PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Smi3rc

obrazek
Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon
Nie najlepsza, ale bardzo dobra.,
Pierwsza gra z serii Adventure System do Dungeons and Dragons. Jakość rozgrywki zostawia trochę do życzenia. Wydaje się, że postaci nie są zbalansiwane, jedne niezbędne do przejścia, a inne zupełnie zbędne. Jednak jeżeli posiada się inne tytuły to problem znika. Za to dostaniemy dużą ilość figurek przeciwników, olbrzymiego smoka i dużo płytek lochu. Myślę że to najbogatszy z zestawów i najatrakcyjniejszy cenowo. Na pewno warto!

obrazek
Equestria: Fantastyczni Mieszkańcy Equestrii
Jakość poprzez ilość.,
Ten dodatek chyba powstał po to by ukrócić dyskusje kto ma jakie statystyki. Czy Discord ma więcej Magii niż Cekestia, i na jakiej kostce rzuca Zecora. Naładowany jest olbrzymią ilością stworzeń wraz z wartościami ich cech i zdolnościami specjalnymi. Prawie każde ma swoją grafikę, więc strony są naładowane grafikami. Wszystko w porządku alfabetycznym. Dodatkowo dostajemy zasady tworzenia nowych stworzeń, nowe talenty i nowe rasy.
Jedyne czego pracuje to ciekawych opisów postaci, albo zabawnych cytatów z nimi związanymi.
W skrócie - jest to bogato ilustrowany zbiór statystyk mieszkańców Equestrii.


obrazek
Fate Dice: Valentine Dice
Najsłodsze z kostek.,
Recenzja kostek? Bez sensu. Turlają jak turlają. Ale jak wyglądają! Na zdjęciu dobrze, w pudełku jeszcze lepiej, ale dopiero po rozpakowaniu widać koloru i strukturę. Nie kłaść koło cukierków albo żelków, bo można zjeść. Jako zbieracz kostek, uważam że są to jedne z najładniejszych kostek wielkoseryjnych.

obrazek
The Expanse RPG Beyond the Ring
Nieskończone możliwości Expanse ,
Wreszcie bardzo dobry dodatek do expanse. O ile statki były dobre, to powinny być w podręczniku głównym, a przygoda, to po prostu przygoda. Za to tu dostajemy porządny kawał syntetycznie wychodowanej wołowiny prosto z Ganimedesa!
Mamy opis układów za stacją Mediny, samą Medine, a także zahaczki na przygody. Do tego opisane podróże i handel (przewozy, zyski ect). I teraz nasz Expanse, który do tej chwili był podręcznikowo ograniczony do układu słonecznego, stał się otwartym światem z opowieściami rodem z Firefly.


obrazek
Ufodron
Proste a cieszy.,
Bardzo prosta gra, i po przeczytaniu opisu podszedłem sceptycznie. Jest to jedna z tych gierek, które trzeba spróbować, by odkryć płynąca z nich frajdę.
Strzelamy po równi pochyłej swoimi "ludzikami", tak by trafić w środek. Jak trafimy to po 3 sekundach, o ile inny zawodnik nas nie wybił, środek, który jest dronem startuje.
I tyle.
Ale emocje, rywalizacja, tempo, tego nie da się opisać. W grę świetnie bawili się zarówno dorośli jak i dzieci lat 3-4.
Polecam.

Dwie wady: krótka żywotność baterii drona i po kilku grach (30min gry?) trzeba podładować, bo nisko lata.
Drona trzeba łapać ( pomimo że w instrukcji piszą by nie robić tego). Teoretycznie powinien ładnie wylądować, ale w praktyce zaczepia o coś, wywraca się i... Wirujące płaty rozrzucają wszystko, zaczyna się szalony taniec.
Zabawka bezpieczna, po palcach dostało się od wirnika, ale bez płaczu i krzyku.


