zaraz chciał mieć swoją kopię gry ;-)
dodano: 2012-12-13 Coś niezwykłego. autor: Zbyszek

Czym jest Dixit? Na pewno jest grą. Trudno jednak znaleźć odpowiednie przymiotniki pasujące do tego słowa.

Czy jest grą planszową? Planszę mamy, sprytnie zresztą wkomponowaną w pudełko. Ale co to za plansza, która służy jedynie do śledzenia wyników? Toż to oszczerstwo dla wszystkich innych plansz. Dixit nie jest grą planszową.

Czy jest grą karcianą? Karty mamy, sporo nawet bo 84. Tylko dziwne jakieś. Po pierwsze - o nietypowo dużych gabarytach. Po drugie - na każdej jest inna grafika. Po trzecie - ilustracje jak ze snu szaleńca. Gdzie budowanie talii, stwory, czary, tapowanie? Dużo cyfr w kolorowych kółkach, koszt zagrania, zadawane obrażenia? Nie ma. Dixit nie jest również grą karcianą.

Czym więc jest Dixit? Dixit to Dixit. Gra o tak przeraźliwie prostych zasadach, że zastanawiam się czemu na nie nie wpadłem. Gra która na pierwszy rzut oka nie może działać, a działa i daje satysfakcję. Rozdajemy wszystkim kilka kart. Jedna osoba mówi wierszyk/słowo/zdanie/śpiewa fragment piosenki/pokazuje głupią minę/cokolwiek innego i wykłada jedną zakrytą kartę do której się to "coś" odnosi. Cała reszta szuka na swojej ręce kart które najlepiej pasują. Jak wszyscy wyłożą tasujemy karty i odkrywamy. Wszyscy oprócz gawędziarza głosują która z kart jest jego. Zgarniamy punkty i następna osoba zostaje gawędziarzem.

Brzmi skomplikowanie? Nie jest. To nie jest łatwa gra planszowa w stylu "Kolejki", przez którą (pomimo banalnych zasad) trzeba się dwa razy przebić żeby mamusia skumała zasady. 3 godzinki i wreszcie można zagrać, znasz to? Nie tym razem. Kończycie obiadek, deser wjeżdża na stół a Ty wyciągasz zza pazuchy Dixita i krzyczysz: "Hola hola familia, pijąc herbatkę zagramy sobie w grę! Jak tylko nałożycie mi serniczka. Nie nie ten, chce większy kawałek." I Sru po minucie już wszyscy wiedzą co mają robić. Mówisz babci, że podpowiedź ma być akurat. "Nie za łatwa babcia bo jak wszyscy zgadną to nici z konfitur. Nie za trudna bo jak nikt nie zgadnie to będzie to samo. Kapiszi?". Wszystko. Pod tym względem gra jest niesamowita.

Gra jest doskonałym wprowadzeniem w świat planszówek dla nowych graczy. Banalne zasady oraz pole do popisu dla własnej dedukcji, fantazji czy nawet telepatii. W odróżnieniu od większości gier, nie dyskryminuje braku doświadczenia czy strategicznego myślenia. Nie znam żadnej podobnej gry. Prawdę mówiąc nie mam już chyba zamiaru szukać :).

Gorąco polecam. Jedna z moich ulubionych gier.

PS: Do gry dostępnych jest co najmniej kilka dodatków, co może znacznie wydłużyć okres przydatności do spożycia Dixita.
dodano: 2012-12-01 Świetna autor: wajdzik83

Witam wszystkich!

Gra jest świetna. Każdy kto pierwszy raz widzi tą grę jest zafascynowany pięknymi grafikami na kartach jak również samą rozgrywką. Po każdej partii gracze chcą więcej i więcej aby się odegrać i przemyśleć wybory kart przeciwników. Jeden gracz stara się myśleć tokiem innego i odwrotnie!

Grę polecam z czystym sumieniem aby pograć ze znajomymi lub rodziną. Świetnie sprawdzi się również na domowych imprezkach jako mała odskocznia;)

Jedno zastrzeżenie tylko, ale bardzo malutkie. Gra najlepiej się sprawdza w 5-6 osób i wtedy pokazuje swoje prawdziwe oblicze! Nie grajcie w 3 chociaż jest taka możliwość. Chociaż sami sprawdźcie bo to pozycja obowiązkowa w swojej kategorii!

Polecam!
dodano: 2012-10-10 Jedyna w swoim rodzaju autor: iguana

O grze napisano już wiele, więc tylko parę uwag praktycznych.

1. Gra robi niewiarygodne wrażenie za pierwszym razem, zwłaszcza na gracach niedzielnych. Kosa nie z tej ziemi. Sięgam po nią, gdy potrzebuję precyzyjnej broni niczym karabinu snajperskiego.

2. Można grać z dziećmi. A tym bardziej z dziećmi, które na co dzień grami się nie interesują. Jeden z lepszych zaczynów.

