gry planszowe przygodowe > Mystery express
GRY PRZYGODOWE
logo przedmiotu Mystery express

Mystery express

Zagadka morderstwa w Orient Expressie.

cena:

159.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 5
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 75 min.

wydawca: Days of Wonder

wersja językowa: angielska
instrukcja: polska

Opis


Orient Express pędzi w kierunku docelowej stacji w Istambule. Podczas pobytu w Paryżu, w jednym z wagonów doszło do morderstwa. Pełni niepokoju pasażerowie snują plątaninę intryg rozpowszechniając rozmaite plotki i insynuacje.Rozpoczyna się śledztwo, analiza motywów i śladów, a wszystko pod presją czasu. Czy zdołasz wskazać mordercę, nim podróż Orient Expressem dobiegnie końca? Ruszaj, nie ma czasu do stracenia! Dedukcja pod presją czasuMystery Express to najnowsza gra dedukcyjna wydawnictwa Days of Wonder. Morderstwo, które miało miejsce w Orient Expresie badamy w oparciu o pięć kluczowych elementów: motyw, lokalizacja, czas, sposób działania i podejrzani. Każdy z nich reprezentowany jest przez odpowiedni zestaw kart zbrodni. Każdy z uczestników rozgrywki wciela się w jedną pięciu podróżujących Orient Expresem postaci, z których każda ma unikalne zdolności dedukcyjne. W tej pełnej emocji rywalizacji zwycięży osoba, która zdoła wyjaśnić zagadkę morderstwa przed końcem podróży. Proste zasady i wielkie emocje Rozgrywka trwa pięć rund, w tym czasie Orient Express odwiedza kolejne miasta na drodze do Istambułu. Poszukiwanie mordercy oparte jest o analizę kart zbrodni. Te, które świadczą o przestępstwie występują w rozgrywce w jednym egzemplarzu, pozostałe w dwóch. Śladami mordercy podążamy więc "eliminując" fałszywe podejrzenia (odkrywając drugą kartę danego rodzaju), co stopniowo przybliża nas do rekonstrukcji zbrodni. Zgodnie ze standardami Days of Wonder, Orient Express to gra o łatwych do ogarnięcia zasadach, dynamicznej rozgrywce i świetnej jakości komponentów.Zawartość pudełka: plansza podróży z Paryża do Istambułu5 pionków graczy i 5 żetonów graczy5 opisów postacinotatnik do wyników dedukcji72 karty zbrodni1 notatnik z telegramami1 pionek pociągu1 pionek konduktora i 6 żetonów konduktora2 żetony pasażerów1 znacznik torby podróżnej1 miniaturowy gwizdekinstrukcja 

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2013-09-24 Bardzo fajna- ale ostrożnie autor: Jagoda

Moja pierwsza gra planszowa, więc pewnie ma wartość "dodaną" sentymentalną. Po pierwsze śliczne, precyzyjne wykonanie, gwizdek, walizka, (popiersia) pionków wszystko czaruje klimatem, który dbałością o wykonanie podobny jest co tylko nielicznych wydań Cluedo z poprzednich wydań. Przede wszystkim pierwsze rozgrywki mają chaotyczny charakter, zasady wydają się złożone, jednak później intuicyjne wskazówki zamieszczone na planszy opisujące akcje w każdym wagonie bardzo ułatwiają sprawę. Z pewnością smaczki to: szukanie walizki (przeszukiwanie pasażera, odgadywanie czasu, czy telegram gdzie każdy ryzykuje nie posiadając jeszcze wszystkich mocnych typów). Warto jednak dodać, że gra proponuje dość długą rozgrywkę, w zależności od partii może być dość chaotyczna, czasem trudno nawet na końcu gry mieć "pewniaki".. jeśli grupa ma zacięcie detektywistyczne:-), lubi klimat podejrzeń, ma ochotę trochę "pomóżdżyć", a przeżyje jeśli nie wszystko pójdzie po jej myśli, nie uda się wszystkiego logicznie i precyzyjnie wyliczyć i cały plan może "wziąść w łeb" na samym końcu to bardzo polecam. Ja do niej wracam raz na jakiś czas, bardzo cieszę się że mam ją w swojej kolekcji, ale przede wszystkim że mam z kim w nią grać :-)
dodano: 2011-07-05 Bardzo wciągający klimat autor: Jarek7