obrazek
Mapy Starego Świata - Mapa Wspaniałego Reiklandu
Super stylówka,
Mapa dobrze znana z podręcznika jak i startera. Super klimatyczny dodatek do gry. Odporny na zalania, można prać, taki mini obrusik. Jednak z racji zastosowanej technologii (materiał i niskie dpi druku) jest średnio czytelną i czasem trzeba zgadywać co jest na niej napisane. Podobny mankament jak z mapą wybrzeża mieczy do DND. Jednak tu mamy materiałowa mapkę, czy dużo łatwiejsza w transporcie ( zwijamy, składamy albo w kuleczkę i do kieszeni). Dostajemy ją zapakowaną w teczkę w stylu startera, niestety tektura na ręczne jest bardzo cienka i teczka łatwo się zagniata. Gdyby była z grubszej tektury, to były to super dodatek do noszenia kart postaci, mapek, notatek czy innych pomocy na sesji. Niestety jakość jest zbliżona do teczek za 1zl z supermarketów.
Czy warto? Samodzielne wydrukowanie mapy na płótnie raczej nie będzie tańsze. Przydatność ma sesji - średnia, raczej jako poglądowa mapa. Za to +2 przewagi do klimatu.


obrazek
Warhammer Fantasy Roleplay 4th Edition Starter Set
Nowy początek,
Zazwyczaj startery są okrojone, zawierają jakąś prostą przygodę i skrót zasad ( lub nawet uproszczone zasady). Tyle. Jak ktoś zna grę, to kupuje podręcznik podstawowy, a nie starter, bo starter to okrojone demo.
Nie tym razem!
Tak, mamy prostą przygodę, nawet kilka i pomysły na ich rozwinięcie. Mamy gotowe do gry postacie w swoich "aktówkach". Tak są kostki, zrobione przez q-workshop ( trochę małe i lekkie, ale ładne i raczej czytelne), mamy żetony do liczenia przewag ( bardzo przydatne) i skrót zasad. Pudełko od środka ma mapę imperium i może śmiało robić za tacket do rzucania, a druga połowa ma tabele dla mistrza gry i może robić za ekran mistrza gry.
Jednak te rzeczy nie przekonają tych co znają Warhammerze by kupili zestaw startowy, chyba że kostki.
Jednak jest jedna rzecz w tym zestawie, która sprawia, że jest on pozycją "musze-mieć" - książka z opisem Ubersreik ( miasta i prowincji). Zupełnie nową rzecz w uniwersum. Wreszcie nie odgrzewane kotlety, tylko nowa treść. Mamy opis miasta,gildii, szlachty, historię, ważnych postaci, wydarzeń politycznych. Dzięki temu podręcznikowi, kolejne dodatki (rough nights and hard days, ubersreik adventures, czy nawet Enemy within) stają się dużo bogatsze. A wątki że startera przeplatają się z innymi z pozostałych dodatków. Oczywiście, starter nie jest niezbędny by prowadzić inne dodatki, ale na pewno dostarczać ważnych informacji.


obrazek
Warhammer Fantasy RPG Altdorf Crown of the Empire
Niedoskonała stolica,
Oczekiwałem więcej po tym podręczniki, ale jest ok. Znakomity przewodnik po dzielnicach i ważniejszych punktach w mieście. Duża paleta charakterystycznych bohaterów niezależnych, którzy mogą okazać się przydatni gdy będziemy prowadzić nasze przygody w stolicy Imperium. Co ważniejsze mamy także dużo miejsca poświęconego Kolegiom Magii.
Jednak zabrakło dwóch ważnych elementów - opisu altdorfczyków, tego czemu się wyróżniają na tle reszty reiklandu; oraz mini przygody, zarysu przygód - dodatek wydaje się być rozszerzeniem do Wewnętrznego Wroga, podobnie jak Middenheim ( kampania zawiera wiele ciekawych informacji o tych miastach, których nie ma zawartych w przewodnikach - z jednej strony ok - po co dublować, ale z drugiej strony powidyj, że przewodniki są niekompletne).
Na szczególną uwagę zasługują znakomite ilustracje, które oddają klimat miasta.
Czy warto kupić? Na pewno - jest to niezastąpione źródło informacji że Starego Świata niezależnie od edycji w którą się gra.


obrazek
Warhammer Fantasy RPG Archives of the Empire Vol. 1
Niezbędnik gracza,
Znakomity podręcznik uzupełniający wiedzę na temat krasnoludów, elfów i niziołków. W przystępny sposób, bez zbędnego wodolejstwa, dostajemy opis po klanach, tradycjach, obrządkach krasnoludów, o ich honorze i urazach. Niziołki także dostały sporą część podręcznika. Mamy opisany różne rodziny i prowincje w których występują - i przede wszystkim różnice. Nie wszystkie niziołki są tymi wesołymi. No i na koniec mamy elfy i północ Imperium, gdzie w grasują w lasach.
Podręcznik obfituje w ciekawostki dotyczące tych 3 ras a także ich interakcji z ludzkimi mieszkańcami imperium. Na końcu podręcznika znajdziemy kilka profesji dedykowanych dla poszczególnych ras oraz talentów.
Osobiście, uważam, że jest to najważniejszy podręcznik do 4 edycji Warhammera, zaraz po podręczniku głównym.