3. Gra premiuje przyjaźnie i długie znajomości. Gdy dwie osoby znają się jak łyse konie, mogą wykoleić grę, bo czytają sobie w myślach i wspomnieniach. Ktoś mówi "Kudowa Zdrój", a druga osoba wybiera obrazem ze ślimakiem, bo kiedyś jadły tam razem ślimaki w restauracji. Inni nie mają szans. Co więcej, gdy gramy z nowicjatem, nie da się tego zabronić, bo nowicjat, gdy się dobrze bawi, wpada w szał i pruje do przodu. A że dobrze się bawi, to pewne... :)

4. Gra się szybko nudzi. Po pierwszym entuzjazmie wraca na półkę a na stole ląduje raz na jakiś czas (u nas powoli raz na rok), oczywiście zawsze ku radości tłumu. Dlatego odradzam na fali szaleństwa kupowanie wszystkich dodatków. Primo, są coraz gorsze (Dixit 3 chyba odwróci tendencję), secundo, nie są potrzebne. To nie obrazki się nudzą, tylko sama zabawa w swej istocie.
dodano: 2012-05-11 Rewelacja autor: jakmis2011

Fantastyczna gra. Bardzo prosta, zasady gry do wytłumaczenia w kilka minut. Nie zdarzyła się jeszcze sytuacja, że któremuś ze znajomych nie spodobała się. Bajeczne ilustracje na kartach, każdy kto widzi je pierwszy raz jest zachwycony. Ładne pionki w postaci małych króliczków. My od razu zakoszulkowaliśmy karty, bo szkoda byłoby gdyby się zniszczyły. Jedyna wada to, moim zdaniem, zbyt mało kart. Ale zawsze można dokupić Dixit 2 i chyba będziemy musieli tak zrobić. Polecam każdemu bez względu na wiek.
dodano: 2012-03-23 to już klasyka autor: krys

Dixit to jedna z tych nielicznych gier, która jest rozpoznawalna równie dobrze zarówno w planszówkowym światku, jak i poza nim. I doskonale obrazuje to fakt, że gra powinna się sprawdzić w zasadzie w każdym środowisku.

Wykonanie jest naprawdę zjawiskowe. Ilustracje są nie tylko ładne, ale także bardzo oryginalne (surrelistyczny, oniryczny, baśniowy klimat). Jedyny minus do wykonania to jednak niezbyt praktyczny tor punktacji - potrafi zrobić się na nim nieprawdopodobny tłok.

Dla mnie największy plusem tej gry jest to, że pozwala lepiej poznać osoby, z którymi gramy (tyczy się to także najbliższych). Świetną sprawą jest zagranie w Dixit z kilkoma różnymi ekipami i porównanie później jak różnił się typ skojarzeń w zależności do danej grupy.
dodano: 2012-02-24 Niesamowita autor: kemot

Gra jest niesamowita!! Karty z ilustracjami są po prostu bajkowe i przywołują wiele skojarzeń... Genialnie jest też pomyślany system punktowania - 3pkt dla "Bajarza" i tego kto odgadł jego kartę, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden z pozostałych graczy dał się oszukać... Jeśli zagadka-skojarzenie "Bajarza" było zbyt łatwe, albo zbyt trudne do odganięcia jego karty - wtedy pozostali gracze po 2 pkt, a "Bajarz" niejako za karę - 0 pkt. I bonusowe punkty za wprowadzenie w błąd graczy swoją kartą. Genialne w swojej prostocie!! Fajna jest też plansza do gry: bardzo prosta. Figurki drewnianych królików, z których jeden należy do każdego gracza ma w sobie coś urzekającego...
Szkoda tylko, że kart do gry nie jest trochę więcej, ale problem rozwiązuje dodatek do gry "Dixit 2"
Polecam. Niesamowita, bajkowa i bardzo spokojna gra, która pozwala puścić wodze fantazji i wrócić nawet doorosłym do wspomnień z dzieciństwa...
dodano: 2012-02-16 Mistrzostwo! autor: Tomasz Laskowski

Dixit to coś więcej niż gra. To sposób na odkrycie siebie i innych, różnic w myśleniu, postrzeganiu świata. Jest to pozycja zahaczająca o ideał, nie posiadająca praktycznie żadnych wad.

Plusy, plusy, plusy...
1) Mechanika - prostota w każdym calu. Bajarz, czyli gracz który, wymyśla w danym momencie skojarzenie (będące wyrazem, zdaniem, równoważnikiem zdania, nazwą filmu, książki, bohatera, czymkolwiek) nawiązujące do jednej z 6 kart trzymanych na ręce. Wypowiada je głośno, następnie pozostali gracze ze swoich sześciu wybierają jedną najlepiej pasującą do tego skojarzenia i przekazują ją Bajarzowi. Ten wszystkie karty tasuje i rozkłada na stole. Następnie zadaniem graczy jest potajemne wskazanie, która według nich to karta Bajarza.

2) Wykonanie - w większości gier nie zwracam uwagi na wykonanie, najistotniejsze jest by rozgrywka była ciekawa, pasjonująca, wciągająca. Grafiki i elementy schodzą na dalszy plan. W Dixit jest to jedna z najważniejszych cech. Talia kart jest wręcz niesamowita. Grafiki wręcz same wysyłają graczy, młodszych i starszych, do świata baśni, fantazji, marzeń.

3) Interakcja - zachodzi pomiędzy graczami non-stop. Nie jest to oczywiście taka jak w grach ekonomicznych czy strategicznych. Nikt nikomu nic nie podkrada, przeszkadza itp. Tutaj podczas gry nierzadko trwa się dyskusja, dlaczego ktoś wybrał takie skojarzenie, co go nakłoniło do wybrania akurat tej karty. Osoby ze sobą po prostu rozmawiają co w kilku przypadkach przyczyniło się do polepszenia stosunków w życiu codziennym pomiędzy niektórymi członkami rodziny.

...i dwa małe minusiki...
1) Tryb dla 3 graczy - jak najbardziej można zagrać, jednak gra wtedy traci i to wiele. Jedynie 3 karty na stole powodują, że zgadujący mają 50% szans na trafienie. Dixit o wiele lepiej sprawdza się w 5/6 (lub nawet więcej, w końcu wyniki można zapisywać na kartce) osobowym gronie.

