PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Tenka_Khan

obrazek
The Others - edycja polska
Demony :) jak Zombie,
The Others Deadly Sins jest kooperacyjna grą z elementami rpg , bardzo budową podobna do innej bardzo dobrej gry Zombiecide.

Historia świata jest bardzo ciekawa i klimatyczna, grupa Piekielny Klub (Hell Club) przyzywa do świata 7 grzechów demonicznych manifestacji by doprowadzić do zagłady świata. Na drodze złych (których kontroluje jeden gracz) staje jednostka specjalna FAITH (WIARA) składająca się ze specjalnych postaci z różnymi zdolnościami i mocami.
W grze jedna osoba uzyskuje kontrole nad jednym z 7 grzechów (w podstawowej grze pycha i lenistwo) plus neutralne jednostki z korumpowanych cywili (np bezdomnie , strażacy , policja itp), reszta graczy uzyskuje kontrole nad grupa agentów WIARY, ciekawostka jest ze drużyna składa się z większej ilości agentów niż graczy , wtedy gdy ginie jeden z agentów prowadzonych przez gracza przejmuje on kontrole nad innym agentem z puli dołączonej do misji.
Misje są częściami całej kampami z różnymi zadaniami w każdej z misji (bardzo podobnie jak kampania w grze Descent).

Następna sprawa gra , pudełko i zawartość.
Pierwsze (najważniejsze) figurki , dostajemy w grze sporo figurek i według mnie są to jedne z najlepiej wyglądających, klimatycznych i dobrze zrobionych figurek w grach tego typu, detale wygląd zapewniają ogromny klimat , są pop prostu mega fajne. Kafelki planszy przedstawiające części miasta, wykonane solidnie, grafiki bardzo ładne. Karty wykonane na ładnym i dobrym papierze , grafiki klimatyczne. Żetony , spora ilość różnych żetonów i tu tak jak w pozostałych elementach nie ma do czego się przyczepić wszystko dobrze zrobione. Oraz plansze grzechów, agentów WIARY (wykonane dobrze bardzo fajne grafiki) trochę znaczników plastikowych i bardzo fajne kości do gry.

Podsumowując jest to na prawdę solidna i klimatyczna gra, jednym zastrzeżeniem może być to tylko ze w podstawowej grze mamy tylko 2 grzechy, ale duża ilość dodatków zarówno grzechów jak i nowych grup agentów WIARY oraz innych (dodatek zapowiedziany Apokalipsa) sprawia ze gra ta na pewno zagości na stołach na długie zimowe wieczory i nie tylko. Polecam


obrazek
The Others: Nieczystość
Nowy grzech ;),
The Others Deadly Sins jest kooperacyjna grą z elementami rpg , gdzie grupa graczy kontrolująca oddział agentów FAITH walczy z manifestacja jednego z demonicznych śmiertelnych grzechów.

W tym dodatku dostajemy następny z siedmiu grzechów a mianowicie Nieczystość, figurki wynaturzeń, awatara i manipulatora są bardo klimatyczne i na prawdę fantastycznie zrobione z ogromna ilością detali. Dostajemy także plansze grzechu, karty z mocami dla tego nowego przeciwnika.
Co ten dodatek wnosi do gry, oczywiście nowego przeciwnika i dlatego że każdy grzech od siebie się różni wprowadzone są nowe elementy dynamiki gry, w tym przypadku grzech wpływa negatywnie na graczy starających się realizować cele wspólnie.

Podsumowując jest to ciekawy dodatek zrobiony w takiej samej doskonałej jakości jak podstawowa gra, wprowadza on urozmaicenie do gry dające większa re grywalność, polecam zaopatrzyć się w niego w miarę szybko.


obrazek
The Others: Zazdrość
Zazdrość i co wiecej :D,
The Others Deadly Sins jest kooperacyjna grą z elementami RPG , gdzie grupa graczy kontrolująca oddział agentów FAITH walczy z manifestacja jednego z demonicznych śmiertelnych grzechów.

Zazdrość jest kolejnym z dodatków dodających nowy grzech do gry The Others Deadly Sins w tym przypadku dostajemy tytułowa zazdrość.
W tym przypadku zacznę od końca, dostajemy karty mocy dla tego grzechu, plansze zazdrości i oczywiście kości dla niej, wszystko doskonale zrobione i bardzo klimatyczne, wspomnę przy tym że tak jak każdy grzech ten też wprowadza nowe oddziaływania które zmieniają dynamikę gry.
Teraz powiem o najważniejszej rzeczy w tym dodatku figurkach, figurki wynaturzeń , awatara i manipulatora w tym dodatku są dla mnie najbardziej klimatyczne, mroczne po prostu fantastyczne, z 4 grzechów które posiadam (2 z podstawki, zazdrość i nieczystość) figurki zazdrości najbardziej mi się podobają, są po prostu piękne, są jednymi z najlepiej wyglądających figurek z gier jakie posiadam.

Podsumowując jest to bardzo dobry i klimatyczny dodatek, z naprawde ładnymi klimatycznymi figurkami, polecam go tez z powodu fajnego klimatu wpływów danego grzechy zmieniającego rozgrywka i zwiększającego re grywalność, polecam.


obrazek
The Others: Drużyna Beta
Nowa drużyna i nowi spaczeni,
The Others Deadly Sins jest kooperacyjna grą gdzie grupa graczy kontroluje oddział agentów FAITH oraz walczy z jednym z demonicznych śmiertelnych grzechów.

Drużyna Beta jest pierwszym większym dodatkiem do gry The Others.
Dostajemy w tym dodatku tytułową drużynę beta, czyli nowa grupę agentów rozgrzeszającą pule z podstawowej gry. Dostajemy też dwie nowe grupy spaczonych (spaczone osoby są neutralnymi nie przypisanymi do danego grzechu przeciwnikami graczy) policjantów i strażaków, te 2 nowe grupy znacznie rozbudowują pule spaczonych w grze.
Następnie dostajemy bardzo fajne nowe kafelki miasta zwiększające pule planszową w grze, a na końcu dostajemy pule kart ulepszeń agentów oraz kości dla nich.
Oczywiście wszystko jest zrobione na najwyższym poziomie, grafiki i figurki są mega klimatyczne, poziom trzyma się najwyższej pułki.

Podsumowując jest to dodatek must have, rozszerza on możliwości podstawowej gry i to bardzo co zwiększa re grywalność i ogólnie radość z gry. Polecam go zdobyć przed dodatkami z grzechami, najlepiej drużyna , 2 grzechy potem następne dodatki już w dowolnej kolejności.


obrazek
Marvel Legendary: Noir
Klimat Noir,
Marvel Legendary: Noir jest kolejnym małym dodatkiem do bardzo dobrej gry cooperacyjnej z budowaniem tali tym razem nie jest on zbudowany na fali np filmu (Strażnicy Galaktyki) czy określonej grupy (Fantastyczna Czwórka) tym razem mamy dodatek na podstawie Świata Alternatywnego w klimacie Noir.

W tym specyficznym dodatku dostajemy starych ale nowych bohaterów
-Angel w wersji Noir (troszkę dziwny według mnie taki trochę supermanowy)
-Daredevil (w tej wersji nie wygląda za bardzo inaczej ale jest takie odczucie teatralności w jego kartach)
-Iron Man (taki steampunk na 100% )
-Luck Cage (wygląda dobrze w moim przekonaniu)
-Spider-man Noir (strasznie mieszane uczucia mam co do tej wersji Spidera)
i tak jak w innych 5 bohaterów w małym dodatku ;)

Nowi złoczyńcy i bosowie
Grupy złoczyńców
1)X-men Noir (tak alternatywna zła wersja X-menów)
2)Goblin's Freak Show (wygląda na wersje Noir wrogów Spider-mana Kameleon , Craven Łowca itd)
Nowi Bosowie
1)Charles Xavier Proffesor of Crime (mega mi się podoba ta wersja alternatywna)
2)The Goblin (jak Noir to Noir)

Nowe schematy (Scheme nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć) klimat Noir oczywiście. Dostajemy także nowych postronnych a mianowicie Detective Wolverine cool.

Podsumowując jest to specyficzny dodatek w specyficznym klimacie, sami bohaterowie podobają mi się średnio ale bosowie i złoczyńcy są po prostu mega i to ratuje w ogromnym stopniu średnich klimatycznie według mnie bohaterów. Polecam


obrazek
Marvel Legendary: Secret Wars
Sekretne Wojny 1 część,
Marvel Legendary: Secret Wars Vol 1 jest pierwszą częścią dużych dodatków ze znaczącego wydarzenia w świecie Marvela a mianowicie Secret Wars.

Na początek to co lubią tygryski bohaterowie :
-Namor (lubię ta klasyczną postać)
-Superior Iron Man (nowa wersja Żelaznego Człeka ;) )
-Old Man Logan (tu zaskoczenie gdyż ta wersja Logana Wolverina jest bardzo specyficzna ale ogromny plus z mojej strony uwielbiam tą historie)
-Proxima Midnight (tu zaskoczenie bo to jeden z poprzeczników Thanosa z Czarnego Zakonu)
-Ultimate Spider-man (nie jest to Pajączek w czarnym kostiumie ale i tak fajna postać)
-Dr. Strange (czyli mój ulubiony mag ze świata Marvela)
-Maximus (i znów nie dość że zły z Inhumans to jeszcze szalony)
-Black Bolt (mega postać fajne karty)
-Black Panther (klasyczny Avenger nic dodać nic ująć)
-Lady Thor (mieliśmy już różnych Torów, żabę, kosmitę no to kobieta do kompletu)
-Captain Marvel
-Magik (Siostra Collosusa)
-Apocalyptic Kitty Pride (specyficzna wersja tej postaci ale mi się podoba)
-Thanos (mój ulubiony zły bad ass)
-

Nowi Bosowie
1)Wasteland Hulk (szalona wersja Hulka z komiksu Old man Logan)
2)Zombie Green Goblin (taaaaaaak zombie)
3)Nimrod Super Sentinel (mega anty mutancka broń)
4)Madelyne Pryor Goblin Queen (ciekawa postać z dobrego komiksu)
Nowi złoczyńcy i bosowie
Grupy złoczyńców
1)Poplecznicy (nazywani Henchman Vilians) i tu mamy różnych np Ghost Racers czy Thor Corps
2)Villains Manhatan (złe wersje bohaterów z Ziemi 1610)
3)Villains Limbo (demoniczne wersje X-menów)
4)Villains Wastelands (łotrowie z komiksów Old Man Logan)
5)Villains Domain of Apocalypse (złe wersje bohaterów z wieku Apokalipsa)
6)Villains Sentinel Teritories (postacie z Future Past)
7) no i grupka ZOMBIE wersji złoczyńców jak Loki czy M.O.D.O.K.

Na koniec dostajemy jak zwykle nowe schematy złoczyńców baystanderów itd.

Podsumowując jest to mega wypełniony klimatycznymi postaciami i złoczyńcami dodatek który mogę polecić bez mrugnięcia okiem po prostu mega. Pozdrawiam


obrazek
Marvel Legendary: Deadpool
Deadpool co wiecej moge powiedzieć....,
Marvel Legendary Deadpool jest kolejnym małym dodatkiem do bardzo dobrej gry cooperacyjnej z budowaniem tali ale nie ma co się rozwodzić nad tą bardzo dobra grą przejdę od razu do setna , czyli to co lubią tygryski karty karty i jeszcze raz karty.

W tym klimatycznym dodatku dostajemy nowa paczkę bohaterów:
-Deadpoola (no bo dodatek Deadpool bez tego wygadanego gościa byłby dziwny)
-Bob Agent Hydry (no bo wiadomo każdy bohater musi mieć pomagiera)
-Slapstick (tu się nie wypowiem bo nie znam tej postaci)
-Solo
-Stingray
tak znowu 5 w małym dodatku ;)

New (będę pisał w łamanym angielskim bo nazwy lepiej brzmią) Vilians and Masterminds:
Grupy złoczyńców
1)Przyjaciele Deadpoola (Deadpool Friends banda dziwaków i indywiduów np Blind All i Taskmaster)
2)Evil Deadpool Corps (czyli banda złych Deadpooli z różnych wymiarów np Wolverinepool czy Deadpool Kid)
Nowi Bosowie
1)Evil Deadpool (no bo największym wrogiem Deadpoola jest zły Deadpool)
2)Macho Gomez (nie jestem w Deadpoola tak wkręcony wiec nie kojarzę tej postaci ale grafika jest śmieszna)

Nowe schematy (Scheme nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć) i tu jest naprawdę fajnie bo są one maga klimatycznie związane z Deadpoolem np Deadpool Kills the Marvel Universe który jest wzięty z komiksu o tym samym tytule gdzie Deadpool zabija wszystkich superbohaterów i złoczyńców w świecie Marvela.

Podsumowując dostajemy na prawdę fajny mały dodatek, jakościowo wykonany tak jak inne, nalezy wspomnieć ze jest tu klimat Deadpoola czyli kupa śmiechu z kupa powagi taka specyfika która nie każdemu może podpasywać. Ogólnie jest to jednak jeden z lepszych małych dodatków który mogę polecić bez mrugnięcia okiem.


obrazek
Marvel Legendary: Guardians of the Galaxy
Strażnicy Galaktyki,
Marvel Legendary: Guardians of the Galaxy jest kolejnym małym dodatkiem do bardzo dobrej gry cooperacyjnej z budowaniem tali tym razem na fali popularności filmu pod tym samym tytułem ale nie ma co dłużej zastanawiać wskakujemy odrazu do zawartości dodatku.

W tym klimatycznym dodatku dostajemy nowa paczkę bohaterów oczywiście bez zaskoczenia tytułowych Strażników Galaktyki:
-Groot (pierwszy z magicznego duo przyjaciel, ochroniarz i roślinka domowa swojego futrzanego partnera)
-Rocket Raccoon (no i drugi z magicznego duo wygadany i cwany zawadiaka)
-Drax the Destroyer (mięśnie odwaga i żądza zemsty)
-Gamora (najemnik, zabójczyni ostatecznie kończy jako bohaterka)
-Star Lord (no bo Peter Quill brzmi tak pospolicie)
tak 5 standardowo w małym dodatku ;)

Nowi złoczyńcy i bosowie
Grupy złoczyńców
1)Kree Starforce (no bo nie mogło zabraknąć Ronana the Accusera)
2)Infinity Gems (no bo Thanos jako boss)
Nowi Bosowie
1)Supreme Inteligence of Kree (Strażnicy Galaktyki to i galaktyczny zły)
2)Thanos (no bo największy zły galaktyczny)

Nowe schematy (Scheme nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć) klimatyczne nikt się nie zawiedzie.
Wspomnę o nowości w tym dodatku o shardach są to tokeny (odpryski) które związane są z wieloma katami w tym dodatku czy poprzez zdobywanie ich czy wykorzystywanie dla określonych efektów (fajne urozmaicenie), niestety wspomnę też o tym ze troszkę zaburza to gdyż żadne inne postacie poza tym dodatkiem z nich nie korzystają co troszkę zaburza balans.

Podsumowując dostajemy na prawdę fajny mały dodatek klimatyczny z fajnymi kartami, ale mały zgrzyt z shardami mieszaniem z innymi postaciami powoduje ze daje 4/5, ale i tak mogę polecić ten dodatek .


obrazek
Ghostbusters: The Board Game
Łowcy Duchów Zombiecide style XD,
Ghostbusters: The Board Game jest cooperacyjna grą planszowa o przygodach Pogromców Duchów.

Gra ta przedstawia się bardzo dobrze ale na pierwszy rzut oka rzuca się bardzo duże podobieństwo do gry Zombiecide, plansza figurki ogólne wykonanie jest bardzo zbliżone do tej gry ale dla mnie nie jest to minusem ale właśnie plusem gdyż podobieństwo wychodzi tej grze na dobre.

Wiec na początek dostajemy dużo elementów wykonanych na prawdę dobrze, kafle planszy są wykonane starannie , wytrzymałe , grafiki są może nie powalające na kolana ale klimatyczne i przejrzyste (jest parę elementów różniących te kafle od kafli z wspominanego Zombiecide, co jest plusem za nowe pomysły), figurki są wykonane bardzo dokładnie i przedstawiają klimatyczne duchy z oryginalnej serii Ghostbusters, oraz samych pogromców różniących się kolorem od duchów (należy wspomnieć że w tej wersji dostajemy figurkę Piankowego Marynarzyka który był Kickstarterowym dodatkiem. Dostajemy jeszcze karty postaci i inne, sporo żetonów (wykonane dobrze są wytrzymałe i klimatyczne) oraz zasady i scenariusze, tu wspomnę o jedynym minusie który spowodował ze dałem 4 a nie 5 gwiazdek a mianowicie scenariusze, niestety jest ich mało i zawzięci gracze mogą przejść kampanie w dwa posiedzenia. No ale ludzie nie jest to taki problem czego nie rozwiąże jakiś dodatek, darmowe scenariusze jak w zombiecide lub fanowskie wytwory literackie.

Podsumowując dostajemy porządna klimatyczna grę , może cena nie nastraja optymistycznie ale tak jak w zombiecide płacimy za masę doskonałych i wytrzymałych elementów , grę mogę polecić, sam kupiłem ja w ciemno ale się nie zawiodłem i na pewno nie raz pojawi się na stole w gronie znajomych i przyjaciół.


obrazek
DC Heroclix - Worlds Finest - Booster
Klasyczne DC,
DC Heroclix - Worlds Finest jest nowym rozszerzeniem do DC Heroclix.

Heroclix jest figurkową grą bitewną o walkach drużyn z różnych światów komiksowych i nie tylko, przykładem są np: dwa największe, DC (świat supermena i batmana) Marvel (X-men, Avengers, Spider-man) oraz sporo innych jak Władca Pierścieni czy Yu Gi Oh. Wyobraźnie graczy ogranicza tylko posiadane figurki i ilość punktów na drużynę w grze, widziałem gry gdzie w jednej drużynie był Hulk, Superman, i 2 Orków z Mordoru a naprzeciw Wolverine, Batman i 2 postaci z Yu Gi Oh których nie znam niestety.

Wracając do tematu jest to zestaw tematyczny DC World's Finest, nie jestem za bardzo w temacie oryginału ale z tego co się orientuje jest to klasyczna seria DC, zestaw zawiera wiec wiele znanych klasycznych figurek np: Supermana w kilku wariacjach, tak samo Batmana (np Batmana rzucający baterangiem jest fajny) zestaw ten zawiera niespodziewanie duża ilość tych 2 postaci (ponad 10% całej kolekcji), jest też kilka ciekawych innych figurek Etrigan, Joker, czy Mettalo, ale jest tez sporo innych może nie "mniej znanych" ale na pewno nie występujących w innych zestawach.

Podsumowując jest to bardzo zacny zestaw zawierających sporo fajnych figurek urozmaicających grę, ale na pewno sporo z nich zainteresuje też kolekcjonerów takich rzeczy, polecam.


obrazek
Marvel HeroClix: Uncanny X-Men Fast Forces
X-meni starzy i nowi,
Marvel HeroClix: Uncanny X-Men Fast Forces jest najnowszym zestawem Fast Force do Heroclix.

Heroclix jest figurkową grą o walkach drużyn, na rynku znajduje się kilka zestawów tematycznych Marvel, DC, Władca Pierścieni itd, wiec każdy znajdzie coś dla siebie, od razu wspomnę ze można wszystkie zestawy mieszać wiec można robić różne kosmiczne kombinacje np Superman, Iron Man i Frodo z władcy Pierścieni.
Marvel HeroClix: Uncanny X-Men Fast Forces jest drugim typem rozszerzenia po starterze, w tym przypadku otrzymujemy jednak tylko 300 punktowa grupę (możliwość stworzenia zbalansowanej drużyny z punktacja turniejowa) maker fx Ogień i książeczkę zasad, czyli nie znajdujemy tu map, tokenów ani kostek. Dodać trzeba że 6 postaci w tym tematycznym zestawie posiada nowe podstawki , bardzo fajne.

Podsumowując jest to zestaw pozwalający na szybkie zbudowanie turniejowej drużyny, jest też on świetnym uzupełnieniem dla początkujących graczy, w tym drugim przypadku wystarczy kupić starter oraz ten fast Force i swobodnie można rozpocząć przygodę, na jakiś czas wystarczą one do dobrej zabawy choć zapewne inni tak jak ja szybko poczują niedosyt i kupią inne bustery i rozszerzenia, polecam.


obrazek
Dead of Winter: The Long Night
Jeszcze wiecej Crossroads akcji,
Dead of Winter: The Long Night jest samodzielnym dodatkiem do bardzo dobrej gry z motywem zombi Dead of Winter: A Crossroads Game.

Dead of Winter: jest cooperacyjna grą z motywem zdrajcy oraz fantastycznym innowacyjnym elementem z tak zwanym silnikiem Crossroad, w tym przypadku jest to system kart na których występują różne znaczenia fabularne czasami dobre czasami złe ale zawsze interesujące, karty mogą być aktywowane każdej tury dla każdego gracza a aktywatorem może być np kontrolowanie określonej postaci czy podróż do określonego miejsca.
Dead of Winter: The Long Night jest samodzielna gra która jednoczesnie może być dodatkiem do podstawowej wersji gry. Otrzymujemy wiec wszystko co potrzebne do gry plansze bazy ocalałych, miejsca do szukania zapasów, dużo ocalałych, jeszcze więcej fajnych zombiaków (zombie i ocalali są w formie kartonowych postaci wsuwanych na specjalne plastikowe podstawki , niestety są bardziej zagrożone na uszkodzenia ale przy takiej ilości postaci i zombiaków plastik podwyższył by koszt gry o połowę ale ta forma ma swoje zalety w formie na prawdę fajnych grafik) sporo żetonów oraz duża pule kart crossroad.
Z nowości trzeba zaznaczyć bandytów którzy utrudniają grę powodując większe zagrożenia związane z zombi oraz z utrudnieniami w zdobywaniu surowców, praktycznie cała gra jest nowa bo zmiany kosmetyczne są ogromne no i najważniejsza chyba sprawa Dead of Winter: The Long Night jest o wiele bardziej ciężka , brutalna i wymagająca niż podstawka.

Podsumowując jest to kawał zajeb*** znaczy się świetnej gry o zombie, która w przeciwieństwie do wielu innych jest dużym wyzwaniem dla graczy, mogę ja polecić w ciemno prawie wszystkim, dlaczego prawie wszystkim? a dlatego ze gra jest na prawdę brutalna i młodsi gracze nie powinni być z dala trzymani. Jest to na prawdę dobra samodzielna gra jak i doskonały dodatek, polecam ja już nie mogę się doczekać swojej kopii.


obrazek
Marvel Heroclix: Captain America "Civil War" Starter
nowy starter nic mniej nic wiecej,
Marvel Heroclix: Captain America "Civil War" Starter jest kolejnym starterem do kolekcjonerskiej figurkowej gry bitewnej.

Heroclix jest ogólnie figurową grą w której 2 drużyny (z zasadami domowymi można więcej) rożnych postaci walczą ze sobą. Na rynku istnieje wiele wersji gry DC, Marvel, Władca Pierścieni itd, o czym należy wspomnieć praktycznie wszystkie wersje są ze sobą kompatybilne wiec nic nie stoi na przeszkodzie w stworzeniu drużyny np Supermana, Wolverina, Orka z Mordoru i Master Chef z Halo.
Wracając do tematu Marvel Heroclix: Captain America "Civil War" Starter jest nowym zestawem pozwalającym wejść w świat Heroclixa nowym graczom (starzy wyjadacze dostają po prostu więcej dobra do urozmaicenia gry).
Zestaw zawiera wystarczający zestaw figurek do utworzenia 2 słabszych drużyn lub jednej lepszej, zasady, zestaw tokenów, kostki, karty postaci oraz nową dużą dwu stroną mapę (to co tygryski lubią najbardziej) czyli wszytko potrzebne by rozpocząć grę.
Zestaw zawiera 6 figurek
- Captain America
- Iron Man
- Black Widow
- Falcon
- Winter Soldier
- Black Panther
które różnią się umiejętnościami oraz wartością punktową od tych samych postaci z busterów, czyli ta sama sytuacja jak we wszystkich starterach.

Podsumowując jest o następny starter który jest świetna możliwością do wejścia w system bez wydawania dużej ilości pieniędzy na początek, w tym przypadku jest to starter dla miłośników Avengersów , chodziarz starzy wyjadacze skuszą się na nowe mapy (tych nigdy nie za dużo), polecam.


obrazek
Bright Future (edycja polska)
Post apo prawie jak Metro...,
Bright Future jest grą planszowo-karcianą w klimatach postapo (ostatnio popularny klimat co nie), motywem i klimatem pasuje do bardzo popularnej serii książek i gier Metro, ale typem rozgrywki bardziej podobna jest no innej niedawno wydanej gry postapo Rycerze Pustkowi.

Ogólnie historia i klimat nawiązuje bardzo do Metra, jakiś szalony wojskowy wciska magiczny czerwony guzik i bum, koniec świata, jedynie przeżywają ci co schronili się we wszelkiego typu metrach, schronach, podziemnych bunkrach i magazynach, i tak nastał Nowy świt, ludzi starają się powstać po upadku , i tu nastąpił podział na ludzi czyli tych którzy za pomocą artefaktów z powierzchni i starej technologi odbudować świat jaki znali oraz mutantów czyli ludzi którzy postanowili przystosować się do nowego świata.

Zagłębiając się w sama grę zostajemy zaskoczeni gdyż praktycznie dostajemy 3 gry w 1, pierwsza gra jest kooperacja ludzi i mutantów w wyścigu do odnalezienia lekarstwa na zarazę która niszczy pozostałą ludzkość, druga gra to walka pomiędzy ludźmi i mutantami o kody do ukrytego bunkra pełnego technologicznych reliktów przeszłości oraz 3 arena czyli czysta nawalanka pomiędzy 2 graczami.
Zawartość i jakość , dostajemy sporo fajnych kart , bardzo klimatycznych z fajnymi grafikami (tu niestety kłaniają się koszulki gdyż karty są dość cienkie) kart jest zatrzęsienie, ekwipunek, miejsca , mapy tuneli itd, żetony dostajemy sporo fajnych żetonów które są wytrzymałe i w większości bardzo ładne z wyjątkiem paru które są jakby wyjęte z innej gry gdyż są brzydsze i troszkę mniej klimatyczne. Dostajemy tez 2 plansze do pierwszego i drugiego trybu gry, plansze są klimatyczne i bardzo wytrzymałe. Na końcu napisze o największej wadzie która spowodowała ze dałem tylko 4/5 a mianowicie instrukcja która jest jedna z najgorzej napisanych instrukcji jakie miałem w reku i powoduje ze na początek utrudnione mamy granie, troszkę ratuje FAQ na stronie wydawcy ale i tak punkt mniej.

Podsumowując dostajemy bardzo dobra i dość dobrze zrobiona grę (z małymi minusami) która sprawie wiele frajdy miłośnikom takich klimatów, w końcu nie wiele mamy gier postapo polecam.


obrazek
Lords of Waterdeep - Scoundrels of Skullport
wiecej Lordów Waterdeep,
Lords of Waterdeep - Scoundrels of Skullport jest dodatkiem do bardzo dobrej gry workplacement w klimatach Zapomnianych Krain Dungeon and Dragons.

W tym dodatku dostajemy naprawdę dużo różnych elementów ale zacznijmy od początku:
-dostajemy 6 gracza , co zwiększa czas rozgrywki ale zwiększa tez frajdę z kombinowania z różnymi elementami gry.
-dostajemy dodatkowe pionki dla pozostałych 5 graczy.
-dostajemy 3 moduły dokładane do planszy tytułowy Skullport, podziemie oraz tor korupcji.
-dostajemy nowych lordów bardzo różniących się od siebie i urozmaicających grę w porównaniu z bardzo podobnymi lordami z podstawki.
-dostajemy nowe stronnictwo (player mat) Grey Hands (kto zna Zapomniane krainy to rozpozna ich ;) klimacik)
-nowe kary questów i tu wspomnę o epickich questach za 40 punktów zwycięstwa, nowe karty intryg jeszcze bardziej epickie i klimatyczne oraz nowe budynki tez klimatyczne i mega fajne.
-dostajemy tez sporo nowych tokenów.
Ogólnie wykonanie elementów stoi na najwyższym poziomie i jest bardzo klimatyczne wszystko fajnie łączy się z podstawowa wersja gry.

