PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Traxek

obrazek
Targi (edycja niemiecka)
solidna gra dla dwóch graczy,
W grze wcielasz się w lidera jednego z plemion Tuaregów i celem gry jest zdobycie jak najwięcej punktów zwycięstwa. Zdobywa się je przez używanie akcji oraz zdobywanie surowców lub monet na zakup kart plemiennych co umacnia wpływ i siłę całego plemienia.
Jak grać?
Rozkładamy 16 kart akcji w formie prostokąta, tworząc zewnętrzny obszar gry. Te karty to też jakby tor etapów, po których porusza się się pionek złodzieja (ogranicza nam dostęp do danej akcji). Wewnątrz rozkłada się naprzemiennie losowe karty surowców i plemienne. Karty plemienne zdobywamy, aby układać je przed graczem w prostokącie o wymiarach 3x4. Każda z tych kart posiada narysowany symbol (jest ich 5), koszt zakupu oraz ile możemy zdobyć punktów zwycięstwa. Ułożenie kart też ma znaczenie, ponieważ mając 4 katy o tym samym lub różnorodnym symbolu zdobywamy koleje punkty zwycięstwa (odpowiednio 4 i 2). Niektóre karty plemienne dają nam oprócz tego benefity - opisane na danej karcie.
Gra posiada ciekawą mechanikę gry. Każdy z graczy dysponuje 3 pionkami ludzików oraz 2 markerami. Ludziki możemy stawiać tylko na zewnętrznych kartach akcji (oprócz miejsca gdzie stoi złodziej oraz narożnych kart). Naprzemiennie stawiamy je na jednej z kart akcji (zewnętrzne), jednak przeciwnik nie może postawić swojego pionka na przeciwległej karcie wzdłuż linii na której stoi już pionek innego gracza. Po rozstawianiu wszystkich pionków gracze układają swoje markery na przecięciu się linii pionowych i poziomych odchodzących od miejsc postoju pionków tego samego koloru. Pozwala to zdobyć odpowiednią kartę surowców lub kartę plemienia. Na miejsce kart zabranych kart surowców kładzie się karty plemienne i odwrotnie. W grze występuje limit posiadanych surowców i monet, ich nadmiar należy zwrócić do puli (decyduje gracz).
Gra się kończy albo kiedy złodziej zrobi całe okrążenie (16 tur) lub kiedy jeden z graczy zdobędzie 12-stą kartę plemienną.
WNIOSKI:
Gra Targi to typowy worker placement. Jest trochę sucha - jedyna interakcja między graczami to blokowanie lub zdobywania atrakcyjnych kart, co powoduje, że ciągle musimy zmieniać naszą strategię. Jest sporo sposobów zdobywania punktów, co powoduje, że gra jest wyrównana. Tylko większe błędy przeciwnika pozwalają wysoko odskoczyć punktowo od drugiego gracza. Niestety gra nie jest niezależna językowo. Karty akcji jak i plemienne mają swoje opisy (tu po niemiecku) co utrudnia rozgrywkę. Dlatego albo grasz z osobami biegle znający ten język albo mają je przetłumaczone. Po kilku rozgrywkach, łatwiej jest opanować znaczenie tych kart. W grze również wydaje mi się, że jest zbyt mało znaczników zwycięstwa, co powoduje, że trzeba później zapisywać je na kartce.
Gra jest solidną grą dla 2 osób, myślę, że nie jest przypadkowe nominacja jej do kategorii Spiel Jare 2012.