2) Nieszczęsne króliczki - znaczniki w formie kolorowych drewnianych króliczków są słodkie i niewątpliwie pasują do ogólnego wykonania gry. Niestety lubią się przewracać co niektórych może irytować, gdyż zdobycz punktowa poszczególnych graczy może być pomylona. Nie jest to nic strasznego, gdyż Dixit to gra, w której przyjemność płynie z gry, a to czy jest się w ostatecznym rozrachunku pierwszym, trzecim czy ostatnim nikogo praktycznie nie interesuje.

...dają w sumie...
Podsumowując, Dixit to gra którą mieć trzeba, bez względu na to czy jest się fanem ciężkich gier ekonomiczno-strategicznych, wojennych, lżejszych pozycji typu Osadnicy z Catanu, Ticket to Ride. To gra, którą można wyciągnąć w każdym gronie, wytłumaczyć w minutę zasady i zagrać... lub usiąść z boku i obserwować jak wszyscy zagłębiają się w nieznanym im chwilę wcześniej świecie!
dodano: 2011-12-14 gorąco polecam autor: ptaszyna

Gra niezwykła. Dlaczego? Jest wiele powodów. Po pierwsze bardzo rozwija wyobraźnię. Nazywanie kart tak, aby tylko niektórzy gracze zgadli jest niezwykle ciekawe, z drugiej strony niezwykłe jest również zgadywanie co mój mąż/żona, syn/córka, szef/szefowa, kolega/koleżanka wymyślili. Jest przy tym mnóstwo śmiechu, ale przeważające uczucie to radość ze wspólnego przebywania, bo ta gra to też pięknie wydane 84 karty które są po prostu działami sztuki. Chętnie poszedłbym na wystawę złożoną z takich obrazów. Widać że ich autor ma niezwykłą wyobraźnię. Bardzo dobre że w tej grze mogą na równych prawach uczestniczyć i dzieci i dorośli. Co prawda może się zdarzyć że 4latek nie będzie rozumiał jakiegoś słowa ale jak mu je wytłumaczymy to na pewno nie będzie mógł bez tej gry żyć i dzięki temu rozwinie swoją wyobraźnię. A i my starsi ;) nauczeni pewnych schematów możemy zobaczyć czy zostało w nas jeszcze trochę fantazji. Jeszcze raz serdecznie polecam.
dodano: 2011-12-07 Gra, która chciałabym mieć na własność. autor: Anna Cyba

Wspaniała gra. Miałam okazję i przyjemność wielką raz w nią zagrać ... i od tego czasu noszę się z zamiarem jej kupna. Grałam w gronie osób dorosłych i świetnie się bawiliśmy. Myślę, że to może być świetny prezent np. pod choinkę - nie tylko dla mnie .... PANIE MIKOŁAJU!
dodano: 2011-11-30 C U D O W N A autor: wilczur

Co bym nie napisał o tej grze z pewnością już ktoś napisał. Daję tej grze pewną 5 bo o innej ocenie nie ma mowy. Generalnie gra jest genialna bo mamy w niej wszystko czego od gier można oczekiwać. Gra jest dla każdego - grałem w nią ze swoim dzieckiem 3 letnim i nie uwierzycie ale udało mi się ją zainteresować.
System punktacji jest kluczowym elementem gry dla starszych. W skrócie: do wybranego rysunku (pięknego) na karcie należy dobrać coś charakterystycznego (zwrot, cytat, piosenkę, minę, cokolwiek) co pozwoli innym graczom (a idealnie to 1 z nich) na odgadnięcie która to jest karta z pośród wyłożonych kart pozostałych graczy. Gra nabiera smaczku w graniu "parami" tzn do opisu kart używając słów/gestów które są wspólne w pamięci obu graczy. Żeby zakończyć sprawę punktacji to osoba narrator dostaje punkty tylko w przypadku jeżeli chociaż jedna z osób wskaże jego kartę. W pozostałych przypadkach dostaje 0. Jak łatwo stwierdzić trzeba dobrać tak słowo/gest opisujący kartę tak żeby ktoś odgadł. Bardzo mechaniczne podejście a gra wcale taka nie jest ;)

jako minus można potraktować też granie w stałych składach gdzie można promować swoich znajomych - wymieniając te same słowa - zdarza się to po jakiś 50 grach ;) więc do tego czasu jest ok!.

Jedną z zalet tej gry jest też poznanie się graczy które wynikają z dyskusji - dlaczego ktoś użył takiego a takiego słowa do tej karty..... ciekawe rzeczy wychodzą i jest kuuupa śmiechu.

Pierwszy raz w tę grę grałem na pionku i wiedziałem że muszę ją mieć. Kurz na niej nie siada - mucha też :) POLECAM!
dodano: 2011-11-30 Zdecydowanie polecam! autor: razul

Świetna gra towarzyska dla każdego. Gra staje się jeszcze bardziej ekscytująca, gdy biorą w niej dzieci udział, których wyobraźnia może zaskoczyć nawet najbardziej zaawansowanych graczy. Dixit jest grą przynoszącą dużo zabawy wszystkim współgraczom, stąd też polecam ją zwłaszcza na imprezy. Jedynym mankamentem jest fakt, iż po kilkunastu partiach karty są już graczom dobrze znane i coraz trudniej jest tworzyć nowe skojarzenia. Dobrze jest rozgrywać partie w różnych towarzystwach, a po pewnym czasie zrobić krótką przerwę, by później zacząć świetną zabawę od nowa (można też pomyśleć o zakupie dodatku, który zawiera zupełnie nowe karty).
dodano: 2011-09-30 Dla każdego autor: Marcinnn

