PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika dewodaa

obrazek
7 Cudów Świata: Pojedynek
Światowy Bestseller w końcu dostępny dla dwóch osób :),
7 Cudów Świata: Pojedynek to nie tyle dwuosobowy wariant światowego hitu 7 Cudów Świata. To raczej sprytna wariacja nt. jednej z bardziej hołubionych mechanik gier planszowych - draftu.

Osoby które grały w 7 Cudów Świata będą miały pod pewnymi względami lepiej, bo część terminów i zasad będzie znajoma. Nie zmienia to jednak faktu, że gra jest prosta w zrozumieniu i spodoba się każdemu, dobra pozycja do gry z mężem/żoną.

Podsumowując, 7 Cudów Świata: Pojedynek to godny polecenia tytuł na każdą okazję, o ile tylko liczba graczy to 2 ;-)

WSKAZÓWKA:
Pamiętajcie o zasadzie, że można wybudować łącznie tylko 7 cudów świata. Każdy z graczy zaczyna z 4, a więc nigdy nie będą wszystkie zbudowane ;). Piszę o tym, bo nam się zdarzyło pierwsze 10 partii o tym zapomnieć ;)


obrazek
Great Western Trail (edycja polska)
Kowboje - prawdziwa historia,
Great Western Trail ma bardzo ciekawy temat, któż nie lubi Dzikiego Zachodu? Niektórzy mogą jednak powiedzieć, że to przede wszystkim trudna gra typu "euro" (sprytne mechaniki są ważniejsze od tematu). Moim zdaniem, w tej grze mechaniki świetnie współgrają z tematem, zwłaszcza jeśli jest się po lekturze takiej powieści jak "SYN". Taki obraz USA rzadko pojawia się w filmach...
Wracając do Great Western Trail - Budowanie talii, rondel, worker placement, zbieranie setów, ulepszanie akcji jak w Scythe, luuudzie czego tam nie ma :). Do tego regrywalność ogromna. Jak jesteś planszówkowym wyjadaczem - musisz spróbować, ale...
...ALE w pełni docenią tę grę grupy, które grają w miarę regularnie, a Great Western Trail będzie okresowo wracać na ich stół. Inaczej, potencjał gry się zmarnuje :|


obrazek
Ishtar (polskie wydanie)
Bruno Cathala w życiowej formie,
Ishtar to przepiękna gra z bogato ilustrowaną instrukcją, żetonami, kartami, planszą i kolorowymi diamentami, meeplami, drzewami, fontannami oraz... konewką.
Ishtar to gra z najlepszą wypraską na elementy jaką w życiu widziałem (a widziałem ich kilkaset).
Ishtar to gra elegancka, z prostymi zasadami, ale głębią taktycznych możliwości i mnogością dróg do zwycięstwa.
Ishtar to gra... w której jeśli chcesz to możesz być bardziej wredny niż w Blood Rage. Blokowanie, podkradanie, zabieranie - ludzie drodzy w to można grać jak w jakieś skomplikowane area control, ale...
ALE... to jednak gra dla całej rodziny, sprawi przyjemność zarówno podczas gry z dziećmi jak i w pojedynkach mąż/żona :)


obrazek
Charterstone Recharge Pack
Deja Vu - czyli przeżyjmy to jeszcze raz,
Pakiet to przeprowadzenia jeszcze raz całej kampanii Charterstone.

Zawiera wszystkie karty, nową "instrukcję" (wkleja się do niej po kolei zasady więc warto korzystać ze świeżego egzemplarza) i 2 elementy, które się zużywają podczas pierwszej kampanii (nie chcę spojlerować).

Warto wiedzieć, że jest to ciekawa opcja aby zagrać "taniej" w Charterstone - kupujemy od kogoś egzemplarz po taniości i ten Recharge Pack.


obrazek
Pret - A - Porter
Modny biznes to nie jest bułka z masłem...,
Najnowsze wydanie Pret - A - Porter cieszy oko i nawet najdelikatniejsze poczucie estetyki.
Niech jednak was nie zwiedzie ta prześliczna oprawa. W środku to jest potężna, żelazna, nie znająca litości mechanika, która wraz z niewidzialną ręką rynku nie przebaczy wam błędów. Nie spotkałem bardziej realistycznej gry jeśli chodzi prowadzenie biznesu. ALE żeby nie było zbyt strasznie - po partii w Pret - A - Porter nie czujesz się zmęczony jak po pracy, bo ciągle wiele rzeczy robisz tutaj intuicyjnie (to nie jest gra pokroju 18XX).
Bardzo mi się podoba dowolność w sposobie prowadzenia swojej firmy - możesz się zadłużyć i kredytami finansować potężne inwestycje, możesz też próbować spokojnie ją rozwijać, bez ryzyka.

Podsumowując - nic tylko brać, bo to naprawdę jest gra Jedyna W Swoim Rodzaju. A do tego kto wie, może dzięki takiemu tematowi wciągniesz swoją partnerkę w cięższe eurogry? ;)


obrazek
Osadnicy: Wykreślane Imperium
Settlersy w 15 minut,
Bez względu na to, CZY planszówki są Twoim hobby i gdy słyszysz "roll&write" od razu przychodzi ci na myśl mechanika z BGG, CZY gry towarzyskie znasz tylko z Monopoly albo popularnej "gry w kości" (która swoją drogą jest "roll&write") - Osadnicy: Wykreślane Imperium może być twoim strzałem w dziesiątkę.

OPRAWA GRAFICZNA I WYKONANIE:
- gra jest po prostu prześliczna, nie odbiega stylem od innych gier w tym uniwersum;
- drewniane kości prezentują się dobrze i są czytelne
- arkusze są na dobrym papierze, kolorowe, miło że dodano do gry ołówki (nie jest to standard)

PRZEBIEG GRY/WRAŻENIA
Jak dla mnie, bardzo innowacyjne podejście do Gier Wykreślanek przez rozdzielenie gry na dwa arkusze - jeden na którym będziemy rozbudowywać swoje Imperium (całkiem standardowy) oraz drugi - do wymyślania combosów. Szczególnie ten drugi jest wart uwagi - nie da się rozwinąć każdej "technologii", najlepiej obrać sobie wcześniej jakiś styl gry i się go trzymać. Takie podejście potęguje możliwość wzmacniania otrzymanych bonusów (dzięki zastosowaniu elementu "tetrisowego").

Jak na grę która trwa w dwie osoby 15 minut, jest tutaj zaskakująco dużo decyzji, a po zakończeniu (które zawsze przychodzi za wcześnie ;) ) mamy wrażenie, że Coś Zbudowaliśmy.
Gra jest bardzo regrywalna / różnorodna:
-kafle przywilejów - nie wchodzą wszystkie, różne kombinacje będą dawać różne możliwości taktyczne
- 48!! różnych arkuszy Wioski (czyli tych "technologicznych). A do tego wydawca zamieścił za darmo jeszcze kilka nowych :). Gra szybko się nie znudzi.

KOŃCOWY OSĄD:
Gra do plecaka ewakuacyjnego :D.

WSKAZÓWKA:
Zamiast kserować arkusze wioski, można je zalaminować i korzystać z markerów sucho ścieralnych. Gracze mogą korzystać z różnych arkuszy w trakcie jednej rozgrywki co jeszcze ją uatrakcyjni.