PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika dierro

obrazek
Troyes (edycja angielska)
Bardzo dobra,
Wykonanie.

Oprawa graficzna odróżnia tą grę od wielu innych. Ilustracje występujące na kartach, żetonach oraz projekt planszy, wzorowane na stylu średniowiecznym, odcinają się od utrwalonych wzorców oraz budują świetną atmosferę podczas samej rozgrywki. Ta cecha jest w mojej ocenie ogromnym atutem, ale nie każdemu taka stylizacja będzie odpowiadać. Znaczniki punktów oraz monety są dobrej jakości, nie ma żadnego problemu z wyjęciem ich z wypraski. Ponadto te pierwsze nie strzępią się na rogach (około 10 rozegranych partii) Karty są dość grube, choć nie zaszkodzi zaopatrzyć się w koszulki. Elementy drewniane oraz kości - standardowe. Instrukcja czytelna.

Pierwsze partie.

Czas potrzebny na wytłumaczenie zasad (wliczając ten, który trzeba poświęcić odpowiedziom na pytania, jakie z pewnością się pojawią) to od 10 do 20 minut, w zależności od planszówkowego doświadczenia współgraczy. Opis działań poszczególnych kart początkowo mało czytelny, po kilku partiach staje się niemal intuicyjny (w pudełku z grą znajduje się 2-stronicowy glosariusz, opisujący działanie wszystki kart, które mogą pojawić się podczas rozgrywki). Ponadto dla nowych graczy przewidziano karty pomocy zawierające wszystkie niezbędne informacje.

Rozgrywka.

Kilka kości i ogromna liczba możliwości ich wykorzystania. Budujemy katedrę, obsadzamy ludźmi stanowiska, zdobywając większą kontrolę w jednej z trzech głównych sfer występujących w mieście, handlujemy, bronimy murów. Mechanika zarządzająca rozgrywką pozwala na solidne połączenie długofalowej strategii (wynikającej głównie z roli postaci losowanej na początku) z umiejętnym dostosowaniem się do zaistniałej sytuacji (rzut kośćmi w poszczególnej rundzie rozgrywki). Losowość gry nie jest czynnikiem decydującym o zwycięstwie - rzuty kośćmi można dość dobrze modyfikować. Czas rozgrywki waha się od 90 do 120 minut.

Ocena

Na chwilę obecną 33 miejsce w rankingu gier serwisu bgg. Według mnie zasłużenie. Polecam.