Dixit to pięknie wykonana i ciekawa gra skojarzeniowa.
W pudełku znajdziemy bardzo dobre jakościowo karty z ładnymi grafikami, karty obstawień dla graczy, tor punktów (na wyprasce) i znaczniki dla graczy w kształcie królików (niewygodne do poruszania się nimi).
Co do graczy, to potrzeba zebrać co najmniej 3 osoby. Tutaj ma znaczenie jak dane osoby znają się między sobą. Związane jest to z tym, iż niektóre skojarzenia, które są wypowiadane w czasie rozgrywki będą zdecydowanie łatwiejsze do rozgryzienia przez osoby, które znają się lepiej.
Sama rozgrywka jest przyjemna. Każdy z graczy dostaje karty z puli kart. Następnie jedna z osób wybiera jedną ze swoich kart i mówi (wydaje dźwięk) skojarzenie. Pozostałe osoby dorzucają zakryte karty do puli. Następnie osoba, która dała skojarzenie bierze karty i tasuje. Po tym jak rozłoży je na środku następuje faza zgadywania. Gracze starają się wytypować, która karta jest tą poszukiwaną.
Uważam, że jest to jedna z najfajniejszych gier imprezowych. Rozgrywka nie trwa długo. Dostarcza wielu pozytywnych emocji. Fajne jest to, że co do samych skojarzeń, to nie ma najmniejszych ograniczeń.
Jedyną wadą jest ograniczona liczba kart, ale to też już zostało zniwelowane, gdyż są dodatki.

Plusy:
- łatwa do wytłumaczenia,
- miodność gry,
- pobudza wyobraźnię,
- dobrze wykonana,
- karty dają wiele możliwości skojarzeń,
- płynność rozgrywki.

Minusy:
- pionki królików są niewygodne,
- gra się o wiele trudniej z osobami, które znają się lepiej.

Gorąco polecam. Uważam, że każdy powinien ją posiadać w kolekcji. Dobra na prezent.
dodano: 2011-08-10 rewelacyjnie prosta autor: Michał Hartleb

Banalnie prosta, a przy tym rewelacyjnie grywalna i rozrywkowa gierka. Gra ma tylko kilka prostych i oczywistych zasad, dzięki czemu można ją wytłumaczyć dosłownie w paru zdaniach i od razu zacząć zabawę. Najlepiej gra się w 4 i więcej osób, bo przy mniejszej liczbie graczy niestety karty mogą być zbyt oczywiste w stosunku do podawanych skojarzeń.
Z każdą kolejką gra się rozkręca i jest coraz więcej śmiechu. Niewielkie ilości używek również nie przeszkadzają, a mogą nawet, dzięki czemu gra nadaje się dobrze na posiadówki przy piwie.
Jeden z komentatorów wcześniej skrytykował zbyt krótki tor punktacji, ale w tej grze nie ma to w zasadzie znaczenia - wystarczy umówić się na granie na 2 okrążenia albo dopóki karty się nie skończą. Punktacja i zwycięstwo i tak schodzą na drugi plan, bo najbardziej wciąga wymyślanie i odgadywanie skojarzeń.
Ogólnie gorąco polecam. Gra jest świetna jako towarzyska zabawa, spisuje się także jako przerywnik między cięższymi tytułami albo wtedy, gdy zmęczone towarzystwo nie chce już zajmować się grami o bardziej skomplikowanych regułach.
dodano: 2011-07-27 Bajecznie wciągająca i wymagająca wyobraźni autor: cheshiek

Jedna z najbardziej niesamowitych gier w jakie miałem przyjemność zagrać. Zasady można wytłumaczyć w 5 minut. Kary są przepiękne. Gra rewelacyjne nadaje się na spotkania ze znajomymi. Jedynym warunkiem aby zagrać i dobrze się bawić to brak obaw przed użyciem wyobraźni.

Losowość: N/A
Interakcja: N/A
Złożoność: N/A
Przyjemność: 11/10
dodano: 2011-07-17 rewelacja autor: Bartek Szymański

Najlepsza gra towarzyska w jaką grałam, daj się wciągnąć w niesamowity świat skojarzeń a nie pożałujesz. Gra zdecydowanie dla każdego!
dodano: 2011-06-26 Jedynym twoim ograniczeniem jest granica twojej wyobraźni. autor: bożenka

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to gra dla każdego i mogę ja polecić każdemu. Nie ma znaczenia czy się ma 5 czy 105 lat. Gra i rozgrywka została tak zrobiona, że mogą w niej brać udział wszyscy niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań. Przecież każdy z nas ma jakąś fantazje i wyobraźnie, a to jest jedyne kryterium w tej grze. Po prostu patrzysz na obrazek i masz z nim jakiś skojarzenie - przygoda z życia, jakaś bajka, film, niezapomniany sen, marzenie, osoba …

Wykonanie gry jest bardzo dobre. Karty, którymi gramy są oprawione w śliczne grafiki i ma się wrażenie, że są to sceny wyjęte z bajek lub z dziecięcych snów i fantazji. Są one bardzo zróżnicowane tematycznie, a zarazem widniejące na nich ilustracje często dają się zauważyć jak wielowątkowość sceny, co nasuwa duża ilość bardzo różnorodnych skojarzeń. Daje to bardzo fajny sposób interpretacji każdej z kart, pozwalający tak jakby „usunąć” część znajdujących się na niej elementów i skupić się na opisie jednego bądź kilku elementów (nikt nie broni opisywać całości :) ). Dzięki temu jedną kartę można opisać na kilka bardzo odmiennych sposobów. Dodatkowym i bardzo fajnym pomysłem jest dodanie planszy, która jest wkomponowana we wnętrze pudełka w formie łąki po której skaczą króliczki (nasze pionki). Całość tworzy dodatkowy, a zarazem silnie podnoszący, bajkowy klimat . Zapewne znajdą się osoby przeciwne temu rozwiązaniu, choćby tylko z tego względu, że 80% wnętrza pudełka jest zajęte i nie ma na nic innego miejsca, a karty i kilka naszych znaczników z pionkami są ułożone na styk, jednak ja jestem na „TAK” za tym rozwiązaniem.