obrazek
Fallout RPG Core Rulebook
Fallout. Fallout nigdy się nie zmienia?,
Dobry erpeg.
Kolejna odsłona mechaniki 2d20, znanej z Kronik Mutantów, Conan, Carrera czy Dishonored. Tym razem dostajemy bardzo uproszczona wersję. Zrobienie postaci w tym przypadku zajmuje maksimum 20min, i nie jest potrzebny generator jak to bywało w innych grach na tej mechanice. Proste atrybuty, kilka umiejętności i kilkadziesiąt atutów (parków). I gramy.
Podręcznik gruby, kolorowy; połowę stanowi opis różnego rodzaju sprzętów znanych z gier ( bronie, pancerze,pojazdy, książki, komiksy, chemy*), a drugą połowę opis lokacji, frakcji, pomysłów na przygodę. W podręczniku znajdziemy mocno rozbudowana mechanikę zbieractwa, tabele losowych przedmiotów, zasady modyfikacji sprzętu,a także tabele losowych spotkań i zdarzeń. Bardzo dobry do prowadzenia w stylu sandbox, gdzie bohaterowie graczy odkrywają kolejne elementy otaczającego świata.

Polecam grę każdemu fanowi gry i gatunku. Mile i lekkie podejście do gatunku post-apo. Można śmiało rozgrywać heroiczne przygody.


obrazek
Fallout RPG Dice Set
Dobrze się rzuca,
Zwykle kostki za wysoką cenę. Ale...
Kostki są super. Po pierwsze, to k20 są duże i mają chyba z 3cm średnicy. Many jedną kostkę lokacji trafienia ( przydatna w innych grach), pozostaje 2k20 mają symbol na krytyku (w tej mechanice krytyki są na 1 a nie na 20tkach jak to jest w dnd-klonach).
No i mamy K6. Na 1,2 many trafienia ( jedno, dwa), 3,4 są puste, a 5,6 - to trafienia efektu. Mogą też się przydać w innych grach, ale niekoniecznie.
A najważniejsza zajęta tych kostek jest ich czytelność! Żółty z niebieskim nie dość, że przyjemna dla oka kombinacja, to nie ma problemu z odczytaniem wyniku czy to z większej odległości czy to przy słabym oświetleniu (tak, tak, nie każdego go obchodzi, ale z wiekiem człowiek docenia ładne kostki, które łatwo odczytać, bardziej niż piękne kostki z "wtf na niej wypadło").
Do Fallouta polecam wyposażyć się w 2 komplety.


obrazek
INFINITY: RPG Corebook
Totalne zaskoczenie,
Opis mnie nie przekonał, a w figurkowego nie grałem. Dopiero kiedy znajomy podsunął mi podręcznik i zagraliśmy sesje, okazało się że jest to świetny erpeg. Świat futurystyczny, mocno zaawansowany. Inteligentne bronie, wszczepy, pancerze wspomaganie, dopalacze neuronów. Wszystko wymaxowowane. Faktycznie zalatuje japońskim anime, ale nie jest to motyw dominujący ( jak ktoś nie chce, to nie musi). Dla mnie to cyberpunk 2120 lub 2220, tylko mniej "brudny", bardziej heroiczny i przede wszystkim przyjemniejsze zasady.
Pozytywne zaskoczenie. Bardzo dobry do prowadzenia przygód akcji, wojennych - zbrojnych konfliktach.


obrazek
Cyberpunk Red: Gra fabularna
Stary, ale nie jary cyberpunk.,
Co by dużo nie gadać. Cyberpunk to klasyka gatunku. Miał swoje wzloty i upadki, kolejne edycje, które były raz proszę raz gorsze mechanicznie. Tym razem dostajemy odświeżona wersję interlock, która moim zdaniem została w zamierzchłej przeszłości lat '90. Niestety także układ podręcznika jest jak z lat '90, i nie mam tu na myśli stylu retro. Grafiki są przepiękne, ale tabele wyglądają jakby ktoś wkleił te z Worda lub exela. Z racji, że stary cyberpunk 2020 już zniknął z rynku, została nam tylko taniec edycja. Dla osób,które nie miały jeszcze doczynienia z cyberpunkiem i nie boją się dużych, ale nieskomplikowanych mechanik - jest to pozycja bardzo interesująca. Natomiast dla tych co znają i lubili starego cybera, a liczą na to że RED będzie lepszy, szybszy, nowocześniejszy.- tu subiektywnie powiem - pewnie się rozczarują. Na plus przemawia piękna szata graficzna.