Ogólnie dodatek wprowadza wiele nowości i epickich elementów do gry, wspomnę tu o wysoko punktowanych questach, należny tez wspomnieć o nowym elemencie a mianowicie korupcji, są to w standardzie ujemne punkty ale niektórzy lordowie dzięki nim zdobywają punkty , nowe moduły planszy opierają się na korupcji pozwalają wykorzystać potężne akcje kosztem punktów korupcji, wiele nowych kart pozwala tez na manipulacje korupcja np zdejmowanie korupcji z tawerny lub całkiem wykluczanie punktów z gry.

Podsumowując jest no dodatek który każdy gracz Lordów powinien mieć gdyż z dobrej gry z lekkim klimatem tworzy epicka grę z jeszcze lepszym klimatem, polecam wszystkich przyszłym lordom Waterdeep.


obrazek
Rycerze Pustkowi
Mad Max w wersji planszowej...,
Rycerze Pustkowi jest grą przygodową w klimatach Mad Maxa postapo ufundowaną dzięki serwisom fungingowym ;) (ostatnio bardzo popularne i dobre gry robią).

W grze wcielamy się w tytułowych rycerzy pustkowi, którzy starają się jakoś żyć na zniszczonych pustkowiach Australii, gra polega na tym ze mamy konkretne misje, np uratować kogoś, pokonać wodza bandytów itd.
W grze wcielamy się w ciekawe postacie np Rusell Crown gladiator :D tak dobrze czytacie to postapo wersja naszego ulubieńca ;), zarządzacie skromnymi zapasami amunicji i paliwa , zdobywacie ciekawy ekwipunek oraz podróżujecie po modularnej mapie pojazdami (każdy na początku dostaje pojazd czy to motor czy opancerzona furgonetkę) i walczycie z klimatycznymi wrogami prosto z pustkowi .
Wszystkie elementy gry są klimatyczne i na prawdę fajnie zrobione, na pewno przetrwają nie jedna walkę na pustkowiach, elementów jest dużo i na pewno zapewnia dużą frajdę wszystkim rycerzom, jednym mankamentem na ten moment jest mało misji w podstawce, ale misje fanowskie na stronie i dodatki zapewnia ze ten minus szybko zniknie.

Podsumowując jest to bardzo dobra i klimatyczna gra przygodowa z elementami drobnej negatywnej interakcji (gracz naprzeciwko ciebie jest padliniarzem dla ciebie czyli on kieruje przeciwieństwami jakie można napotkać na pustkowiach) nie wiele jest gier w tych klimatach na rynku wiec mogę z lekkim sercem polecić ta grę wszystkim lubiącym takie gry i klimaty, polecam.


obrazek
Marvel HeroClix: Avengers Assemble Booster 5-fig
Avengersi i nie tylko,
Marvel HeroClix: Avengers Assemble jest kolejnym dużym dodatkiem do systemu Marvel Heroclix tym razem głównie związany z grupa superbohaterów Avengersami (po polsku Mściciele).

Dostajemy w nasze ręce 5 figurkowe boxy z 2 commonami, 2 uncommonami oraz 1 figurką rare, super rare lub Chase (standardowo w każdej kategorii rzadkości dostajemy jedna figurkę prime , czyli potężniejszą odmianę zwykłej figurki np kree lutienant a prime to captain marvel to akurat przykład z dodatku Strażnicy Galaktyki).
Co mozemy dostac w tym dodatku wiec zaczynając od klasycznych Mścicieli jak hulk, nova, Thor (jest on prime figurka Ragnaroka klona thora ;) ) Goliat (bardzo fajna duża figurka) Black Widow, Havkeye i inni , poprzez młodych avengersów jak Hazmat , Mettle , New Warriors jak Night Trasher czy Scarlet Spider po np jednego z najbardziej znanych złoczyńców Sandmana.

Podsumowując dostajemy na prawdę fantastyczną grupę figurek gdzie każdy znajdzie cos dla siebie a taki nerd komiksowy jak ja będzie pławił się we frajdzie posiadana tych postaci. Polecam zdobyć prawie cała kolekcje z tego dodatku, a dlatego prawie cała że kilka figurek uważam za kiepskie co do postaci czy do wersji danej postaci w tym dodatku.


obrazek
Gra o Tron LCG - II edycja
2 Gra o Tron,
Nic nie wiesz, Jonie Snow
— Ygritte, \"dziewczyna\" Jona Snowa

Tym klimatycznym wstępem witam wszystkich miłośników zarówno Gry o Tron jak i graczy LCG.
W nasze ręce trafia 2 edycja karcianej gry \"Gra o Tron\" w której gracze wcielają się w różne rody z serii Starków, Lannisterów, Targaryenów, Baratheonów, Greyjoyów, Martellów oraz Tyrellów, nie zabraknie neutralnej strony czyli słynnej Nocnej Straży.
Gracze kontrolują różne znane postacie, jednostki, znane miejsca, wykorzystują karty fabuły by nadać grze epicki wymiar, wykorzystują zdolności tytułów by zyskać przewagę , by ostatecznie zdobyć żelazny Tron.

Co nowego dostajemy w 2 edycji: Piony z planszą tytułów zostały zastąpione kartami które bardzo ułatwiają grę (są troszkę mniej klimatyczne od pionów jak z szachownicy ale na pewno wygodniejsze). Dostajemy nowość karty stronnictw , które są nową wersja kart pozwalających łączyć ze sobą rody (co pozwala na fajne kombinacje deków). Dostajemy karty fabuły , troszkę poprawione i według mnie lepsze od starszych wersji, karty graczy z postaciami, wytrzymałe jak pierwsza edycja (duży plus) troszkę inne grafiki i kolorystyka (dla jednych plus dla innych minus). Na koniec sporo wytrzymałych żetonów i bardzo dobre 2 instrukcje z początkowymi i zaawansowanymi zasadami.

Podsumowując jest to poprawiona (według mnie) wersja bardzo dobrej gry karcianej , to odświeżenie pozwoli mi na pewno nacieszyć się bardziej gra gdyż z powodów utrudnienia dostania wielu pierwszych dodatków do poprzedniej edycji gracze nie mogli w pełni cieszyć się wszystkimi jej aspektami. Polecam zarówno początkującym jak i starym wygom.


obrazek
Marvel HeroClix Nick Fury - Agent of SHIELD - Booster Brick
Marvel i wszystko wiadomo,
Marvel Heroclix jest figurową grą o walce drużyn bohaterów i złoczyńców ze świata Marvela w tym przypadku, jest ich oczywiście więcej DC (supermen, batman itp) Yu Gi Oh, Horror i inne.

Marvel HeroClix Nick Fury Agent of SHIELD Booster Brick jest 5 figurową paczka postaci w tym przypadku tematyka Nick Fury i Agenci TARCZY.
Jako że taka jest tematyka to dostajemy wszelkiej maści agentów TARCZY zaczynając od Nicka Furego po szeregowych agentów, dochodzą do tego oczywiście Avengersi jak Falkon czy kapitan Ameryka, oczywiście jak w każdym tematycznym zestawie nie może zabraknąć złoczyńców w tym przypadku najwięksi wrogowie TARCZY HYDRA, od zwykłych osiłków po Imperial Hydre. Ale nie przejmujmy się bo do tego dochodzą też inni bohaterowie.

Co dostajemy w pudełku : dostajemy losowe 5 figurek 2 commony (pospolite) 2 uncommony (nie pospolity) oraz jedna figurkę rare (rzadką) super rare (super rzadką) lub chase (są to figurki wyjątkowo rzadkie i specjalne), w tym wyszczególniamy figurki prime (czyli rzadsze wersje określonych postaci np standard jest Kree Soldier a Prime jest Kree Commander) które często bardzo wspomagają swoje częste wersje oraz w przypadku tego dodatku możemy znaleźć części dzięki którym złożymy bardzo rzadką dużą i potężna figurkę Hulkbustera.

Sama gra polega na walce 2 drużyn (lub więcej jeśli macie miejsce i chętnych) każdy z graczy składa sobie drużynę (na początku przed grą ustala się limit punktowy na gracza 300 punktów standardowa drużyna) każda figurka posiada koszt punktacji oraz zdolności i oczywiście podstawkę click (z której wzięła se nazwa systemu).
Do zapoznania się z zasadami i ogólnie obejrzenia gier zapraszam na youtuba, można tam zobaczyć wiele fajnych gier np zmieszanych postaci z różnych światów np walka hulka z supermanem.

Podsumowując jest to bardzo fajny , grywalny i kolekcjonerski system figurkowy który z każdym rokiem rośnie na rynku polskim i na świecie, figurki są coraz ładniejsze (czasami można spotkać drobne błędy malarskie ale jest drobniutki błąd kosmetyczny) gra jest bardzo wciągająca i często nie kończy się na 1-2 bitwach ale na wielu z tworzeniem nie tylko tematycznych drużyn jak np Avengers lub X-men ale na przykład drużyna robotów , po prostu możliwe opcje tworzenia drużyn ogranicza tylko was liczba punktów i posiadane figurki. Polecam na prawdę dobra gra.


obrazek
Marvel HeroClix: Classic Avengers Fast Forces
Klasyczi Avengersi,
Heroclix jest figurową grą o walce drużyn postaci z różnych komiksowych (Marvel DC) jak i innych np Yu Gi Oh, Horror (Alien, Predator, Kruger z Koszmaru z ulicy Wiązów itd)

W swoje ręce w tym przypadku dostajemy zestaw Fast Force który jest uboższą wersja startera Heroclix, różnica polega na tym ze nie dostajemy mapy wiec nie może być on traktowany jako starter. Największym plusem tego zestawu jest szybkie rozwiniecie bazy naszych postaci z możliwością utworzenia dużej lub małej drużyny tematycznej w tym przypadku Mścicieli (Avengers). Dostajemy wiec Iron Mana w jego pierwszym klasycznym pancerzu (wygląda na prawdę fajnie) Hulka (silna figurka choć na mój gust nie najładniejsza z tej postaci) Thora który wygląda fantastycznie , Kapitana Ameryke (jedna z najładniejszych figurek kapitana jak byście mnie zapytali) no i dwie fantastyczne małe postaci Ant-mana oraz Wasp , figurki świetnie i fantastycznie oddają klimat tych postaci.
Dostajemy w swoje ręce fantastyczne postacie które świetnie się uzupełniają pozwalając na stworzenie mocnej i grywalnej drużyny Mścicieli, fanów tej grupy zachęci na pewno Ant-man i Wasp , czyli bardzo rzadko wcześniej spotykane postacie.

Podsumowując jest to fajny zestaw zarówno dla kogoś kto zaczyna i chce rozwinąć trochę swoja pule startowa postaci jak i zarówno dla weteranów i kolekcjonerów bo dostajemy świetnych Avengersów, polecam zestaw fajny grywalny i na prawdę fajnie wyglądający.


obrazek
Call of Cthulhu LCG: The Thousand Young
Czarna Koza z lasów o 1000 młodych,
The Thousand Young są jednym z dużych dodatków do Call of Cthulhu z serii dużo pudełkowych dodatków dla określonej frakcji, w tym przypadku dostajemy wielki bumm karciany dla frakcji Shub-Niggurath czyli Czarnej Kozy z lasów jak nazywana jest w polskich wersjach Zewu Cthulhu.

Zaczynając od początku dostajemy w ręce duże pudełko takiej samej wielkości jak wszystkie dodatki delux, wykonane z wytrzymałego materiału, z doskonała oprawa która w wspaniały sposób przedstawia klimat tej specyficznej i płodnej (klimat frakcji) frakcji.
Same karty są świetnie wykonania tak jak przyzwyczaili nas już wydawcy gry. Same obrazki są świetnie i wspaniale pokazują klimat tej frakcji , która mówiąc szczerze jest jedna z moich ulubionych obok Haustra i Cthulhu.
Co do kart w rozgrywce, większość kart jest bardzo grywalna i dzięki nim wpadłem na kilka ciekawych pomysłów na talie, co z innymi kartami tej frakcji dotąd wydanymi daje niezliczona kombinacje pomysłów i tematów. Wspomnę tu że w tym dodatku znajdziemy też parę kart dla innych frakcji ale głównie ten dodatek jest nastawiony na tą konkretna frakcje.

Podsumowując ogólnie ten dodatek oceniam na 5 jest kolejnym dużym dodatkiem rozszerzającym daną frakcje co dla miłośników tej że frakcji jest strzałem w 1000000 punktów każdy znajdzie coś w swoim smaku czy to Ghule, Mroczne Młode , kultystów czy inne potwory. Polecam wszystkim miłośnikom Call of Cthulhu LCG.


obrazek
Call of Cthulhu: The Sleeper Below
Co tu mówić wiecej CTHULHU...,
\"Ph\'nglui mglw\'nafh Cthulhu R\'lyeh wgah\'nagl fhtagn.\" tak powitam wszystkich kultystów wielkiego Cthulhu.
The Sleeper Below jest jednym z dodatków do Call of Cthulhu z serii delux dodatków dla określonej frakcji, w tym przypadku dostajemy wielkie wzmocnienie dla frakcji Cthulhu

Zaczynając od nowa dostajemy w ręce duże pudełko takiej samej wielkości jak wszystkie dodatki delux, z bardzo fajnym i klimatycznym Cthulhu na pudełku. Karty są świetnie i wytrzymałe wykonane tak jak przez długi czas przyzwyczaili wydawcy gry. Obrazki na kartach są świetnie i dobrze oddają klimat tej frakcji , która mówiąc szczerze jest moja ulubioną z tej karcianej gry.
Co za karty dostajemy, a wiec kultystów, kultystów i jeszcze raz kultystów co jest dla mnie ciekawym pomysłem, nie będę spojlerował kart ale dostajemy w tym dodatku nowego i mega znaczy się MEGA klimatycznego samego wielkiego Cthulhu (ta karta jest obłędnie klimatyczna), wspomnę tylko krótko jeszcze że znajdziemy też parę kart dla innych frakcji.

Podsumowując ten dodatek oceniam na 5 dałbym więcej ale uważam że wrzucenie praktycznie samych kultystów z tej frakcji troszkę jest małym urozmaiceniem np ja bardzo lubię wszelkiej maści stwory Deep One, no ale cóż kultyści w tej frakcji potrafią sporo :D a dzięki temu dodatkowi jeszcze więcej. Polecam wszelkim maniakom Cthulhu.


obrazek
Call of Cthulhu: Denizens of the Underworld
Bandyci i złodzieje.....,
Denizens of the Underworld jest jednym z dodatków do Call of Cthulhu z serii dużych delux dodatków wzmacniających określona frakcje, w tym przypadku dostajemy wielkie wzmocnienie dla Syndykatu.

Dostajemy w ręce duże pudełko takiej samej wielkości jak wszystkie nie cyklowe dodatki, z bardzo fajnym i klimatycznym przedstawieniem rodziny chyba mafijnej (to syndykat ;) ) wiec na pewno mafijnej.
Wykonanie kart stoi na najwyższym poziomie do którego już się przyzwyczailiśmy, co do ilustracji są one dobre (nie powiem wspaniałe bo to rzecz gustu a ja akurat średnio lubię tą frakcje) ale nie odmówię im tego ze klimatycznie trzymają dobry poziom tej frakcji.
Co za karty dostajemy:
nie będę spojlerował ale mnóstwo postaci i bardzo dużo suportu i przedmiotów co pozwoli tej frakcji (troszkę słabszej od potwornych frakcji) na stawienie dużego oporu przeciwnikom, szczególnie ze nowe postacie pozwolą na duże kombinowanie z kontrolowaniem tali kart (wyszukiwanie określonych kart np artefaktów itp) co dla ludzi lubiących tworzenie tali z pomysłem i kombinowanie jest fantastyczną nowiną.

Podsumowując daje 5 gdyż pomimo tego że nie jest to jedna z frakcji która lubię to same karty są świetne co jako stary gracz potrafię ocenić gdyż nawet ja mam parę pomysłów na tali którymi mogło by mi się nawet bardzo dobrze grać. Polecam to na prawdę dobry dodatek.


obrazek
Specter Ops
dobra gra,
Specter Ops jest grą dedukcji bardzo przypominająca w swojej mechanice grę Dracula.

Jeden gracz wciela się w tajnego agenta starającego wykonać cele misji w fabryce potężnej korporacji Raxxon, a pozostali gracze wcielają się w genetycznie zmienionych łowców. Tu należy wspomnieć o fantastycznych postaciach zarówno łowców jak i tajnych agentów, ale żeby nie spolerować wspomnę tylko o 2 łowcach Wilkołaku i Jasnowidzu, jeden potrafi wywąchać tajnego agenta w pewnej odległości, drugi potrafi na przykład zobaczyć gdzie tajny agent był 2 ruchy temu.
Gracz kierujący tajnym agentem wykonuje swój ruch tajnie na specjalnej mapce, a łowcy poruszają się jawnie, ciekawostka jest dopóki łowca nie zobaczy agenta ten pozostaje tajny i zakryty i nie wiadomo jaka postać przeciwnik kieruje co dodaje smaczku gdyż agenci różnią się miedzy sobą zdolnościami plus spory wybór przedmiotów pozwalających np zmylić trop lub ogłuszyć łowce.

Wykonanie wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie, plansza i tokeny są wytrzymałe i bardzo fajne , szczególnie grafika planszy ma fajny klimat mrocznego SF, karty są może nie za grube ale i tak wytrzymają lata grania :), no i figurki świetnie wykonane i obłędnie wyglądające po prostu cud miód i orzeszki :D

Podsumowując jest to świetna gra, choć trosze balans wygrywania przechyla się na stronę łowców, to osoba grająca z głowa a nie na spontan potrafi wygrać a daje to ogromna satysfakcje, polecam dla ludzi lubiących klimaty mrocznego SF oraz spore wyzwanie :)


obrazek
Wrath of the Righteous Base Set
3 starter,
Wrath of the Righteous jest trzecim starterem systemu Pathfinder Card Game, gry karcianej która jest karciana wersja systemu RPG o tym samym tytule.

Wrath of the Righteous jest kolejna świetna częścią systemu, po czysto fantasy settingu Rise of the Runelords, następnie Skull & Shackles z motywem pirackiego fantasy, dochodzimy do Wrath of the Righteous czyli do Epickiego Fantasy przez duże E. Ten starter oferuje nam najwyższy poziom trudności jeśli chodzi o cała serie, i tak jak poprzednia część daje od groma nowości.
Dostajemy standardowo grę z pierwszym starterową paczka scenariuszy, tak jak w innych, nowe przedmioty, postacie tu należy wspomnieć ze w tej części przedstawione są nowe klasy tak samo jak w Skull & Shackles , jak i nowe wersje znanych już bohaterów, dostajemy wiele fajnych potworów i przeszkód i tu trzeba nastawić się na epicki motyw tej części czyli walka z demonami i piekłem :)
Wiec dostajemy :
-nowe i nie tak nowe postacie ;) (tu należy dodać ze najlepiej od razu zaopatrzyć się w dodatek z dodatkowymi postaciami i możliwością grania do 6 osób)
-nowych potężniejszych wrogów (tu powiem ze uważam ich za najfajniejszych ze wszystkich 3 i ze przebili moich ukochanych wrogów z pirackiego settingu)
-nowe przedmioty (świetnie oddające klimat)
-no oczywiście start nowej świetnej epickiej przygody
-oraz wiele innych

Wykonanie gry stoi na najwyższym poziomie , grafiki są fantastyczne i bardzo klimatyczne i tu gryzie mnie sumienie gdyż uwielbiam grafiki ze Skull & Shackles ale ta są jeszcze bardziej klimatyczne. Sumujac gra jest tak samo świetnie wykonana jak poprzedniczki, zmiany w niej dokonane są świetnym przykładem ze głosy i opinie graczy mogą wiele dać dla rozwoju gry, gdyż ta część jest najbardziej dopracowana pod względem grywalności. Do szczęścia brakuje jeszcze tylko mozliwości mieszania różnych settingów w epickich przygodach oraz następne przygody.

Podsumowując jest to wspaniała gra zarówno dla nowicjuszy (choć poziom trudności jest najwyższy w tej części) jak i dla osób szukających dalszych przygód w świecie Pathfindera. Dodam dla tych którzy obawiają się ze gra się szybko skończy w czerwcu planowane są 2 części ścieżek przygody do tej gry a do końca roku oprócz reszty ścieżek maja tez wyjść dodatki z nowymi postaciami dla klas Paladyna i Mnicha. Gra warta swojej ceny polecam.


obrazek
Cthulhu Wars
Cthulhu 1000000%,
Cthulhu Wars jest wyczekiwana przeze mnie grą planszową z Kickstartera, która zebrała ogromne fundusze na swój rozwój.

Jest to gra territory control bardzo podobna do Chaosu w Starym Świecie, gracze kontrolują jedna z potęg (Wielkich Przedwiecznych , Bogów itp) w podstawce Cthulhu, Nyarlahotep, Haustr, Shub Niggurath, oraz w dodatkach które się ukarzą dojdą Azathoth, Yog Sothoth, Tsathoggua, Ithaqua oraz paru innych Wielkich pojedynczych oraz mapy, elementy terenu, dodatkowe nie frakcyjne figurki i wiele innych. W trakcie gry gracze starają się zdobyć jak największą władze , wykonując wiele zadań innych dla każdej frakcji by zwiększać swoja potęgę i zdobywać specjalne zdolności by w ostatecznym rozrachunku jako pierwszy zdobyć 30 punktów zagłady.

Wykonanie wszystkich elementów stoi na naprawdę wysokim poziomie (porównywalnym z najlepszymi produktami Fantasy Flight Game) figurki są bardzo duże dobrze odlane i bardzo szczegółowe (szczególnie czuć moc w wielkich figurkach Przedwiecznych), wszelkie żetony znaczniki są wykonane z bardzo grubej tektury przez co są bardzo odporne na zniszczenie, grafiki wszystkich elementów są bardzo ciekawe i bardzo klimatyczne , różnią się od standardowych grafik z gier typu Arkham Horror co powoduje naprawdę wielki powiew świeżości do gier Mitologi Cthulhu.

Podsumowując jest to naprawdę fantastyczna gra z fantastycznymi elementami, ale trzeba wspomnieć o 2 rzeczach:
-cena ok 200 dolarów przekształca się w ponad 600 złotową grę , dostajemy naprawdę ogrom elementów w naprawdę ciężkim i wielkim pudle , ale ciągle 600 zł za podstawkę jest np dużym wydatkiem.
-drugie jest ogrom figurek, figurki są duże i naprawdę fantastyczne (co niestety zwiększa cenę gry) nie jest to wadą ale zmniejszając je troszkę można by zbić trochę z ceny (powiązanie do pierwszego punktu)
Na zakończenie pomimo dużej ceny jest to gra którą mogę polecić, jest ona warta takiej ceny (choć wiadomo chciało by się zapłacić mniej i kupić coś jeszcze) ale ogrom zebranej kwoty na kickstarterze po przekraczane progi zapewnia ogromna ilość dodatków zwiększająca ta grę do wielkości kolosa gier planszowych o fantastycznej zawartości (już nie mogę się doczekać tych batalii)obrazek
Zombicide Season 3: Rue Morgue
Nowe Zombii oraz Team Battles ;),
Zombicide Season 3: Rue Morgue jest pierwszym elementem trzeciej fali dodatków do Zombiecide Zombii Mass Wyżynanka Games ;)

Dostajemy kolejny duży dodatek który może jednocześnie służyć jako oddzielna gra (nie potrzebujemy innych dodatków) lub jako duży dodatek do reszty.
Kupując jednak tą grę musimy się nastawić na wiele nowości :
-nowe figurki zombie , jak i ludzi (nic nowego bo w każdym dodatku są ;) ale znów dostajemy inne modele wiec różnorodność jest duża , tu od razu wspomnę o nowym typie zombiaków czyli pełzaczach (czyli pół zombiaka na wysokości kostki ;) )
-nowe karty bronie, super bronie, kafelki , nawet helikopter (z samochodami brakuje motorów ;) )
-no i najważniejsza nowość drużyny , w tym tryb rywalizacji pomiędzy ocalałymi (wreszcie) co fantastycznie opisane jest w historii , czyli jesteśmy resztkami z resztek ocalałych , najtwardszymi z twardych a zostało mało żarcia alko i fajków

Wykonanie gry stoi na naprawdę wysokim poziomie , modele wykonane są z bardzo dobrego plastiku oraz są szczegółowe i inne od zombi z innych dodatków (co jest wielkim plusem ze w każdej następnej części zombi się różnią), żetony i kafelki są grube i wytrzymałe i tak samo klimatyczne jak przyzwyczailiśmy się w poprzednich elementach serii, karty też nie różnią się od swoich odpowiedników.

Podsumowując jest to kolejny duży dodatek tym razem jeszcze bardziej rozszerzający i zwiększający grywalność i zabawę z gry, polecam go do zakupu jak najszybciej.


obrazek
Shadowrun: Crossfire
Karciankowy Shadowrun,
\"Watch your back, conserve ammo, and never cut a deal with a Dragon.\" Tak można w skrócie podsumować klimat tego wspaniałego systemu, od lat czyli od pierwszego polskiego wydania systemu RPG Shadowrun zakochałem się w tym świecie, wielkie korporacje rządzące światem, mroczni i specyficzni Shadowrunerzy mieszkający w cieniach Korporacyjnych Molochów, cybernetyka, magia, ludzie elfy i roboty, misz masz totalny kocham to.

W nasze ręce trafia bardzo dobra i klimatyczna gra deck building z elementami kooperacji, gracze wcielają się w członków grupy shadowrunerów którzy wykonują różne niebezpieczne misje co tu mówić po prostu dla kasy, ( z czegoś trzeba żyć i kupować cyber wszczepy ;) ).
Co dostajemy w samym pudełku karty!!!! i jeszcze więcej kart oraz trochę innych kart oraz troszkę innych rzeczy.
Dostajemy wiele na prawdę fajnych klimatycznych kart oddający w 1000% klimat gier i książek, karty scenariuszy , dek przeszkód przedstawiający zdarzenia i przeciwników, talie czarnego rynku z przedmiotami itp rzeczami, karty ras i archetypów postaci (szamani, miejscy magowie, cyber samuraje itd) oraz różne znaczniki i żetony.
Wszystkie elementy są bardzo dobrze wykonane i na pewno długo posłużą, i tu można wyróżnić duży plus czyli fantastyczne grafiki wspaniale oddające klimat.

Podsumowując jest to fajna gra z dość popularnym systemem deck buildingu w bardzo fajnych systemie Shadowruna, jest to ciekawa mieszanka magi i cyber punka, polecam gra jest naprawdę dobra a dodatki które już wyszły i dopiero wyjdą na pewno zwiększą grywalność i zmniejsza powtarzalność gry.


obrazek
Diskwars: Legiony Ciemności
Dobry złych dodatek,
Diskwars: Legiony Ciemności jest dodatkiem do Warhammer: Diskwars, dostarczającym wsparcia dla sił zniszczenia.

W pudełku dostajemy:
-Nowiutka armie Wampiry, armia klimatyczna szczególnie dla mnie, szczególnie że w wersji figurkowej właśnie ta armie kolekcjonuje. Armia sprawdza się dobrze choć trosze jest silniejsza według mnie od bazowych armii z podstawki.
-nowiutkie regimenty szczuroludzi i mrocznych elfów (bardzo fajne)
-dobre wsparcie dla Orków i Chaosu dzięki temu wsparciu armie te staja się o wiele silniejsze.
-nowe karty dowodzenia dające jeszcze większy wachlarz mozliwości.
-oraz nowe scenariusze , element terenu, nowe karty rozstawień , może nie najważniejsze elementy ale dodające dużo do podstawowej gry.