Minusem gry może być stosunkowa mała liczba kart, bo zaledwie 84, co powoduje, że po kilku partiach z tymi samymi graczami można mieć te same skojarzenia – można ale nie koniecznie, wszystko zależy od twojej wyobraźni  i w łatwy sposób można odgadnąć twoją kartę. Problem całkowicie rozwiązuje zakup dodatkowych karty : Dixit 2 i/lub Dixit Odysee (gorąco polecam, sam posiadam, naprawdę warto) jednakże to zawsze dodatkowe koszty.

Polecam, przednia zabawa, na spotkania rodziną, a w szczególności z dziećmi.

Radek
dodano: 2011-06-15 WSPANIAŁA! autor: odmowska

CUDOWNIE rozwija wyobraźnię... to niesamowite, jak wiele można mieć skojarzeń do jednego obrazka! czasem skojarzenia są po prostu nieprzewidywalne i niewyobrażalne...
gramy przeważnie z dziećmi, ale zdarza się, że wyciągamy Dixit również na "dorosłych" imprezach. Zawsze dostarcza nam wiele radości. A niektóre hasła na długo pozostają w pamięci!

Serdecznie Polecam! Bo i wykonanie gry jest wspaniałe!
dodano: 2011-02-28 Genialna! autor: Enigmatic

Jeśli macie znajomych, którzy sceptycznie podchodzą do gier planszowych i w pierwszym rzędzie kojarzą się im one jedynie z Monopoly czy wręcz Chińczykiem, to jest to idealna gra na przełamanie ich stereotypowych wyobrażeń:)

Wśród moich znajomych nie znalazła się jeszcze ani jedna osoba, która by się nie przekonała do tej gry! Wszelkie nagrody typy "Gra Roku 2010" są jak najbardziej zasłużone.

Obrazki są abstrakcyjne i wieloznaczne - jedynym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia i inwencja. Jest to również idealna gra towarzyska, która ukazuje nasze skojarzenia, zainteresowania i sposób myślenia, dzięki czemu gracze mogą się lepiej poznać.

To wszystko w połączeniu z psychodeliczną planszą, po której skaczą różnokolorowe króliczki, zaznaczając zdobyte przez nas punkty tworzy z Dixit oryginalną i godną polecenia, którą można się w równym stopniu bawić z dziećmi, jak i przyjaciółmi na imprezie.

Gorąco polecam!
dodano: 2010-12-05 Świetna gra nie-logiczna! autor: Krzysztof Budny

Dixit jest towarzyską grą karcianą, w której gracze starają się, trochę jak na lekcjach języka polskiego w gimnazjum, odgadnąć "co autor miał na myśli". Jeden z graczy - Narrator - wykłada zakrytą kartę z obrazkiem i podaje swoje skojarzenie związane z ilustracją. Pozostali gracze, także niejawnie, dokładają karty w jakiś sposób powiązane ze skojarzeniem Narratora, a po odkryciu próbują zgadnąć, która z kart należała do pierwszego gracza.

Gra jest relaksująca i bardzo przyjemna. Nie wymaga skupiania się ani logicznego myślenia, więc świetnie nadaje się na rozpoczęcie - bądź zakończenie ;) - wieczoru w gronie znajomych. Rozgrywka przebiega szybko, a w jej trakcie nie ma przestojów związanych z wykonywaniem akcji przez innych graczy. Nadaje się dla najmłodszych graczy, choć oczywiście poprzez podawanie zawiłych bądź wymagających szerokiej wiedzy skojarzeń możemy wprowadzić grę na wyższy poziom trudności. Mechanizm przyznawania punktów powoduje, że podawane przez Narratora skojarzenia nie mogą być ani oczywiste, ani nie do odgadnięcia. Kluczem jest pomysłowe dobieranie haseł, gdyż najkorzystniejsza punktowo jest taka sytuacja, w której tylko jedna osoba trafnie przewiduje wyłożoną przez niego kartę.

Wykonanie jest bajeczne - kolorowe, bogate, wieloznaczne rysunki na kartach ciesza oko, a jednocześnie pozwalają na bardzo szerokie skojarzenia, przez co wielokrotne granie nie powoduje ustalenia "typowych" dla danej karty haseł. Pomijając planszę z torem punktacji gra zajmuje bardzo niewiele - karty, pionki i kartonowe żetony można schować do małej (w szczególności damskiej!) torebki i zabrać ze sobą do znajomych.

Jestem z Dixita bardzo zadowolony - pozwala rozluźnić atmosferę, wciągnąć do towarzystwa nowe osoby na imprezie, a czasem sprawdzić wśród znajomych zdolność odnajdywania subtelnych powiązań historyczno-kulturowych ;) Polecam wszystkim Graczom!
dodano: 2010-08-30 Sposób na świetną zabawę, im więcej graczy tym lepiej! autor: Marcin Grzelak

Gra przede wszystkim super sprawdza się w licznym gronie znajomych, świetna na imprezy, spotkania rodzinne. Zasady są bardzo proste co pozwala zacząć zabawę bez wielkich przygotowań i tłumaczenia zawartości instrukcji. Gra tworzy bardzo fajną atmosferę, generuje pozytywne wibracje mimo rywalizacji, nam towarzyszyła masa śmiechu :)
Obrazki bardzo fajnie wykonane, solidne wykonanie.

