PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika redcast

obrazek
Triumph and Tragedy, 3rd Printing
Hearts of Iron na planszy,
Dla wszystkich fanów gry Paradox ten tytuł będzie spełnieniem marzeń. Dla fanów gier planszowych, 5 miejsce w rankingu BGG dla gier wojennych mówi samo za siebie.
Ta gra jest po prostu rewelacyjna. Trzy strony konfliktu (gra jest zbalansowana), karty polityki, technologii, możliwość dyplomatycznej kontroli nad państwami neutralnymi (np. faszystowska Polska w 1936 r. (sic!)), mgła wojny w postaci bloczków (uwielbiam), możliwość wypowiedzenia wojny, rozwój przemysłu, możliwość budowy bomby atomowej, itd. itp. Całość do rozegrania w jedno popołudnie lub wieczór (w zależności do szybkości graczy ponieważ czasem wkrada się analysis-paralysis u niektórych).
O tej grze można pisać i pisać, ale zamiast tego każdy kto lubi około wojenne klimaty drugiej wojny światowej, połączone z sandboxowym stylem rozgrywki, wieloma "what-ifs" w stosunku do historii i ma dwóch graczy do kompletu (ta gra działa tylko i wyłącznie na 3 graczy), powinien kupić tę grę kiedy tylko będzie to możliwe.
Ocena 10/10.


obrazek
Posiadłość Szaleństwa (druga edycja)
Ulepszona wersja bardzo dobrej gry kooperacyjnej,
Bardzo dobre wprowadzenie do gier kooperacyjnych, szczególnie dla osób lubiących mroczne klimaty P.H. Lovecrafta (ale nie tylko), rozwiązywanie tajemnic i kryjące się za rogiem niespodzianki. Gra zapewnia kilkadziesiąt godzin bardzo klimatycznej rozgrywki. Pomimo, iż wersja podstawowa zawiera jedynie kilka scenariuszy, każdy z nich można przejść na kilka sposobów, mapy poszczególnych poziomów generowane są losowo za pomocą aplikacji, a możliwość dokupienia cyklicznie wydawanych dodatków, pozwala wydłużyć żywotność gry o kolejne godziny.
Wspomniałem o aplikacji, no właśnie. Jest to ten element, który sprawia, że bardzo dobra gra staje się grą świetną. Wady pierwszej edycji gry: set-up time, ryzyko błędów w przygotowaniu mapy przez mistrza podziemi, konieczność grania 1 vs reszta, zostało wyeliminowane prze aplikację, która steruje grą w sposób mistrzowski. Przyznaję się, byłem sceptykiem. Nie potrafiłem wyobrazić sobie połączenia planszówki i tabletu, ale to działa. Uwierzcie mi. Nie wyobrażam sobie powrotu do rozwiązania z pierwszej edycji, zawsze wybiorę grę a aplikacją. Skojarzenie z pierwszej gry? Połączenie planszówki i gry w RPGi na komputerze + grono przyjaciół, klimatyczna muzyka i bardzo ciekawe historie.

Wykonanie: standard FFG - najwyższy poziom. Zasady - banalne. Instrukcja do przeczytania w 30min, tłumaczenie zasad 10-15min, aplikacja większość robi za nas + pilnuje flow gry.

Bardzo polecam!