PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika ranma11pl

obrazek
Magia i Myszy
Przyjemna opowieść,
Z racji że nawet nie wiem od czego zacząć recenzję, zacznę od tego co trzeba ocenić zawsze, czyli od wykonania. 22 figurki są naprawdę ładne (warto pomalować). Kafle terenu bajecznie narysowane i wydrukowane na solidnej tekturze. w ogóle grafiki w tej grze są cudowne. Naprawdę jest klimat. Niektórzy narzekają nieco na wykonanie kart ale pomimo że są dość cienkie, to mi to odpowiada. Do tego dołóżmy sporo żetonów, zestaw kostek dedykowanych do tej gry i otwierając pudło wiemy za co zapłaciliśmy(niby sporo jak na planszówkę ale zawartość pudła wynagradza jego cenę). Jedynym mankamentem jaki mogę wskazać jest brak sensownej wypraski. Zdaję sobie sprawę że ciężko o dobrą wypraskę jak mamy stos figurek, ale jakiś sensowny organizer na żetony by się przydał.

No to teraz parę słów o szeroko pojętym gameplay'u.
Mechanika nie jest trudna do opanowania. Jest nieco wyjątków przez co zasad wydaje się być dość dużo ale podstawowa mechanika jest prosta.
Niestety tutaj wspomnieć trzeba o największym mankamencie tej gry. Pomimo że przy dalszych partiach nie wpływa on na przyjemność grania w żaden sposób, to jednak nie można o nim nie wspomnieć. Mianowicie chodzi o instrukcję, która napisana jest FATALNIE! Pierwsza partia dla mnie była drogą przez mękę, właśnie z powodu ciągłego grzebania w instrukcji. W kolejnych partiach jak już rozumie się z grubsza "co i jak", powinno być już lepiej. Polecam pierwszą partię rozegrać treningowo z kimś kto już zasady zna i jest w stanie "poprowadzić" początkujących. Zaznaczam ze jedynym powodem jest trudna w odbiorze instrukcja, bo zasady trudne nie są. Ponadto warto wspomnieć tutaj, że fakt iż przez pierwszą rozgrywkę(a przynajmniej jej początek) jedna osoba będzie kierowała całą grupą(bo lepiej zna zasady) w ogóle w tej grze nie przeszkadza.
Jest tak ponieważ w tej grze bardziej liczy się fabuła niż mechanika. Opowieść którą gra przedstawia jest naprawdę przyjemna. Nie mogę jeszcze ocenić całości, ponadto nie chcę spoilować ale zdecydowanie jest przyjemnie, jest klimat i jest radocha. Niestety z nastawienia na konkretną fabułę wynika liniowość tej fabuły. Ta z kolei jest powodem pewnej kontrowersji z regrywalnością tytułu. Osoby które zazwyczaj czytają książki raz i już do nich nie wracają należy ostrzec, że po jednokrotnym ukończeniu kampanii prawdopodobnie nie będziecie mieli po co wracać do tego tytułu. Natomiast osoby które lubią wracać do znanych już sobie książek, niewątpliwie będą chętnie wracać do tej gry.
Aha... Pamiętajcie że wstawki fabularne ktoś musi czytać. U mnie w męskim gronie (przy piwku) delikatnie mówiąc nie znaleźliśmy ochotników do funkcji lektora. Proponuję zadbać o to by lektor był lub kupić audiobooka.
Z bezkompromisowego nastawienia gry na fabułę wynika ponadto jeden problem z mechaniką. Mianowicie brak skalowalności rozgrywki. Oczywiście ktoś może grać więcej niż jedną myszą(w ten sposób można nawet grać samemu). Oczywiście ktoś może robić za mistrza gry i ruszać się przeciwnikami. Nie mniej jednak konkretny scenariusz zawsze przygotowany jest dla konkretnej liczby postaci i koniec.