Wykonanie elementów stoi na tak samo wysokim poziomie jak podstawka, dyski są wytrzymałe a grafiki bardzo klimatyczne, wykonanie innych elementów kart, znacznika terenu też nie odbiega od wykonania w podstawowej wersji.

Podsumowując jest to świetny dodatek zwiększający grywalność i tak bardzo dobrej gry, polecam choć odrazy brałbym drugi dodatek z siłami porządku.


obrazek
Diskwars: Młot i Twierdza
Dobry dobrych dodatek,
Diskwars: Młot i Twierdza jest dodatkiem do Warhammer: Diskwars, dostarczającym wsparcia dla armii porządku.

W pudełku dostajemy:
-Nowiutka armie Krasnoludów, armia bardzo fajna, szczególnie jeśli ktoś jest fanem tej armii. Według mnie jedna z bardziej klimatycznych armii w grze.
-nowiutkie regimenty leśnych elfów i jaszczuroludzi (szczególnie te elfy są na prawdę fajne)
-ciekawe wsparcie dla Imperium i wysokich elfów dzięki czemu armie te staja się o wiele silniejsze.
-nowe karty dowodzenia dające armiom porządku porządnego kopa energetycznego.
-oraz dostajemy jeszcze nowy element terenu (dwustronny), nowe scenariusze , nowe karty rozstawień , może nie najważniejsze elementy ale dodające dużo do podstawowej gry.

Wykonanie elementów gry stoi na wysokim poziomie tak samo jak w podstawce, dyski są wytrzymałe a grafiki bardzo klimatyczne (szczególnie krasnoludy), wykonanie innych elementów ,kart, znacznika terenu itp też nie odbiega od wykonania w podstawowej wersji.

Podsumowując jest to świetny dodatek zwiększający fun z gry, polecam wszystkim którym podoba się podstawka gry choć drobna rada od razu brałbym drugi dodatek z siłami zniszczenia, bo te 2 dodatki się uzupełniają.


obrazek
XCOM: The Board Game
Prawdziwy duch X-Com,
XCOM: The Board Game jest planszową wersja gry komputerowej X-Com , w której gracze walczą z inwazja obcych na nasza planetę.

Gra ta jest przeznaczona na 1 do 4 graczy wcielających się w określone postaci, Głównego Naukowca, Dowódce Taktycznego , itd.
Pierwszym innowacyjnym elementem gry jest program na telefon, tablet, PC czy inne urządzenie , apka ta zarządza gra, pokazując w czasie różne losowe zdarzenia i kieruje graczy w kierunku końcowej misji.
Pokrótce wrażenia z gry, grałem wszystkimi 4 postaciami i każda wymaga innego podejścia, zaczynając od Naukowca który musi orientować się co się dzieje na planszy i gdy przychodzi do jego ruchu w ograniczonym czasie musi wybrać technologie które wspomogą graczy, następnie dowódca taktyczny który zarządza wysyłaniem żołnierzy na misje i broni bazę przez zniszczeniem (co jest jedną z możliwości przegrania gry), następnie dowódca główny który zarządza funduszami i wysyłaniem statków do walki z UFO, no i ostatecznie dowódca specjalny że tak go nazwę czyli osoba zarządzająca apka i pilnująca przebieg gry, w tym miejscu wspomnę ze gracze na pewne początkowe decyzje z rundzie np: która technologie wynaleźć itp maja ograniczony przez apke czas a im wyższy poziom tym mniej czasu i brak aktywnej pauzy.

Ogólnie gra wygląda oszałamiająco, elementy są fantastycznie zrobione, figurki żołnierzy przypominają postaci z gry komputerowej, a grafiki na kartach maja ten sam fajny klimat i grafikę jak wspominany wcześniej X-Com, wszystkie elementy są wytrzymałe a całokształt włączając apke daje możliwości rozwoju (apka na pewno będzie ulepszana)

Podsumowując jest to fantastyczna gra z klimatem, ogromna grywalnością i posiada ogromne pokłady zabawy w sobie , ale ma jedna wadę nawet na łatwych poziomach gry bez zgrania i kooperacji graczy jest ciężko albo prawie niemożliwe żeby wygrać, ale pomimo tego grę polecam daje jej 8/5 Gwiazdek :) jest to gra z serii \"Musze mieć w kolekcji\" :D


obrazek
Pandemia: Na krawędzi
ciekawy dodatek,
Pandemia: Na krawędzi jest ciekawym dodatkiem do jednej z najlepszych gier kooperacyjnych w jakie grałem Pandemi. Gracze wcielają się w ludzi walczącymi z epidemiami śmiertelnych chorób które zagrażają ludziom.
Gra ma bardzo proste intuicyjne zasady i z łatwością mogą w nią grać zarówno weterani gier jak i początkujący.

Teraz najważniejsze co dostajemy w dodatku:
-nowe postacie, co pozwala zminimalizować powtarzalność losowania postaci graczy, tu należy wspomnieć o postaci bioterrorysty, która po raz pierwszy wprowadza postać negatywna w stosunku do innych graczy.
-nowa złośliwszą chorobę , utrudniającą grę :)
-mutacje , nowa zasadę z jej elementami wprowadzającą nagły wybuch dodatkowej choroby.
-trochę innych dodatkowych elementów , nowe karty zdarzeń itp.

Wykonanie dodatku stoi na doskonałym poziomie, a sam dodatek wprowadza wiele ciekawych innowacji i tu wspomnę dlaczego ocena 4, ten dodatek nie jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami podstawowej gry i przez przypadek można się naciąć kupując nie pasujący dodatek, ale jeśli jest pasujący to zmiana oceny dodatku wzrasta do dużej 5.

Podsumowując jeśli macie kompatybilna podstawkę to kupujcie w ciemno na pewno da wam on kupę frajdy z gry.


obrazek
Upadek Pompejów
Ciekawy lekki tytuł,
Upadek Pompejów jest ciekawą i dość zaskakująca gra której nie potrafię zaklasyfikować do żadnej konkretnej grupy gier, w środku znajdziemy i elementy zarządzania swoimi ludźmi, i elementy planowania strategicznego.

Gra odbywa się w czasach paru lat przed wybuchem wulkanu w Pompejach, gracze za pomocą kart umieszczają swoich ludzi w rożnych miejscach (domy , koloseum, senat itd) w deku z którego losujemy swoje kary są specjalne karty omenów które pozwalają usunąć ludność przeciwnika lub najważniejsze 2 karty wybuchu wulkanu, po wylosowaniu pierwszej karty wprowadzany jest bardzo ciekawy element , a mianowicie namnażanie, czyli stawiając swoich ludzi w budynkach już zajętych możemy postawić dodatkowo ludzi w ilości miejsc już zajętych (po dokładniejsza regułę znajdziecie w instrukcji), gdy drugi raz zostanie pociągnięta karta wybuchu następuje 2 cześć gry. W drugiej połowie gracze muszą uciec jak największą ilością ludzi z miasta bez tracenia ich w wypływającej lawie. I tu dochodzimy do najfajniejszego elementu gry , lawę losujemy z płóciennego woreczka i stawiamy oznaczeniami obok siebie, dokładnie jest kilka punktów z których wypływa lawa i możemy potem blokować przeciwnikowi wyjścia, palić jego ludzi, co doprowadza do wielu ciekawych sytuacji.

Ogólnie Wszystkie elementy gry są na prawdę dobrze wykonane, grafiki nie porażają uroda ale są czytelne i na prawdę klimatyczne, gra jest szybkim i lekkim przystankiem pomiędzy cięższymi tytułami.

Podsumowując jest to lekka bardzo zabawna gra, dopiekanie znajomym ścigając ich lawą, przeszkadzając w ucieczce jednocześnie uciekając swoimi ludźmi, gra się szybko i dość często gra powraca i będzie powracać na mój stół, polecam.


obrazek
Cosmic Encounter: Cosmic Storm
Fajny dodatek,
Cosmic Encounter: Cosmic Storm jest czwartym dodatkiem do Cosmic Encounter, bardzo fajnej kosmicznej gry blefu i podboju.
Gracze staja na czele swoich koloni w celu zdobycia i podboju koloni przeciwnika, wykorzystując karty , specjalne zdolności wielu kosmicznych ras obcych oraz wiele innych specjalnych kart (artefaktów, zdarzeń losowych itp) próbują jako pierwsi podbić 5 koloni rożnych graczy.

W dodatku dostajemy 25 nowych obcych co daje nam z podstawowa gra i innymi dodatkami ogromna ilość obcych, sporo rożnych kart np flar oraz karty i żetony nowości \" stacji kosmicznych\" które dodajemy do swoich planet i jeśli posiadamy chociaż jeden statek swój na danej planecie to możemy korzystać ze specjalnych zdolności tych stacji np Wielki kosmiczny laser, Placówka Obcych. Wykonanie wszystkich elementów stoi na najwyższym poziomie jak wszystkie inne dodatki, grafiki są fajne i często wywołują salwy śmiechu.

Podsumowując jest to naprawdę dobry dodatek dodający do tej gry sporo nowości, co daje miły powiew świeżości, dla niektórych może być minusem brak nowego gracza do dry ale z dodatkami innymi można grać w 8 osób a uważam że to jest już full, dodatek na piątkę polecam go kupić , najlepiej po zakupie dodatków dodających nowych graczy.


obrazek
Tak, Mroczny Władco! - wersja czerwona
Rigor Mortis.....,
Mroczny wzrok siedzącego władcy ciemności przesuną się po grupie sług, którzy kulili się czując tą zimna moc.
Gdzie są moje gorące Sukuby , bando patałachów -wymruczał swoim zimnym głosem Pan Ciemności. Kościany palec wskazał jednego ze sług
-mów Patałachu co się stało.....

Tak zaczęła się pierwsza gra z moja ekipa w Tak Mroczny Władco, jedna osoba jest władca ciemności która wysłuchuje historii swojej bandy sług , która próbując zwalić na innych usprawiedliwia swoja porażkę. Jest to świetna gra dla zgranej grupy osób, w której ludzie opowiadają niestworzone historie wyprawy dla mrocznego władcy.
Gra zawiera duża ilość kart które podzielone są na dwa rodzaje:
- pierwsze to karty akcji, pozwalają one na przerwanie czyjeś historii, lub przekazanie opowiadania historii komuś innemu
- drugie to karty historii które nadają grze smaku , znajdują się tam postacie , przedmioty, miejsca.
Wykonanie wszystkiego stoi na wysokim poziomie, a grafiki są śmieszne i nadają grze fantastyczny klimat.

Podsumowując jest to fantastyczna gra , dająca dużo śmiechu wszystkim grającym, trzeba się wykazać odrobina wyobraźni ale fantastyczne karty pozwalają tworzyć niesamowite śmieszne historie dające dużo satysfakcji, polecam wszystkim , warto.


obrazek
Eldritch Horror Forsaken Lore
Węże.....,
Eldritch Horror Forsaken Lore jest pierwszym dodatkiem do gry Eldrith Horror, który jest młodsza siostra Arkham Horror.

Eldritch Horror jest kooperacyjną grą planszową dla 1 do 8 graczy, gracze wcielają się w badaczy którzy starają się powstrzymać nadejście Wielkich Przedwiecznych.
W pudełku otrzymujemy :
- nowego przedwiecznego Yiga boga węży
- nowe potwory
- dużo tokenów
- ponad 150 dużych kart mitów, spotkań itd
- ponad 70 małych kart czarów, artefaktów itd
Wykonanie całości stoi na tak samo wysokim poziomie jak podstawka gry, grafiki są bardzo ładne a wszystkie karty są czytelne.

Podsumowując jest to dodatek który trochę reperuje najważniejszy minus gry podstawowej, a mianowicie mała ilość kart, jest to bardzo dobry dodatek który można polecić w ciemno , jedynym minusem z mojego punktu widzenia jest brak nowych badaczy , a w innych grach tego uniwersum przyzwyczailiśmy się do nowych w każdym dodatku.


obrazek
Warhammer: Diskwars - Hammer and Hold
Krasnoludy,
Warhammer: Diskwars - Hammer and Hold jest dodatkiem dodającym nową armie Krasnoludów do gry Warhammer Discwars.

W pudełku dostajemy:
-nowe karty
-dodatkowe dyski z bohaterami i wojskami dla dwóch armii Wood Elfów i Lizardmenów (podaje angielskie nazwy bo polskie tłumaczenie jest kiepskie) w ilości pozwalającej stworzyć nowy oddział
-oczywiście najważniejsze nowa armia Dwarfs (krasnoludowie).
Oprócz tego dochodzi tylko nowość w zasadach gry a mianowicie Poison (trucizny) i nowe słowa kluczowe Guard i Stalwart.
Jakość wykonania wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie podstawki, grafiki są czytelne i klimatyczne po prostu 5/5 punktów.

Podsumowując jest to bardzo dobry dodatek rozszerzający podstawowa grę o nowe jednostki dla sił dobra oraz nowa armie dla tej strony. Polecam wszystkim posiadaczom podstawowej gry.


obrazek
Warhammer: Diskwars - Legions of Darkness
Vampiry.....,
Warhammer: Diskwars - Legions of Darkness jest drugim dodatkiem do strategicznej gry w świecie Warhammera.

W pudełku dostajemy:
-nowe karty
-nowe dyski bohaterów i jednostek dla sił zniszczenia Dark Elfów i Skavenów w wystarczającej ilości by zrobić nowy oddział
-najważniejsza rzecz nowa armia Vampire Counts
Następną nowością są nowe słowa kluczowe Reanimate i Fear (wskrzeszenie i strach)
Wykonanie wszystkich elementów stoi na bardzo wysokim poziomie, a grafiki są przejrzyste i klimatyczne.

Podsumowując jest to ciekawy dodatek dodający tym razem sił stronie zła w grze, polecam go wszystkim posiadaczom podstawki.


obrazek
Chaos w Starym Świecie + Rogaty Szczur
5 Bogów Chaosu,
Chaos w Starym Świecie jest miksem strategi z grą typu area control, wyjątkowością w tej grze jest że przejmujemy kontrole nad jedna z 5 sił zniszczenia walczących o dominacje w Starym Świecie.

W grze wcielamy sie w jedna z 5 unikalnych Bogów Chaosu:
- Khorn bóg krwi siedzący na tronie z czaszek, posiada silne demony jego domena jest walka, jeśli lubisz rozwałkę to jest Siła dla ciebie.
- Tzeentch Achitekt Losu , Zmieniający Drogi , jego specjalnością jest opanowanie magii której jest jego władcą, jeśli lubisz mieszać przeciwnikom szyki wybierz jego.
- Nurgle bóg rozkładu , ojciec chorób, jego siła są chordy wyznawców pozwalające roznosić dary Nurgla na tereny gęsto zaludnione. Siła dla ludzi lubiących przemyślne rozsiewanie swoich wpływów.
- Slaanesh Pan rozkoszy, najbardziej elastyczny z bogów skupiający się korupcji lub zdobywaniu wpływów, siła dla lubiących wyzwania.
- Rogaty Szczur demoniczny bóg Szczuroludzi, siła drzemie w skavenach, gdyż samą swoja obecnością powodują zepsucia regionów.

Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie, wyróżnić należny jednak plansze gry za niebywale klimatyczna i fantastyczna oprawę (wygląda jak mapa na ludzkiej skórze).
Mam tylko 2 zastrzeżenia , pierwsze plansza mogła by być ciut większa, czasami robi się tłok w niektórych miejscach, drugie to główny powód narzekania wszystkich graczy flagi kultystów są troszkę zbyt cienki i dlatego maja tendencje do odkształcania się.

Podsumowując jest to fantastyczna gra z fantastycznym dodatkiem a jedyne minusy są drobnymi niedociągnięciami kosmetycznymi, mogę polecić w ciemno fanom Warhammera jak i strategi.


obrazek
Ostatnia wola - Utrata Posady
wydawanie kasy :D,
Ostatnia Wola to gra typu \"work placement\" ale o bardzo nie typowej tematyce, a mianowicie \" o wydawaniu pieniędzy.
Historia gry polega na tym ze bogaty wuj zostawił ogromne pieniądze temu ze swojej rodziny który potrafi udowodnić ze najszybciej wydaje pieniądze.

Co daje nam dodatek Utrata Posady, a mianowicie sporo dostajemy utrudnienie do gry, czyli tytułowa prace , daje ona nam lepszy start ( znaczy gorszy bo musimy się jej pozbyć) oraz ułatwienie , a mianowicie kochana żoneczkę, ślub, żona pozwalają wydać szybciej i więcej :D
Wiec nie dość że musimy jako pierwsi wydać cała kasę ale jeszcze musimy stracić prace i się ożenić, czysta sielanka.

Co dostajemy w pudełku:
-karty pracy z wyszczególnieniem co musimy zrobić żeby taka prace stracić
-karty ożenku (tak ja je nazywam)
-nowa plansze z elementami do wyboru pozwalające na losowo wybieranie dostępnych opcji w grze
- i oczywiście trochę innych drobiazgów
Wykonanie stoi na takim samym poziomie jak podstawowa wersja gry i następny plus grafiki maja taki sam charakter co podstawka co taje miłe wrażenie.

Podsumowując jest to niezbędny dodatek do tej ciekawej i niezwykłej gry , mogę powiedzieć bez ogródek kupujcie puki ciepłe :D


obrazek
Eldritch Horror: Przedwieczna Groza
siostrzyczka.....,
Eldritch Horror: Przedwieczna Groza jest młodszą siostrą Arkham Horror, kooperacyjnej gry w świecie mitologi Cthulhu Lovecrafta.

Eldritch Horror jest tak jak AH kooperacyjna gra dla 1 do 8 graczy, tym razem rozgrywająca się w bardziej globalnej skali , mamy mapę całego świata a nie Arkham i okolic.
Następna nowością są badacze różniący się od standardowego pakietu serwowanego nam w grach ze świata Lovecrafta.
Dostajemy także sporo tokenów, kart , z nowości są małe talie kart do określonego Przedwiecznego z którym walczymy, i sporo innych.
Wykonanie wszystkich elementów jest bardzo dobre , grafiki są klimatyczne, wszystko trzyma wysoki standard do jakiego nas przyzwyczajono przy grach ze świata Lovecrafta.

Podsumowując wady i zalety:
Zalety:
-globalne przeniesienie konfliktu (pozwala na szersza perspektywę i klimat)
-nowi badacze
-sporo nowości karty specjalne pod każdego Przedwiecznego
-odświeżone wszystkie elementy

Wady:
-jest to kopie Arkham Horror tylko z innej perspektywy ( wiec posiadacze AH mogą być zawiedzeni)
-mała ilość kart co powoduje ze gra szybko zrobi się powtarzalna
-mała ilość Przedwiecznych co tez spowoduje szybka powtarzalność , specjalne karty Przedwiecznych są w małej ilości co przy dłuższej grze powoduje dużą powtarzalność
-przy większej ilości graczy gra robi się powtarzalna przy dłuższej grze

Podsumowując jest to bardzo dobra gra dla ludzi zaczynającym zabawę z mitologia Cthulhu, praktycznie większość błędów jakie ja uważam ze ma ta gra zostanie szybko naprawiona poprzez dodatki (jeden już wyszedł) co da naprawdę dobra grę która szybko się nie znudzi.

Gra jest godna polecenia jako alternatywa dla AH dla ludzi którzy zaczynają swoja przygodę, zmieniona troszkę perspektywa pozwoli na pewno na ciekawy rozwój tego tytułu , co do posiadaczy AH z jednej strony nie wnosi ona nic za bardzo nowego ale na pewno dostarczy równie wiele zabawy jak jej starsza siostra, a zmiana perspektywy w tej grze spowoduje ze powrót o jej siostry będzie na pewno ciekawy.


obrazek
Civilization Wiedza i Wojna
Dodatkowy dodatek,
Sid Meier’s Civilization Gra planszowa, jest strategiczną grą planszowa na podstawie gry komputerowej o tym samym tytule.

Wiedza i Wojna jest drugim dodatkiem do tej bardzo dobrej gry strategicznej, wprowadza bardzo duża ilość innowacji.
W pudełku dostajemy bardzo dużą ilość elementów, a mianowicie:
-6 nowych cywilizacji , zarówno arkusze jak i kafelki domowe.
-6 neutralnych kafelków mapy.
-nowe karty armii, tu wspomnę ze fantastycznie zastępują one stare karty
-dostajemy dużo nowych kart technologi, kultury i innych, plus kilka kart które maja zastąpić kilka kart z podstawowej wersji gry, największą nowością w tym elemencie są karty polityk socjalnych które potrafią wspaniale rozwinąć grę szczególnie na początku rozgrywki.
-dostajemy spora ilość żetonów, nowe wioski i osady, nowe budynki, cuda świata oraz wiele innych.

Wykonanie wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie, elementy są trwałe , a grafiki tak samo dobre jak w podstawowej wersji gry jak i w pierwszym dodatku, jedynym zastrzeżeniem mogą być nowe karty wojska bo są one w troszkę innym wymiarze niż karty podstawowe, co zmusza do kupienia nowych koszulek.

Podsumowując, jest to dodatek z kategorii \"muszę mieć\", wszystkie elementy dodatku powodują ze gra staje się jeszcze bardziej grywalna i pozwala na jeszcze większą swobodę w drodze do wygrania rozgrywki. Polecam wszystkim fanom Cywilizacji.


obrazek
Descent: Wędrówki w mroku - Labirynt Zagłady
Duży dodatek,
Descent Wędrówki w mroku Labirynt Zagłady jest pierwszym dużym dodatkiem do tego Dungeon Crawlera, oferującym nowa kampanie, która może być rozegrana samodzielnie lub być połączoną z kampania z podstawowej wersji gry.

W pudełku znajdujemy wiele nowych elementów:
- czterech nowych bohaterów zarówno figurki jak i ich karty
-nowe potwory (kilka rodzai np goblińscy szamani) zarówno figurki jak i karty
-77 nowych małych kart, w tym nowe klasy postaci (po jednej dla każdego archetypu), przedmioty itp
-42 nowe duże karty, w tym karty potworów, podróży itp
-ponad 100 żetonów, miedzy innymi kafelki planszy (są fajne) żetony zmęczenia i obrażeń oraz inne
-instrukcje.

Wykonanie wszystkich elementów gry stoi na wysokim poziomie, elementy są wykonane bardzo trwale, grafiki są bardzo ładne.

Podsumowując jest to bardzo dobry dodatek, duża ilość elementów powoduje że gra jest jeszcze bardziej grywalna i ciekawa, polecam.


obrazek
Zombicide Season 2 Toxic City Mall (edycja angielska)
Dodatek do Zombie XD,
Zombiecide jest kooperacyjna gra gdzie gracze kontrolują ocalałych ludzi z zombie apokalipsy.

Zombiecide jest bardzo rozbudowana gra z ogromna grywalnością , gdyż z góry mamy narzucony scenariusz ale jak wykonamy misje zależy tylko od nas, czy będziemy szabrować w poszukiwaniu najlepszych rzeczy, czy szybko przemkniemy do celów zależy tylko od nas, a frajda z walki z coraz to nowymi falami trupów jest ogromna.

Na wstępnie co dostajemy w tym dodatku:
-4 nowe postacie wraz z nowością 4 figurki zombie wersji tych postaci (jest to rozwiniecie w stosunku do podstawki bo teraz postać nie ginie tylko zamienia się w inteligentną zombie wersje siebie co pozwala na dalsza grę która bardzo się różni) dostajemy także figurki zombi wersji postaci z podstawowej gry.
-nowy rodzaj zombiaków z ich figurkami , a mianowicie toksyczne zombi których krew w bliskim starciu rani bardzo dotkliwie.
-sporo nowych kart wysypu zombie, nowy ekwipunek (jupi XD), nowe karty ran
-no i oczywiście nowe elementy mapy tym razem z centrami handlowymi co świetnie urozmaica grę
-oraz nowe karty postaci oraz trochę różnych żetonów.

Wykonanie dodatku stoi na wysokim poziomie, zombiaki i figurki bohaterów są fantastyczne, są to jedne z najlepiej wykonanych figurek jakie miałem okazje mieć w ręce nie licząc gier stricte bitewnych, karty są małe ale wytrzymałe a moduły planszy i żetony grube i bardzo odporne na zużycie.

Podsumowując dodatek ten jest z cyklu muszę mieć , reperuje on jedyne mankamenty które mnie nurtowały w podstawowej wersji gra , a mianowicie pewne znudzenie się postaciami z podstawki a drugie troszkę nudny po jakimś czasie ekwipunek, dzięki temu dodatkowi znikają te problemy, wprowadza on wiele nowości i jest naprawdę dobry, polecam kupić go od razu.


obrazek
Zombicide Season 2 Prison Outbreak (edycja angielska)
Nowy zombiecide,
Zombiecide jest kooperacyjna grą planszowa gdzie gracze wykonują różne scenariusze za pomocą bohaterów którzy przeżyli dotąd w świecie zombie apokalipsy.

Zombicide Season 2 Prison Outbreak jest zarówno nowym starterem do świetnej gry o zombie Zombiecide jak i świetnym rozszerzeniem pierwszej podstawy. Prison Outbreak wnosi do samej mechaniki rozgrywki sporo trochę nowych zasad w większości są jednak one związane tylko z nowymi elementami gry, jak plansze, nowe żetony oraz nowy typ zombiaków (ale o tym dalej).
Wykonanie wszystkich elementów stoi jak zwykle na fantastycznym poziomie , elementy są wytrzymałe i bardzo klimatyczne, a figurki bohaterów i zombiaków są bardzo różnorodne i bardzo szczegółowo zrobione.

Na wstępnie co dostajemy w tym pudle:
-nowych 6 bohaterów jeszcze większych twardzieli niż poprzedni wraz z ich zombie odpowiednikami
-ogromna ilość zombiaków zarówno podstawowych zombie (i tu ogromna niespodzianka są to inne modele niż w poprzednich częściach) oraz zombie berserkerzy , wściekłe zombiaki które są praktycznie odporne na rany zadane w walce wręcz.
-ogromna ilość nowych kart, karty wysypu zombie, nowe fajne karty ekwipunku (dużo ich), nowe karty ran.
-nowe moduły planszy z elementami więzienia, dużo nowych żetonów.
-oraz instrukcja z nowymi scenariuszami.

Podsumowując jest to fantastyczna podstawka jak i fantastyczny dodatek, ilość elementów powoduje że gra jest bardzo powtarzalna w graniu i naprawdę dużo czasu minie nim zaczną się nudzić wszystkie elementy, a w planach są następne małe i duże dodatki co spowoduje ze Zombiecide będzie gra na lata. Polecam , pomimo dość wysokiej ceny są to dobrze wydane pieniądze.


obrazek
Blood Bowl: Menedżer Drużyny - Nadchodzi Nagła Śmierć
Blood Bowl :),
Blood Bowl jest karcianą wersja figurowej gry o tym samym tytule, rozszerzona na większa skale (nie jednego meczu jak w figurowej wersji ale całego sezonu).

Gracze prowadzać swoja drużynę rozgrywają serie meczy zdobywając potężniejszych zawodników, rożne nieczyste akcje lub rozszerzenia pozwalające zyskać przewagę nad przeciwnikiem.
Co dostajemy w tym dodatku:
-trzy nowe drużyny, potężne wampiry, zdradzieckie mroczne elfy i zgniłych i mniej zgniłych nieumarłych (w tym wypadku zombiaki, szkielety itp).
-trochę nowych kart rozszerzeń drużyny, nowych meczy i wydarzeń (dzięki temu rozszerzeniu jest tych kart sporo)
-nowe żetony piłek które są ciekawym zamiennikiem piłek z podstawowej wersji

Ogólne wrażenie mam pozytywne wszystko jest klimatyczne i bardzo urozmaica grę, elementy stoją na wysokim poziomie wykonania jak podstawka, jedynym moim zastrzeżeniem jest i tak mała ilość elementów jak za taka cenę.