obrazek
Never Going Home: Bez powrotu (edycja polska)
Mega klimatyczny,
Kupiłem z ciekawości, w ciemno. Porządnie wydanyz twarda oprawa, fajna grafika na okładce. Tematyka ciężka, depresyjna, ale przepełniona mistycyzmem. Czyta się super. Z każdą stroną wpadają do głowy kolejne pomysły. Układ graficzny stylizowany na osobisty pamiętnik dorabia klimatu. I te proste grafiki. Chce się grać. No i kiedy się zaczyna grać, to okazuje się, że mechanika jakby przeszkadza. W moim odczuciu jest przekombinowana niepotrzebnie. Jakby ktoś chciał wymyślić koło na nowo.
Pozycja bardzo ciekawa, warta zagrania - czy na tej mechanice? Niekoniecznie. Myślę że Gensys albo Savage world's lepiej by wspierały tą grę.


obrazek
KeyForge: Secrets of the Crucible
W kociołku wrze.,
Szaleństwo. Bardzo dobry dodatek do Genesys, niekoniecznie dla fanów keyforge. Osobiście nie znam keyforge, nie grałem w karcianymi, za to ten setting mnie zaciekawił. Jak nazwa wskazuje - istny tygiel. Zwariowane pomysły i miejsca. Idealnie wpasowuje się między Terrinoth a Androida. Można śmiało zagrać coś w rodzaju wierd war, szalonej space opery czy fantasmagorii.
Świat opisany porządnie, ale nie rozwlekle- niezbędne minimum by zrozumieć keyforge. Jako źródło materiałów do mechaniki Genesys jest dużo ciekawszy od Player's Expanded handbook. Jest to też jedyny setting book, który nie będzie przetłumaczony na polski przez Rebel.


obrazek
Mothership RPG
W kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku. ,
Gra genialna w swej prostocie. Na kilkunastu stronach jest zebrane wszystko by poprowadzić przygodę w klimatach kosmicznego horroru. W 20min można przeczytać i zacząć prowadzić. W moim prywatnym odczuciu ta "broszurka" wygrywa z innymi tytułami w kategorii spacer horror - np. Obcym. Może nie posiada 100 stronicowego opisu świata, nie posiada pięknej okładki, licznych grafik wykonanych przez znanych artystów. Jest to prosty erpeg, z prostą, ale przemyślaną mechaniką. Na uwagę, zasługuje mechanika stresu, która nie jest udziwniona, jak to bywa w innych grach horroru. Uniwersalny do prowadzenia przygody w każdych realiach. Szczerze polecam każdemu fanowi SF. Dla mnie jeden z najlepszych erpegów ostatnich lat.

obrazek
Karak
Przygodę czas zacząć.,
Prosta i przyjemna gra dla młodszych graczy. Zaprezentowana zaciekawiła zarówno 12latki jak i udało się w nią zagrać 4latkom z niewielką pomocą starszego towarzystwa. Gra niby dla 5 graczy, ale można zagrać w 6 jeżeli nie przeszkadza brak jednej podkładki na ekwipunek. Zaletą jest to że można zagrać nawet i w 10 osoby, tylko trzeba mieć drugiego Karaka i połączyć kafelki lochu, potworów. Z mojego doświadczenia, dzieciaki uwielbiają w to grać i mogą tak długo, aż kafelki się rozpadną, pogubią, albo zainteresują się gra trudniejszą - np. Talizman Magia i Miecz albo Dungeon and Dragons Tomb of Annihilation. Faktycznie, gra jest mocno losowa, ograniczona w swojej konstrukcji ( 3 bronie, 5 albo 6 stworów i zawsze takie samo zakończenie), ale o dziwo jest przyjemna w swojej prostocie. A wraz z dodatkami staje się jeszcze odrobinę ciekawszą. Na wielki plus należy zaliczyć oprawę graficzną, która jest ładna, lekko karykaturalna ale przyjemna dla oka. Nawet mumia czy szkielet wyglądają uroczo, a nie strasznie.