Kupiłem tą grę bowiem znudziło mi się już Cluedo, a miałem wielką ochotę znowu zamienić się w detektywa i troche pogłówkować nad zagadką moderstwa. Razem z moją dziewczyną bardzo lubimy gry w takim klimacie i z taką mechaniką. Mystery Express w porównaniu z Cluedo jest bardziej złożona i trochę trudniejsza bowiem twórcy gry podzielili śledztwo na 5 kategorii (modus operandi, miejsce, czas, motyw i podejrzany). Każda z tych kategorii ma sześć możliwości wyboru. Wyjątkiem jest czas popełnienia zbrodni, który wskazuje na jedną z ośmiu ustalonych godzin. Bardzo ciekawym i niezwykle emocjonującym fragmentem gry jest właśnie chwila bacznego przyglądania i zapamiętywania kart czasu w celu wybadania tej brakującej godziny morderstwa. Nie będę opisywał szczegółowo o co chodzi by nie odkrywać jednej z ciekawostek tej gry.
Sama gra prezentuje się bardzo ładnie i od razu wprawia w klimat tamtych czasów i historycznego wręcz pociągu Orient Express. Plansza przedstawiająca wagony, figurki, karty, bilety, telegramy wykonane są na wysokim poziomie.
Na początku należy poświęcić sporo czasu, żeby przyswoić zasady, zwłaszcza jakie akcje wykonuje się w każdym z przedziałów, jak wykłada się karty czasu, kiedy odkłada się karty na swój bądź czyiś stos kart odrzuconych ale jak już się to załapię to wystarczy posiłkować się ewentualnie piktogramami na planszy przy każdym wagonie co bardzo przyspiesza rozgrywkę.
Generalnie gra jest świetna, wciągająca jak ktoś lubi detektywistyczne, dedukcyjne i logiczne gry właśnie takie jak Cluedo, trochę jak Mr. Jack (zupełnie inna mechanika ale podobny klimat) to jest to tytuł godny uwagi. Cena całkiem wysoka ale za to jest ciekawa i dobrze wykonana. Zawiera dużo elementów dopracowanych w detalach. POLECAM!!!
dodano: 2011-05-01 Tytuł godny uwagi i wydanych pieniędzy autor: bożenka

Na chwile obecną jeden z najnowszych tytułów detektywistycznych. Mystery Express jest zarazem grą przyjemną, w którą można zagrać z rodziną jak i skomplikowaną do gry z bardziej wymagającymi graczami. W grze wcielamy się w jednego z pięciu detektywów, którzy próbują rozwiązać popełnione morderstwo na europejskiej trasie pociągu Mystery Express. Każdy z detektywów ma swoją zdolność, która pozwala na łatwiejsze określenie jednego z czynników popełnionej zbrodni. Owa zbrodnia jest zdeterminowana przez 5 czynników (miejsce, motyw, osobę, narzędzie i czas zbrodni), które to losuje się spośród wszystkich kart jakie będą brały udział w grze – jest to o tyle ciekawy element, że każda z rozgrywek ma inaczej popełnioną zbrodnie przez co gra się nie nudzi. Podczas gry każdy z graczy przemierza pędzący pociąg celem wykonywania akcji pozwalających na przeglądanie różnych dowodów i wskazówek jakie mogą dostarczyć mu współgracze i postronne osoby znajdujące się w składzie, co w rezultacie doprowadza nas do odgadnięcia 5 czynników zbrodni. Zasady gry są proste, choć czytając instrukcje dwukrotnie, miałem kilka niewyjaśnionych kwestii, które błyskawicznie się rozwiały po pierwszej rozgrywce. Cała rozgrywka nie licząc pierwszej gry nie powinna zająć więcej niż 60-90 min. Wykonanie figurek przedstawiających postacie jest bardzo staranne, a karty i ich ilustracje są bardzo ładnie i klimatyczne. Minusem jest to, że pomimo iż gra jest od 3 osób to tak naprawdę zabawa zaczyna się od 4 a najlepiej 5 graczy ponieważ dopiero w tedy gramy pełnym zestawem kart opisujących zbrodnie, co zwiększa ich mnogość i zróżnicowanie, a zarazem podnosi poziom i starania jakich musimy dołożyć do uzyskiwania informacji od pozostałych gracy.
Tytuł godny uwagi i wydanych pieniędzy – gorąco zachęcam do zakupu. Radek
dodano: 2011-01-18 Najlepsza gra detektywistyczna autor: Mateusz Górski

Było Cluedo, było też opactwo, ale dopiero w tym pociagu jest mozliwosc prawdziwej zabawy w detektywa. Do dwóch pierwszych wystarczyła dobrze zaprojektowana tabelka w excelu, a tu trzeba obserwować wszystko co sie dzieje i raczej trudno jest pod koniec gry wiedziec wszystko, wiec zanim dojdziemy do duzej wprawy upłynie sporo czasu.

Polecam wszystkim lubiacym tego typu gry.