Podsumowując jest to obowiązkowy dodatek który zwiększa ilość drużyn o połowę oraz dodaje spore urozmaicenie do gry, polecam.


obrazek
Warhammer: Inwazja - Ukryte Królestwa
neutralni górą....,
Warhammer: Inwazja jest karcianą grą o bitwach rożnych ras w świecie Warhammera, gracze starają się zniszczyć stolice przeciwnika.

Warhammer Inwazja Ukryte Królestwa jest najnowszym dużym dodatkiem szczególnie przeze mnie wyczekiwanym,
pytacie się dlaczego??
odpowiedz jest bardzo prosta , dostajemy 4 nowe neutralne stolice, moich ukochanych Skavenów , leśne elfy, nieumarłych który s bardzo potężni oraz ciekawa rasę Jaszczuroludzi ;].
Dostajemy w swoje ręce 4 stolice , trochę kart dla podstawowych ras oraz sporo kart dla wszystkich neutralnych, karty są ciekawe i zapowiadają się bardzo grywalnie, wykonanie i grafiki stoją na wysokim poziomie tak jak podstawka i wszystkie dodatki, jedynym minusem jest to ze niestety bez dodatkowych kart z innych dodatków neutralne armie są dość w tyle za armiami głównymi.

Podsumowując jest to świetny dodatek który wreszcie pozwoli wybić się armiom neutralnym, co rozszerza gamę wyboru armii , polecam.


obrazek
Warhammer: Diskwars (uszkodzony)
Dyskowe Wojny,
Warhammer: Diskwars jest nowa wersja gry strategicznej z dyskami, w tej nowej wersji dostajemy armie ze swiata Warhammera.

W grze dostajemy ponad sześćdziesiąt dysków z armiami i bohaterami czterech ras (możemy się spodziewać dodatków z nowymi armiami), sporo kart terenu pozwalające ciekawie rozwinąć pola bitew oraz sporo kart rozkazów.
Wykonanie wszystkich elementów stoi na bardzo wysokim poziomie, elementy są solidne i na pewno przetrwają dużą ilość gier, grafiki są bardzo fajne oraz klimatyczne tak jak na innych grach ze Świata Warhammera.
Co do samej gry jest to dla mnie nowy typ rozgrywki, nie będę się rozpisywał jak ona wygląda, rozgrywka jest w miarę szybka, a zasady można szybko wyjaśnić, z drugiej strony możliwości strategiczne są ogromne wiec znajdzie się w niej zarówno starzy wyjadacze jak i początkujący gracze.

Podsumowując jest to bardzo dobra gra strategiczna o ciekawej mechanice i ogromnych możliwościach, polecam wszystkim.


obrazek
Last Will: Getting Sacked
ostatnia wola plus ...,
Last Will: Getting Sacked jest pierwszym dodatkiem do fenomenalnej gry Last Will.

Jest to gra z gatunku worker placement ale o bardzo ciekawej tematyce , a mianowicie historia gry jest o tym ze bogaty wujek umarł i zostawił w testamencie klauzule ze odziedziczy po nim majątek ten kto umie go najlepiej i najszybciej wydać. Tak gra powiada o jak najszybszym wydaniu określonej kwoty. Dodatek ten dodaje nam 2 bardzo ciekawe elementy rozwijające ta grę a mianowicie:
Prace , każdy z graczy zaczyna z jakaś praca i żeby wygrać musi doprowadzić do tego ze zostanie z niej wylany.
Drugim elementem jest żona, która pomaga nam wydawać pieniądze.
Ostatnim nowym elementem 8 elementów planszy które losujemy, dzięki temu gra nabiera za każdym razem innego znaczenia.

Wykonanie, wszystkie elementy są wykonane solidnie i ładnie, grafiki stoją na wysokim poziomie, czyli jest wszystko fajnie wykonane jak w podstawce.

Podsumowując jest to dodatek obowiązkowy gdyż urozmaica i wzbogaca on grę o bardo wiele elementów powodując ze gra jest jeszcze bardziej ciekawa oraz szybko się nie znudzi, mogę polecić ja wszystkim posiadaczom Last Will, a jeśli nie macie jeszcze podstawki to nie zastanawiajcie sie tylko kupujcie od razu z tym dodatkiem.


obrazek
Summoner Wars: Phoenix Elves Second Summoner
Summoner Wars 2.0,
Summoner Wars jest karciana grą bitewna gdzie gracze odgrywają tytułowych Sumonerów, mających moc przyzywania wojowników oraz dziwnych i strasznych bestii gdzie używają czarów by pokonać swojego przeciwnika.

Summoner Wars jest grą dla 2-4 graczy w trybie 1x1 lub 2x2 (4 jeśli posiada się 4 armie i 2 plansze) gdzie gracze zagrywają karty przywołując wojowników i atakują nimi by pozbawić przeciwnika wszystkich punktów życia. Jest to gra bardzo rozwinięta w danym momencie jest już 16 frakcji grywalnych z tego frakcja Najemnicy może być dołączana do każdej innej frakcji.
Summoner Wars: Phoenix Elves Second Summoner jest nowa falą dodatków oferujacych nowych Summonerów do określonej frakcji w tym przypadku Phoenix Elves, oprócz nowego ciekawego Summonera dostajemy nowe czary (zdolności), ciekawe nowe jednostki i możliwość nowego innego rozłożenia startowej armii.

Wykonanie kart stoi na wysokim poziomie jak w masters set, karty są wytrzymałe i dość odporne na zużycie, grafiki prezentują poziom wcześniejszych dodatków i starterów, nie każdemu mogą się one podobać ale są miłe dla oka.

Podsumowując jest to obowiązkowy zakup zarówno dla posiadaczy poprzedniego zestawu jak i dla chcących rozpocząć boje nowa frakcją, jest to dodatek dobrze zbalansowany i ciekawy, mogę go polecić bez zmrużenia oka, polecam.


obrazek
Legendary: Fantastic 4
Fantastycznie Fantastyczny Dodatek,
Legendary: A Marvel Deck Building Game jest kooperacyjną gra deck building w komiksowym świecie Marvela, gdzie superbohaterowie walczą z super złoczyńcami.

Dodatek ten jak nazwa wskazuje dodaje Fantastyczna 4 czyli niewidzialna kobietę, to, ludzka pochodnie, pana fantastycznego i w bonusie srebrnego surfera, co poszerza gamę bohaterów w których można się wcielić. Wiec jeśli dostajemy ta grupę bohaterów to musimy dostać tez ich arcy wrogów niestety głównego wroga Doktor Doom nie dostajemy w tym dodatku gdyż jest już w podstawowej wersji gry, za to do grona łotrów dołącza Galaktus Pożeracz Światów czyli najpotężniejszy przeciwnik naszych bohaterów oraz Mole Man czyli władca podziemnego królestwa.

Dostajemy wiec karty oraz więcej kart, stoją one na wysokim poziomie wykonania jak podstawka a grafiki są miodne i klimatyczne, niestety oprócz nowych kart zwiększających frajdę z zabawy nie dostajemy żadnych ważnych nowości, dodatek ten jest ciekawy i szczególnie spodoba się fanom Fantastycznej 4 , dodatek ten polecam wszystkim nie jest może z gatunku \"must have\" ale wszyscy fani Legendary powinni go mieć, polecam.


obrazek
Zimna Wojna 1945-1989 (trzecia edycja)
Genialna Gra,
Zimna Wojna 1945-1989 (trzecia edycja) jest gra dla 2 graczy w której jedna osoba reprezentuje USA a druga ZSSR, odgrywając 45 letni okres tak zwanej zimnej wojny , gdzie te 2 największe potęgi światowe starały się zdobyć jak największe wpływy na resztę świata.

Gracze za pomocą bardzo ciekawych i klimatycznych kart starają sie zdobyć kontrole nad państwami jednoczenie starając się nie doprowadzić do wybuchu wojny nuklearnej, karty reprezentują ważne wydarzenia z okresu 1945-1989, jak przykładowo Jan Paweł Drugi ( karta występującą tylko w edycji polskiej reprezentującą wydarzenie wybrania polaka na papieża), utworzenie NATO, i wiele innych. Same karty są częścią ogromnej całości gracze biorą udział w wyścigu kosmicznym co pozwala na zdobycie punktów zwycięstwa i specjalnych zdolności które dają ogromna przewagę, wykonują wiele innych czynności co łączy się w nadzwyczajna grę dająca ogromne pole do popisu wymagającym graczom.

Nowości w 3 edycji w większości są to zmiany kosmetyczne, poprawiono trochę błędów które trochę przeszkadzały, głównymi ciekawymi zmianami są 2 nowe karty , zwiększenie ilości znaczników kontroli o większym nominale, plus kilka innych drobnych poprawek.

Podsumowując ta wersja jest po prostu odświeżona wersja poprzedniej edycji z dwoma nowymi kartami, dla posiadaczy poprzedniej edycji jest ona mało potrzebna chyba że chca mieć wszystko idealnie, a dla ludzi zastanawiających się nad kupnem jest to gra z gatunku \"Must Have\" polecam na pewno spędzicie przy niej wiele miłych godzin tak jak ja.


obrazek
Warmachine High Command
Warmachine,
Warmachine jest figurową grą bitewna o bitwach miedzy potężnymi magami kontrolującymi potężne machiny bojowe lub potężne potwory oraz prowadzący zastępy wojowników w walce o dominacje. Warmachine High Command jest karciana wersja tej gry.

Dostajemy spora ilość kart, po 89 kart 4 potężnych armii frakcji Warmachine (w dodatkach na pewno dojdą nowe), oraz trochę kart lokalizacji i wichrów wojny, karty wykonane są bardzo dobrze i odczucie jest że są bardzo wytrzymałe, grafiki są bardzo klimatyczne i wykonane w duchu bitewnego odpowiednika. Co do samego typu gry jest to miks strategicznego karcianego bitewniaka z deck buildingiem co tworzy wybuchową fantastyczna mieszankę.

Co do samej rozgrywki , miałem przyjemność rozegrać sporo bitew w figurowego starszego brata i moje odczucia do jego karcianej wersji po pierwszej rozgrywce są bardzo pozytywne, nie ma oczywiście tej frajdy z przesuwania figurek ale ogólnie sama rozgrywka jest podobna i dla kogoś kogo nie stać na wydawanie na dość drogie figurki jest to zupełnie wystarczający zamiennik w dodatku ze dostajemy od razu 4 frakcje a szykują się dodatki z frakcjami do Warmachine oraz pojawi się niedługo podstawka do siostrzanego systemu Hordes.

Polecam do szybkiego i pewnego zakupu zarówno miłośników Bitewniaków jak i fanów gier karcianych, gra jest naprawdę dobra wyważona i daje ogromne pokłady zadowolenia z gry za tak niska cenę.


obrazek
Marvel Legendary: Dark City Expansion Pack
Marvel i wszystko wiadomo...,
Legendary: A Marvel Deck Building Game jest to gra karciana w świecie marvela gdzie gracze kontrolują superbohaterów i walczą z super łotrami oraz ich poplecznikami.

Co dostajemy w dodatku , aż 17 bohaterów w większości są to bohaterami związani z X-menami jak Profesor X, Angel czy Wolverine jak i samotni mściciele jak Ghost Rider, Punisher czy Daredevil, co daje ogromna ilość nowych kart, dostajemy nowych super łotrów związanych z mutantami marvela jak Apocalypse czy Mr Sinister jak i związanych z pojedynczymi bohaterami jak Kingpin. Dostajemy 6 nowych grup przestępczych jak Jeźdźcy Apokalipsy czy Maruderzy oraz wiele innych kart co daje nam naprawdę ogromny zastrzyk nowości do gry.

Wykonanie nowych elementów stoi na wysokim poziomie jak i podstawka, grafiki są bardzo fajne oraz klimatyczne, kart jest mnóstwo co ogromnie rozszerza grywalność gry , jest to dodatek który klasyfikuje się do kategorii muszę mieć, jest on ogromnym dodatkiem frajdy płynącej z tej gry, polecam.


obrazek
Hordes High Command
Horda.....,
Hordes High Command jest drugim starterem do karcianej wersji gry bitewnej High Command.

Dostajemy podobną liczne kart jak w siostrzanym starterze Warmachine High Command, czyli 4 startowe armie oraz karty dodatkowe lokalizacji i wiatrów wojny. Co odróżnia ten starter od jej siostry , a mianowicie w Hordzie potężni magowie prowadza do walki hordy wojowników oraz małych lub ogromnych potężnych potworów i bestii. Starter ten w połączeniu z nadchodzącymi dodatkami oraz swoim siostrzanym starterem daje ogromne pole do popisu.

Wykonanie całości stoi na wysokim poziomie tak jak i jej wcześniej wydana siostra, karty są wytrzymałe a grafiki są po prostu fantastyczne, co do samej gry jest to fenomenalne połączenie bitewnej karcianki z deck buildingiem co daje ogromne pole do popisu wszystkim których nie stać na wydanie sporych kwot na wcześniej wydane wersje figurkowej tej gry.

Podsumowując jest to zarówno świetny starter jak i uzupełnienie siostrzanego wcześniej wydanego startera Warmachine, daje on ogrom frajdy i jest warty swojej ceny która jest dość niska jak na taki produkt, polecam wszystkim.


obrazek
Świat dysku - Wiedźmy
Wiedymz i wsyzstko wiadomo...,
Od czasów młodości jestem wielkim fanem Świata Dysku, wiec od początku śledziłem wszelkie informacje o grach planszowych , tak w moje ręce na początku trafiły Ankh-Morpork, oraz Guards Guards, gdy usłyszałem o powstaniu \"Wiedźm\" nie wahałem się ani minuty.

Gra ta opowiada o młodych wiedźmach jak Tiffany Obolała (moja ulubiona postać z serii wiedźmy) które uczą się zawodu wiedzmy, gra posiada zarówno tryb kooperacji jak i rywalizacji wiec każdy coś znajdzie dla siebie.
W pudełku ozdobionym fantastyczna grafika, dostajemy ładna instrukcje, kostki, pionki wiedźm, trochę dobrze wykonanych i wytrzymałych żetonów, trochę kart i bardzo ładna i na oko wytrzymała plansze. Sama rozgrywka jest bardzo wciągająca i posiada ogromna dozę humoru prosto z książek ze Świata Dysku, zasady łatwo się przyswaja wiec nie będą mieli z nią żadnego problemu początkujący gracze.

Podsumowując jest to fajna, pełna humoru gra, o ciekawej tematyce, która dla fanów Świata dysku jest pozycja obowiązkową, a dla innych może być odskocznia od poważnych skomplikowanych tytułów, polecam wszystkim.


obrazek
Pandemic (edycja polska)
Klasyka,
Pandemia jest klasyczna gra , która posiada unikalną tematykę, nie pamiętam innej gry która powiada o walce ludzkości z epidemiami lub chorobami.
Gracze wcielają się w członków grupy która walczy z wybuchami rożnych epidemii na świecie, gra jest dość wymagająca i ma ciekawe skalowanie poziomu trudności , przy rozegranej naprawdę sporej liczbie gier wychodzi że im więcej jest graczy tym gra się staje trudniejsza, czyli przy dwóch graczach jest to dość trudna ale przyjemna rozgrywka , a przy 4 czuje się tą presje walki o losy świata, gra jest wymagająca ale naprawdę po wygranej czuje się euforie zwycięstwa, choć przegrana nie jest też zła bo człowiek ma chęć jeszcze raz spróbować jeszcze raz.

Gra, pudełko ma fajna grafikę , karty, plansza i inne komponenty są wykonane solidnie i będą długo służyć, w stosunku do poprzednich wersji pojawiła się tu odświeżona szata graficzna która bardzo przypadł mi do gustu, jest na prawdę dobra i bardzo klimatyczna.

Podsumowując Pandemia jest klasyczna gra która od lat bawi wielu graczy, odświeżona wersja powoduje ze gra wygląda naprawdę świetnie, sama rozgrywka jest wciągająca i ciekawa, bez mrugnięcia okiem mogę ja polecić wszystkim, choć początkujący gracze mogą na początku być odrobinę przytłoczeni, polecam.


obrazek
Ostatnia Wola
Wydawanie ksy i wszystko wiadomo...,
Ostatnia wola jest specyficzna grą o ciekawej tematyce , a mianowicie o wydawaniu pieniędzy, jest to gra ekonomiczna o bardzo dobrym klimacie który fantastycznie komponuje się z mechaniką.

Na ta grę trafiłem przypadkiem, w portalu o grach planszowych i temat wydawania pieniędzy wydał mi się ciekawy, nie miałem przed zakupem żadnej styczności z nią wiec była dla mnie zagadką mechanika i wygląd gry. Po otwarciu nie dużego pudełka , które można bez problemu schować do plecaka, znajdujemy sporo elementów, dużo kart które może nie maja oszałamiających grafik ale są bardzo klimatyczne, plansza główna i plansze graczy są estetyczne i bardzo wytrzymałe i posłużą do niezliczonej ilości gier, reszta elementów jest wykonana solidnie i nie odbiega standardem od innych gier o podobnej mechanice.

Rozgrywka przebiega płynnie i jest ciekawa, zatrudniamy pomocników którzy ułatwiają nam wydawanie pieniędzy, wydajemy pieniadze chadzajac na wystawne kolacje, na przejażdżki, podrożę , kupujemy posiadłości i zatrudniamy rożnych zarządców do nich i to wszystko by wydać cała kasę i zostać jedynym spadkobierca fortuny (odsyłam do historii gry).

Podsumowując jest to ciekawa gra ekonomiczna o nietypowej tematyce bo zamiast zarabiać to wydajemy, ogromna ilość kombinacji pozwala nam do wielu różnych kombinacji które pozwolą nam szybciej skończyć grę, gra jest nie skomplikowana wiec mogę ja polecić dla początkujących graczy ekonomicznych, a temat przewodni nieraz wywoła salwy śmiechu, polecam wszystkim.


obrazek
Zombicide
Zombie Zombie Zombie,
\"Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombi zombie\" Zombiecide jest kooperacyjna grą surwiwal horror w której gracze wcielają się w ocalałych w zombie apokalipsie.

Gra, w ogromnym ciężkim pudle dostajemy od groma dobrych rzeczy, dwustronne kafelki tereny ulic i budynków, trochę żetonów, sporo kart ekwipunku oraz namnażania zombie, 6 figurek ocalałych (naprawdę fajne figurki) oraz mnóstwo figurek zombie, szwendaczy kilka rożnych modeli wiec nie są monotonne, biegaczy też rożne modele (wyglądają obłędnie), trochę spaślaków, tu dostajemy jeden rodzaj ale w dodatkach będą nowe modele, oraz jedna figurkę Abomination (wynaturzenia po angielsku brzmi lepiej) ogromnego zombiaka który jest trudny do zabicia.

Wykonanie , wszystkie elementy są naprawdę świetnie wykonane, figurki są wytrzymałe i bardzo szczegółowe, karty wydaja się na pierwszy rzut oka troszkę cienkie ale wykonane są solidnie i szybko się nie zużyją, żetony są dobrze zrobione z porządnego materiału, instrukcja jest na ładnym papierze co powoduje ze szybko się ona nie zniszczy, jedyne zastrzeżenie mam do kafelków terenu, nie wiem czy tylko w mojej grze czy tez w innych to się pojawia że rogi kafelków maja tendencje do strzępienia się, wiec radze uważać.

Gra, gracze odgrywają scenariusze opowiadające jakąś historie (w instrukcji jest ich 10 , ale na stronie wydawcy jest ich już o wiele więcej), najpierw gracze wykonują swoje akcje , przeszukują samochody i budynki w poszukiwaniu sprzętu, poruszają się po terenie, no i oczywiście zabijają zombiaki, po zakończeniu akcji graczy następuje akcja zombie, zombiaki poruszają się do największego źródła hałasu (naprawdę fajna mechanika) lub w stronę graczy których widza, tura kończy się losowaniem karty namnażania zombie co powoduje pojawienie się nowych zombie w miejscach ich namnażania a także sporadycznie powoduje ze zombiaki ruszają się dodatkowo.

Podsumowując Zombiecide jest jedna z najlepiej wykonanych zombie gier jakie widziałem, rozgrywka jest dynamiczna i bardzo wciągająca że często chce się jeszcze jeden scenariusz rozegrać, minusem dla niektórych może być ograniczona ilość scenariuszy ale w niezachodzącym czasie wyjdą 2 duże dodatki Toxic Mall oraz Jailbrake które wprowadza nowe zombie, kafelki i scenariusze , zapowiedziany jest też 3 dodatek z trybem walki miedzy drużynami, co spowoduje ze gra z gry o pewnym potencjale zmieni się w zombie molocha od którego trudno będzie się oderwać, polecam.


obrazek
Civilization: Fame and Fortune
Warto mieć,
Civilization: Fame and Fortune jest pierwszym (mam nadzieje że nie ostatnim) dodatkiem do fantastycznej gry planszowej Sid Meier`s Civilization będącej planszowym przeniesieniem kultowej gry komputerowej pod tym samym tytułem.

Na wstępie dla tych nie znających tej gry a chcących od razu zaopatrzyć się w dodatek Cywilizacja jest gra planszowa o rozwoju cywilizacji w każdej jej części zarówno militarnie, gospodarczo, technologicznie itd co owocuje ogromna możliwością kombinacji rozwoju i dróg zwycięstwa, gra nie jest bardzo trudna ale daje ogromne mozliwości rożnych kombinacji by wygrać.
Opisze wiec co dostajemy w dodatku jest tu dużo nowych elementów i uważam ze nie ma ważniejszych i mniej ważnych wiec wymienię je poklei:
-nowe cywilizacje dostajemy 4 nowe cywilizacje które bardzo różnią się od cywilizacji z podstawowej gry co powoduje większe urozmaicenie i wybór.
-nowe kafelki dostajemy kafelki startowe oraz trochę kafelków neutralnych, wspomnę tu ze na nowych neutralnych kafelkach dostajemy kolejna nowość a mianowicie zabytki czyli 3 obiekty które po odkryciu dają spore bonusy odkrywcy przykładowym zabytkiem jest zaginiona Atlantyda.
-nowe drobniaki znaczy więcej wiosek , osad, cudów świata oraz nowość mury i karawany.
-piaty kolor czyli jeden z najlepszych dodatków czyli pionki dla 5 gracza.
-karty wielkich ludzi nowość wprowadzona i ogromnie rozwijająca ten element gry wcześniej były tylko żetony dające jakieś drobne bonusy w postaci dodatkowej np kultury lub bonusów do rozstrzygania walk, teraz dostajemy sławnych ludzi którzy posiadają własne zdolności, często trzeba poświecić danego wielkiego człowieka żeby użyć jego zdolności ale zawsze nagrody są o niebo większe od samych bonusów z postaci.
-następna nowością są karty inwestycji która dla tych którzy narzekali ze złoto mało się przydaje w grze oprócz zwycięstwa gospodarczego , teraz wydając złoto z technologi możemy inwestować w różne aspekty gry np kulturę , militaria itp dodając sobie znaczne bonusy.
-ostatnim elementem jest metropolia czyli nowy typ stolicy , pozwala ono nam na rozbudowę stolicy z jedno częściowego miasta na dwu częściowe co zwiększa pole kontroli danego miasta oraz daje większe bonusy w kulturze itp.

Podsumowując Sid Meier`s Civilization Fame and Fortune jest znakomitym dodatkiem wprowadzającym wiele udoskonaleń i nowości do podstawowej wersji gry ogromnym plusem jest to że te nowości nie są obowiązkowe możemy korzystać ze wszystkich elementów lub tylko z niektórych , jak nam się podoba, jest to dodatek z serii \"muszę mieć\" polecam.


obrazek
Ares Project
Prawie jak Starcraft,
Ares Project jest karcianą grą strategiczna, która bardzo przypomina klimatem strategie komputerową Starcraft.

W pudełku znajdujemy dyzo kart , żetonów, instrukcje i inne elementy, wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, grafiki jednak są bardzo ubogie, na kartach najczęściej znajdujemy uproszczony rysunek budynku czy broni, a także sporo oznaczeń, a to dlatego że występuje tu bardzo niecodzienna mechanika , a mianowicie w większości kart budowy mamy dwa wybory , przykładowo na jednej z kart Terran mamy działo a z drugiej wyrzutnie rakiet. Następnym elementem który dodaje smaku tej grze są 4 strony konfliktu, Terranie którzy przypominają tak samo nazwanych Terran w Starcraft, następna storna to Kahoum którzy w walce wykorzystują moce psychiczne i tu nasuwa się podobieństwo do Protosów, następnie Xenos czyli wszelkiego rodzaju bestie i tu nie ma co się oszukiwać podobieństwo do Zergów jest uderzające, oraz na sam koniec Colossus czyli unikatowa frakcja składająca się z grupy naukowców renegatów budujących ogromnego robota bojowego.
Sama rozgrywka stoi na wysokim poziomie, stawiamy budynki, werbujemy jednostki i zaczynają się walki, tu występuje dość unikalny system , walki mogą się odbywać w dwa unikalne sposoby, może to być szybki rajd , lub wielkie natarcie, jak większość elementów w grze te typy ataku występują pod postacią kart specjalnych dla każdej z frakcji.

Podsumowując gra nie posiada może oszałamiających grafik i pięknego wykonania , ale jest solidna i bardzo wciągająca, jedynym minusem jest to ze jest to strategia dużego kalibru i dla początkujących graczy lub nie obeznanych w grach strategicznych może być trochę skomplikowana, ale mogę polecić ja wszystkim którzy szukają trochę więcej wyzwania, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.


obrazek
Elder Sign: Unseen Forces
Znak Starych Bogów Plus,
Elder Sign: Unseen Forces przynosi powiew świeżości do tej kooperacyjnej kościanej gry ze świata H.P. Lovecrafta.

Co dostajemy w tym dodatku to tej świetnej gry, a wiec dostajemy w swoje łapki czterech nowych Przedwiecznych, nasze szeregi zasila ośmiu nowych badaczy, dostajemy oczywiście trochę nowych potworów oraz sporo kart przedmiotów czarów itp. Jednak najważniejszymi nowościami są cztery nowe karty wejścia pozwalające teraz inaczej działać badacza w tym elemencie gry, zaś drugim elementem są dwie nowe kości (zaskoczenie w kościanej grze co nie ;) ) są one częścią nowości wprowadzonej do gry a mianowicie błogosławieństwa i klątwy.
Błogosławieństwa wspomagają graczy, dodatkowa białą kość , przedmioty, czary i wiele innych , ale klątwa dostań jedna i stąpasz wtedy po cienkim lodzie, a gdy dostaniesz druga to Game Over zostajesz pożarty....

Podsumowując dodatek ten jest wielkim pozytywnym zaskoczeniem , świetne wykonanie dużo fajnych nowości po prostu zacieramy ręce z radości, polecam jak najszybciej dołączyć ten dodatek do podstawowej wersji gry.


obrazek
Warhammer: Inwazja - Kataklizm
Wreszcie Multi,
Warhammer: Inwazja - Kataklizm jest czwartym dużym rozszerzeniem do wspaniałej karcianki LCG w świecie Wojennego Młotka fantasy.

Co w środku dostajemy przejrzysta i dobrze napisana instrukcje, ponad 150 nowych kart pozwalających na jeszcze większa frajdę z tworzenia talli, każda rasa dostaje coś smakowitego, wielki plus w stosunku do niektórych małych dodatków przechylających szale na stronę jednej armii, żeton pierwszego gracza oraz ważne dla gdy wieloosobowej żetony dominacji. Wykonanie wszystkiego stoi na najwyższym poziomie, tak jak przyzwyczailiśmy się w produkcjach formatu LCG

Podsumowując jest to niezbędny dodatek który po wydaniu następnego zapowiedzianego dodatku który wprowadzi stolice dla czterech neutralnych ras, rozwinie Warhammera Inwazje do ogromnych rozmiarów gry z ogromna ilością kombinowania. Polecam ten dodatek jako niezbędny dla wyciągnięcia 1000% dobrej zabawy z tej gry.


obrazek
Summoner Wars: Jungle Elves Deck
dodatek,
Summoner Wars jest karcianą grą bitewna w której gracze wcielają się w tytułowych Sumonerów by walczyć przeciwko sobie.

