PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Xental

obrazek
Dungeons & Dragons: Castle Ravenloft
Gratka dla fanów D&D,
Gra: Dungeons & Dragons: Castle Ravenloft uważam za tytuł, który każdy z fanów systemu D&D powinien posiadać. Przed graczami stoi wyzwanie poznania co tak naprawdę dzieje się w zamku Ravenloft.

Zalety:
- Pudełko zawiera elementy, które możemy wykorzystać również poza grą: plastikowe (gotowe do pomalowania) figurki potworów i bohaterów oraz płytki lochów;
- 13 przedefiniowanych scenariuszy;
- Interesujące i zarazem zbalansowane klasy postaci;
- Niski próg wejścia, gra sprawdza się wśród nowicjuszy D&D;
- Porządne wykonanie elementów

Wady:
- Trudniejszy scenariusz wymaga posiadania kleryka, bądź odpowiednio większej liczbie żetonów ożywień w puli;
- Plastikowy organizer jest niewystarczający, by porządnie uporządkować zawartość pudełka


obrazek
Pandemia: Na krawędzi
Dodatek wart nazwania go dodatkiem,
Dodatek do gry pandemia: Pandemia: Na krawędzi oferuje co następuje:

Zalety:
- Genialny plastikowy organizer wraz z pięcioma szalkami petriego (pojemnikami na kosteczki chorób);
- Dodatkowa karta epidemii, w sam raz gdy zwykła pandemia na maksimum kart epidemii zrobi się zbyt łatwa;
- Nowa mechanika - złośliwy szczep choroby. Po krotce: wymagająca, nieprzewidywalna, nieokiełznana, w sam raz, by dobrze wczuć się w kolejne ratowanie świata przed zagładą;
- Bardzo interesujące nowe szybkie wydarzenia

Wady:
- Sugerowany tryb przez twórców gry w pięć osób prawie niemożliwy do zrealizowania z powodów technicznych;
- Dodatkowa (fioletowa) choroba wydaję się być dołożona na siłę, słabo dopracowana;

Zbierając powyżej wymienione punkty plus osobiste odczucia Pandemia: Na krawędzi, jest to dodatek, który w pełni spełnił swoje przeznaczenie. Zachęcił do powrotu do tytułu, ale co więcej zostaliśmy ze znajomymi z nim na dłużej, próbując już niezliczone ilości razy ocalić naszą planetę. Różnorodność wybieranych epidemii złośliwego szczepu jak i ich kolejność występowania czyni każdą rozgrywkę inną od poprzedniej.


obrazek
Small World: Świat Rzek
Dodaje odrobinę uroku, ale nie bez przesady,
Dodatek do gry Small World: Świat Rzek, jest stanowczo opcjonalną pozycją dla kazdego posiadacza oryginalnej gry. Kupując otrzymamy dotaktowe mapy gdzie elementem przewodnim są rzeki. Rzeki, podobnie jak reszta planszy, są podzielone na regiony. Tych regionów jednakże nie można kontrolować pod koniec tury, za wyjątkiem posiadania rasy wodnej (np.: trytoni), a zajecie ich kosztuje odpowiednio mniej rzetonow rasy. Dodatkową cześcią dodatku są wydarzenia, które mogą nam mocno przeszkodzić, bądź być dla nas obojętne (atak piratów, zlodowacenie, czy zwyczajna słoneczna pogoda).

Jak już wspomniałem dodatek powinien być zdecydowanie dopełeniem kolekcji nie jej podstawą. Alternatywna mapa jest przyjemną odskocznią od starej dobrze znanej, gdzie, co, i jak, mapy. Oceniam dodatek na trzy giawzdki ponieważ, zarówno mnie jak i moich znajomych dodatek ten nie porwał i jedyne, co oferuje to nową mapę dzieki czemu strategie podejścia się różnią.


obrazek
One Night Ultimate Werewolf
Wspaniała gra imprezowa,
Grę One Night Ultimate Werewolf wspaniale nadaje się na spotkania plenerowe jak i przerwę w pracy czy pomiędzy zajęciami.

Rozgrywka składa się z jednej tury złożonej z trzech faz. Wpierw każdy tajnie wykonuje przypisaną jego postaci akcję. Następnie jest faza rozmowy, kto co zrobił, bądź nie. Jako ostatnia faza głosowania, kiedy to poprzez wskazanie palcem każdy oddaje głos kto powinien zginąć. Runda trwa od 5 - 10 minut. Celem jest osiągniecie danego celu przez daną drużynę - wioska vs wilkołaki vs grabarz. Drużyna wilkołaków wygrywa, gdy żaden z nich nie zginie, wioska, gdy zginie jeden z wilkołaków, a grabarz wygrywa gdy to on zginie.

Grę polecam dla ludzi gustujących w niezobowiązujących tytułach, którzy cenią relaksującą rozgrywkę z na tyle prostymi zasadami, by każdego zaciekawić. Do grupy zainteresowanych należeć również mogą ci, którzy mają przyjemność z rozpracowywania zachowania innych, by zadecydować, czy mówią prawdę odnośnie wykonanej przez nich akcji bądź deklarowanej przez nich roli.

Jedynym dużym minusem gry jest jej cena. Na zawartość pudełka składają się: instrukcja, kilka tekturowych żetonów oraz kart roli postaci. Do gry również istnieje oficjalna aplikacja do pobrania, która czyni rozgrywkę przyjemniejszą, jednakże nie jest niezbędna, a z pewnością przyczyniała się do tak wysokiej ceny.