PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika maczkowska

obrazek
Madżong (Grapet)
fenomenalna gra, dobry zestaw.,

Pierwszą najważniejszą informacją która mogłaby pojawić się w opisie tego zestawu jest fakt iż jest on przygotowany głównie z myślą o mahjongu japońskim Riichi (Dodatkowe czerwone piątki, za to brak kamieni pór roku).

Mahjong jest grą fenomenalną, o bardzo bogatej tradycji na wschodzie, i co ciekawe, pewnej tradycji w Polsce (podobno gra była bardzo popularna u nas po roku 1925). Jest to najogólniej mówiąc połączenie remika i pokera (definitywnie mahjong jest grą hazardową). Gra wciąga, jest piękna i magiczna. Nie bez powodu układanie mahjonga w Japoni było symbolem stworzenia świata. Gra łączy elementy taktyki i szczęścia, i jak w wielu grach tradycyjnych, od doświadczenia graczy zależy ile potrzeba szczęścia, a ile należy pogłówkować.

Proponowany tu zestaw zawiera bardzo dobrej jakości kamienie, bardzo estetycznie wykonane i odporne. Znaki są wycięte, a nie tylko namalowane, mają dobrze dobrane kolory. Ośmielę się stwierdzić nawet że są lepsze niż w wielu droższych zestawach. Kamienie są plastikowe. Niektórzy wolą bambusowe (tardycyjnie wykonywano mahjong z bambusa i kości), ale ja uważam że cięższe plastikowe są poręczniejsze. Bambusowe poza tym szybko się niszczą. Kamienie podczas mieszania wydają piękny dźwięk (co tradycyjnie nazywane jest \"ćwierkaniem wróbli\").

Jednak kamienie mają jedną podstawową wadę. Nie posiadają \"ułatwiaczy\" w postaci cyferek arabskich w rogu kamienia. Z jednej strony sprawia to że kamienie wyglądają bardziej oryginalnie, ascetycznie, jednak w praktyce oznacza to nieustanne korzystanie ze ściągawek. Koła i bambusy, a nawet smoki nie sprawiają problemu, lecz wyuczenie się na pamięć znaków wiatrów i liczb nie jest łatwa. Chociaż dodaje to pewnego smaku grze.

Pewnym mankamentem jest opakowanie, które jest niestety niskiej jakości i w porównaniu ze świetnie wykonanymi kamieniami wypada bardzo słabo. Jest to jednak coś na co można przymknąć oko w zestawie za taką cenę. Osobiście postarałem się o własnoręcznie zrobione pudełko na kamienie, ale wiem że nie każdego bawią prace ręczne.

Bardzo dużym problemem jest instrukcja. To tragiczne nieporozumienie, i jeżeli ktoś chce zgłębić tą grę, niech nawet nie traci na nią czasu. instrukcja zawiera fragmenty zasad różnych odmian mahjonga w dość przypadkowym układzie. Nie ukrywajmy że mahjong jest skomplikowaną grą (choć istnieją warianty uproszczone), i nie da się jego zasad wyjaśnić w niewielkiej broszurce. Na szczęście bardzo łatwo rozwiązać ten problem, gdyż istnieją w internecie bardzo dobre, oficjalne zasady mahjonga, świetnie przetłumaczone i klarownie wyjaśnione (myślę, że nie będzie to spam gdy polecę czytelnikowi stronę Polskej Ligi Mahjonga).

Ogólnie, mimo że sam korzystam obecnie wyłącznie z kamieni i sztonów z rzeczonego zestawu, gorąco go polecam! Widziałem kilka zestawów droższych, i żaden nie miał tak świetnie wykonanych kamieni. Zazwyczaj miały po prostu ładniejsze opakowanie, a chyba nie to jest sednem tej gry. Co do instrukcji, nie widziałem jeszcze zestawu z sensownie wyjaśnionymi zasadami, i nie ma się co dziwić; o tej grze pisano grube podręczniki. Polecam wszystkim którzy chcą zapoznać się z tą piękną i szlachetną grą.