PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika martinez

obrazek
Osadnicy z Catanu (edycja drewniana)
Super! ,
Świetna gra! To od tej gry zaczęła się moja poważniejsza przygoda z planszówkami. Zasady są proste i łatwe do opanowanie po jednej grze i co ważne instrukcja jest napisana zrozumiale. W porównaniu do Agrikoli gra jest mniej stresująca :) Poza tym w grze jest dużo interakcji podobnie jak w Fasolkach - krótko mówiąc dobra zabawa gwarantowana. Jak gram ze znajomymi to na jednej grze nigdy się nie kończy i to też jest super. Na rynku jest kilka dodatków do Osadników i dzięki temu ta gra nie ma prawa się znudzić.

obrazek
Agricola
SUPER, UWAGA: UZALEZNIA :),
Do Agricoli zachęcili nas znajomi, którzy wcześniej zarazili nas Osadnikami – tak, więc decyzję o zakupie podjęłam nie grając w Agricolę i decyzji tej absolutnie nie żałuję. Pierwszą grę najlepiej rozegrać z kimś, kto już w tę grę grał. My tak właśnie zrobiliśmy, ponieważ polska instrukcja nie do końca pozwoliła nam zrozumień jak grę rozpocząć i rozegrać.

Rozłożenie gry zajmuje sporo czasu (np. w porównaniu do Osadników jest 2-3 razy więcej roboty:) ponieważ wszystkie elementy drewniane oraz karty są spakowane w woreczki foliowe – nie ma w pudełku przegródek na poszczególne żetony do gry. Ale jeśli kogoś denerwuje taki rytuał rozkładania gry, to można temu łatwo zaradzić kupując za kilka złotych zamykane pudełko na śrubki (takie dla majsterkowicza) – to skraca czas rozłożenia gry minimum o połowę

Niebywałą zaletą tej gry jest to, że może w nią grać nawet pojedynczy gracz, ale oczywiście im więcej osób tym weselej, a przy grze w 4 osoby gra może być nawet „stresująca”, bo inni gracze mogą zająć pole gry, które my sami planowaliśmy zająć i wtedy robi się gorąco.

Na pierwszy rzut oka minusem może być to, że dużo zależy od tego, kto jakie karty otrzyma na początku gry, ale wcale nie jest powiedziane, że ktoś, kto ma świetne karty wygra grę, ponieważ zawsze trzeba kalkulować jak i w którym momencie gry wykorzystać swoje karty.
Sama rozgrywka jest za każdym razem inna, ponieważ gracze otrzymują zazwyczaj inne karty i wybierają inną taktykę gry. Dodatkowo gra zawiera 3 różne talie kart, więc gdy już jedna talia nam się znudzi, to wystarczy wybrać inną talię i zabawa zaczyna się na nowo!!
Plusem lub minusem (zależy, co kto lubi) może być to, że aż do samego końca gry nie wiadomo, kto wygra, ponieważ punktacja jest dość skomplikowana i trudno w czasie gry policzyć w pamięci, kto w danym momencie prowadzi. To wszystko sprawia, że ta gra uzależnia - szczególnie jak się przegrywa tylko kilkoma punktami, to ma się wielki niedosyt i chce się natychmiast rozegrać rewanż.

Jeśli ktoś zna Osadników i waha się czy kupić Agricolę, bo boi się, że to będzie podobna gra, to nie powinien dłużej czekać i od razu kupić Agricolę! Agricola to zupełnie inna gra, ciekawsza, bardziej urozmaicona i można śmiało powiedzieć, że Agricola to wyższy stopień planszowego wtajemniczenia.


obrazek
Fasolki
Świetna gra dla całej rodziny! ,
Proste zasady, interakcja między graczami, handel oraz negocjacje - to dla mnie główne zalety gry. A do tego mieści się w małym pudełku i można ją zabrać wszędzie. Nawet, jeśli ktoś się w końcu znudzi tą grą, to wystarczy dokupić jeden z kilku dostępnych dodatków i znowu jest wesoło. Bez problemu można grać dodatkiem w niemieckiej wersji językowej – wystarczy, że instrukcja będzie po polsku. Polecam tę grę zarówno graczom początkującym, jak i graczom doświadczonym w bojach, którzy chcą odpocząć po ciężkiej rozgrywce w Agricolę.