PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika pajonkhfat

obrazek
Zooloretto (niemiecka)
mieszane uczucia,
Gra jest dobrze wykonana. Sztywne kartoniki raczej się nie niszczą przy mieszaniu/tasowaniu. Opakowanie dosyć duże więc ciężko spakować do torby/plecaka na wyjazd.
Jest to oczywiście osobista opinia, ale gra nie bardzo jest \"towarzyska\", a bardziej nastawiona na zwycięstwo w ramach \"swojego ogródka\". Czyli nie wywołuje dużej i ciekawej integracji grających, a element interakcji jest dosyć mały.
Sam sens gry dobrze założony i zrównoważony. Można grać także w 2 osoby, ale największą frajdę uzyskuje się dopiero przy 4ech graczach. Gra dobra do zabawy z dzieciakami, dla dorosłych raczej nie do końca (są ciekawsze). Po dwóch rozgrywkach zwykle nie mieliśmy ochoty na trzecią, gdyż są one bardzo podobne do siebie.
Podsumowując - nie dałbym tej grze miana \"najlepszej gry roku\", ale nie można powiedzieć też że jest kiepska. Raczej taka ciekawe urozmaicenie zimowych wieczorów.


obrazek
Zaginione Miasta
prosta wciągająca karcianka,
Największą zaletą tej gry jest prostota. Zasady są do wytłumaczenia w przysłowiowe 5 minut, a sama gra wręcz na tym bardzo zyskuje, a nie traci. Jak graliśmy po raz pierwszy, to przy rozegraniu 3ciej partii (gra się 3 razy), patrzyliśmy na siebie przez chwilę i padało pytanie \"jeszcze raz?\", choć był środek tygodnia 2ga w nocy :) Można więc powiedzieć, że gra wciąga.
W miarę grania rozgrywki stają się coraz szybsze i często schodziliśmy poniżej 20 min na partię.
Sama otoczka (fabuła gry), jak już ktoś wspomniał raczej nie jest potrzebna, wygląda to tak, jakby ktoś zaprojektował bardzo dobrą grę matematyczną, a potem jakiś marketingowiec siadł do tego i wymyślił \"historię\", zresztą według mnie zupełnie niepotrzebnie, bo i bez niej gra jest rewelacyjna.
Do minusów zaliczam dosyć duże karty, które niby zawierają ładne grafiki przygód, ale przez ich rozmiar są mało funkcjonalne. Drugi minus to plansza, której na dobrą sprawę też mogłoby nie być :) Kolory na niej są mało charakterystyczne, można pomylić żółty z białym itp.

Ogólnie grę oceniam bardzo dobrze, jeżeli ktoś chciałby pograć wieczorkiem z dziewczyną/żoną to ta gra nadaje się rewelacyjnie. Polecam


obrazek
Metro (edycja polska)
bardzo prosta układanka,
Gra w swoim zamyśle jest z jednej strony bardzo prosta, z drugiej wysoka inteligencja znacząco poprawia wynik gracza. Można więc w nią spokojnie grać z większymi dziećmi jak i w gronie dorosłych. Solidna plansza, jasne proste zasady, polska instrukcja i zestaw pionków właściwie jakością odpowiadają standardom na rynku. Raczej nie ma się do czego przyczepić.
Gra jest dobrze zrównoważona zarówno dla 2 jak i więcej osób.
Podobnie jak wiele gier tego typu mechanika rozgrywki raczej wyklucza interakcję graczy, która sprowadza się do przeszkadzania sobie na planszy i zamykania cudzych tras jak najszybciej. Bardziej nazwałbym ją mianem \"logiczna\" niż \"towarzyska\".
Ogólnie grę oceniam pozytywnie ze względu na proste zasady, które można samemu modyfikować i w zależności od poziomu graczy utrudniać (np. poprzez kombinację kolejności zamykania tras). Raczej nie jest to gra, którą rozgrywa się 3-4 razy dziennie, ale zawsze miło wrócić do niej co jakiś czas.