Summoner Wars: Jungle Elves Deck jest dodatkiem dodającym do podstawowej gry nowa armie tytułowe Elfy z Dżungli, nie jestem wielkim miłosnikiem elfów w grach ale akurat ta frakcja mi się podoba. Armia ta składa się z wytrenowanych i przyzwanych dzikich bestii np: lwice i równie dzikich wojowników, czary tej frakcji głównie opierają się na wzmacnianiu elfów lub osłabianiu przeciwnika.

Podsumowujac wykonanie tego dodatku stoi na wysokim poziomie jak podstawka i inne dodatki, grafiki są bardzo fajne i klimatyczne, co do samej armii jest ona zbilansowana i wprowadzi nowe możliwości gry, polecam ten dodatek gdyż jest równie dobry jak i podstawowe armie.


obrazek
Summoner Wars: Mercenaries Faction Deck
Najemnicy,
SSummoner Wars: Mercenaries Faction Deck jest dodatkiem do gry Summoner Wars który jest niespodzianka wśród innych dodatków.

Wcześniej w dodatkach dostawaliśmy po kilka kart najemników, czyli championów i wojowników neutralnych których mogliśmy dołożyć do innych armii jak chcieliśmy tylko z limitem ilu może się znaleźć w armii, a tu niespodzianka dostajemy kompletnie cała talie łącznie z Summonerem do tej na początku zgrai neutralnych wojowników. Najemnicy są najdziwniejsza ze wszystkich frakcji można tu spotkać wszystko od słabych wojowników po potężne potwory, czary tej frakcji tez dają wiele rożnych możliwości więcej niż inne armie. Jest to według mnie najtrudniejsza frakcja do prowadzenia ale dająca tez największe możliwości wykombinowania jak dopiec przeciwnikowi.

Podsumowując jest to znakomicie wykonany dodatek pozwalający zarówno na wzmocnienie innych armii jednostkami najemniczymi lub granie sama frakcja najemników, polecam ten dodatek z całego serca.


obrazek
Gloom (edycja angielska)
smutek na 1000%,
Gloom jest bardzo specyficzną i nie typową grą karcianą, w większości gier gracze dążą do szczęścia, bogactwa , wpływów, ale nie bohaterowie Gloom. W tej nietypowej ale bardzo fajnej karciance gracze wcielają się w członków nietypowej rodziny którzy dążą do tego żeby być jak bardziej nieszczęśliwymi i pechowymi osobami.
Pomysł ten sprawdza się fenomenalnie, ogromna ilość rozrywki przynosi unieszczęśliwianie swoich postaci, zagrywanie kart które na przykład obniżają samo ocenę swojej osoby, z drugiej strony negatywna interakcja z przeciwnikami jest w 100% klimatyczna , jeśli chcemy być najbardziej nieszczęśliwą osobą na świecie to jak można zaszkodzić innym chcącym być bardziej nieszczęśliwym od ciebie, w Gloom to proste zagraj na przeciwnika wygrana na loterii, zagraj szczęśliwe małżeństwo i wiele innych fenomenalnych kart okraszonych świetnym humorem.

Podsumowując Gloom jest bardzo ciekawa grą o specyficznym humorze która nie wszystkim może przypaść do gustu , ale tym wybranym sprawi ogromna frajdę granie w tą fenomenalna grę, na zakończenie wspomnę też o fajnym i niespotykanym elemencie tej gry a mianowicie o kartach a są one przezroczyste, polecam tą grę ludziom szukającym odrobiny innego niż zwykle humoru i nietypowej tematyce.


obrazek
Epic Spell Wars of the Battle Wizards: Duel At Mt. Skullzfyre
FUN!!!!,
Gdy pierwszy raz usiadłem do gry z kolega z Anglii nie spodziewałem się czegoś takiego, zawsze lubiłem we wszelkiego typu grach odgrywanie magów, czarodziei i innych członków magicznego bractwa, ale jeszcze żadna gra nie wywołała u mnie takich lawin śmiechu i nie rozśmieszała mnie na każdym kroku.

Zacznę wiec od początku Epic Spell Wars of the Battle Wizards jest gra karciana o walkach dziwnych czarodziei miedzy sobą o to kto zostanie najbardziej epickim magiem występuje tu kilka zwariowanych postaci że wspomnę o (podam nazwy angielskie brzmią bardziej epicko) Princes Holiday and Her Furicorn czy Pisster the Pissed Wizard, całość występuje w komiksowej przerysowanej grafice która bardzo często wywołuje na twarzy pełen uśmiech.
Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie karty są wytrzymałe a grafiki kolorowe i śmieszne, polecam oczywiście zaopatrzyć się w koszulki do kart ale to standard do każdej gry karcianej.

Podsumowując Epic Spell Wars jest bardzo specyficzna karcianką z bardzo specyficznym typem humoru, wiec jeśli ktoś szuka prostej ale zabawnej gry w której bardziej gracz woli zrobić dziwna śmieszna kombinacje czarów niż od razu próbować wygrać to polecam ja ze szczerego serca, na pewno ta gra wywoła nie jeden uśmiech na twarzach wszystkich graczy.


obrazek
Thunderstone Thornwood Siege
Dobry Dodatek,
Thunderstone jest karciana grą fantasy z mechanika deckbuilding, wiec najważniejszym elementem który wprowadza ten bardzo dobry dodatek Thunderstone Thornwood Siege są karty, więcej kart znaczy się jeszcze więcej kart do Thunderstona ;). A na poważnie dodatek ten jest jednym z kilku dodatków do tej podstawowej wersji gry , dostajemy w nim wiele dobrych kart, nowych bohaterów, karty sprzętu itd, najważniejszym jednak nowym elementem są nowe potwory, które wprowadzają nowy element do gry a mianowicie zdolności niszczenie kart w wiosce oraz możliwość szkodzenia w turze gracza.
Wykonanie kart, stoi na takim samym wysokim poziomie jak podstawka, grafiki są klimatyczne i bardzo ciekawe.

Podsumowując Thunderstone Thornwood Siege jest bardzo dobrym dodatkiem, warto dołączyć go do swojej kolekcji zwiększając grywalność i przedłużając sobie frajdę z grania w Thunderstona.


obrazek
Thunderstone Advance: Root of Corruption
Epicki Dodatek,
Thunderstone Advance odświeżył ta wspaniałą grę deckbuilding, dodając to że jest ona kompatybilna z pierwotna wersja i jej dodatkami tworzy ogromna i wciągająca na długie miesiące gry, ale wracając do Thunderstone Advance: Root of Corruption, nie będę przedstawiał historii jaka jest przedstawiona w tym dodatku tylko od razu przejdę do słodkiego środka tej gry czyli ;) kart, jest to na prawdę doskonały dodatek dodający znów ogromna ilość kart, nowych bohaterów, karty wioski, potwory , czyli co tygryski grające w Thunderstona lubią najbardziej, ale główna wisienka na torcie jest plansza pozwalająca wreszcie na współprace miedzy graczami.

Wykonanie, gra stoi na na prawdę wysokim stopniu wykonania, karty są wytrzymałe, grafiki klimatyczne, jedynym moim zastrzeżeniem jest mapa pozwalająca współpracować miedzy graczami, jest ona niezbyt wytrzymała, sądząc po ogólnym wykonaniu do tą gry powinna być to plansza kartonowa a nie w formie cienkiego plakatu bardzo narażonego na zniszczenie.

Podsumowując Thunderstone Advance: Root of Corruption jest świetnym dodatkiem który wprowadza wreszcie współprace, karty zwiększa frajdę z grania, jedynym minusem jest niestety plansza która jest marnej wytrzymałości, mogę swobodnie polecić ten dodatek zarówno tym którzy dopiero rozpoczynają zabawę (potrzebna podstawka) jak i tym którzy jak ja od początku zwiększają swoja bazę zabawy w Thunderstona z każdym nowym dodatkiem.


obrazek
Summoner Wars: Fallen Kingdom Faction Deck
Nieumarli......,
Summoner Wars jest karcianą grą bitewna w której gracze wcielają się w tytułowych Sumonerów określonych frakcji których jest sporo, by walczyć przeciwko sobie.

Summoner Wars: Fallen Kingdom Faction Deck jest dodatkiem który prezentuje armie Upadłego Królestwa która jest jedną z 16 frakcji występujących w grze łącznie z najemnikami. Summoner tej frakcji w historii gry jest głównym złym który pierwszy posiadł kamień Summonerów dzięki którym może na pola bitwy przyzywać jednostki i potężnych championów.

Frakcja ta według mnie jest jedna z ciekawszych frakcji jaka jest , posiada fajne jednostki z ciekawymi zdolnościami które wiele mogą zmienić na polu bitwy, na przykład Zombie Warrior : jeśli zabije jednostkę przeciwnika to ta jednostka zamienia się w następnego Zombie Warriora co pozwala ciekawie zwiększać armie bez przyzywania nowych jednostek :D, a na przykład Skieleton Archer gdy zginie jeśli uda się rzut kostka to nie idzie na stos magii przeciwnika tylko jest odrzucany ta discard pile.

Podsumowując jest to dodatek który według mnie powinien mieć każdy, świetna frakcja z masa możliwości dająca wielka frajdę z grania, polecam jako jeden z pierwszych zakupów do rozszerzenie podstawki Summoner Wars.


obrazek
Fortress America
Klasyka.....,
Fortress America jest strategiczna grą planszowa dla 2 do 4 graczy w której jeden gracz wciela się w broniącą się Amerykę a pozostali gracze atakują go grając jako jedna z 3 sił.

Jest to to nowe wydanie tej gry wszystkie elementy są świetnie wykonane, plansza jest prosta i trwała dlatego długo posłuży w graniu, pionki jednostek nie są może bardzo szczegółowo wykonane ale są wytrzymałe i estetyczne.
Co do samej gry jest ona ciekawa i na pewno dostarczy wiele godzin doskonałej rozgrywki , choć zastrzeżeniem może być ze najlepiej gra się w 2 lub 4 osoby bo w 3 gra jest całkowicie nie efektywna, i tu zaskoczenie dla mnie było grając Ameryką przeciwko 3 innym gracom gra się o wiele prościej niż np przeciwko jednej osobie prowadzącej wszystkie 3 przeciwne armie.

Podsumowując jest to na prawdę dobra gra strategiczna o dużych możliwościach i jestem pewien ze dostarczy wielu godzin dobrej rozrywki, mogę ja polecić bez mrugnięcia okiem, a jedynym zastrzeżeniem jest troszkę zbyt wysoka cena ale do cen gier z Fantasy Flight Games trzeba się przyzwyczaić w końcu płacimy za utrzymanie ciągle rosnącego standardu gier planszowych.


obrazek
Summoner Wars - Guild Dwarves vs. Cave Goblins
Gobliny i Krasnoludy....,
Summoner Wars - Guild Dwarves vs. Cave Goblins jest dodatkiem do gry Summoner Wars który nie ulepsza istniejącej armii ale dodaje aż dwie nowe do tej fantastycznej gry.

Sumoner Wars jest strategiczna gra karciana w której gracze wcielają się w dowódców tak zwanych Summonerów i za pomocą jednostek i czempionów których przyzywają na pole bitwy a także zdarzeń próbując zabić Summonera przeciwnika.
Sam dodatek zawiera dwie armie Guild Dwarves oraz Cave Goblins, krasnoludy są armią która polega na taktyce oraz wytrzymałych jednostkach (jak to krasnoludowie) , natomiast armia goblinów jest bardzo podobna do warhammerowskich armii nocnych goblinów czyli polega na falach fanatycznych wojowników którzy atakują fala za fala.

Podsumowując dostajemy dwie nowe skrajnie różne armie które według mnie są naprawdę fajne , szczególnie gobliny przypadły mi do serca, wiec mogę tylko powiedzieć brać ten dodatek bo warto go mieć, polecam.


obrazek
Summoner Wars - Phoenix Elves vs. Tundra Orcs
Elfy kontra Orki...,
Summoner Wars - Phoenix Elves vs. Tundra Orcs jest drugim zestawem startowym go gry Summoner Wars co oznacza że ma on w sobie dwie armie którymi można zacząć grać w tą gra jak i jest dodatkiem do Master Seta (czyli podstawki).

Set ten tak jak i jego brat Summoner Wars - Guild Dwarves vs. Cave Goblins zawiera dwie odmienne armie Elfów i Orków.
Summoner Wars jest strategiczną grą karcianą o epickich bitwach miedzy potężnymi Summonerami którzy mogą przyzwać ogromne armie, potężnych czempionów jak i mogą wpływać na pole bitwy za pomocą zdarzeń by w ostatecznym rozrachunku zabić summonera przeciwnika.
Pierwsza armią są Phoenix Elves, obok Shadow Elves i Jungle Elves jest to już trzecia armia elfów, tym razem te ogniste elfy opierają się na jak największym przywaleniu przeciwnikowi za pomocą swoich zdolności zadawania ciężkich ran. Drugą armią są Thundra Orks czyli Orki z dalekich mroźnych obszarów i cóż oni żądzą mrozem tworząc mury, zamrażając przeciwników.

Podsumowując dostajemy dwie solidne armie które potrafią urozmaicić rozgrywka o wyższy poziom, jedyne moje ale to to że trochę już przesyt mam elfów wiem że każda armia jest inna ale nigdy nie byłem ich miłosnikiem.


obrazek
Summoner Wars: Master Set
bitewna karcianka,
W dzisiejszych czasach gdzie na rynku króluje mnóstwo gier bitewnych figurowych trudno wybić się jakieś grze strategicznej, były różne próby jak figurowy Battelore , Bitwy Westeros czy karciany Battleground ale na rynku nie wybiły się one za bardzo, i tu wchodzi do gry Summoner Wars połączenie bitewniaka z karcianką.

Gra opowiada o wielkich bitwach miedzy armiami rożnych ras które znalazły tajemna magiczne kamienie (summoner stones) które pozwalają przyzywać na pole bitwy potężnych czempionów jak i hordy wojowników.
W Summoner Wars Master Set mamy od razu 6 takich armii Shadow Elves, Benders, Vangath, Sand Goblins, Deep Dwarves oraz Swamp Orcs, jeśli będzie wam mało to nie jest żaden problem bo wyszło wiele dodatków z nowymi armiami jak Fallen Kingdom któe jest armia nieumarłych czy Filth która reprezentuje demony i ich wyznawców, do tego dochodzą najemnicy i gra rozrasta się do niebotycznych rozmiarów co w tym momencie oznacza 14 czy 15 różnych frakcji plus najemnicy oraz dodatki z rozbudowaniem tych armii co zwiększa jeszcze ich grywalność.

Całą rozgrywka polega na turach graczy przyzwania stworów, ruch jednostek, ataki, używanie specjalnych akcji czy budowania magicznej energii, i tu należny wspomnieć o ciekawym pomyśle bo budujemy ta energie odrzucając karty z reki na stos magii ale także zabijając przeciwnikowi jednostkę zabieramy ja i dodajemy do swojej puli magii, i tak aż do zabicia generała czyli tytułowego Summonera przeciwnika. gra jest w miarę szybka i przyjemna ale nie dajcie się zwieść bo jeden nieprzemyślany ruch lub przeciwnik będzie grał z głowa i już przegrana gotowa bo naprawdę zdolności jednostek, akcje potrafią w jednej chwili zmienić całkowicie los bitwy.

Podsumowując gra jest po prostu świetna , wciągająca i nie można się oderwać a ja sam mam jedno zastrzeżenie grafiki choć są fajne , świetnie przedstawiają jednostki i czempionów ale mogły by być o wiele lepsze bo w dzisiejszych czasach naprawdę można by było zrobić te grafiki takimi ze aż by dech zapierało, no ale jest to tylko drobniutki mankament który mi trochę dokucza.


obrazek
Kupcy i Korsarze
Piraci!!!!!!!,
Od jakiegoś czasu dość często grywam ze znajomymi w różne planszówki wiec postanowiłem kupić coś w innych klimatach niż zazwyczaj a to że lubię klimaty pirackie zadecydowało ze wezmę tą grę.

Pudło zawiera spora plansze przedstawiającą Karaiby jeśli ktoś grywał w grę komputerowa Pirates to od razu rozpozna plansze, dostajemy trochę żetonów, plastikowe statki przedstawiające dostępne statki w 4 kolorach dla graczy, statki piratów oraz okręty marynarki wojennych, do tego dochodzą 4 kufry oraz masę kart kapitanów, statków, ładunków, zdarzeń , misji oraz innych. Ogólne wykonanie wszystkich elementów jest naprawdę fantastyczne ,szczególnie żetony monet wyglądają oszałamiająco szczególnie ze nie są dokładnie okrągłe tylko pofalowane oddając klimat starych pirackich monet.

To co najważniejsze czyli rozgrywka, sama gra sprawia dużo radości , rozgrywka przebiega w prosty sposób gracz ma 3 ruchy które pozwalają mu pływać po rożnych częściach można, atakować kupców czy inne statki czy wpływać do portów. Wiec każdy znajdzie sobie coś do roboty ja na przykład w jednej z rozegranych gier handlowałem rożnymi towarami i wykonywałem misje z rożnych portów a w następnej rabowałem kupców oraz walczyłem ze ścigającymi mnie flotami rożnych nacji.

Podsumowując jest to świetna gra planszowa w klimatach pirackich która można polecić wszystkim, cena za tak dobrze wykonana grę z tyloma elementami i tak dobra grywalnością jest naprawdę nie wygórowana, jedynym zastrzeżeniem jakie mam do tej gry to element skrzyń w których odkładamy złoto by zdobyć punkty potrzebne do zwycięstwa , polecam troszkę zmniejszyć możliwość zdobywania punktów zdobywanych za złoto gdyż gra może się skończyć na prawdę szybko z tego powodu, co może troszkę zmniejszyć zabawę, ale widzicie jest to tylko drobna niedogodność a nie prawdziwy minus dlatego z lekkim sercem poleca ta grę.


obrazek
Blood Bowl: Menedżer Drużyny
Troll Football,
Dawno temu gdy planszowe gry były nisza a królowała magia i miecz wyszła dziwna gra o nazwie Troll Football, była to gra o rugby w świecie fantasy z drużynami orków, ludzi, szkieletów i wielu innych przez lata ta gra była miłym wspomnieniem dzieciństwa aż trafiłem na Blood Bowl: Menedżer Drużyny.

Blood Bowl: Menedżer Drużyny jest gra karciana o sezonie tytułowego Krwawego Pucharu, gracz wciela się w menadżera jednej z 6 drużyn a jako ze gra odbywa sie w świecie Warhammera to drużyny to Imperium ludzi, Krasnoludowe, Elfy, Skajweni (szczuro-ludzie) Orkowie oraz Chaos.
W grze znajdziemy 4 liczniki kibiców (kto na końcu gry będzie miał ich najwięcej wygrywa) kostki, trochę żetonów oraz mnóstwo bardzo fajnych klimatycznych i wytrzymałych kart. Mamy karty podstawowych zawodników jak i gwiazd każdej z drużyn, karty rozwinięcia personelu oraz drużyny, karty magazynu spike pokazujące globalne zdarzenia oraz sporo kart rozgrywek (meczy).
Ogólnie gra polega na tym ze po złożeniu drużyny rozpoczynany jest sezon i zależnie od ilości graczy wystawiana jest w rundzie odpowiednia ilość rozgrywek , następnie zaczynając od najmłodszego gracza każdy przydziela zawodnika do określonej gry i wykorzystuje jego zdolności jak na przykład zabranie piłki czy atak, bo przydzieleniu wszystkich zawodników podliczane są punkty sławy i zdobywa się nowe karty by wzmocnić swoja drożynę lub zdobywa kibiców , i tak aż do rozpoczęcia tytułowego Blood Bowla gdzie po jego zakończeniu kończy się gra.

Podsumowując jest to szybka gra karciana dająca spora satysfakcje z gry gdy przykładowo na sam koniec rozgrywki wstawiamy zawodnika który nie dość ze przechyli na nasza stronę szle zwycięstwa to jeszcze wytnie przeciwnikowi brzydki numer, gra wywołuje salwy śmiechu i wywołuje chęć zagrania jeszcze raz by się odegrać lub pokazać ze wygrana to nie był fuks, polecam ta grę bez zmrużenia oka.


obrazek
Stronghold: Undead
dobry dodatek,
Podstawową wersje Strongholda mam od pewnego czasu i na kilkanaście rozgrywek byłem po równo atakującym jak i obrońca, ale zawsze czułem jakiś niedosyt, jako obrońca często wygrana była zbyt łatwa, a jako atakujący często po 2-3 rundach wiedziałem już że nie wygram i mogę najwyżej przedrzeć się do zamku ale Stronghold: Undead naprawiło wszystkie wady jakie według mnie miała podstawka.

A wiec Stronghold: Undead jest dodatkiem do gry który całkowicie zmienia gre w Strongholda, jest tu nowa historia o okrutnym Nekromancie który atakuje swoimi hordami zamek w którym ukryty jest magiczny relikt. Co do samej gry dodatek wprowadza wiele nowych elementów, nakładki na budynki obrońcy, wiele nowych kart i żetonów, nie będę ich opisywał dlatego ze jest ich naprawdę dużo, wszystkie te dodatki rozwijają ta i tak dobra grę na wyżyny na prawdę dobrej rozgrywki i najważniejszy plus wreszcie obrońca nie musi się martwić tymi uciekającymi punktami chwały tylko może się skupić na atakowaniu atakowaniu i jeszcze raz atakowaniu, ale obrońca nie pozostaje dłużny nowe machiny, księża i wiele innych rzeczy wspomaga obrońcę w gromieniu wrogów atakujących zamek.

Wykonanie : wykonanie wszystkich elementów , żetonów , nakładek jest świetne i są bardzo wytrzymałe, jedyne zastrzeżenie jakie mam to karty bo są one tak samo jak w podstawce bardzo cienkie i przez to są mało wytrzymałe.

Podsumowując Stronghold: Undead jest świetnym dodatkiem do gry Stronghold i w moim przekonaniu dopiero po zakupie tego dodatku możesz wyciągnąć ze Strongholda całe 300% miodności zabawy i frajdy jaka ta gra oferuje , z lekkim sercem mogę powiedzieć kupujcie w ciemno na prawdę warto.


obrazek
Gra o Tron 2. edycja
gra numer 1,
Od wielu lat jestem wielkim fanem twórczości George’a R.R. Martina, wcześniej zakupiłem karciankę Gre o Tron, ale po jakimś czasie zakupiłem tą grę planszową.

Gra o Tron jest strategiczna grą o walkach wielkich rodów o panowanie nad Żelaznym Tronem, każdy z graczy zostaje władca jednego z 6 wielkich rodów które panują w Westeros.
Sama rozgrywka na początku wydaje się bardzo skomplikowana ale po chwili pozwala nawet mało wprawionym graczom cieszyć się rozgrywka, w grze jest wiele ciekawych opcji niespotykanych w innych grach np: żetony rozkazów w grze występuje kilka typów rozkazów w stylu przemarsz , obrona , umocnienie władzy , każdy z graczy kładzie te żetony zakryte przy jednostkach którym wydaje rozkazy, następnie wszystkie żetony są odkrywane i pojedynczo w odpowiedniej kolejności wykonywane są rozkazy.
Interakcja miedzy graczami jest bardzo duża , wiele sojuszy jest zawiązywanych miedzy graczami oraz więcej niespodziewanych zdrad ciosów w sojuszników się tez spotyka, co uatrakcyjnia zabawę która pozwala na wiele rożnych możliwości zwycięstwa. Następnym ciekawym elementem są tory władzy które powodują ze im wyżej ktoś na torze tym ma jakieś bonusy w stylu rozwiązuje konflikty miedzy graczami, wykonuje rozkazy wcześniej przed innymi czy może korzystać z żetonów specjalnych rozkazów.

Elementy i wykonanie gry stoi na wysokim poziomie, żetony są wytrzymałe czytelne i bardzo ładne, wojska są może mało wymyślne ale spełniają swoja role doskonale, karty i ogólnie grafiki wszystkich elementów są wspaniałe i posiadają świetny klimat, wszystko jest dobrze zrobione i będzie służyć w wielu na prawdę doskonałym rozgrywką.

Podsumowując Gra o Tron jest jedna z najlepszych gier w jakie grałem przez ostatnie kilka lat i nie będę się rozpisywał nad jej zaletami bo zajęło by to zbyt dużo miejsca, wiec skupie się tylko na jednym minusie, gra ta nie jest dla początkujących graczy gdyż trzeba mieć choć trochę zmysłu taktycznego żeby wygrać , nie być ostatnim lub żeby nie dać się wyeliminować.
Polecam ta grę wszystkich graczom którzy chcą trochę więcej z gry niż banalnego zwycięstwa gdyż ta gra dopiero pokazuje że prawdziwa satysfakcja z wygranej przychodzi z trudem i radością.


obrazek
Wiz-war
stara ale jara,
Wiz-War jest wznowiona wersja gry planszowej o tym samym tytule z 1983 roku, w której gracze wcielają sie w potężnych magów i walczą miedzy sobą o skarby lub po prostu by zniszczyć przeciwnika.

Wykonanie gry stoi na naprawdę wysokim poziomie elementy, karty, figurki są na wysokim poziomie do jakiego przyzwyczaja nas Fantasy Flight Game, sam wygląd figurek, grafiki, wygląd wszystkich elementów wprowadza w świetny nastrój i naprawdę odzwierciedla idę walk magów która jest motywem tej gry.

Sama gra bardzo wciąga, czary, magiczne przedmioty , zmiany magów w wilkołaka , golema czy inna istotę wprowadza naprawdę wiele frajdy , powodując ze gra jest bardzo emocjonująca, plansza składa się z kwadratów przedstawiających labirynt a możliwość obracania tych elementów potrafi czasami naprawdę pomieszać szyki przeciwnikowi.

Podsumowując Wiz-War jest świetna gra planszową która od wielu lat dostarcza wiele frajdy a jej najnowsze wydanie na pewno dostarczy nowemu pokoleniu wiele radości a i starzy wyjadacze na pewno z radością odświeża sobie jedna z ciekawszych gier , polecam ja wszystkim lubiącym klimaty magi oraz walk miedzy magami.


obrazek
Świat Dysku - Ankh Morpork
Świat Dysku,
Od lat jestem miłosnikiem prozy Terry\'ego Pratchetta wiec gdy w oko wpadła mi gra Świat Dysku Ankh Morpork nie zastanawiałem się długo przed kupieniem jej.

Akcja gry dziej się w tytułowym Ankh Morpork gdzie gracze wcielając się w określone postacie starają się przejąc władze w mieście po zniknięciu Lorda Vetinariego.
Każdy z graczy wciela się w znana postać ze świata dysku i stara się wypełnić warunki zwycięstwa dla swojej postaci, przykładowo Lord Vimes wygrywa gdy skończą się karty akcji a nikt wcześniej nie zgłosił wypełnienia swoich warunków zwycięstwa.
Co do wykonania i wyglądu samej gry to jest ona dobra może nie świetna ale dobra, wszystkie elementy, karty znaczniki są wykonane bardzo dobrze i są bardzo wytrzymałe i tu należny wspomnieć o największym atucie gry , dla fana Świata dysku ta gra będzie co chwile ukazywać cały ten smak i humor charakteryzujący twórczość Pratchetta, plansza świetnie przedstawia miasto z lotu ptaka, a na kartach co chwila rozpoznajemy swoje ulubione postacie z książek jak ŚMIERĆ czy bibliotekarza oraz wiele wiele innych .

