PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika kuba

obrazek
Dojo Kun
oryginalny tytuł,
Naprawdę bardzo ciekawe połączenie typowego worker placement z grą w której walczymy ze sobą przy pomocy kości. Worker placement pozwala nam rozbudować nasze dojo i szkolić naszych wojowników, którzy dwa razy w ciągu gry staną do walki w turnieju.
Oczywiście jedni powiedzą, żę jak na kościaną walkę to euro-element jest zbędny. Dla innych walka okaże się zbyt losowa albo będzie miała zbyt długi downtime... Ale co z tego, skoro naprawdę dobrze się przy grze bawiłem :)


obrazek
Celestia
zdecydowanie godna uwagi,
po kilku rozgrywkach mogę powiedzieć, że gra jest naprawdę warta zainteresowania. bardzo dobrze wykonana z trójwymiarowym statkiem i ślicznymi grafikami. rozgrywka nie jest skomplikowana co pozwala szybko wprowadzić nowych graczy czy zagrać w grę z dziećmi. mechanika to klasyczny push your luck. co chwila musimy decydować czy wysiadamy ze statku i zabieramy słabsze karty, czy lecimy dalej ryzykując. wszystko zależy od tego czy uważamy, że aktualny kapitan będzie miał na reku karty którymi odeprze czyhające na nas zagrożenia. wbrew pozorom w grze można również pewne rzeczy taktycznie zaplanować. naprawdę polecam!!

obrazek
Green Deal
ciekawa mechanicznie i tematycznie,
całkiem oryginalny tytuł, pokazujący mechanizmy tzw. zrównoważonego rozwoju, czyli jak różne wydarzenia społeczno-ekonomiczne wpływają na sytuację na świecie

obrazek
Blokus (Granna)
proste reguły, świetna zabawa,
Blokus jest grą o tyle nietypową jak na grę logiczną (bez żadnego elementu losowego), że można w nią grać zarówno w 2 jak i 3 lub 4 osoby. Szczególnie dobrze gra się w 4, również w wariancie drużynowym czyli 2 na 2. Gra polega na dokładaniu, według określonych bardzo prostych zasad, elementów na plansze. Staramy się zmieścić jak najwięcej własnych jednocześnie starając się \"blokować\" możliwość dokładania elementów przez przeciwników,
Nad swoim ruchem nie ma się co zbyt długo zastanawiać. Mniej więcej wiadomo, który ruch jest dobry i trzeba po prostu wybrać jeden z nich. Dzieki temu gra się nie dłuży i możemy zagrać kilka partii z rzędu :-)
Całość jest świetnie wykonana i powinna przetrwać wiele partii. Krótko mówiąc bardzo sympatyczna gra logiczna warta polecenia praktycznie dla każdego.


obrazek
Rush Hour
dlaczego nie mogę dać 6?,
Pierwsze co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka z łamigłówką to świetne, dopracowane w szczegółach wykonanie. Nie chodzi nawet o jakość elementów (chociaż tutaj też nie mam nic do zarzucenia), ale o świetnie przemyślaną planszę - a właściwie parking :-) - z mocowaniem do trzymania aktualnego zadania i szufladką na pozostałe karty. Do tego woreczek do przenoszenia całości. Po prostu idealnie.
Pierwsze zadania są banalnie proste, ale właściwie już te z 2-ej dziesiątki (wszystkich jest 40) potrafią przysporzyć trochę kłopotu. Trzeba czasem załapać konkretny schemat, który pozwoli nam rozwiązać kolejną porcję zadań.
To, że zadań jest dużo i mają zróżnicowany stopień trudności uważam za ogromną zaletę. Dzieciom można dać do rozwiązania łatwiejsze zadania, a z czasem dokładać trudniejsze. Nikt nie popada we frustrację, że nic mu nie idzie - tak jak to często bywa z łamigłówkami sznurkowymi albo drucianymi.
Rush Hour to po prostu świetna zabawa. Polecam i dzieciom i dorosłym fanom łamigłówek.


obrazek
Carcassonne (stare wydanie)
idealna gra rodzinna,
Na początku Carcassonne może wydawać się grą bardzo prostą i taką w której dużo zależy od szczęścia, czyli od tego jaki żeton uda się komu wylosować. Ot taka prosta układanka, w którą można by spokojnie grać z dziećmi.
Jednak przy każdej kolejnej partii zauważamy, że gra wymaga jednak myślenia i koncentracji. Mimo tego, że z kolejki na kolejkę dowiadujemy się jaki żeton akurat udało nam się wyciągnać, to jednak bardzo ważne jest wcześniejsze planowanie ruchów. Trzeba sobie zostawić odpowiednio dużo wariantów, tak, żeby uniezależnić się od ewentualnego pecha. Poza tym gra jest jednak naprawdę dopracowana. Zbiór kafelków jest taki, że to wszystko po prostu bardzo fajnie działa. Może przy grze w 5 osób kafelków jest jakby trochę za mało, ale od czego mamy dodatki :-)
Naprawdę polecam Carcassonne jako typową grę rodzinną. Atmosfera jest bardzo sympatyczna. Gracze mogą sobie nawzajem pomagać, jeżeli tylko chcą. Niszczenie i podkradanie jest ograniczone do rozsądnego minimum, co nie znaczy, że nie można grać i w ten sposób. Pytanie tylko po co ?


obrazek
Cubigami 7
fajna, dosyć nietypowa,
Cubigami to łamigłówka bardzo przyjemna w układaniu. Kolorowe dobrze spasowane elementy. Wykonane z dobrego jakościowo plastiku. Do ułożenia jest kilka brył o różnych stopniach trudności. Powoli układamy kolejne, więc nie popadamy we frustrację, że nic nam nie idzie. Po załapaniu kilku zasad, idzie już dosyć szybko. Po ułożeniu ostatniej można wrócić do pierwszej, której wcale się nie pamięta, aż opanujemy wszystkie.
Wtedy można oddać zabawkę bratu/siostrze/żonie/teściowej ;-)
Naprawdę polecam każdemu fanowi tego typu rozrywek. Niezbyt trudna, ale przez swoją nietypowość ciekawa. Napewno rozwija wyobraźnie przestrzenną. Elementy zginają się w różnych osiach, więc nie jest to wcale takie proste.
Dałbym piątkę, gdyby nie to, że po przejściu przez ręce kilku osób, jeden z zawiasów się uszkodził. Na szczęście udało się to dosyć łatwo naprawić i w niczym to nie przeszkadza. Cena jest adekwatna do jakości, chociaż oczywiście mogłaby być niższa :-)