!!! Właściwie gra ma prawie same + !!!

No właśnie, prawie... po pierwsze imo plansza jest zbyt krótka, człowiek się rozkręca, nieśmiali się ośmielają, smutasy zaczynają się uśmiechać a tu koniec... zdecydowanie punktację bym rozszerzył.
To samo tyczy się kart, za którymś razem robią się ograne, pamięta się skuteczne schematy jak uświadomić swoich kompanów co jest na karcie. Siłą rzeczy granie ciągle w tym samym towarzystwie daje podobny efekt, po prostu ludzie uczą się jak poradzić sobie z zdaniem a to niszczy fun.

Poza tym po prostu WARTO!
dodano: 2010-05-24 Doskonała!! autor: Justyna Klefas

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Gra doskonała dla graczy w każdym wieku. Nadaje się na imprezy, obiadki rodzinne czy po prostu do zabawy z dzieciakami. Jedna rozgrywka to za mało, od razu chce się więcej!! Im bardziej gra się rozkręca, tym ciekawsze pomysły i skojarzenia przychodzą do głowy. Za każdym razem mamy świetną zabawę grając w Dixita :)
dodano: 2010-05-04 Najładniejsza gra! autor: antek

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jeśli chodzi o "Dixit" jest grafika. Karty autorstwa Marie Cardouat przywodzą na myśli i francuskie komiksy, i "Małego Księcia". Samo przyglądanie się kartom, perfekcyjnie dobranym kolorom, niesamowitym obrazkom jak z baśni, jak z głębi snów stanowi wielką przyjemność.
Sama gra jest prosta do wytłumaczenia i opiera się właśnie na dokładnym przyglądaniu się kartom, szukaniu skojarzeń.
Niestety, muszę przyznać, grając z grupą przyjaciół, po kilku razach dochodzi się do momentu, gdy wszyscy znamy swoje skojarzenia. Dlatego polecam grę z różnymi osobami w celu uniknięcia znudzenia lub też wymyślanie coraz to nowych skojarzeń, na co obrazki z pewnością pozwalają.
dodano: 2010-03-18 Doskonała! autor: ghostcatcher

Jedyne w swoim rodzaju małe dzieło sztuki, które, tak się składa, jest też znakomitą grą. Po rozpakowaniu zgrabnego pudełka naszym oczom ukazuje się kolorowe wnętrze, służące jednocześnie jako licznik punktów, gdzie kolejne pozycje na drodze ku zwycięstwu zaznacza się drewnianym króliczkami. Esencją gry jest zestaw 84 kart, każda ozdobiona inną ilustracją. Rysunki są absolutnie unikatowe, świadczą zdecydowanie na korzyść niezwykłej wyobraźni autora. Każdy zawodnik otrzymuje 6 kart, liczba ta pozostaje stała. Gracz prowadzący, w każdej turze inna osoba, wybiera jedną ilustrację i opisuje ją słowem lub krótkim zdaniem a następnie kładzie zakrytą na stole. W odpowiedzi każdy z zawodników wybiera jedną ze swoich kart, która najbardziej kojarzy mu się z wypowiedzianym zwrotem i dokłada ją, również zakrytą. Następnie karty odkrywa się i rozpoczyna się faza głosowania na ilustrację najlepiej odpowiadającą opisowi spośród wszystkich na stole. Magia polega na takim ujęciu myśli, aby co najmniej jedna osoba zgadła. Autor wypowiedzi nie otrzymam punktów gdy zwiedzie wszystkich, ani też gdy stworzy podpowiedź zbyt oczywistą.
Gra doskonale sprawdza się w towarzystwie doświadczonych planszówkowiczów jak i żółtodziobów w tej dyscyplinie. Banalnie proste zasady umożliwiają rozpoczęcie rozgrywki po 3 minutach krótkiego wprowadzenia. Miodność bezdyskusyjna! Karty formatu większego niż standardowe, stosunkowo wytrzymałe.
Gra jest warta swojej ceny, która może wydawać się nieadekwatna w stosunku do zawartości. Zapewniam, iż nie sposób żałować zakupu.
dodano: 2010-03-15 Orginalna autor: Bociek

Bardzo Ciekawa gra na wyobraźnie. Dla malych i wikszych. W zaleznosci od tego z kim sie gra samemu sie dozuje trudnosc podpowiedzi jakie sie udziela pozostalym graczom. bardzo fajna. Innowacyjna.
dodano: 2010-01-01 Boska!!! autor: Karina Wądołowska

To zdecydowanie najlepsza gra, w jaką zdarzyło mi się grać!
Idea opisywania nieco surrealistycznych obrazków bardzo przypadła nam do gustu i sprawdziła się jako najlepsze rozwiązanie na każdej imprezie, na której byliśmy do tej pory, autentycznie! Nie spotkałem się z nikim, kto nie byłby autentycznie ZACHWYCONY tą grą, a graliśmy z ludźmi od 18 do 55 lat, z różnym stopniem wykształcenia, różnymi zainteresowaniami - wszyscy chcą grać więcej i więcej. Przez niecały miesiąc zaraziliśmy Dixitem ponad 20 osób, to chyba najlepszy dowód :)
Wady?
Jak na grę imprezową to ograniczenie do 6 osób trochę przeszkadza. Daliśmy radę grać w osiem, ale rozgrywka była dość krótka, no i brakowało królików ;)
Mam nadzieję, że szybko pojawi się dodatek z większą ilością kart :)
dodano: 2009-11-07 autor: Planszolandia