Na zakończenie jedynym mankamentem jaki zauważyłem w tej grze jest ze początkowe postacie które losują gracze w części pokrywają się czyli są one bardzo podobne ale jest to mało znaczący błąd, podsumowując jest to dobra gra pełna humoru która dla miłośników świata Dysku będzie gra sprawiająca wielka frajdę i przez długi czas będzie ona na stołach takich graczy , co do innych nie znaczących świata gra ta też będzie dobra choć sporo smaczków tej gry będzie dla nich nie zrozumiała, z wielka nadzieja oczekuje innych gier w tym świecie i mam nadzieje na jakieś rozszerzenie tej gry a zwłaszcza więcej postaci graczy i kart do gry.


obrazek
Posiadłość Szaleństwa: Srebrna Tabliczka
ciekawa historia,
Jakiś czas temu zacząłem grać w Posiadłość szaleństwa, po sporej ilości gier zaczęliśmy ze znajomymi szukać możliwości rozszerzenia jej gdyż po jakimś czasie podstawowa gra robi się powtarzalna, wiec gdy dowiedziałem się o mini dodatkach do tej gry niewiele się zastanawiałem i zdobyliśmy je.

Srebrna Tabliczka jest drugim mini dodatkiem do Posiadłości Szaleństwa wydanym przez Fantasy Flight Games , dodatek ten dodaje nowa historie ze standardowym rozszerzeniem jej na rożne cele wiec nie jest to jednorazowa historia, w dodatku znajduje się trochę kart które mogą posłużyć tez w innych historiach.
Ogólne wykonanie stoi na tak samym wysokim poziomie jak sama podstawka do gry a grafiki na kartach są fantastyczne i bardzo klimatyczne.
Podsumowując jest to bardzo miły mini dodatek rozszerzaczy grę która jest naprawdę świetna, jedynym mankamentem jest cena gdyż za trochę kart i arkuszy jest ona troszkę zbyt wysoka jak na moje standardy ale nie jest to mankament przeszkadzający gdyż warto wydać te kilkadziesiąt złotych na rozszerzenie do tak dobrej gry.


obrazek
Posiadłość Szaleństwa: Polowanie na Czarownicę
Dodatek do Świetnej gry,
Polowanie na Czarownicę jest pierwszym z mini dodatków do planszowej gry Posiadłość Szaleństwa która jest planszowa gra w Świecie mitologi Lovecrafta tak samo jak jej siostrzana gra Arkham Horror.

Gracz wciela się w jednego z bohaterów gry i star się rozwiązać zagadki w strych Wiktoriańskich domach, i tu zaczyna się Polowanie na Czarownice jest to nowa historia pozwalająca na odkrycie nowej historii, jak zwykle dzięki różnym celom nie jest ona jednorazowa, a inne elementy w niej zawarte pozwolą zmodyfikować podstawowa grę, a mianowicie nowe karty zamków , przeszkód oraz wskazówek i przeszukiwania.
Ogólne wrażenia , dodatek ten jest wykonany świetnie , grafiki są klimatyczne i bardzo ładne , tu należą się pochwały wydawnictwu Fantasy Flight Games za ciągłe utrzymywanie bardzo wysokiego poziomu swoich produktów.

Podsumowując jest to bardzo ciekawy mini dodatek do posiadłości szaleństwa i jedynym mankamentem jest cena gdyż za same karty i inne drobne elementy wydawca mógłby się pokusić o dorzucenie figurki lub dwóch nowych przeciwników dla graczy co by jeszcze bardziej uatrakcyjniło ten dodatek, polecam go wszystkim fanom Posiadłości Szaleństwa.


obrazek
Czarne historie
ciekawostka,
Czarne historie to zastaw kart z rożnymi często makabrycznymi historiami dla dużej ilości osób, gra od 2 do 15 graczy choć dla dwóch traci ona trochę sens, jedna z osób czyta wstęp do historii a reszta stara się odgadnąć treść tej ze historii zadając pytania na które prowadzący odpowiada Tak lub Nie.

Pierwsze moje zetkniecie z ta gra było bardzo pozytywne gra która miał trwać godzinkę żeby rozruszać towarzystwo skończyła się 4 godzinna sesja która zakończyliśmy na tym ze na pewno wrócimy do czarnych historii.

Podsumowując jest to gra na spędzenie świetnego czasu w szerszym gronie przyjaciół, ma ona tylko jedna wadę w tym samym gronie mamy tylko 50 kart bo nie ma sensu grac w tym gronie znów tych samych historii bo wszyscy znają już zakończenie wcześniej rozegranych kart.


obrazek
Runebound Island of the Dread
jeszcze wiecej Runebouda,
Wiele lat temu swoja przygodę zacząłem od planszówki Magia i Miecz, wiec mam sentyment do tego typu planszówek wiec zakupiłem Runebounda, przygodowa grę fantasy która jednak według mnie bije magie i miecz w większości przypadków, sama forma gry poruszani się po mapie, bohaterowie historie i spotkania oraz tona fajnych przedmiotów i pomocników powoduje ze Runebound jest królowa Fantasy.

Przejdźmy więc do Island of the Dread, jest to duży dodatek do podstawowej wersji Runebounda , a co w środku:
dostajemy 8 nowych bohaterów z nowymi figurkami , nowi bohaterowie są bardzo fajni i sporo rozszerzają samą gre, dostajemy troszke róznych znaczników i na koncu pierwszy z 2 najciekawszych elementów a wiec karty przygód rozszezajace istniejace przygody sporo , same spotkania i historia sa swietne zapowiadaja wiec sporo godzin spedzonych przy nich, a ostatni element to plansza , dlaczego jest ona ciekawa bo jest jedna z nielicznych które w grze fantasy przedstawia wyspy czyli , plansza jest ładna i świetnie dopełnia cały dodatek.

Podsumowując wszystkie elementy są świetnie wykonane, bardzo wytrzymałe i maja świetne klimatyczne grafiki, wszystkie te elementy ogromnie poszerzając możliwości samego Runeboudna co przedłuża frajdę grania w niego na bardzo długi czas wiec mogę z czystym sercem polecić go tak jak i inne dodatki do tej świetnej gry.


obrazek
Runebound Sands of Al-Kalim
dodatek do runebounda,
Runebound jest przygodową gra fantasy w której gracze wcielają się w bohaterów darzących do wypełnienia przedstawionego im epickiego zadania, zaczynając od spotkań ze słabymi potworami i mało znaczącymi zdarzeniami aż po walkę z potężnymi bestiami i zdarzeniami zmieniającymi świat.

Sands of Al-Kalim jest dużym dodatkiem do gry Runebound przez niektórych graczy nazywany najlepszym z dotąd wydanych ale sprawdzenie tego zostawię graczom.
Co dostajemy w swoje ręce:
- no wiec jak zwykle nowych bohaterów z nowymi figurkami, są oni klimatyczni i naprawdę ciekawi.
- dostajemy furę zupełnie nowych kart zadań wyzwań i innych w klimacie tytułowych pisków.
-no i plansza , zupełnie nowa plansza z nowymi terenami miejscami i klimatem.
-plus standardowo troszkę żetonów i znaczników.
Wykonanie wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie takim samym jak w podstawce, karty są wytrzymałe a grafiki bardzo klimatyczne.

Podsumowując Sands of Al-Kalim jest bardzo dobrym dużym dodatkiem do Runebounda poszerzającym i przedłużającym jego żywotność o naprawdę wiele godzin świetnej zabawy, z czystym sercem mogę polecić go każdemu fanowi Runebounda.


obrazek
Wiedźmin
Wiedźmin i wszystko wiadomo,
Od lat jestem miłośnikiem prozy pana Sapkowskiego a w szczególności Geralta z Riwii , wiec gdy dostałem w swoje ręce karciankę przygodową Wiedźmin zaczęła się nowa opowieść z Wiedźminem w roli głównej.

Karcianka ta jest przygodowa grą karcianą dla dwóch do czterech graczy w której gracze wcielają się w różne aspekty tytułowego bohatera Geralta i za pomocą różnych stylów walki oraz mocy wiedźmińskich konkurują ze sobą kto pokona więcej potworów w grze.
Następnie wykonanie, dostajemy w swoje ręce solidne pudełka z ładna grafika, karty są solidnie wykonane, a grafiki są ciekawe, jedynym mankamentem jaki zauważyłem jest spora monotonność kart bo każdy rodzaj ataku czy mocy jest identyczny, ale nie jest to duży mankament.

Na zakończenie powiem ze karcianka Wiedźmin jest ciekawa gra karcianą dla wszystkich choć osoby nie będące miłośnikami Wiedźmina mogą się po jakimś czasie znudzić tą grą, ale nie jest to jakiś wielki mankament tej gry która mimo kilku niedociągnięć (troszkę monotonne karty) dostarcza wielu godzin dobrej zabawy.


obrazek
Munchkin z Karaibów
Piraci z Wysp Munchkin,
Od dłuższego czasu ze znajomymi nałogowo gramy w podstawowego Munchkina wiec gdy trafiłem na Munchkina z Karaibów pomyślałem czemu nie i nie zawiodłem się tym wyborem.

Munchkin z Karaibów jest oddzielna grą Munchkin z klimatem pirackim co nie przeszkadza żeby wymieszać go z innymi kartami Munchkina (Krasnoludzki Pirat z angielskim akcentem) tu od razu wspomnę o pierwszej różnicy miedzy klasycznym a pirackim Munchkinem , w pirackim nie występują rasy a zostały zastąpione przez akcenty angielski, hiszpański itd następnie pojawiły się nowe klasy pirat, kupiec, marynarz, jeśli mówimy już o nowościach trzeba wspomnieć o nowym typie przedmiotów a są nim łajby (czytaj statki) które dają nam bonusy ale możemy jednocześnie posiadać tylko jedna łajbę, pojawia się jeszcze troszkę nowości np nowe zasady z potworami i kilka innych rzeczy.

Podsumowując Munchkiny z Karaibów są fantastyczną podstawka do gry oraz równie fajnym dodatkiem do innych munchkinów, karty są wykonane na najwyższym poziomie a grafiki i opisy ciągle wywołują salwy śmiechu u graczy , jedynym mankamentem jaki zauważyłem to praktycznie brak smaczków karcianych związanych z polską ale cóż brak piratów wiec brak smaczków wiec jest to tylko od czuciowy mankament który może najwyżej wywołać prychniecie irytacji. Polecam tę grę wszystkim miłośnikom piratów jak i dużej dozy śmiechu.


obrazek
Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon
Smoki i Lochy w nowej odsłonie,
Od wielu lat jestem fanem światów Smoków i Lochów zarówno w postaci książkowej jak i gier, zarówno elektronicznych jak i planszowych, karcianych lub papierowych. Jakiś czas temu usłyszałem o pomyśle Dungeon and Dragons Adventure System co w wolnym tłumaczeniu znaczy Smoki i Lochy System Przygód, zastanowiłem się jak to będzie wyglądać. Pierwszym produktem z linii gier był Castle Ravenloft ale nie o tym tu mowa a mianowicie chodzi o druga grę z kolei a mianowicie Wrath of Ashardalon.

Wrath of Ashardalon jest przygodowa gra fantasy gdzie zadaniem bohaterów (czyli jednego do pięciu graczy) jest pokonanie tytułowego Smoka Ashardalona choć oczywiście najpierw trzeba przedrzeć się przez zastępy potworów go strzegących.

W nasze ręce trafia duże solidne pudełko z naprawdę fantastyczna grafika lecącego czerwonego smoka która nastraja w klimat fantasy, wiec dalej do dostajemy w środku :
wiec spora kolekcje figurek bohaterów i potworów (ponad 40) z na prawdę ładna figurka tytułowego Czerwonego Smoka, figurki są wytrzymałe i dość ładne, następnie dostajemy 13 części planszy ( oczywiście dwustronnych), oraz dużo kart spotkań oraz skarbów , wiele żetonów, instrukcje oraz kostki i scenariusze przygód. Wszystkie elementy wykonane są na prawdę solidnie z doskonałych materiałów a grafiki i modele figurek są bardzo klimatyczne i ciekawe.

Podsumowując jest to kolejna gra fantasy z ciekawy m klimatem ale z wieloma niedociągnięciami, po pierwsze gra teoretycznie miał być bez problemu łączona z poprzednim produktem i tu już pierwszy zgrzyt pierwszy produkt nie był nastawiony na możliwość prowadzenia długich kilku growych kampanii jakie można rozgrywać w tej grze, następnym jest mechanika gry , choć w przeciwieństwie do pierwszego produktu wiele rzeczy wyjaśniono to ciągle jest kilka elementów które trzeba samemu odgadywać lub dogadywać.
Kończąc wiec gra ta ma trosze niedociągnięć ale ma tez ogromne możliwości i poprzez następne części te minusy które są teraz mogą być bez problemu wyeliminowane wiec dlatego na teraz stawiam ocenę 3 choć ma ona zadatki na wielką 5.


obrazek
Munchkin 3,5 - Piętno Śmierci
jeszcze wiecej munchkina,
Munchkin 3,5 - Piętno Śmierci jest kolejnym po Munchkin 1,5 Kości Zostały
Rzucone małym dodatkiem do tej fantastycznej gry karcianej, miałem na początku drobne wątpliwości ze będzie on tez troszkę słaby jak \"Kości....\" ale pozytywnie się zawiodłem.
Dostajemy do reki 55 kart które są zbiorem małych dodatków z angielskiej wersji a mianowicie Marked for Death, Waiting for Santra oraz Santa’s Revenge i tu od razu rzuca się w oczy ze będzie on zawierał sporo smaczków związanych z Gwiazdka.
Nie będę opisywał tu żadnych kart żeby nie zepsuć innym radości z oglądania tych fantastycznych kart które ciągle nie tracą nic ze swojego uroku, polecam ten mały dodatek wszystkim munchkino maniakom jak ja.


obrazek
Munchkin 4 - Rumaki do Paki
po prostu munchkin,
Munchkin 4 Rumaki do Paki jest kolejnym dużym rozszerzeniem do gry Munchkin.
Wiec na wstępie dostajemy w swoje ręce 110 kart wprowadzających dwie nowości tytułowe Rumaki w postaci dzielnych i potężnych rumaków, smoków czy gdaczących kur ( tak proszę państwa to Munchkin) oraz Przydupasów czyli pomocników bohaterów graczy którzy pomagają w wielu sytuacjach i których bez żalu w sercu odważni bohaterowie rzuca potwora by ocalić swoje bohaterskie skóry ( i znowu drodzy ludzie Munchkin) oraz wiele innych nowych kart potworów i skarbów.
Podsumowując jest to następny dodatek poszerzaczy doskonała grę jaka jest Munchkin o następne rzeczy , ale tu mam drobne zastrzeżenie jest to jeden ze słabszych dodatków gdyż nie wprowadza żadnych widocznych innowacji po prostu rozwijaja stare pomysły ale nie jest to żaden duży minus wiec polecam go wszystkim Munchkino maniakom.


obrazek
Jakub Wędrowycz Zestaw Startowy
Homo Bimbrownikus Żyje,
Od lat jestem wielkim fanem pana Andrzeja Pilipiuka a szczególnie jego książek o przygodach Jakuba Wędrowycza, gdy dowiedziałem się o planach wydania karcianej gry na motywach tych książek ucieszyłem się bardzo.
Pierwsza moja styczność z tą grą byłą na oficjalnych jej pokazach i od pierwszej gry zakochałem się w tych kartach.

Wiec na wstępie co zawiera starter a wiec Bohatera Tytułowego Jakuba pijaka egzorcystę pasożyta społecznego po prostu barwna ciekawa postać, karty miejsc oraz wrogów (tych kart jest niewiele) oraz całą reszta to fuchy, graty i Efekty. Karty są świetnie wykonane a grafiki na nich są po prostu świetne klimatyczne i wywołują śmiech powodując wielka radość z grania, jeśli mówię już o grafikach to trzeba wspomnień o ciekawostce , karty z tej karcianki maja specyficzna formę posiadają oznaczenia jak w taliach do gier towarzyskich czyli od 2 do Asów :) i odpowiednie kolory, Asy to oczywiście Bohaterowie którzy są najrzadszymi kartami schodząc do gratów , fuksów i efektów które maja niższe wartości, czyli mówiąc prosto im wyższa wartość karty tym jest ona rzadsza.

Wiec co można powiedzieć o samej grze jest ona bardzo pasjonująca bo grając praktycznie gracz opowiada przygody swojej postaci wykonującej prace, walczącej na swój specyficzny sposób z wrogami. Tu tez pojawia się ogromna niespodzianka bo rożnych możliwości grania tymi kartami jest ogromna , nie tylko z oryginalnymi zasadami ale tez własne pomysły można bez problemu wprowadzić w życie. Twórcy obiecują tez nie będzie sporo rożnych zasad i ogromna ilość dodatków i tu pojawia się wielki plus dla twórców to dodatki nie będą po prostu nabijać gry ze coraz potężniejsze karty o nie, po prostu będzie to wiele uzupełnień do gry powodujących ze bez problemu wygramy stara talia , będzie to po prostu odnowienie wprowadzenie nowych wrogów gdy starzy się znudzą i wiele innych.

Na zakończenie powiem ze gra ta jest naprawdę dobra i warta posiadania i można tu powiedzieć o wielkim plusie tych starterów , a mianowicie każdy jest inny wiec można kupić więcej niż jeden bez strachu ze to samo wszędzie.


obrazek
Rune Age
Świetna gra w świecie Runebouda i Descenta,
Od jakiegoś czasu jestem zapalonym graczem w gry planszowe i karciane oraz udało mi się zarazić ta pasja grono mich przyjaciół, jedna z naszych ulubionych gier jest Runebound , jest to planszowa gra fantasy o bohaterach pokonujących zło, może to trochę oklepany temat ale ogólna historia świata tej gry wciąga i każda gra jest na prawdę świetna. Wiec gdy przez przypadek trafiłem na Runeage od razu postanowiłem w nią zagrać.

Na wstępie Runeage jest karcianą gra w świecie Runebound , Descent i Runewars wiec dla znających te tytuły będzie to wystarczającym wyjaśnieniem, a dla ludzi którzy nie mieli styczności napisze to : Runeage jest przygodowa grą karciana w której gracz kontroluje jedna z 4 frakcji które dominują w świecie Terrinoth, każdy z graczy zaczyna z podobnymi kartami i poprzez swoja grę rozwija swoja talie by wygrać z pozostałymi graczami, nie będę rozpisywał się nad rozgrywka i pozwolę graczom by sami odkryli jak świetna grą jest ten tytuł.

Co do samej gry w solidnym pudełku znajduje instrukcja która jest dość dobra i w miarę przejrzysta, znaczniki obrażeń oraz ponad 250 kart, karty są solidnie wykonane a grafiki na nich są naprawdę ładnie zrobione i są bardzo klimatyczne.

Podsumowując Runeage jest naprawdę ciekawa gra karciana z budowaniem talli która mogę polecić z lekkim sercem.


obrazek
Runebound Essential Collection
dobry dodatek,
Runebound jest to przygodowa gra fantasy gdzie bohaterowie pokonując potwory i wykonując rożne misje zdobywają chwałę i bogactwa by ostatecznie zmierzyć się ze złem zagrażającym całej krainie Terrinoth.

Runebound Essential Collection jest dużym dodatkiem do gry Runebound, ale różni się od innych dużych dodatków do tej gry a mianowicie jest on zbiorem 6 mniejszych dodatków wydanych wcześniej. Zawiera on 2 dodatki z przygodami The Cataclysm i The Seven Scions, 2 dodatki z wyzwaniami Beasts and Bandits i Traps and Terrors oraz 2 dodatki handlowe z pomocnikami i przedmiotami Wepons of Legend i Rituals and Runes.
Czyli podsumowujac dodatek ten zawiera dwie nowe swietne historie, wiele potworów i innych przeciwnosci oraz wspaniałe karty pomocy dla bohaterów.
Co do wykonania całość stoi na wysokim poziomie , karty są kolorowe a grafiki są naprawdę klimatyczne.

Podsumowując Runebound Essential Collection jest znakomitym dodatkiem który warto kupić jak najszybciej by zwiększyć radość z grania w Runebounda, bardzo polecam.


obrazek
Thunderstone
ciekawa gra,
Jakiś czas temu byłem na zlocie miłośników gier karcianych i kręcąc się po rożnych grupach grających w rożne karcianki trafiłem na prezentacje Thunderstone, na początku nie byłem zbytnio przekonany do karcianki przygodowej , byłem zatwardziałym miłosnikiem planszowych przygodówek ale ta gra zmieniła moje nastawienie.

Thunderstone jest to karcianka w konwencji fantasy, w której zadaniem gracza jest tworzenie drużyny bohaterów, która wyruszy do podziemi i gładzi najwięcej potworów czających się w podziemiach. Za pomocą bohaterów rekrutowanych we wsi oraz zakupionych przedmiotów (polega to na kompletowaniu tali , bardzo podobne rozwiązanie jest w grze Dominion) gracz wyrusza do podziemi i walczy z potworami aby na końcu dotrzeć to tytułowego Thunderstone. Wiec pudełko zawiera karty, karty i jeszcze więcej kart, a dokładnie jest tam ich ponad 500 kart bohaterów, przedmiotów, potworów oraz innych, wszystkie wykonane są solidnie a grafiki na samych kartach prezentują się bardzo dobrze,w większości trzymając bardzo wysoki poziom klimatu fantasy.

Podsumowując gra ta jest bardzo ciekawa i można przy niej spędzić wiele miłych godzin grając, za tak przystępną cenę dostajemy mnóstwo kart które i tak nie są wszystkie wykorzystywane naraz wiec na pewno szybko ona nie zbrzydnie, a wychodzące regularnie ciekawe dodatki zwiększą jeszcze grywalność, wiec polecam ja wszystkim lubiącym klimaty fantasy.


obrazek
Cosmic Encounter
ciekawa gra,
Cosmic Enconter jest kosmiczna strategia w której gracze są przedstawicielami rożnych ras chcącymi podbić kosmos.

Wiec na wstępie jest to bardzo wciągająca i często zaskakująca gra strategiczna o podboju, w pudełku znajdziemy wiele elementów, karty walki, technologie, ogromna ilość kart ras obcych a jest ich aż 50 a w dodatkach jeszcze więcej, sporo dobrze wykonanych znaczników, tokenów i innych elementów w tym statki kosmiczne, i tu jedyne zastrzeżenie jakie mam do tej gry statki kosmiczna są bardzo dobrze wykonane (maja postać latających spodków) ale nie ma żadnej różnorodności wszystkie są takie same dla wszystkich ras , różnią się tylko kolorem, niektóre rasy troszkę modyfikują wartość statków ale to jest tylko techniczna różnica.

Dalej , wiec sama gra, każdy z graczy zaczyna z pięcioma planetami na których rozkłada 20 statków, wygrana polega na stworzeniu pięciu koloni na planetach przeciwników, walki wyglądają na początku prosto ale okazuje się ze na prawdę można namieszać w grze, atakując kogoś możesz zaprosić innych graczy do ataku na kogoś w tym samym czasie obrońca też może zaprosić innych do obrony. Walkę rozstrzyga się poprzez karty walki na których są wartości siły ataku, dochodzą karty pomocy zwiększające atak, oraz rożne karty specjalne jak na przykład Negocjacja, jest to bardzo ciekawa karta bo można wynegocjować np założenie koloni bez walki. W grze ogromny udział biorą karty rasy obcych które posiadają gracze , gdyż każda rasa ma swoje specjalne zdolności np siłą statku to 4 zamiast 1 punktu, zamiana karty ataku z przeciwnikiem.

Na koniec podsumowanie Cosmic Encounter jest ciekawa gra dla wielu graczy która mogę polecić z czystym sercem, jest ona wciągająca i dostarcza dużo zabawy, mam dwa zastrzeżenia do niej , pierwsze to to co pisałem wcześniej czyli nudne statki kosmiczne, a drugie ze zabawa zaczyna się przy większej ilości graczy, wiec praktycznie jesli masz z kim grać to ta gra jest idealna na długie wieczory i długie noce grania.


obrazek
Small World (edycja angielska)
fantastyka dla kazdego,
Od małego lubiłem bajki najpierw czytane mi przez rodziców a potem sam je pochłaniałem, poprzez bajki zaraziłem się fantastyka i dlatego gdy w moje ręce trafiła fantastyczna gra o podboju Small World długo się nie zastanawiałem zebrałem moich przyjaciół i wyruszyliśmy na podbój małego świata.

Wiec na wstępie Small World jest gra strategiczna o zajmowaniu terenu przez rożne rasy, wiec zawartość pudełka jest bardzo duża zawiera dwie dwustronne plansze dla od 2 do 5 graczy, dużo tokenów ras , znaczniki oraz 15 żetonów ras oraz 21 specjalnych mocy co daje nam ponad 300 możliwych kombinacji bardzo często śmiesznych np latający ludzie. Jednym z ciekawych dodatków jest 6 kart pomocy dla graczy które bardzo ułatwiają grę bez zaglądania do instrukcji. Ogólne wykonanie wszystkich elementów jest naprawdę dobre a grafiki ras i innych elementów są naprawdę fantastyczne.

Wiec sama gra wygląda tak ze po rozłożeniu planszy i wszystkich elementów wybieramy sobie rasę z wylosowanych wcześniej i dostajemy określona na karcie rasy i zdolności ilość żetonów rasy. Za pomocą tych żetonów od krawędzi gry zaczynamy podboje , podbicie każdej z prowincji kosztuje określoną ilość żetonów plus modyfikacje , ilości żetonów potrzebne do podboju mogą zostać zmniejszone np przez zdolność rasy. Po zakończeniu tury gracz dostaje punkty za podbite ziemie. Tu odzywa się tez ciekawy element tej gry, gdy już wiemy ze nic więcej nie zdziałamy możemy swoja rasę zmienić w rasę zamierzchłą znaczy to ze za podbite terytoria ciągle dostajemy punkty ale nie możemy więcej już ta rasa podbijać, i wybieramy sobie nowa rasę z wylosowanych wcześniej i znów podbijamy terytoria. Można tak robić wiele razy ale na planszy możemy mieć tylko 2 rasy mijającą i nową. Gra jest ograniczona przez określoną ilość tur bo można by tak grac wiecznie zmieniając rasy, po zakończeniu wszystkich tur podliczane są punkty zwycięstwa i osoba z największą ilością wygrywa.

W podsumowaniu Small World jest bardzo fajna kolorowa i śmieszna gra o podboju świata, która jest bardzo grywalna i zapewni wiele długich godzin grania, jedynym zastrzeżeniem może być ze po jakimś czasie zacznie nużyć bo zaczną powtarzać się rasy i zdolności , ale ten mankament niweluje sporo dodatków do tej gry które przedłożą jej żywot na bardzo długi czas.


obrazek
Small World Underground
Fantastyczne Fantasy,
Small World Underground jest gra o podboju terytorium w tematyce fantasy, jest to zmienione wydanie gry Small World.

Wiec na wstępie Small World Underground jest samodzielna gra w świecie Small World z nowymi planszami, rasami i innymi elementami. Ogólnie tak jak w swoim pierwowzorze gra zawiera 2 dwustronne plansze dla 2 do 5 graczy, dużo żetonów dla każdej z ras, 15 rożnych ras oraz 21 jeden zdolności specjalnych co daje ponad 300 możliwych kombinacji co powoduje ze ta gra jest tak grywalna i fajna, w mojej pierwszej grze trafiła mi się np kombinacja Szlachetni grzybo-ludzie a koledze mistyczne Licze :)
Wykonanie wszystkich element gry stoi na najwyższym poziomi wszystko jest solidne i bardzo wytrzymałe, grafiki są wspaniałe i bardzo klimatyczne , często wywołujące śmiech.

