PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika piter777

obrazek
7 Cudów Świata: Pojedynek + karta promo
Najlepsza, krótka gra dwuosobowa ,

Zacznę od wykonania. Dostajemy karty z bardzo ładnymi ilustracjami, garść solidnych żetonów i planszetkę do zaznaczania przewagi militarnej. Wszystko to w małym, zgrabnym pudełku (bardzo praktyczna wypraska), które można spokojnie zabrać ze sobą w podróż.
Sama gra jest łatwa do wytłumaczenia, natomiast złożona ikonografia na kartach i żetonach powoduje, że początkowo często trzeba sięgać do instrukcji, aby sprawdzić ich znaczenie.

Co do rozgrywki, to dla mnie i dla mojej żony jest po prostu świetna. Mnogość sposobów na zdobywanie punktów dających zwycięstwo, poprzez zakup odpowiednich kart. Konieczność ciągłego obserwowania ruchów przeciwnika, aby nie wygrał przedwcześnie (naukowo lub militarnie) zmusza do wytężonej koncentracji. Po każdej partii mam odczucie bardzo satysfakcjonującego wysiłku intelektualnego i ochotę na kolejną rozgrywkę. Dodatkowo bardzo podoba mi się mechanizm zakupu kart, które może zdobywać na kilka sposobów.

Regrywalność tytułu, wynikająca z losowego doboru kart dla każdej z trzech epok oraz losowego wyboru cudów na początku gry, jest bardzo duża.

Gram często w ten tytuł od ponad roku i jeszcze mi się nie znudził. Jak dla mnie to pozycja obowiązkowa dla każdej planszówkowej pary szukającej szybkiej, angażującej umysłowo gry.


obrazek
Wsiąść do Pociągu: Europa
Bardzo dobra gra familijna ,
Wsiąść do Pociągu to bardzo dobra gra familijna, jedna z najlepszych w swojej kategorii. Idealnie nadaję się do wprowadzenia innych osób do świata gier planszowych (właśnie tą grą zachęciłem do planszówek moją żonę). Zasady tłumaczy się w pięć minut.
Wykonanie stoi na bardzo dobrym poziomie, solidna plansza, ładne ilustracje na kartach i aż 240 figurek wagoników - wiemy za co płacimy.
Swoje doświadczenia opieram wyłącznie na rozgrywce dwuosobowej i stwierdzam że w tej konfiguracji gra się bardzo dobrze.
Sama rozgrywka przebiega płynnie, występuje pewna losowość, ale nie jest ona decydująca dla końcowego wyniku. Gra pozwala pokombinować, dostarczając przyjemnych wrażeń wynikających z samego tworzenia tras, jak i emocji związanych z tym że do samego końca nie wiadomo kto wygrał.
Polecam gorąco Wsiąść do Pociągu, szczególnie początkującym graczom. Pomimo, że mam już za sobą bardziej zaawansowane tytuły, to lubię co jakiś czas wrócić do tej planszówki.


obrazek
Najeźdźcy z Północy
Bardzo dobry, klimatyczny Worker Placement,
Bardzo dobra gra w kategorii Worker Placement ze zgrabnym połączeniem zarządzania ręką. Wykonanie stoi na dobrym poziomie. Od razu rzuca się w oczy pięknie wykonana plansza i grafiki na kartach. Podsumowując gra jest jak najbardziej warta swojej ceny pod względem wykonania.

Co do samej rozgrywki, to gra jest łatwa w tłumaczeniu zasad, natomiast daje wiele opcji wyboru i mnogość strategii prowadzących do zwycięstwa. Naprawdę można pogłówkować. Cały czas miałem poczucie kontroli tego co działo się na planszy. Losowość podczas samej gry występuje przy rzucie kością i dobrze kart mieszkańców oraz kafelków darów dla jarla, nie odczułem jednak, że to decydująco wpłynęło na mój finalny wynik.

Gra dobrze łączy mechanikę z klimatem; muszę się dobrze przygotować do najazdu pracując w wiosce, zdobywając zapasy i werbując drużynę. Podczas wyprawy mogę stracić członków drużyny (walkirie). Składam dary Jarlowi po udanej wyprawie.
W grze może wystąpić negatywna interakcja, chociaż nie doskwiera ona tak bardzo.
Dla mnie to taka ulepszona wersja Epoki Kamienia, także jeśli ją lubisz ta prawie na pewno spodobają się tobie Najeźdźcy z Północy.