PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika rafaelus

obrazek
Spirit Island (edycja polska)
Genialna gra kooperacyjna,
Bardzo dobra gra kooperacyjna dla różnej ilości graczy. Spełni oczekiwania zarówno wymagających graczy, jaki i osób, które dopiero zaczynają przygodę z grami kooperacyjnymi. Rozgrywka jest wymagająca a gra oferuje dużo klimatu i głębię. Jedna z najlepszych gier kooperacyjnych, w jakie było dane mi zagrać. Klimat jest odczuwalny, a sama tematyka jest bardzo przyjemna i bardzo dobrze odzwierciedlona w mechanice gry. Dodatkowe scenariusze i przeciwnicy a także asymetryczne role duchów znacząco podnoszą regrywalność gry i sprawiają, że zapewnia nam rozrywkę na długie godziny. W grze nie ma syndromy gracza alfa, co sprawia, że każdy z graczy bawi się tak samo dobrze i ma wpływ na podejmowane decyzje i ich efekty. Nisko stopień losowości i wysoki stopień kooperacji. Ponadto bardzo ładne i interesujące grafiki i wysoka jakość wszystkich komponentów.

obrazek
The Gallerist (Deluxe edition)
Sztuka przez wielkie S!,
The Gallerist jest jedną z moich ulubionych gier. Autorstwa Vitala Lacerdy, dopracowany w każdy calu. Ta gra zachwyca nie tylko jakością wykonania wszystkich elementów (grube żetony, piękne grafiki i ilustracje, sztalugi!, ładne i duże plansze graczy), łącznie z wypraską pozwalającą na zgrabne przechowywanie elementów, ale oferuje nam rozgrywki na wysokim poziomie. Coś dla fanów gier typu Euro. Ale muszę Was zdziwić! Jak na euro grę, the Gallerist jest bardzo klimatyczny! Z początku ilość zasad i reguł oraz powiązań może wydawać się przerażająca i skomplikowana, ale po kilku rozgrywkach zauważamy, że tutaj wszystko działa jak w zegarku! Bardzo dobrze napisana instrukcja. Rozgrywki są długie, ale bardzo satysfakcjonujące. Polecam wszystkim miłośnikom gier!

obrazek
Alchemicy
Alechmicy gra warta świeczki!,
Grą Alchemicy zainteresowałem się jeszcze wtedy, kiedy nie była wydana na polskim rynku. Dlaczego? Odkąd usłyszałem o tej grze, od razu spodobał mi się jej temat. Ciekawy byłem, jak sprawdzi się w praktyce i czy rozgrywka jest klimatyczna.

Alchemicy są grą innowacyjną, podczas której można używać aplikacji na smartfonie. Istnieje również możliwość gry bez aplikacji, ale wtedy jeden z graczy przejmuje jej rolę przez co wiele traci.

Pomysł na grę i jej tematykę był strzałem w dziesiątkę. Całość świetnie łączy się z przemyślaną mechaniką, a poszczególne elementy gry są ze sobą ściśle powiązane. Nie ma tu mowy o chaosie. Każda akcja ma ściśle określony cel, a nasze ruchy wymagają wcześniej obmyślonej strategi.

Czas gry zależy od liczby graczy. Jeżeli gramy w więcej osób, gra może się dłużyć, szczególnie jeśli gramy z osobami, które lubią długo myśleć. Liczba graczy determinuje też liczbę dostępnych akcji w każdej rundzie. W związku z tym gra staje się nieco trudniejsza wraz ze wzrostem liczby osób.Gra jest tym trudniejsza im więcej uczestniczy w niej osób, gdyż zmienia się liczba dostępnych akcji.

Aby poznać wszystkie zalety Alchemików, trzeba rozegrać co najmniej kilka partii. Szczególnie te początkowe mogą być trudniejsze, gdyż trzeba odnaleźć swoje sposoby dedukcji.

Grę śmiało polecam bardziej zaawansowanym graczom. Jest świetna, daje dużo satysfakcji, również w przypadku porażki. Stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry. Alchemicy to jedna z moich ulubionych gier. To tytuł, który trzeba mieć!