Wiec co do samej gry wygląda ona podobnie jak w pierwowzorze, za pomocą żetonów swojej rasy podbijamy terytoria za które otrzymujemy punkty, jednym z elementów nowych o których warto wspomnieć są karty legendarne, po pokonaniu potwora na planszy dostajemy legendarny przedmiot który daje nam jakieś zdolności lub profity np jedne z przedmiotów pozwala atakować każde pole nie ważne czy stykające się z nasza rasa czy nie.

Na zakończenie Small World Underground jest świetną gra która może być traktowana jako oddzielna gra lub być dodatkiem do podstawowej wersji Small World oraz odwrotnie, jedynym zastrzeżeniem jest to ze niestety nie wszystkie zdolności i rasy są kompatybilne miedzy tymi częściami i nie można wykorzystywać wszystkich elementów, ale pomimo tego połączenie tych gier i dodatków zwiastuje długie godziny grania w świecie Small World. Z lekkim sercem mogę polecić ta grę wszystkich którzy zaczynają swoje przygody ze Small World , jak i także zapalonym graczom tej serii.


obrazek
Cosmic Encounter: Cosmic Incursion
ciekawy dodatek,
Moje spotkanie z gra Cosmic Eunconter odbyło się jakiś czas temu i bardzo miło wspominam godziny spędzone przy tej grze , wiec gdy dowiedziałem się ze kolega zakupił ten dodatek wiedziałem ze gra będzie jeszcze lepsza.

Wiec na wstępie Cosmic Incursion jest dodatkiem rozszerzającym grę Cosmic Encounters, jest to bardzo ciekawa i zaskakującą gra w klimacie kosmicznego podboju dla graczy szukających wyzwania, która polega na założeniu 5 koloni na planetach przeciwnika.

Wiec dodatek ten zawiera sporo elementów do gry które wykonane są trwałe oraz wytrzymałe , grafiki kart są po prostu fenomenalnie narysowane utrzymując wysoki standard z podstawowej wersji gry. W dodatku znajduje się 20 nowych obcych co jest wielkim plusem tej gry , jest tu tez wszystko by do gry dołączył następny gracz co rozwija rozgrywkę, należny tez wspomnieć o nowych kartach które bardzo wzbogaca sama rozgrywkę.

Podsumowując Cosmic Incursion jest ciekawym dodatkiem który wprowadza grę na jeszcze wyższy poziom, powodując ze staje się ona bardziej ekscytująca i ciekawa, a ogromna możliwość wyboru powoduje ze będzie ona bardzo długo grywalna, polecam wiec go wszystkim posiadaczom Cosmic Encounter.


obrazek
Arkham Horror
pierwsza planszówka po latach,
Arkham Horror jest kooperacyjna planszówka z elementami grozy, która opiera się na stworzonym przez H. P. Lovecrafta świecie. Przez wiele lat nie miałem styczności z grami planszowymi i do powrotu do gier namówił mnie kolega poprzez zaproszenie mnie na kilka sesji Arkham Horror wiec przekazuje moje odczucia innym.

Wiec na wstępie wykonanie i elementy, gra zawiera mnóstwo elementów, gruba kolorowa naprawdę świetnie zrobiona plansze która jest bardzo wytrzymała, wiele różnych żetonów które wykonane są bardzo trwale co wróży im naprawdę długa żywotność, karty badaczy które są świetnie zrobione i maja naprawdę klimatyczne grafiki, oraz naprawdę ogromna ilość kart przedmiotów, mitów i wiele innych.

Następnie sama gra, jest ona przeznaczona dla 1 do 8 graczy ale najciekawiej gra się w przedziale 4-6 , zadaniem graczy jest nie dopuścić do przebudzenia Wielkiego Przedwiecznego który sprowadzi zniszczenie na świat, nie będę rozpisywał się jak wygląda sama gra gdyż to jest temat na ogromny artykuł, ogólnie gra trwa miedzy 2-4 godzin choć przy wykorzystaniu wielu dodatków do tej gry sesja może trwać i 10 godzin.

Podsumowując Arkham Horror jest naprawdę ciekawa klimatyczna i wymagającą gra , która potrafi wciągnąć w swój świat na wiele długich godzin. Wielkim plusem tej gry jest duża ilość dodatków do niej zwiększająca poziom trudności, ilość badaczy i wiele innych elementów, przedłużając zabawę z nią na naprawdę wiele godzin, jedynym minusem który jednocześnie dla wielu graczy jest plusem jest poziom trudności tej gry, gdyż bardzo łatwo przegrać w nią, ale ten minus jest praktycznie nie istnieje bo grając z dość dużą grupa ludzi jeszcze nie trafiłem na kogoś kto by narzekał na przegrana, gdyż sama rozgrywka dostarcza tyle radości i satysfakcji ze przegrana jest po prostu innym rodzajem zakończenia gry. Mogę bez skrepowania powiedzieć ze jest to najlepsza planszówka kooperacyjna w jaka grałem.


obrazek
A Game of Thrones LCG: Queen of Dragons
wiecej radości z Gry o tron,
Królowa smoków jest dużym dodatkiem do gry karcianej Gra o Tron na podstawie prozy George’a R.R. Martina.

Ogólnie Gra o tron jest fantastyczna gra karciana , o wielkich bitwach, intrygach oraz dążeniu do władzy. Gracz za pomocą miejsc, zdążeń, fantastycznych klimatycznych postaci i innych kart stara się wygrać by zostać królem.
Dodatek ten jest dużym dodatkiem który kreci sie Rodu Targaryna, rodu z którego pochodził ostatni król Westros, a który został obalony przez inne rody. Wiec potomkowie króla chcą wrócić do domu i dokonać zemsty. Wiec dodatek ten jest wspaniałym rozszerzeniem dla Rodu Targaryan czyli Smoczego Rodu i tu zaczyna się smak tego rozszerzenia wiele kart jest związanych z tytułowymi smokami czy to poprzez wprowadzenie samych smoków czy miejsc dających im ciekawe możliwości co powoduje ze można stworzyć bardzo dobra talie tego rodu na smokach właśnie, druga częścią dodatku są karty związane z Tytułowa Królowa Smoków rozszerzając armie i postacie które można oddać pod jej panowanie, z Dzikimi hordami wojowników z za morza, daje to możliwość stworzenia drugiej klimatycznej tali opartej właśnie na nich.

Podsumowując dodatek ten wykonany jest tak samo fantastycznie jak podstawowa wersja gry i inne dotąd wydane dodatki, grafiki kart są fantastycznie narysowane i bardzo dobrze oddają klimat rodu, wiec mogę bez wyrzutów sumienia polecić go wszystkim którzy lubią ten ród lub lubią smoki, daje on ogromne pokłady zadowolenia z grania tym rodem.


obrazek
A Game of Thrones LCG: Princes of the Sun Reprint
dobry dodatek do Gry o Tron,
Princes of the Sun jest kolejnym dużym dodatkiem do gry karcianej Gra o Tron na podstawie prozy George’a R.R. Martina.

Gra o tron jest karciana gra w świecie wykreowanym przez George’a R.R. Martina w jego książkach, świecie wielkich bitew , intryg , czającego się zagrożenia oraz dążenia do władzy bez względu na koszty. Dodatek ten wprowadza jeden z rodów którego nie ma w bazowej wersji gry, a mianowicie okryty zła sławą ród Martell.
Dodatek ten pozwala nam na stworzenie talli dla tego bardzo ciekawego rodu, daje on nam wiele naprawdę dobrych kart które pozwalają graczowi wczuć się w role członka tego rodu. Jednym ze smaczków jest karta słynnej postaci z książki samego the Red Vipera. Wiec granie rodem Martell jest dość specyficzne bo przegranie w walki może naprawdę być korzystne dla gracza ale nie będę opisywał tego dokładniej by nie psuć niespodzianki z poznawania kart w tym dodatku.

Podsumowując dodatek ten jest wymaganym zakupem dla graczy którzy lubią ten ród jak i dla kogoś kto chce mieć wszystkie rody w swoich taliach (tak jak ja), wykonanie kart jak zwykle stoi w najwyższym porządku oraz jak zwykle grafiki kart były dla mnie naprawdę fantastyczne oddające bez błędnie klimat rodu i całej gry.


obrazek
Dungeoneer: Grobowiec Króla Nieumarłych
karciana gra fantasy,
Pierwsza styczność z ta gra miałem przez przypadek na jednym z dużych konwentów fantastycznych w Warszawie, siedziałem w sali z grami planszowymi i dołączyłem z ciekawości do gry która została jako nowa zaprezentowana a był to właśnie Dungeoneer.

Dungeoneer jest to planszowa gra fantasy gdzie plansze czyli lochy układa się z kart w czasie gry. Dostępne jest 6 postaci (dodatki zwiększają tą liczbę) które podróżują po lochach by zdobyć chwałę i bogactwa, w tych samych lochach wykonują tez różne zadania , gdzie do wygrania gry potrzeba 3 takich zadań. To co wyróżnia te grę jest postać władcy lochów , którym jest każdy z graczy, wiec w skrócie własnym bohaterem zdobywamy skarby jednocześnie nie pozwalając innym zdobyć skarbów przed tobą.
W pudełku znajdziemy ponad sto kart, trochę żetonów oraz podstawki i żetony bohaterów, wykonanie wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie.

Podsumowując jest to naprawdę fajna gra o tematyce magii i miecza, jest bardzo wciągająca i wielkim plusem jest praktycznie bezproblemowe łączenie jej z innymi częściami, jedynym minusem jaki zauważyłem jest instrukcja która jest bardzo kiepsko zrobiona oraz troszkę nieczytelna.


obrazek
Dungeoneer: Powrót Króla Nieumarłych
ciekawa część Dungeoneer,
Dungeoneer jest to planszowa gra fantasy gdzie lochy układa się z kart w czasie gry. Bohaterowie podróżują po lochach by zdobyć w celu zdobycia chwały i bogactwa, gdzie jednocześnie inni gracze wcielający się w władców lochu starają się przeszkadzać w zdobyciu skarbów oraz wykonywaniu misji potrzebnych do ukończenia gry.

To co odróżnia ta cześć od innych jest podniesienie poziomu gdy do poziomu epickiego, co oznacza potężniejszych bohaterów, lepsze przedmioty ale i potężniejsze potwory. W pudełku znajdziemy ponad sto kart w tym epickie potwory, trochę żetonów oraz podstawki i żetony nowych ciekawych bohaterów. Wykonanie całości tak jak w poprzednich częściach stoi na bardzo wysokim poziomie a grafiki są bardzo ładne i klimatyczne.

Podsumowując jest to naprawdę ciekawy oraz doskonale skomponowany dodatek do Dungeoneera, który zwiększa grywalność oraz zabawę z gry i tak jak w poprzednich częściach jedynym minusem jaki zauważyłem jest mało czytelna oraz kiepsko zrobiona instrukcja.


obrazek
Runebound (druga edycja) (uszkodzony)
ulepszona magia i miecz,
Runebound jest to przygodowa gra w świecie fantasy gdzie gracze wcielają się się w bohaterów przemierzających świat poszukujących chwały i niebezpieczeństwa.

Kraina w której rozgrywa sie gra to Terrinoth gdzie zwiedzimy bohaterami takie magiczne miejsca jak Góry Rozpaczy, Puszcze Szeptów czy wspaniałe miasto Frostgate. Jednym z ciekawych i innowacyjnych elementów są specjalne kości ruchu, które pozwala poruszając się po terenie jaki zostanie wylosowany. Podróżując po rozległych krainach, gracze ciągną karty, aby przekonać się jakie przygody na nich czekają i jakie potwory zastąpią im drogę. Ostatecznym celem każdego gracza jest pokonanie finałowego przeciwnika co daje zwycięstwo ale droga do tego jest długa i daje ogrom radości z dokonania.
Pudełko zawierające grę jest spore i wytrzymałe , a w pudełku jest ogrom elementów bardzo ładna i klimatyczna plansza, 12 kart bohaterów oraz figurki ich przedstawiające, duża ilość rożnych żetonów i znaczników które są dobrze wykonane i wytrzymałe, pudełko zawiera tez sporo kart przygód i handlu oraz specjalnie robione dla tej gry kostki ruchu. W podsumowaniu wszystko jest świetnie zrobione a grafiki są bardzo klimatyczne.

Na zakończenie wielu graczy może stwierdzić ze gra ta jest bardzo podobna do magii i miecz oraz podobnej gry talizman, ale według mnie są w błędzie , Runebound jest bardziej rozbudowana , nie zawiera nie klimatycznych i kiepskich elementów a wszystko pasuje do siebie dając nie zgrzytająca ciekawa klimatyczna i bardzo satysfakcjonującą grę która mogę polecić, dużym plusem jest spora ilość dodatków które wznoszą tą grę na jeszcze wyższy poziom dobrej zabawy.


obrazek
Horror w Arkham: Koszmar z Dunwich
Świetny dodatek,
Od lat jestem miłośnikiem prozy H.P. Lovecrafta i gdy tylko miałem okazje to zaopatrzyłem się w Arkham Horror. Horror w Dunwich jest drugim wydanym po polsku dodatkiem do Horroru w Arkham, dodatek ten w przeciwieństwie do swojego poprzednika Klątwy Czarnego Farona który był praktycznie jedynie zbiorem dodatkowych kart posiada nowa plansze , czyli praktycznie przedstawia nam nowe miejsca , a mianowicie małe miasteczko Dunwich które zostaje tak samo jak miasto Arkham nawiedzone przez zło. Nowa plansza jest jednak tylko przedsmakiem tego co oferuje nam Horror w Dunwich. Dodatek ten zawiera nowych badaczy, nowe potwory i przedwiecznych oraz wiele rożnych innych nowych elementów.
Moje ogólne odczucia jakie wywołuje ten dodatek są bardzo pozytywne , wykonanie wszystkich elementów stoi na najwyzszym poziomie tak jak wszystkie elementy Arkham Horror.
Co do zmian w grze, dodatek podwyższa sporo poprzeczkę trudności gry co ucieszy wielu graczy oraz bardzo wydłuży żywotność samego Arkham Horror. Jednym z wielkich plusów tego dodatku jest instrukcja która wyjaśnią sporo wątpliwości jakie mieli gracze a nie było wyjaśnionych w instrukcji w podstawce tej gry.
Podsumowując Dunwich Horror jest dodatkiem zdecydowanie wartym kupienia oraz godnym polecenia wszystkim miłośnikom Horror w Arkham, dodatek ten wprowadza dużo urozmaicenia i radości z grania w Arkham Horror.


obrazek
Posiadłość Szaleństwa
Świetna planszówka,
OD lat interesuje się światem wykreowanym przez Lovecrafta i gdy z książek przeszedł on na filmy, gry wideo a ostatecznie na karcianki i planszówki ogromnie się ucieszyłem.
Pierwsza moja styczność z planszówkami w Świecie Mitów była z planszówka Arkhamm Horror, wiec gdy usłyszałem ze kolega kupił remake starej planszówki Posiadłość Szaleństwa umówiłem się z nim ze wpadnę i sobie po testuje ją.
W końcu gra trafiła w moje ręce, było to spore pudło, na początku sadziłem ze będzie to troszkę inne Arkham Horror ale ogromnie się pomyliłem, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu.
Po otworzeniu pudełka i wypakowaniu wszystkich elementów moje oczy zalała fala ogromu ilości wszystkich elementów w pudełku.
Wykonanie wszystkich elementów stoi na fenomenalnym poziomie, figurki potworów i postaci są świetne bardzo szczegółowe i aż chce się je pomalować aby wycisnąć z nich więcej życia, karty, znaczniki i inne podobne elementy są wykonane bardzo ładnie oraz są naprawdę trwałe, jedna z rzeczy która wprawiła mnie w zachwyt są elementy z których można tworzyć pole gry, w arkham horror plansza byłą nie zmienna a ty można naprawdę stworzyć mnóstwo kombinacji pomieszczeń i wtórzyć fantastyczne miejsca rodem z książek Lovecrafta.
Podsumowując gra ta jest świetna ze pomimo dość wysokiej ceny po zakupie nie czujemy się oszukani bo płacimy za naprawdę bardzo dobra grę która mogę polecić miłośnikom gier w tych klimatach i nie tylko i gdybym chciał na siłę się do czegoś przyczepić to będzie to jedynie to że nie jest to gra dla początkujących graczy bo jest ona dość wymagająca, ale myślę ze jest to wada która w żaden sposób nie zaszkodzi ogólnemu odczuciu co do tej gry.


obrazek
Battles of Westeros: Premium Banner Pack
ciekawostka,
Ten drobny dodatek jest zestawem 44 proporców do gry Bitwy Westeros, dodatek ten pozwala znaczne urozmaicić jednostki obu armii z podstawowej edycji gry zarówno Starków jak i Lanisterów.
Podsumowując jest to drobny dodatek który nie jest wymagany do tego żeby się dobrze bawić w podstawkę gry ale z drugiej strony urozmaica on jednostki co powoduje ze gra staje się ciekawsza.


obrazek
Pandemic (edycja angielska)
ciekawa gra,
Pierwszą styczność z ta grą miałem u siebie na studiach w czasie wolnym miedzy zajęciami i z powodu tego zerwałem się z zajęć żeby dokończyć partie.

Zacznę wiec od wykonania gra wykonana jest na wysokim poziomie karty są wytrzymałe i maja ciekawe grafiki, co do wykonania samych pionków i znaczników to są one wytrzymałe ale nie są zbyt okazałe ale w żaden sposób to nie przeszkadza, na koniec plansza która jak na współczesne planszówki jest zrobiona bardzo dobrze.

Wiec dalej przejdę do samej gry w grze chodzi o to ze gracze odgrywając postacie np lekarza próbują opanować wybuchy epidemii, miedzy czasie zaczajając ogniska chorób aż do utworzenia szczepionek. Gra jest ciekawa i wciągająca, i bardzo często wywołuje ekscytacje gdy przykładowo grając myśleliśmy ze powoli wszystko dochodzi do normy a tu nagle wybuchy epidemii zaskoczyły nas i dały dużego kopa adrenaliny powodując bardzo miłe odczucia po zakończeniu gry. Ogólnie poziom trudności gry jest wyśrubowany czasami przegrywałem z kolegami po długiej batalii , czasami wygrywaliśmy szybko ,choć najczęściej prawie do samego końca nie wiadomo czy się wygra czy nie.

Podsumowując jest do dość ciekawa gra która dostarcza dużo radości z grania, jedynym minusem może być to ze po jakimś czasie może się wydawać ze pojawi się odczucie ze to już było , nic nowego itp, dlatego polecam ja dla osób które raz na jakiś czas usiada sobie i rozegrają partyjkę czy dwie i będą wiedziały ze ta gra ciągle jest tak samo dobra jak na początku.


obrazek
Cosmic Encounter: Cosmic Conflict
ciekawy dodatek,
Moje spotkanie z tą gra odbyło się już jakiś czas temu i bardzo przypadła mi ona do gustu, wiec gdy dowiedziałem się o tym dodatku wiedziałem ze gra będzie jeszcze lepsza.

Wiec na wstępie Kosmiczny konflikt jest dodatkiem rozszerzającym grę Cosmic Encounters, czyli grę o podboju , jest to dość ciekawa gra w klimacie kosmicznej strategii dla w miarę wymagających graczy, nie będę dokładnie omawiał jak wygląda sama gra żeby nie popsuć graczom którzy jeszcze nie grali w nią smaku nowości.
Wypadało by napisać coś o samym dodatku , tak wiec dodatek ten zawiera sporo elementów które wykonane są w bardzo dobry sposób, grafiki kart są fenomenalne i ogólnie wszystko jest na prawdę wytrzymałe. W dodatku znajduje się 20 nowych obcych (jest to wielki plus tej gry ogromna możliwość wyboru) , jest tu tez wszystko by do gry dołączył następny gracz poszerzając rozgrywkę, należny tez wspomnieć o nowym wariancie gry tu opisanym ale nie będę go opisywał zostawiając radość z testowania tego wariantu bez spoilerów samym graczom.

Podsumowując Kosmiczny Konflikt jest bardzo ciekawym dodatkiem który powinien dołączyć szybko do podstawowej wersji tej gry żeby zabawa była jeszcze ciekawsza, bardzo polecam.


obrazek
Dracula
klasyczna gra kooperacyjna,
Gdy zaczynałem swoja przygodę z planszowymi grami było ich na rynku naprawdę mało a królem planszówek była Magia i Miecz , wiec gdy w moje ręce trafiła gra Drakula to od razu stała się jedna z ulubionych planszówek.
Dracula to gra kooperacyjna o grupie bezwzględnych Łowców , którzy ganiają Hrabiego Draculę po Europie, próbując go zabić. Gra jest dla dwóch do pięciu graczy gdzie jest czterech łowców i sam tytułowy Drakula, w przypadku dwóch graczy gra jest troszkę nudna bo jedna osoba kontroluje 4 łowców a drugi gracz Drakule, cała zabawa rozwija się gdy gra pięć osób.
Ogólnie wykonanie gry stoi na dość wysokim poziomie, jest plansza przedstawiającą Europe sporo znaczników i żetonów , sporo kart oraz nieźle wykonane figurki.
Co do samej rozgrywki jest ona dość wymagająca , sama pogoń za Drakula gdzie gracze nie widza gdzie się on znajduje , a przeciwnik wie o każdym ruchu powoduje ze ma ona bardzo dobry klimat gdy po walkach ze sługami wreszcie można się zmierzyć z samym Drakulą powoduje ze gracze są z siebie naprawdę dumni.
Na zakończenie napisze dlaczego oceniam ta grę na 4/5 choć uważam ja za na prawdę dobrą, a jest to ze gra ta jest na prawdę wymagająca co może zniechęcić początkujących graczy, a druga rzeczą jest ze gra na dłuższa metę staje się powtarzalna szczególnie jeśli gra się w tym samym gronie ciągle, ale mogę z czystym sercem polecić ja wszystkim graczom lubiącym wymagającą rozgrywkę.


obrazek
Fury of Dracula
świetna gra sprzed lat,
Gdy zaczynałem swoja przygodę z planszówkami było ich na rynku naprawdę mało Magia i Miecz Troll Football Alien, wiec gdy na rynku pojawiła sie gra Drakula to od razu zakupiłem ja do swojej kolekcji.

Dracula to gra kooperacyjna dla dwóch do pięciu graczy gdzie jedna osoba odgrywa tytułowego Drakule a pozostałe czterech łowców. W przypadku gdy gra dwóch graczy to gra potrafi być troszkę nudna bo jedna osoba kontroluje 4 łowców a drugi gracz Drakule co powoduje ze rozgrywka dla gracza kontrolującego Drakule jest mniej ciekawa, to cała zabawa rozwija się gdy gra pięć osób wtedy to gracz kontrolujący Drakule rozwija skrzydła.
Ogólnie co można powiedzieć na temat wykonanie gry, no wiec stoi na dość wysokim poziomie, plansza przedstawiającą Europe jest wykonana bardzo dobrze i szybko się nie zniszczy, znaczniki i żetony są solidnie wykonane co gwarantuje ich długą żywotność, karty oraz figurki są też dobrze wykonane.

Co do samej rozgrywki jest ona wymagająca , sama pogoń za Drakula gdzie gracze nie widza gdzie się on znajduje , a przeciwnik wie o każdym ruchu powoduje ze gra jest na prawdę klimatyczna, a po walkach ze sługami gdy wreszcie mierzymy się z samym Drakulą powoduje ze gracze są z siebie naprawdę dumni.
Na zakończenie napisze dlaczego obniżyłem notę tej świetnej gry, a powody są dwa, pierwszym powodem jest jest to ze gra ta jest na prawdę wymagająca co może zniechęcić początkujących graczy, a druga rzeczą jest dość wysoka cena za ten produkt który na razie nie ma w planach żadnych rozszerzeń co może spowodować na dłuższą metę ze gra się za szybko znudzi, ale mogę z czystym sercem polecić ja wszystkim graczom lubiącym wymagającą rozgrywkę gdyż ona sama dostarczyła mi wiele długich godzin świetnej klimatycznej gry.


obrazek
Lord of the Rings LCG: Core Set
świetna karcianka LCG,
Na wstępie napisze ze jest to kolejna karcianka w formacie LCG Living Card Game wcześniejszymi sa Warhammer Invasion, Game of Thrones i Call of Cthulhu, ale co wyróżnia ta karcianke w świecie Tolkienowskiego władcy pierścieni??? Odpowiedzi są bardzo proste , pierwszym wyróżniającym elementem jest to ze można grac w nią w jedna osobę, w większości karcianek potrzeba przeciwnika a tu zaskoczenie które powoduje ze jest to bardzo interesującą karcianka. Następnym wyróżnieniem jest sama gra której przebieg jest bardzo ciekawy i różniący się od standardowych gier ale nie będę dokładnie tego opisywał żeby nie zepsuć graczom przyjemności odkrywania tego samemu.

Samo wykonanie karcianki stoi na najwyższym poziomie tak jak praktycznie wszystkie produkty Fantasy Flight Games , wszystkie elementy są wytrzymałe i doskonale wykończone, same karty maja naprawdę fantastyczne grafiki a opisy kart są przejrzyste i zrozumiałe dla każdego gracza.
Podsumowując karcianka ta ma tylko jedna wadę praktycznie w podstawę może grac już 4 osoby ale znaczniki zagrożenia są tylko dla 2 graczy ale jest ot drobny mankament, wiec mogę polecić ta grę wszystkim zarówno miłośnikom Władcy Pierścieni, karcianek LCG czy ludziom dopiero zaczynającym swoja przygodę z karciankami.


obrazek
Fresco: Revised edition
dość ciekawa,
Myślę ze na początek wypada powiedzieć o co chodzi w grze Fresco, jesteś konserwatorem wielkiego fresku, a twoje zadanie polega na odnowieniu malowidła a dokładnie chodzi na usunięciu dwudziestu pięciu płytek, które go przykryły. Ilekroć zdejmujesz płytkę, otrzymujesz punkty zwycięstwa, ale zużywasz farby.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać ze gra się szybko znudzi ale jest w niej sporo elementów które zaskakują kilkoma świeżymi pomysłami, które
łączą się w zgrabną całość, przykładem może być system godzin wstawania postaci który doskonale fabularnie wyjaśnia kolejność działań graczy.

Na zakończenie napisze o jednaj wadzie tego tytułu a mianowicie doświadczeni gracze nie znajdą w tym tytule żadnego wyzwania oraz najprawdopodobniej zirytuje ich sporadyczna nieczytelność sytuacji na planszy. Niemniej Fresco jest bardzo dobrym tytułem rodzinnym, który pozwala rozwinąć grę wraz z postępami graczy.


obrazek
DungeonQuest
klasyczna gra przygodowa,
Od czego można zacząć pisząc o DungeonQuest no wiec temat eksploracji niebezpiecznych podziemi przez grupę bohaterów niezmiennie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem fanów gier fabularnych oraz planszowych, walka z potworami, śmiertelnie groźne pułapki oraz poszukiwanie wspaniałych skarbów. Wokół tego tematu powstała już wiele gier planszowych DungeonQuest jest reedycja klasycznej gry, wiec nie należy spodziewać się żadnych wybuchów nowych pomysłów.
No wiec po otwarciu sporego pudełka przyjrzyjmy się elementom tej gry które składają się na plansze, ponad setkę kwadratowych płytek z których składamy podziemia, trochę kartonowych znaczników, trochę plastikowych figurek bohaterów oraz ponad 300 kart które według mnie są najbardziej fajna i najlepiej wykonana częścią gry.
No wiec co do samej rozgrywki to wygląda ona tak że każdy z bohaterów rozpoczyna swoją wyprawę w innym narożniku planszy. W każdej turze bohaterowie odwiedzają nowe miejsca, które mogą przeszukać co wiąże się to z dokładaniem losowanej płytki i ciągnięciem kart z odpowiednich stosów,
celem sprawdzenia co udało nam się znaleźć lub napotkać, co powoduje ze losowość nie pozwala by szybko ogarnęło nas znudzenie.