Podsumowując gra jest warta postawienia na półce. Zarówno z powodu wyglądu jak i rozgrywki.
Mam tylko nadzieję, że polski wydawca wyda wszystkie dodatki w naszym języku. Podstawka naprawdę rozpaliła apetyt na więcej.


obrazek
Takenoko: Chibis
Dodatek zalecany,
Nie będę tu pisał co mamy w pudle bo tych opisów wszędzie pełno.
Dodatek nie rewolucjonizuje gry. Nowe mechaniki znacząco grę usprawniają jednak to wciąż jest to samo Takenoko.
1. Pani panda i pandziątka: a) pozwalają zdobyć pożądane ulepszenie niezależnie od kości(pod tym względem gra jest teraz nieco bardziej strategiczna); b) wymiana karty celu może sporo namieszać pod koniec gry gdy niektórych celów już nie da się wykonać
2. Chatka ogrodnika pozwala dobrać cel do aktualnej sytuacji na planszy
3. Nowe cele wprowadzają większą różnorodność co z jednej strony nie jest niczym wyjątkowym(w końcu po to są dodatki) ale z drugiej w ogólnym rozrachunku trzeba to zaliczyć na plus
4. Pola które powodują wzrost wszystkich bambusów danego koloru zdecydowanie przyśpieszają tempo rozwoju ogrodu, a zatem i całej gry co ogólnie wpływa pozytywnie na grę
Podsumowując: dodatek lekko zmniejsza losowość, wprowadza większą różnorodność i lekko przyspiesza(w sensie \"usprawnia\") grę, jednocześnie nie zmieniając jej w coś całkowicie innego.
Jeżeli masz lub zamierzasz kupić podstawkę zdecydowanie warto dokupić dodatek!


obrazek
Takenoko (edycja polska)
must have,
Czy Takenoko to gra wybitna? Nie... Więc co w niej jest, że wszyscy ją zachwalają?

Piękne wykonanie! - Tak piękne że nie sposób nie powiedzieć, że jest to jedna z głównych zalet tej gry. Naprawdę cieszy oko.
Figurka pandy jest przeurocza i wraz z figurką ogrodnika są wykonane naprawdę dobrze.
Do tego dużo dobrze wykonanych drewnianych elementów, które również ładnie się prezentują(las bambusów na stole wygląda naprawdę fajnie).
No i te grafiki... Pastelowe, ładne kolory i piękny styl graficzny sprawiają że fragmenty ogrodu wyglądają wprost nieziemsko.
Karty zadań moim zdaniem może nie są równie nieziemskie jak reszta ale zdecydowanie są wykonane solidnie.
Ah... Zapomniałbym... Wszystko to dostajemy w równie pięknym pudle(które zdecydowanie można wyeksponować na półce) w którym wszystko ma swoje miejsce (wypraska jest naprawdę genialna).

No dobra. Ale gra ma nie tylko wyglądać...
Klimat jest. Może nie jest zbyt ciężki i duży w nim udział tego jak gra została wykonana ale w tym przypadku pasuje to idealnie.
Zasady są stosunkowo proste, choć może nie tak znowu super proste. Dziecko 8-10 lat powinno je zrozumieć bez większych problemów i być w stanie grać, jednak nieco starsi gracze łatwo dostrzegą, że można tu sporo planować, kombinować i przeszkadzać innym (w szczególności gdy już wcześniej grali i wiedzą jakie zadania mogą się pojawić).
Trzeba jednak zaznaczyć, że przeszkadza się tu mimo wszystko dość trudno, dlatego rozgrywka w żadnej sytuacji nie powinna wzbudzić negatywnych emocji, czy zbyt ożywionych dyskusji. Generalnie rozgrywka przebiega spokojnie i odprężająco...

Podsumowując jest to fenomenalnie wyglądająca, lekka, łatwa, relaksująca i przyjemna gra dla każdego... Jak tu jej nie polecić?