Dixit wesoła gra karciana, pełna skojarzeń, gier słownych, wyobraźni i przede wszystkim nieograniczonej inwencji twórczej. Zaskakuje to, że gra jest bardzo prosta a daje takie efekty.Składa się z 84 kolorowych kart dosyć sporej wielkości przedstawiające różne bajkowe obrazy z "życia". Kunszt wyobraźni i grafiki autora.
Podczas swojej tury gracz staje się narratorem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i mówi zdanie nawiązujące do tego obrazka. Zdanie może być pojedyńczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń. Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart (także sześciu) taką, która najlepiej pasuje do zdania bajarza. Narrator przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa na stole. Wszyscy gracze z wyłączeniem narratora głosują, która karta należała do niego. Jeśli nikt nie zgadnie, albo zgadną wszyscy, bajarz dostaje 0 punktów. Przy innych konfiguracjach i gracze i bajarz są nagradzani punktami. Punkty odwzorowywane są na planszy umiejscowionej w pudełku za pomocą kolorowych królików. Gra bez wachania mogę poleciź każdemu. Najlepiej jednak działa w grupie osób, którzy się dobrze znają, więdzą dużo i innych a co za tym idzie mają wspólne skojarzenia sytuacyjne. Obrazki na kartach to prawdziwa sztuka, to sztuka z pogranicza marzeń i snu
Dixit to sbsulutny hit gier party game. Serdecznie Polecam
dodano: 2009-08-27 Super autor: dzioka

Witam. Kupiłem tę grę razem z innymi bardziej wymagającymi tytułami. Dixit miał być tylko dodatkiem ... a okazał się daniem głównym :). Gra jest super. Po kilkunastu rozgrywkach nie nudzi się. Obawiałem się tego że jak już raz się coś do danej karty wymyśli to później nie będzie pomysłów ale tak nie jest. Zawsze coś innego przychodzi do głowy. Właściwie nie ma co tu recenzować gra jest naprawdę świetna i można się przy niej świetnie bawić. Najlepiej jednak żeby było jak najwięcej osób ale nawet przy grze w 3 osoby jest ciekawie i jest dużo śmiechu. Właściwie Dixit to nie gra a taki pretekst żeby razem posiedzieć, pogadać, pośmiać się i to jest w niej właśnie takie fajne. Muszę zaznaczyć że bardzo lubię gry przygodowe oraz RPG i wydawało mi się że Dixit nie będzie grą dla mnie ( bo nie kupowałem go z myślą o mnie ) a przestałem grać w przygodówki i gram w Dixita :D.
Jeśli miałbym znaleźć jakieś wady to ( ale naprawdę na siłę ) to że jeśli do gry chcemy wciągnąć nową osobę to zawsze w kilku początkowych rozgrywkach taka osoba wymyśla zagadki, które albo wszyscy odgadują albo nikt :D ale tylko na początku, potem jak już ktoś zrozumie o co dokładnie chodzi to nie ma problemu. Jak już mówiłem nie jest to właściwie wada gry a bardziej mojej umiejętności ( lub jej braku ) do tłumaczenia zasad gry.
Nie ma co się zastanawiać POLECAM TĘ GRĘ KAŻDEMU

Jeszcze parę słów o sklepie :). Świetny kontakt. Ekspresowa odpowiedź mailowa i wyczerpujące informacje na zadane pytania. Ekspresowa wysyłka oraz szczegółowe informacje o wysyłce - kiedy ją wysłano i kiedy będzie ( kupuję w wielu sklepach internetowych i wiem że to nie jest standard a powinien być ). Moim zdaniem to ten sklep to NUMER 1 w Polsce. Kupowałem też w innym znanym sklepie i szczerze mówiąc wolę planszomanię ze względu na ceny (naprawdę niskie), super obsługę. Wiem że wszyscy piszą o innym sklepie oh i ah co za obsługa... no tak ale jakie ceny. W planszomani znalazłem i SUPER OBSŁUGĘ i SUPER CENY więc po co przepłacać?

Pozdrawiam
dodano: 2009-07-31 Rozrywka dla ludzi z wyobraźnią autor: Piotr Resterny

Dixit jest grą nie dającą się zaszufladkować. Ciężko nawet mówić o grze - to raczej sposób na miłe spędzenie czasu, pośmianie się w gronie znajomych nad wyjątkowo zakręconymi skojarzeniami. Tu nie liczy się zwycięzca (a przynajmniej - nie powinien), grający muszą zdawać sobie sprawę, że nie o wygraną tu chodzi.
Obrazki na kartach cudowne, oniryczne, niepokojące. Daję naprawdę spore pole do popisu.
Przed rozgrywką można umówić się (sprawdzone - działa) na daną tematykę skojarzeń (film, muzyka, literatura itp)
Ważne też by rozgrywający grali fair - mam na myśli sytuację gdy wśród graczy jest para znająca się jak łyse konie. Jeśli postawią na rzucanie skojarzeń z wspólnych (i tylko im znanych) wycieczek, przygód, zainteresowań to mogą skutecznie popsuć zabawę.
I na koniec jedno z ciekawszych skojarzeń z ostatnich rozgrywek: "Blisko" - i jako rozwiązanie karta przedstawiająca gigantyczną biedronkę... Wyjaśnienie Narratora: "Dobrze, że Biedronka jest tak blisko" Polegliśmy :)
dodano: 2009-06-29 Genialna ! autor: monga