obrazek
Cytadela
rewelacja,
Z grą cytadela spotkałem się już wcześniej na jakimś wyjeździe i teraz zakupiłem ją właściwie na \"pewniaka\". Jest to jedna z naszych ulubionych gier. Gramy w nią ze znajomymi bardzo często. Co prawda jesteśmy w pewnym sensie fanami karcianek i kiedyś długi okres kolekcjonowaliśmy nawet \"Magic\'a\" i \"LOTR\'a\", wiec moja ocena może być niewspółmierna, ale gra naprawdę jest godna polecenia.
Najlepszym elementem tej gry jest dla mnie sposób przydzielania postaci na każdą rundę, co sprawia, że każda z rund jest zupełnie inna i pełna niespodzianek. Element \"wydarzeń niespodziewanych\" w postaci okradania przez złodzieja, albo zabójstwa także bardzo pozytywnie wpływa na jakość rozgrywki.
Wykonanie bardzo dobre, ciekawie pomyślane karty dodatkowe sprawiają, że każde rozdanie może być zupełnie inne.
Małe pudełko zapewnia dużą mobilność i możliwość prowadzenia rozgrywek \"na wyjeździe\" ;)
Naprawde mógłbym się o tej grze rozpisywać bardzo długo w samych superlatywach, ale po prostu napiszę, że polecam tą grę bardzo mocno wszystkim fanom planszówek i karcianek.


obrazek
Cluedo (nowa edycja)
dobra,
Bardzo ciekawa gra detektywistyczna. Solidne wykonanie, ciekawa plansza, dobrze zaplanowana równowaga w grze. Graliśmy w tą grę bardzo długo, do czasu wypracowania \"systemu\" odpowiedzi i pytań. Potem gra staje się właściwie schematyczna i można do niej wrócić dopiero za jakiś czas.
Rozgrywka jest emocjonująca, ale jakoś nie bardzo dopracowana jest sama końcówka gry. W większości przypadków jak graliśmy, nadchodzi runda, kiedy jedna odpowiedź sprawia, że większość graczy zna rozwiązanie i zakończenie polega na tym - kto pierwszy dojdzie do danego pola.
Nie mnie jednak tym, którzy nigdy nie bawili się w gry detektywistyczne bardzo polecam. Gra jest bardzo towarzyska, jest dużo śmiechu i zabawy. I jeżeli ktoś nie jest bardzo nastawiony na wynik, to zapewnia mnóstwo wrażeń \"wokół\" samej gry. Jest to jedna z tych gier, do których zawsze warto wrócić.


obrazek
Jenga
rewelacja,
Co tu dużo gadać, gra jest tak prosta jak bierki :)
Wyciągasz klocek, jeżeli wieża dalej stoi, kładziesz go na górę i z niecierpliwością czekasz, aż któremuś z przeciwników się nie uda.
Może nie powinienem tego pisać, bo czytają to też nieletni fani, ale najbardziej sprawdziła się na urodzinach, kiedy człowiek po pewnym momencie łapie \"miękkie ruchy\" i choć wieża się cały czas kiwa (wraz z całym mieszkaniem) to jeszcze dodaje uroku samej rozgrywce.
Elementy gry są dziecio i jedzenio -odporne, więc nie ma problemu jak się coś wyleje, zabudzi itp...
Polecam tą grę absolutnie wszystkim i zaręczam, że nie pożałujecie tej wydanej pół-stówki.


obrazek
Żeglarze z Catanu (edycja drewniana)
rewelacja,
Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Kupując ten dodatek miałem mieszane uczucia - co jeszcze można dodać do tej gry, żeby jej nie zepsuć (mam na myśli Osadników). Ale w końcu zdecydowałem się, kupiłem i...... absolutnie nie żałuję. Jest to nasza ulubiona gra, która nigdy nie ma okazji zakurzyć się na półce. Jedynym może jej minusem może być wydłużenie rozgrywki (przynajmniej w naszym przypadku), ale właściwie można to też uznać za pozytyw.
O samej rozgrywce można mówić jedynie pozytywnie. Raczej nie znaleźliśmy w niej niczego do poprawy, gorzej jest z wykonaniem dodatku (żeglarzy). Nawet w samej instrukcji jest napisane, żeby pewne elementy planszy łączyć w odpowiedni sposób, bo mogą się zniszczyć... :((( i faktycznie tak jest. Niektóre elementy są jakby źle wycięte i nie do końca pasują do elementów z osadników. Wielka szkoda, że firma nie przyłożyła tu starania w dokładności. Ale mimo tego w porównaniu z \"miodnością\" gry, lekka fuszerka w wykonaniu nie ma żadnego znaczenia. Pewnie trzeba będzie poczekać na drugą edycję, mam nadzieję już lepiej wykonaną.


