PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika kmd2000

obrazek
Patchwork (edycja polska)
Relaks dla dwojga,
Patchwork to szybka, prosta gra, z satysfakcjonującym elementem przestrzennym.

Jak na tytuł w swojej kategorii oferuje wiele ciekawych decyzji. Krótki czas gry i małe opakowanie pozwala na rozegranie partii w praktycznie dowolnym miejscu, w każdej sytuacji. Za to należy się kolejny plus.

Oczywiście po pewnym ograniu dosyć łatwo jest policzyć dokładną wartość każdego kafelka, ale dzięki zmiennemu rynkowi kolejne partie nie stają się schematyczne. Jakieś 10-15 pól przed metą stopa zwrotu z kafelków zaczyna być mniejsza niż ich cena, więc z perspektywy czysto punktowej, ostatnie kilka ruchów nic nie powinno się kupować, przez co końcowy etap gry odrobinę zwalnia.

...ale gra w Patchwork nie na tym polega. Czekając na swoją turę, zamiast kalkulować przyszłe ruchy i optymalizować punktację, lepiej jest skupić się na smaku herbaty i wspólnie spędzanym czasie - bo właśnie to jest najsilniejszą stroną tej gry i za to pozostanie ona w naszej kolekcji.


obrazek
Antiquity
Agricola: edycja hard,
Antiquity to kolejny z wielu krytycznie uznanych tytułów panów ze Splotter Spellen.
Jako jedna z pierwszych gier w kategorii worker placement i civ building zainspirowała m.in. Uwe Rosenberga do stworzenia gier z cyklu Harvest Series i utorowała drogę wielu współczesnym planszówkom.

Po pierwsze - przygodę z grą należy rozpocząć wariantem uproszczonym . Dobry do nauki, jednak usuwa w dużej mierze presję ze strony gry. Kolejne partie powinny być zdecydowanie rozgrywane w pełnym wariancie.

Mechanicznie świetna i prosta do wytłumaczenia - jak większość Splotterów. Obsługa także nie sprawia mi problemów, chociaż trzeba wspomnieć, że w dokładaniu/zabieraniu żetonów wspomagałem się chwytakiem próżniowym.
Interakcja jest minimalna - pojawia się tak naprawdę dopiero pod koniec gry, gdy zaczynamy konkurować o te same terytoria.
Kafelki mapy nie wydają się mocno zróżnicowane. Może to martwić kontekście regrywalności - gry czysto optymalizacyjne zwykle mają ograniczony czas życia - tym krótszy, im łatwiej idzie nauka (pożyjemy, zobaczymy).

Myślę, że najlepsze doświadczenia oferuje rozgrywka w dwie osoby - zmniejsza to znacznie oczekiwanie na swoją turę i nie wydłuża i tak dosyć znaczącego czasu gry.

Gra niepowtarzalna, lecz z pewnością nie dla każdego.


obrazek
Century Korzenny Szlak
Fillerowy engine-builder,
Century: korzenny szlak obiecuje wiele. Jeszcze przed zakupem oczekiwania napędzają dziesiątki pozytywnych opinii w sieci. Wiele obiecuje nie tylko solidną grę, ale "Splendor killer'a". Czy tak jest w rzeczywistości? Krótka odpowiedź brzmi - nie. A długa?
Century oferuje zbliżony koncept do Splendoru - budowanie silnika generującego 'surowiec' oparty na kolekcjonowaniu kart. Jednak tutaj dochodzi także możliwość budowania 'combosów' z kart oraz taktyczne decyzje dotyczące przesuwających się kart punktujących.
Jeśli chodzi o jakośc komponentów, ciekawym pomysłem są miseczki na kostki, ale już metalowe monety są zupełnie zbędne i są dobrym przykładem przerostu formy w tej grze. Nie protestowałbym, gdyby gra również ceną konkurowała ze Splendorem, niestety za Century zapłacimy 50-70% więcej, co w przypadku tak lekkiej gry mocno wpyłwa na ostateczną decyzję. Szcególnie przy tak niskiej jakości kart, na które trzeba uważać nawet po zakoszulkowaniu.

Podsumowując - jeśli uwielbiadsz Splendor, ale jest ograny do bólu, a szukasz czegoś bardzo podobnego - spróbuj. W innym przypadku jest dużo innych ciekawych, lekkich gier, które oferują więcej, przy niższym progu cenowym.


obrazek
Tacka na żetony (czarna)
Niezbędnik stratega,
Jeden z niezbędnych - zaraz po półce na gry - elementów każdej kolekcji. Tacka na żetony jest niezbędna nie tylko dla fanów gier wojennych. W przypływie gier zalewających nas kartonem i plastikiem, gadżet ten staje się naszym głównym sojusznikiem w walce z bałaganem, pozwalając jednocześnie oszczędzić cenny czas, spędzony w innym przypadku na segregowaniu i rozkładaniu żetonów przed każdą grą.
Jeśli chodzi o jakoś, produkt również spełnia oczekiwania - plastik jest gruby i nie trzeba na niego uważać. Wymiary pozwalają na włożenie tacki do praktycznie każdego pudła w naszej kolekcji. Jedynym mankamentem jest brak wyprofilowanego dna, co w przypadku mniejszych kartonowych komponentów może utrudniać wyciąganie ich z przegródek.
Polecam - jest to produkt wart swojej ceny.