PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika cheshiek

obrazek
Spirit Island
Jak tresować ducha,
Na starcie zaznaczę ze nigdy nie bylem fanem gier kooperacyjnych. Brakowało mi przeważnie negatywnych iteracji, wspólne podejmowanie decyzji potrafiło być uciążliwe, nie wspominając już o dosyć często spotykanym syndromie "alfa gamera".

Nie mniej postanowiłem dać jeszcze jedno szanse i kupiłem Spirit Island. W skrócie jest to obecnie moja top 3 gra w kolekcji.

Po pierwsze primo : zawartość pudelka bardzo pozytywnie zaskakuje. Sama gra nie należy do najtańszych, ale ilość opcji i tym samym poziom regrywalonsci gry jest nie spotykana - warta każdej wydanej złotówki.

Po drugie - tutaj nie ma miejsca na alfa gamera. Gra jest ciężka, decyzje czasem przytłaczające. Nikt nie ma czasu patrzeć w cudze karty. Czy gramy oddzielnie? Nie! Gra w fantastyczny sposób zmusza nas do kooperacji, ale nie na sile jak w np.Pandemice. Tutaj nikt nie ma pełnego poglądu na sytuacje, każdy może wnieść coś znaczącego/zaskakującego.

Po trzecie - gra zawiera kilka mechanizmów które umożliwiają ustalenie trudności. Chcesz po prostu wygrać, nie ma problemy, usuwasz scenariusze/adwersarzy. Chcesz się trochę spocić, dodaj adwersarza na 5/6 poziomie. Chcesz poczuć strach wskocz na najwyższy poziom adwersarza i dodaj scenariusz/karty wyspy.

Reasumując, lubisz ciężkie tytuły, chcesz wspólnie pokonać najeźdźców, korzystając z bardzo tematycznych umiejętności duchów na pięknej planszy i z ślicznie zilustrowanymi kartami. Nie musisz już szukać dalej, po prostu kup Spirit Island!


obrazek
Great Western Trail (edycja polska)
,
Ostatnio najlepsze EURO jakie grałem. Same zasady na początku potrafią przytłoczyć. Jest bardzo duzo opcji i pewne strategie wymagają kilku gier aby je zrozumieć i poprawnie wdrożyć - szczególnie budynki. Ale po 2/3 grach wszystko już zaczyna płynnie działać. I w tedy gra otwiera przed nami swoje drugie dno. Mamy tu do czynienia z bardzo przyjemnym połączanie taktyczny i strategicznych decyzji. Nawet jeżeli nie wygrasz masz poczucie satysfakcji ze dobrze sprzedanych krów.

Gra bardzo ładnie wydana, warta każdej złotówki.


obrazek
Dixit
Bajecznie wciągająca i wymagająca wyobraźni,
Jedna z najbardziej niesamowitych gier w jakie miałem przyjemność zagrać. Zasady można wytłumaczyć w 5 minut. Kary są przepiękne. Gra rewelacyjne nadaje się na spotkania ze znajomymi. Jedynym warunkiem aby zagrać i dobrze się bawić to brak obaw przed użyciem wyobraźni.

Losowość: N/A
Interakcja: N/A
Złożoność: N/A
Przyjemność: 11/10


obrazek
Agricola
Ranking na BGG nie może się mylić,
Recenzji/filmów traktujących tą grę, jest baardzo dużo. I chyba wszystkie (przynajmniej te na które natrafiłem) są jednogłośne w ocenie. Ta gra to pozycja obowiązkowa u każdego szanującego się gracza.

Losowość: 1/5
Interakcja: 3/5
Złożoność: 4/5


obrazek
7 cudów świata
Szybko, milo, przyjemnie,
7 Cudów to przede wszystkim bardzo ładnie wydana gra. Karty są dobrej jakości, instrukcja przejrzysta i pozwalająca szybko zrozumieć zasady.

Sama gra jest w miarę łatwa i nawet mało doświadczeni gracze, są wstanie szybko załapać podstawy i cieszyć się z rozgrywki. Po kilku grach, wyraźnie widać że gra może dostarczyć również frajdy bardziej zaawansowanym graczom.

Losowość: 4/5
Interakcja: 2/5
Trudność: 2/5