Widać wiec ze DungeonQuest jest ciekawa gra w która warto pograć ale niestety jest to mylne twierdzenie ma ona minusy powodujące ze jest ona ledwie średnia grą a jest to losowość która ogólnie powinna pomagać grze ze nie staje się ona nudna ale w tym przypadku przekroczyła ona granice po której gra staje się chaotyczna co psuje bardzo rozgrywkę co przykładem może być śmierć bohatera praktycznie na samym początku gry. Wiec na tle innych gier tego typu które są na rynku gra ta wypada bardzo miernie i z ciężkim sercem nie polecił bym jej nikomu oprócz zapalonych miłośników gier tego typu.


obrazek
A Game of Thrones LCG: Kings of the Sea Expansion Reprint
George R. R. Martin i wszystko wiadomo,
Zacznę od początku dodatek do Game of Thrones Kings of the Sea pozwala Domowi Greyjoy zaznaczyć swoja obecność w tej karciance. Dla ludzi nie mających styczności z ta serią wyjaśnię jest to karcianka oparta na Książkach Georga R.R. Martina Pieśń lodu i Ognia, czyli świetny świat fantasy z dość mrocznym klimatem gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, zdradę, bitwy, knowania wielkich oraz życie tych mniejszych.
Jest to dodatek do podstawki tej karcianki rozbudowujący jeden z wielkich domów , Dom Greyjoy który wcześniej został troszkę po macoszemu potraktowany, znajdują się w niej naprawdę dobre karty które pokazują klimat tego rodu.
Podsumowując jest to świetny dodatek dla kogoś kto chce rozwinąć dom Greyjoy lub który chce posiadać przynajmniej przyzwoitą talie każdego rodu, jedynym minusem tego dodatku jest ze jeśli nie interesuje się gracz tym rodem to jest to dodatek praktycznie dla takiej osoby zbędny.


obrazek
Warhammer: Invasion - Assault on Ulthuan
Elfy , Elfy i jeszcze wiecej Elfów .....,
Zaczynając do środka dzięki temu dodatkowi Elfy i ich mroczni kuzyni mogą rozwinąć skrzydła a nie być tylko ciekawostka wśród reszty armii.

No wiec tak na poważnie dodatek ten oddaje w nasze ręce do grania dwie pełne armie Wysokie Elfy reprezentujące porządek i Mroczne Elfy reprezentujące chaos, napisac trzeba tez odrazu ze dostajemy w swoje rece dwa nowe stolice a nie tylko zestawy kart.
Jest to wielka gratka dla miłośników WI bo bardzo rozszerza to rozgrywkę powiększając praktycznie ilość armii o połowę, z mojej strony mam troszkę żal do wydawców ze Skajweni (szczuroludzie) są kartami neutralnymi a nie oddzielna armia no ale Elfy i to od razu dwie armie jest super sprawą.

Ogólnie karty w tym dużym dodatku są na prawdę fajne, utrzymują klimat, choć te najlepsze są w mniejszych ilościach np pojedynczo lub po dwie wiec jakby ktoś chciał mieć po 3 w tali to musi zakupić dodatek x3.
Podsumowując dodatek ten jest na prawdę fajny rozwija grę w fenomenalny sposób, i jedynym minusem jest to co wspomniałem wcześniej ze co ciekawsze karty są w małych ilościach ale nie jest to dużym minusem, polecam wszystkim miłośnikom WI oraz miłośnikom Elfów :)


obrazek
Call of Cthulhu LCG: The Order of the Silver Twilight Expansion
Horror, tajne stowarzyszenia , poprostu Lovecraft....,
Dodatek Call of Cthulhu LCG The Order of the Silver Twilight wprowadza do gry nowa frakcje Order of the Silver Twilight, oraz troszkę kart do innych frakcji.

Zacznę wiec troszkę z innej strony osoby grające w kolekcjonerska wersje CoC kojarzą ja jako dodatek do innej frakcji, wiec byłem troszkę sceptyczny co do tego pomysłu wydania Zakonu jako oddzielna frakcje. Moja styczność z tym dodatkiem niestety nie polegała na zagraniu ta frakcja ale na dokładnym przejrzeniu i zapoznaniu się z kartami.
I tu przeżyłem dość miłe zaskoczenie gdyż Zakon przeszedł moja inspekcje w bardzo zadawalajaco sposób, ma ta frakcja sporo bardzo fajnych kart no i klimat karcianki jest doskonale utrzymany, wiec ogólnie mam bardzo pozytywne odczucia.
Niestety nie wszystko może byc piękne, wiec wyjaśnię dlaczego tylko 4/5 ogólnie Zakon jest w tym dodatku nie pozwala na jakakolwiek wyrównana walkę z żadną inna frakcja jeśli oczywiście występuje w tali jako oddzielna frakcja, a spowodowane jest to ze po prostu jest tu za mało kart by ta frakcja poradziła sobie sama, ale przecież tak samo było ze wszystkimi frakcjami w podstawce tej karcianki, wiec muszę stwierdzić ze dodatek ten jest prawie idealny bo rozszerza grę o nowa dość fajną frakcje z ciekawymi kartami a minusik jakim według mnie jest małą ilość kart tej frakcji szybko zniwelują dodatki z nowymi kartami które pozwolą na bardzo ciekawa grę.


obrazek
Warhammer: Inwazja - zestaw podstawowy
fajna,
Mój staż jako gracza RPG karciankowca zaczoł sie dawno temu moim pierwszym systemem z którym zaczełem przygode był własnie Warhammerem dlatego dlatego mam do niego ogromny sentyment. Bardzo mało jest na polskim rynku karcianek w klimacie mrocznego fantasy dlatego ucieszyłem się gdy doszła mnie informacja ze wyszła karcianka Warhammer Invasion.
Pierwsza moja styczność z ta karcianką była u kolegi który tez jest wielkim fanem Warhammera, dostałem w swoje ręce karty z podstawki WI i na prawde zachwyciło mnie wykonanie jak i ogólnie wizualny wygląd kart które stoi na wysokim poziomie. Zestaw podstawowy zawiera cztery armie Krasnoludów oraz Imperium reprezentujące siły porządku oraz Orków i Chaos reprezentujące siły Chaosu.
Najlepsza cześć czyli sama gra, ogólnie dla początkujących graczy
może troszkę zniechęcić fakt że mogą się znaleźć w sytuacji w której instrukcja nie umie pomóc ale opisy kart i trochę myślenia pozwala przezwyciężyć ten jedyny minus tej karcianki. Sama rozgrywka jest dość pasjonująca gdyż każda armia daje możliwość innej rozgrywki stosując inna taktykę.
W natłoku gier karciankwych które pojawiają się szybko i znikają tak samo szybko można pomyśleć ze Warhammer Invasion może się szybko znudzić, ale nic bardziej mylnego dodatki do serii wychodzą często i są urozmaicone co nie pozwala wpaść w rutynę ze podobne karty tylko inne nazwy.
Podsumowując Warhammer Invasion jest świetna karcianka z bardzo fajnym klimatem która mogę z lekkim sercem polecić , jedynym minusem jest ze instrukcja nie jest pomocna we wszystkich wypadkach choć to może być problem tylko w pierwszych rozgrywkach.


obrazek
Arkham Horror - Dunwich Horror Expansion
klimatyczny,
Od lat jestem miłośnikiem H.P. Lovecrafta i gdy tylko miałem okazje to zaopatrzyłem się w Arkham Horror , ale jak to bywa po jakimś czasie poczułem niedosyt i zwróciłem swoje oczy w stronę dodatków. Wielka niespodziankę sprawił Horror w Dunwich. Dodatek ten przeciwieństwie do swojego poprzednika, który był praktycznie jedynie zbiorem dodatkowych kart posiada nowa plansze , czyli praktycznie przedstawia nam nowe miejsca , a mianowicie małe miasteczko Dunwich. Nowa plansza to jednak tylko przedsmak tego co oferuje nam HwD, zawiera on nowych badaczy, nowe potwory i przedwiecznych oraz wiele innych nowych elementów.
Ogólne odczucia do tego dodatku są bardzo pozytywne , wykonanie nie odbiega standardem od wykonania podstawki Arkham Horror, sam dodatek podwyższa sporo poprzeczkę trudności gry co ucieszy wielu graczy. Jedna z rzeczy która jest na wielki plus jest to ze instrukcja dodatku bardzo usprawnia grę w Arkham Horror gdyż wyjaśnia parę wątpliwości graczy.
Podsumowując Dunwich Horror jest dodatkiem zdecydowanie wartym uwagi godnym polecenia wszystkim miłosnikom Horror w Arkham i jedynym minusem może być to ze przy zwiększeniu poziomu trudności i wprowadzeniu tylu nowych elementów gracze mogą mieć mało czasu by zwiedzić Dunwich w czasie gry, ale nie psuje to w żaden sposób miodności tego dodatku.


obrazek
Kości do Arkham Horror
fajne,
Zestaw bardzo klimatycznych, dobrze zrobionych i bardzo wygodnych kości w klimacie Arkham Horror

obrazek
Arkham Horror Kingsport Horror Expansion
dobre,
Arkham Horror to gra przygodowa w klimacie horroru i grozy związanej z mitami Cthulhu stworzonymi przez mistrza powieści grozy H.P. Lovecrafta.
Kingsport Horror jest drugim po Dunwich Horror dużym dodatkiem do Arkham Horror bardzo poszerzającym możliwości gry.
Pudełko Kinsport Horror jest prawie tak samo duże jak podstawki i jest po brzegi wypakowane nowymi kartami, żetonami oraz oczywiście nową plansza przedstawiającą tytułowe miasteczko Kingsport, sama plansza ma gdzieś 1/3 powierzchni planszy z Arkham Horror.
Karty z tego dodatku jak w Dunwich Horror, dodają nowych badaczy, choć są oni trochę silniejsi od badaczy z poprzednich dodatków ale to niwelują nowe karty przedwiecznych. Dodatek ten wprowadza wiele nowych kart które bardzo urozmaica rozgrywki w Arkham Horror powodując przedłużenie satysfakcji z gry na wiele długich mrocznych wieczorów. Największymi nowościami w tym dodatku są karty tak zwanych dobrych Heroldów (Strażników), wprowadzenie nowej mechaniki szczelin czyli ruchomych bram przez które wydostają się potwory oraz najciekawsza nowość talia epickiej walki z Wielkim Przedwiecznym co bardzo rozwija dość nudnawe i monotonne walki z Przedwiecznymi.
Ogólnie dodatek ten jest bardzo dobry i jedynym minusem może być to ze plansza Kinsport jest najmniej problematyczna ze wszystkich plansz jak do tond i może być prawie w ogóle nie odwiedzana przez graczy, ale ten minus niweluje ogromna ilość kart w tym dodatku bardzo urozmaicająca grę.


obrazek
Arkham Horror: the King in Yellow
ciekawa,
King in Yellow, drugim z kolei dodatkiem karcianym po Czarnym Faraonie i trzecim dodatkiem w ogóle do Arkham Horror gry przygodowej z elementami grozy i horroru.
Fabuła dodatku King in Yellow, obraca się wokół tytułowej sztuki, która podobno ma ogromną tajemniczą moc i każdy kto ją przeczyta lub obejrzy, oszaleje i do zadania badaczy należny sprawdzenie czy w tych opowieściach tkwi jakaś prawda.
Sam dodatek oprócz pewnej ilości nowych kart i żetonów nie zawiera nic więcej, co do samego wykonania tego dodatku trzyma on bardzo wysoki poziom, taki sam jak podstawka tej gry. Dwiema rzeczami z nowości o których warto wspomnieć to trzy nowe zasady związane z tytułowa sztuka oraz nowy Herold, tytułowy Król w Żółci który bardzo ciekawie urozmaica rozgrywkę.
Podsumowując King in Yellow to niezbyt obszerny dodatek do Arkham Horror, ale wprowadza on sporo nowych ciekawych rozwiązań, dlatego mogę go z lekkim sercem polecić wszystkim miłośnikom Arkhamm Horror.


obrazek
Arkham Horror: Black Goat of the Woods
dodatek,
Black Goat of the Woods jest kolejnym dodatkiem karcianym do Arkham Horror.
Całość dodatku tym razem koncentruje się wokół tajemnego kultu jaki rozpanoszył się w Arkham. Zadaniem badaczy będzie przenikniecie do
szeregów tej organizacji i poznanie ich najmroczniejszych sekretów.
Jak przystało na dodatek karciany z AH, zawiera on karty , karty i jeszcze więcej kart, wykonanie ich nie odbiega niczym od swoich poprzedników i stoi na bardzo wysokim poziomie wykonania kart jak i grafik na nich.
Wypadało by napisać coś o nowościach w tym dodatku ale muszę na nieszczęście napisać ze nie ma ich praktycznie w ogóle, dodatek ten oprócz następnej porcji przedmiotów, lokalizacji , mitów itd nie wyróżnia się niczym, oczywiście oferuje on nam jedna nowa zasadę i nowego herolda , ale nie reprezentują one nic ciekawego żeby ten dodatek się czymś wyróżniał.
Podsumowując dodatek ten jest niczym nie wyróżniającym się zestawem kart które szczerze nie są żadnemu graczowi potrzebne do szczęścia, miłośnicy Arkham Horror mogą się w niego zaopatrzyć ale nie jest on w żaden sposób obowiązkowy.


obrazek
Arkham Horror Innsmouth Horror expansion
świetna,
Innsmouth Horror jest kolejnym dużym dodatkiem do Arkham Horror zawierającym oprócz nowych kart także plansze.
Dodatek ten opowiada o małym rybackim miasteczku tytułowym Innsmouth, gdzie można się natknać na członków kultu Dagona związanych z przerażającymi Istotami z Głębin, a bliskość legendarnej Diabelskiej Rafy i rafinerii starego rodu Marschów nie pozwala mieszkańcom zapomnieć o terrorze czyhającym w morzu.

Ogólne odczucia do tego dodatku są bardzo dobre wykonanie kart, planszy i innych dodatków stoi na fantastycznym poziomie, a grafiki są świetnie powiązane z klimatem mitów H.P. Lovecrafta.
Wszystkich miłośników Arkham Horror może ucieszyć spora ilość nowości, nowe karty badaczy, nowi Przedwieczni i dwóch nowych Heroldów oraz oczywiście nowa plansza oraz troszkę nowych zasad. Jedna z nowych ciekawostek są osobiste historie badaczy czyli nowe poboczne questy pozwalające wczuć się bardziej w prowadzone postacie.
Podsumowując dodatek ten jest jednym z lepszych dodatków do Arkham Horror i mogę go polecić wszystkim graczom, urozmaica on grę w bardzo wysokim stopniu pozwalając podnieść poziom trudności o następny szczebel, jedynym minusem może być to ze przy grze z większą ilością dodatków gra staje się bardzo trudna i skomplikowana co może popsuć zabawę.


obrazek
Warhammer: Invasion - The Card Game
genialna,
Moja pierwsza styczność z RPG była związana właśnie z papierowym Warhammerem dlatego też czuje ogromny sentyment do tego systemu. Bardzo mało jest na polskim rynku karcianek z klimatem mrocznego fantasy dlatego ucieszyłem się gdy doszła mnie informacja ze wyszła karcianka Warhammer Invasion.
Pierwsza moja gra była u kolegi wielkiego pasjonata karcianek , dostałem w swoje ręce karty z podstawki WI i zachwyciłem się bardzo ładnymi grafikami kart oraz ogólnym wykonaniem które stoi na bardzo wysokim poziomie. Zestaw podstawowy zawiera cztery armie Krasnoludów (moi ulubieńcy) oraz Imperium reprezentujące siły porządku oraz Orków i Chaos reprezentujące siły Chaosu.
Najlepsza cześć czyli sama gra, ogólnie dla początkujących graczy (chodzi oczywiście o sama ta karcianke) może troszkę zniechęcić ze znajda się w sytuacji w której instrukcja nie umie pomóc ale opisy kart oraz trochę myślenia pozwala przezwyciężyć to jedyne nie dociągniecie tej karcianki. Jest to jednak tylko drobna niedogodność gdyż po chwili wszystko staje się jasne. Sama rozgrywka jest dość pasjonująca gdyż każda armia daje możliwość innej rozgrywki stosując inna taktykę.
Można pomyśleć ze Warhammer Invasion może się szybko znudzić ale nic bardziej mylnego jest już na rynku dodatek wprowadzający armie Wysokich i Mrocznych Elfów które na pewno urozmaica rozgrywkę, a w planach są inne armie oraz możliwości przemiany armii.
Podsumowując Warhammer Invasion jest świetna karcianka z bardzo fajnym klimatem która mogę z lekkim sercem polecić , jedynymi mankamentami są ze instrukcja nie jest pomocna we wszystkich wypadkach choć to nie przeszkadza tylko na początku , a drugim jest że nie podobają mi się grafiki niektórych kart które mogły by być mroczniejsze no ale to jest też kwestia gustu.


obrazek
Warhammer: Inwazja - Cykl Spaczenia
ciekawa,
Pierwsza styczność z Warhammer Invasion mam już za sobą od dłuższego czasu, z powodu braku czasu by zaznajomić się z dodatkami do podstawki zorientowałem się tylko o dodatku z Wysokimi i Mrocznymi. Zostałem bardzo mile zaskoczony gdy któregoś razu wpadłem do znajomego i poinformował mnie ze zakupił cały Cykl Spaczenia do WI, od razu po nazwie jako ze jestem miłośnikiem Warhammera od wielu lat domyśliłem się ze te dodatki będą miały coś wspólnego ze Szczuroludzmi i oczywiście nie myliłem się. Cały ten cykl pozwala oprzeć swoja armie na Skajwenach czyli Szczuroludziach Chaosu którzy są jedna z moich ulubionych armii Warhammera, ale nie zapomniano tez o innych armiach co mogło by wpłynąć troszkę negatywnie na ogólną ocenę tego cyklu.
Ogólne odczucie moje jest bardzo pozytywne, wykonanie kart stoi na wysokim poziomie , grafiki kart ja są bardzo klimatyczne i według mnie bardzo dopasowane do koncepcji dodatków. Cały CS pozwala na rozbudowanie gry w bardzo obszerny i ciekawy sposób dzięki temu na pewno minie dużo czasu nim zacznie gracz odczuwać znudzenie.
Podsumowując cały cykl jest bardzo ciekawy, dobrze wykonany i bardzo rozbudowywuje możliwości grania w Warhammera Invasion i nie mam żadnych negatywnych odczuć co do tych dodatków.


obrazek
Call of Cthulhu LCG: Core Set
genialna,
Od lat interesuje się mitologia H.P. Lovecrafta gdy niedawno odkryłem ze jest karcianka Call of Cthulhu i do tego w formacie LCG postanowiłem spróbować. Zakup podstawki odbył się płynnie wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania uzyskałem od bardzo profesjonalnej obsługi i tak podstawka trafiła w moje ręce.

Teraz co najważniejsze sama oprawa, podstawka jest w bardzo dużym pudełku które będzie służyło długo (doskonałe trwałe wykonanie) i pomieści wiele dodatków do CoC LCG. Same karty są wykonane z doskonałego materiału , bardzo wytrzymałe choć z doświadczenia długoletniego gracza polecam inwestycje w koszulki żeby przed długie lata cieszyć się doskonałym stanem kart. Obrazki na kartach zachwyciły mnie wprost świetnym wykonaniem i ogromnym profesjonalizmem twórców którzy doskonale odtworzyli istoty z mitologi Lovecrafta.
Możliwości mieszana ze sobą frakcji jest ogromna choć frakcje mitów i ludzi średnio ze sobą pasują. Spotkałem się z kolega który jest tak jak ja miłośnikiem Lovecrafta i rozegraliśmy spora ilość rozgrywek tworząc wiele kombinacji talii, choć wybór jest ograniczony bez dodatków do karcianki sama podstawka zapewnia wszystko co jest potrzebne do gry. Co do samej rozgrywki niektórym osobą może się wydawać ze frakcje ludzi są o wiele słabsze od mitów i przez to mniej ciekawe do gry , ale to nie jest prawda przy odpowiednim rozegraniu wygranie z mitami jest rzeczą bardzo prostą, w jednej z rozgrywek wygrałem ludzi w zaledwie 15 minut, gdzie w innej grze mity kontra mity rozgrywka trwała ponad 1,5 godziny.
Na koniec znalazłem tylko dwa minusy w podstawce CoC pierwszym jest to ze może sama podstawka tworzyć niedosyt dla graczy ze więcej kart by rozgrywka nie była monotonna ale to likwidują podstawki, a drugim mankamentem są znaczniki domen, są one wykonane świetnie i klimatycznie ale są troszkę za duże i jest ich za mało, 6 znaczników to mało gdy można dzięki podstawka zwiększyć liczbę domen, a wielkość przeszkadza troszkę w transporcie.
Tak wiec podsumowując podstawka Call of Cthulhu jest idealna dla miłośników H.P. Lovecrafta jak i dla graczy lubiących gry w klimatach horroru i grozy, zapewni ona wiele godzin dobrej zabawy i rozrywki, polecam wszystkim.


obrazek
Call of Cthulhu LCG Secrets of Arkham Expansion
dobra,
Sekrety Arkham są jednym z większych dodatków do Call of Cthulhu rozszerzającym podstawowy zestaw kart do tej karcianki.

Zaczynając od początku dostajemy w ręce spore pudełko , wykonane z wytrzymałego materiału, z doskonała oprawa która w wspaniały sposób przedstawia klimat Lovecraftowskich mitów. Same karty są w takim samym świetnym standardzie wykonania jak karty w podstawce serii. Same obrazki są świetnie narysowane i pokazują klimat karcianki choć w przeciwieństwie do kart z podstawki kilka obrazków mi się nie podobało, no ale to moje prywatne zdanie i gust , a mówi się ze są gusta i guściki.
Co do kart w rozgrywce, większość kart pozwoliła mi na rozszerzenie podstawowych tali i dzięki nim wpadłem na kilka ciekawych opcji w rozgrywce, kila kart wydało mi się nie za bardzo przydatnych w jakikolwiek sposób ale myślę ze kolejne dodatki pozwolą mi na wykorzystanie ich w jakiś ciekawy sposób.
Podsumowując ogólnie ten dodatek oceniam na 4 z plusem jedynym mankamentem według mnie są właśnie te nieliczne karty na wykorzystanie których nie mam na razie pomysłu ale to jest tylko drobny mankamencik bo nic co dobre nie jest idealne. Polecam wszystkim.


obrazek
A Game of Thrones LCG Core Set
genialne,
Od lat jestem miłośnikiem prozy George’a R.R. Martina, długi czas grałem w papierowy system na podstawie książek tego fantastycznego pisarza. Jakiś czas temu dowiedziałem się o karciance postanowiłem wiec spróbować moich sił.

Zamówiona podstawka do Gry Tronów w szybki i profesjonalny sposób trafiła w moje ręce. Moim oczom ukazało się duże bardzo dobrze wykonane pudełko z bajecznie wykonana grafika która w sposób wprost fantastyczny obrazuje klimat gry. Po otwarciu pudełka ukazała się duża ilość dobrze wykonanych elementów kart , znaczników oraz plansza, w tym monecie ostrzegę przed jedna rzeczą wszystkie znaczniki są wykonane w bardzo wytrzymały i fajny sposób ale trzeba uważać przy wyjmowaniu ich z bloczków by nie uszkodzić warstwy wierzchniej bo jest to dość częste jak zauważyłem wśród ludzi grających w GoT. Same wykonanie kart jest świetne , karty są przejrzyste wytrzymałe i bardzo dobrze wykonane choć radze zaopatrzyć się w koszulki ochronne żeby służyły one o wiele dłużej. Grafiki kart są świetnie wykonane i bardzo a to bardzo klimatyczne, choć jest kilka kart które jakby troszkę odstają od reszty ale nie przeszkadza to w niczym.
Co do samej rozgrywki można bez problemu grac w 2 osoby największa zabawa rozpoczyna się przy 4 graczach. Rozgrywka jest bardzo pasjonująca i wciągająca, jednocześnie jest bardzo wymagająca, możliwości jest naprawdę dużo a dodatki jeszcze to pogłębia, gra wymaga od grających myślenia ale nie do tego stopnia żeby zmęczyć się tym.
Ogólnie gra jest naprawdę świetna choć nie polecił bym jej początkującym graczom , no oczywiście chyba ze chcą zacząć od poważnego i świetnego tytułu wymagającego troszkę więcej od gracza ale dająca o wiele więcej satysfakcji niż nie skomplikowane karcianki.
Na koniec ogólnie tytuł jest bardzo dobry, według mnie są tylko dwa mankamenty pierwszy to właśnie znaczniki które przy nie odpowiednim wyłuskiwaniu potrafią się uszkodzić, a drugim to ze są w podstawie tylko 4 z 6 rodów z książki, nie przeszkadza to w niczym ale miłosnicy George’a R.R. Martina mogą poczuć niedosyt, ale na szczęście pierwszy mankament można rozwiązać będąc ostrożnym a drugi zlikwidują dodatki tak wiec nie ma większych problemów z minusami podstawki, polecam wszystkim graczom lubiącym wyzwania i świetną zabawę.


obrazek
A Game of Thrones LCG: Lords of Winter
ciekawy,
Lordowie Zimy jest to jeden z ciekawszych i pierwszy dodatek do karcianki Gra o Tron George’a R.R. Martina.

Po zakupie dodatku dostało się w moje ręce spore pudełko , wykonane w wytrzymały i bardzo dobry sposób, grafika zdobiąca pudełko jest tak samo świetna i klimatyczna jak oprawa pudełka podstawowego zestawu GoT. Po otwarciu można poczuć jednak troszkę niedosyt bo oprócz dwóch paczek kart i papierowego wypełnienia pudełko jest puste, wiec można mieć odczucie jakiegoś braku, ale przejdźmy do najważniejszego elementu tego dodatku kart. Karty są wykonane świetnie, wykonanie i wytrzymałość jest bez zarzutu , choć radze zakupić koszulki ochronne (rada doświadczonego karciarza). Grafiki kart i ich przejrzystość są naprawdę porażające, można poczuć klimat książek George’a R.R. Martina. Same karty wprowadzają możliwość utworzenia specjalnej talii tematycznej i jest dodany opis tej talli.
Karty z tego dodatku wprowadzają wiele możliwości rozszerzenia gry choć nie wiem czy moje odczucie jest poprawne ale ten dodatek skupia się w większości na rodzie Stark traktując resztę bardzo po macoszemu, nie jest to duży minus bo akurat jestem wielbicielem tego rodu ale gracze preferujące inne rody mogą poczuć się troszkę zawiedzeni.
Tak wiec jak pisałem już jedynymi minusami tego dodatku są odczucie pustki po otwarciu pudełka oraz zbytnie nastawienie się na jeden ród tylko ale nie są to duże minusy , tak wiec polecam ten dodatek wszystkim miłośnikom Starków \"Nadchodzi Zima\".


obrazek
Horror w Arkham: Klątwa Czarnego Faraona (edycja poprawiona)
dobre,
Klątwa Czarnego Faraona to jeden z dodatków do planszówki Arkham Horror opartej na mitologi H.P. Lovecrafta.
Pudełko jest niezbyt wielkie dlatego jest przyjemne do transportu, po otwarciu ukazuje nam się duża ilość kart co ucieszy każdego miłośnika AH bo dzięki tym kartom urozmaici się i rozszerzy rozgrywkę. Wykonanie samych kart jest bardzo ładne i w miarę trwałe ,tak samo jest z grafika kart jest ona tak samo ładna i klimatyczna nie odbiegająca od kart z podstawowego zestawu gry.
Co nowego ogólnie karty prezentują typ kart jak w podstawowej wersji z drobnym urozmaiceniem co czyni je interesującymi, największa nowością są karty eksponatów które są kompletna nowością .
Podsumowując dodatek ten nie jest może szczególnie wspaniały i nie rozszerza zbyt bardzo rozgrywki w AH ale dla wszystkich miłośników Arkham Horror jest to pozycja obowiązkowa.