To pierwsza gra oceniona przeze mnie bez wahania na 10 na portalu BGG. Tutaj z chęcią dałabym 6 :), bo 5 to zdecydowanie za mało w porównaniu z innymi grami, które te 5 ode mnie już dostały.
Grę poznałam 2 tygodnie temu na Pionku i jestem nią zachwycona. Granie w nią daje tyle radości i przyjemności, że jak już ktoś wspomniał wygrana jest tak naprawdę zdecydowanie najmniej istotna.
Reguły w 95% zostały przedstawione w opisie gry - brakuje tylko informacji, że punkty dostaje też osoba, która w danej kolejce nie była "bajarzem", a na której kartę ktoś inny zagłosował (czyli tak dobrze wybrała kartę do skojarzenia, że kogoś zmyliła). Każda karta ma tyle szczegółów, że skojarzań można do niej wymyślić dziesiątki, a z drugiej strony wiele kart może pasować bardzo dobrze do jednego skojarzenia. Skojarzenia nie mogą być ani zbyt oczywiste - bo wtedy zgadną wszyscy, ani zbyt trudne - wtedy prawdopodobnie nie zgadnie nikt. Powinny być takie w sam raz :) Myślę, że przy trzeciej partii udało mi się mniej więcej złapać ten złoty środek.
Co do reguł to proponuję tylko zmianę taką - nie grać aż do wyczerpania się kart w stosie, a tyle, żeby każdy był tyle samo razy "bajarzem" - i wcześniej można ustalić czy będzie to 1 czy 2 czy 3 razy. Polecam też w przypadku gdy zgadną wszyscy albo nie zgadnie nikt nie przesuwać prawie wszystkich królików, tylko cofać królika przegranego o te 2 pola - znacznie szybciej i wygodniej.
Tak więc sama gra znakomita, wykonanie i cena podobają mi się mniej. Karty będą się szybko niszczyć, a ich rozmiar niestety uniemożliwa włożenie w jakieś koszulki. Tor punktacji klimatem nijak nie pasuje do kart, a znaczniki którymi głosuje się na karty niszczą się jeszcze szybciej (na egzemplarzu gliwickim po 2 dniach było widać mocno, że były użytkowane). No i cena naprawdę wysoka, chociaż za taki pomysł i za tyle zabawy warto zapłacić. Polecam bardzo bardzo gorąco, szczególnie do grania w gronie 5-6 osób. Na 3 osoby odradzam.

dodano: 2009-06-23 Estetyczna uczta! autor: Leser

Dixit jest grą absolutnie wyjątkową. Nie spotkałem jeszcze współgracza, która nie byłby nią oczarowany!
Zasady są banalne, tłumaczy się je w kilka chwil. Zabawy zaś jest co niemiara. Na czym polega jednak wyjątkowość tej gry? Na tym, że w przeciwieństwie do innych gier imprezowych ocieka niesamowitym klimatem. Wszystko dzięki przepięknym rysunkom na kartach - bajkowym, oniryczym, czasem nieco mrocznym, zawsze wywołującym emocje i pobudzającym wyobraźnie.
Trzeba też jednak uczciwie napisać o wadach. Po pierwsze, pionki - króliczki mają tendencje do "kicania", czyli przewracania się co utrudnia prowadzenie punktacji. Po drugie, tor punktacji wydaje mi się zbyt krótki. We wszystkich dotychczasowych partiach (ok 10 - 12) gracze zgodnie żądali rozegrania drugiego okrążenia. Zaś pod jego koniec pojawiało się czasem lekkie znużenie (talię kart tasowaliśmy po raz czwarty i wielu graczy musiało po raz czwarty w przeciągu kilkunastu minut "działać" na tych samych kartach, co trochę ich "zwalniało"). Po trzecie, karty są dosyć cienkie, nawet przy ostrożnym użytkowaniu będą pojawiać się na nich uszkodzenia. Jest ich też trochę mało. Nie żeby przeszkadzało to w grze! Grafiki są tak niesamowite, zawierają tyle szczegółów, że zawsze będzie można z nimi skojarzyć coś błyskotliwego. Po prostu chciałoby się mieć więcej do podziwiania...
Mimo wysokiej ceny gorąco polecam!
dodano: 2009-06-04 Niezwykła i piękna autor: smoku68

Czasami pojawiają się gry wyjątkowe.
Prosta gra w skojarzenia w oprawie ,która nie może pozostawić obojętnym.Nawet jeżeli nie zagracie to i tak będziecie oglądać i oglądać i oglądać.
Każda karta jest jak wycieczka w świat dzieciństwa ,przepięknie ilustrowana i pełna tajemnic ,ukrytych szczegółów. Przy opcjonalnych zasadach ,można grać w trzy osoby ,ale im więcej tym lepiej.Zasady do wytłumaczenia w 60 sekund.
Jedyna wada to bardzo cienkie karty ,no i cena jest spora ,ale po wsiąknięciu w grę nie żałuję nawet jednej złotówki.
dodano: 2009-06-01 Znakomita zabawa :] autor: Mateusz Górski

Jak dla mnie Dixit to raczej nie jest gra tylko sposob na znakomitą zabawe. Oczywiście ktoś tam wygrywa na koniec, ale jest to malo wazne bo podczas gry wszyscy bawia sie znakomicie (alkohol potęguje frajde).
Jak sie gra nie ma co pisac, trzeba zagrac i to poczuć. Generalnie świetna party game, w mojej opini dal min 5 graczy oczywiscie przy 6 jest jeszcze lepiej.