PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika lipny

obrazek
Nowy Jork 1901
Bardzo dobra gra rodzinna,
Jeśli szukasz gry podobnej do Wsiąść do Pociągu (Ticket to Ride) pod względem poziomu trudności, jak i przystępności dla każdej grupy wiekowej, a jednocześnie z trochę mniejszą losowością - Nowy Jork 1901 jest grą, której szukasz.

Bardzo dobra gra, idealna zarówno dla rozpoczynających przygodę z grami planszowymi, jak i starych wyjadaczy chętnych zagrać w coś lżejszego.


obrazek
Lords of Waterdeep - Scoundrels of Skullport
Idealny dodatek do Lords of Waterdeep,
Jeśli zagrałeś już wiele partii w Lords of Waterdeep i ciągle Ci mało, ten dodatek jest dla Ciebie obowiązkowy!

Dwa moduły, które można używać niezależnie, a które mocno wzmacniają mechanikę kart Intryg i/lub wprowadzają nową mechanikę Korupcji, pozwalają na nowo odkryć tę grę, wciąż uwielbianą przez rzesze graczy na całym świecie. Każdy z modułów wprowadza także tematyczne budynki, zadania oraz karty intryg. Oprócz tego dodatek zawiera możliwość grania w sześciu zamiast pięciu graczy.

Jedyną wadą całości to zwiększony czas przygotowania gry przy grze z dwoma modułami z dodatku (a jeśli kochasz Lords of Waterdeep to, nie oszukujmy się, będziesz grał z oboma modułami), który wymaga usunięcia odpowiedniej ilości kart zadań, intryg oraz budynków, po przetasowaniu ich wszystkich kart/kafelków danego rodzaju razem.

Słowem, mocno polecam wszystkim posiadaczom podstawowej wersji gry!


obrazek
Alchemicy
Gra o alchemii, która używa technologii XXI wieku...,
... i robi to w bardzo dobry sposób. Ta gra nie byłaby możliwa (albo tak dobra) bez użycia aplikacji na Android/iOS, a która zapoczątkuje (a przynajmniej ja mam taką nadzieję) nowy trend używania smartphone'a jako komponent do gry planszowej! I dzięki temu pozwala na nowe poziomy głębi w mechanikach naszej ulubionej rozrywki na południowe spotkania ze znajomymi!

Poza nowinką technologiczną, która jest olbrzymim plusem (jej wykonanie, nie sam fakt istnienia), gra mocno przypomina gry worker placement autorstwa Vlaady Chvatil (Pupile Podziemia, Władcy Podziemi)>

Mocno polecam - póki co jedyna taka gra na rynku, pozwalająca naprawdę pogłówkować i poczuć się jak alchemik próbujący odkryć wszystkie możliwe działania mikstur dwóch składników.


obrazek
Tragedy Looper
Dla fanów mangi "Higurashi..." i/lub "Umineko...",
Jeśli powyższe słowa coś Ci mówią i podoba Ci się idea serii "... Naku no Koro ni", nie czekaj tylko kup tą grę. Gra jest jedyna w swoim rodzaju, do tego stopnia, że trudno wytłumaczyć tą grę bez grania w nią, inaczej niż: "Zagrywasz karty i poruszasz postaciami i próbujesz zgadnąć kto jest kim" - co jest mało zachęcające. Jednak gdy do gry siądziesz i zaczniesz grać ze znajomymi, natychmiast odkryjesz genialność prostoty tej gry oraz klimat pętli czasowych znanych m. in. z w/w serii "Higurashii..." i "Umineko no Naku Koro ni".

Jeśli miałbym wskazać wadę, to jedyne co przychodzi na myśl to:
- gra jest na tyle nietypowa, że można mieć trudności nakłonić do gry bardziej "zwapniałych" graczy;
- w grze można znaleźć 10 scenariuszy - każdy, po zagraniu w niego, jest niegrywalny ponownie po stronie Protagonistów (jak najbardziej można jednak dalej grać jako Fatum, tyle że z innymi znajomymi). Minus ten może jednak niwelować fakt, że w instrukcji znajdziemy cały rozdział na temat jak tworzyć nowe scenariusze i wiele takich fanowskich scenariuszy możemy znaleźć na internecie (np. na BGG).

Mocno polecam, jeśli kręci Cię idea pętli czasowych w kryminale/horrorze i chcesz to przeżyć na planszy wraz ze znajomymi.