obrazek
Wilki i Owce
Super,
Jeżeli podobnie do mnie spędziliście swoje dzieciństwo na grze w kropki, to ta gra będzie dla was dobrym zakupem. Bardzo fajnie zrównoważona rozgrywka, gra jest bardzo wciągająca zarówno na 2 jak i 4 osoby. Wiele różnych taktyk i rozwiązań. Tryb rozgrywki prowadzony tak, że nigdy do końca możesz nie wiedzieć czy wygrywasz w danym momencie, czy przegrywasz (przy 2 osobach). Spędziliśmy ze znajomym nad tą grą wiele bezsennych nocy i naprawdę nie można powiedzieć, że już ją rozgryźliśmy. Co więcej, dochodzimy do wniosku, że z każdym odkryciem nowej taktyki jest jeszcze więcej do wymyślenia w kwestii strategii, choć na pierwszy rzut oka wszystkich tych smaczków wcale nie widać.
Wykonanie bardzo dobre, małe pudełko dobre na wyjazdy. Jak ją kupiłem, to miałem napisać, że minusem jest pomysł rozmieszczenia rysunków na obu stronach klocków, które się układa, przez co ciężko się je trzyma w ręce i ogląda, ale teraz zmieniłem zdanie. Przydaje to rozgrywce tylko uroku i nie raz powoduje głośnie \"K...., położyłem nie to co chciałem\" :)
grę polecam Bardzo Mocno.


obrazek
Tabu
rewela,
Co tu dużo pisać, pewnie nie raz graliście w tego typu gry, bo nowość to nie jest. Mogę powiedzieć tylko jedno.... kupować ! :)

obrazek
Osadnicy z Catanu (edycja drewniana)
Super,
Według mnie bardzo dobra gra. Dzięki niej zaraziliśmy już wielu naszych znajomych planszówkami. W ciągu dwutygodniowego wyjazdu nie mogliśmy się od niej oderwać. Bardzo ciekawie zbalansowana plansza i dopasowana strategia dla czterech osób jednak przy trzech osobach rozgrywka nie jest tak emocjonująca, gdyż plansza wydaje się zbyt duża.
Bardzo dobrze i estetycznie wykonana. Niestety wymaga dużego kawałku stołu (lub innej płaskiej twardej powierzchni), więc nie bardzo nadaje się do grania np. na trawie. Jak już ktoś pisał wcześniej trochę dokuczliwy jest element losowości. Na początku się tego nie zauważa, ale po rozegraniu kilkunastu partii orientujemy się, że nawet najlepsza strategia nie pomoże, jeżeli kości są przeciwko tobie. Jest to z jednej strony trochę denerwujące, ale z drugiej wyrównuje szanse np. gdy w rozgrywce uczestniczą mnie zaawansowani gracze.
Ogólnie oceniamy grę bardzo dobrze. Gramy w nią dosyć często i właśnie przymierzamy się do zakupienia dodatku do niej - żeglarzy. Mamy nadzieję, że będzie równie emocjonujący.


obrazek
Thurn and Taxis
Bardzo dobra,
Ja również przychylam się do pochlebnej opinii na temat tej gry. Bardzo dobre wykonanie, przemyślane miejsce na każdy żeton zarówno na planszy jak i w pudełku.
Sama gra bardzo ciekawa. Super rozwinięty aspekt strategiczny i planowania. Bardzo miło i przyjemnie można pograć zarówno w 2 jak i 4 osoby. Osobiście bardzo lubię gry strategiczne w której efekt losowy jest ograniczony do niezbędnego minimum, co w tej grze wydaje się być zachowane.
Jedynym minusem tej gry jest polska instrukcja, która ma słabo czytelne rysunki (trzeba porównywać je z tymi na instrukcji niemieckiej). Poza tym w naszym pudełku było o 12 za dużo domków czerwonych, co trochę namieszało nam przy pierwszej rozgrywce :), ale te minusy są tak mało znaczące, że całkowicie przesłania je \"miodność\" gry.