obrazek
Star Trek Adventures Starter Set
Idealne na start wyprawy w nieznane,
Bardzo przyjemna pozycja. Jeżeli rozważasz zakup Star Trek, ale nie wiesz czy system będzie Ci pasował, to jest rozwiązanie. Wszystko co potrzebne do gry zawarte w pudełku. Szybkie i najważniejsze zasady zawarte w jednej książeczce. Gotowa przygoda, karty postaci, żetony, mapy (trochę małe ale za to ciekawe) i kostki. Wystarczy godzina i można śmiało prowadzić. Przygoda prosta, ale jej głównym atutem jest przeprowadzenie mistrza gry i graczy przez elementy mechaniczne gry i dostarczenie zabawy. Uważam, że spełnia się idealnie jako starter, bo mechanika 2d20 jest odstraszająca "na sucho", bo wydaje się być skompilowana. Jednak jak spróbujemy, okazuje się bardzo płynna i intuicyjna.
Czas wkroczyć w tą ostatnią granicę!


obrazek
Koszulki Magnum Gold 80 x 120 mm
Świetne,
Co tu dużo gadać. Koszulki pożądane, nie matowią się szybko od używania. Kupiłem je by zabezpieczyć karty do Dixita - świetnie spełniają tą funkcje. Polecam, bo są lepszej jakości niż rebelowe.

obrazek
Dungeons & Dragons: Baldurs Gate - Zstąpienie do Avernusa
Dobry średniak.,
Wreszcie ponownie możemy się cieszyć przygodami do DnD. Ta tutaj jest dobra, nie wybitna, ale dobra.
W podręczniki Najedziemy obszerny opis Wrót Baldura wraz z jego przedmieściem, opis frakcji występujących oraz znaczących bohaterów niezależnych. Do tego mamy przewodnik po Avernusje, czyli mieście w piekielnym wymiarze.
Przygoda jest bardzo liniowa, co z jednej strony może przeszkadzać,ale wprawny mistrz gry wybrnie z tego. Z drugiej strony przez swoją liniowość jest idealna dla początkujących graczy i mistrzów gry. Szczegółowo opisane lokacje i wydarzenia prowadzą nas za rączkę w tej kampanii. Epickość gwarantowana - nie dość, że będziemy bronić wspaniałych Wrót Baldura przed diabelskimi hordami, to dodatkowo przechylimy szale zwycięstwa w Wojnie Krwi. Kampania od zera do bohatera, na 15-25 sesji.


obrazek
Warhammer FRP Enemy within Campaign Vol. 2 Death on the Reik
Klasyki ciąg dalszy.,
2 część kultowej (może niesłusznie) kampanii do Warhammera - Wewnętrzny Wróg. Tym razem bohaterowie,po wydarzeniach w Bögenhafen, wsiadają na barkę by przemierzyć Imperium by odkryć kolejne tajemne zagrożenie i mu sprostać. Ta część jest przygoda drogi. Liczne spotkania na oraz przy rzece Reiki, która jest "żywicielką" imperium, poznanie postaci z różnych prowincji - stanowczo wzbogaca poznanie swiataWarnammera i nie pozwala się nudzić. Może nie jest to najlepsza z części kampanii, ale najbardziej oddająca klimat świata. Żegluga Reiki może nasuwać skojarzenie z Jądrem Ciemności.
A dla tych co już kiedyś grali, to i tak jest to ciekawa pozycji. Fabuła została rozszerzona o alternatywne zdarzenia, które pozwolą przejść przygodę na nowo bez nudy.


obrazek
Coriolis RPG The Third Horizon (twarda oprawa)
Opowieści tysiąca i jednej nocy w kosmosie.,
Pięknie wydany podręcznik. Spójne stylem grafiki, przejrzysty układ stron. Strony całkowice zadrukowane grafikami - to rzuca się na początku w oczy.
A co mamy w środku? No tu jest lepiej i gorzej. Mechanika jest prosta i przyjemna. Nie jest zbyt prosta, ani zbyt symulacyjna - tak po środku - kilka atrybutów, naście umiejętności, kilka talentów - pozamiatane. Rzucamy pulą K6 i wynik 6 to sukces. Proste.
Lećmy dalej- lekkie turbulencje. Sprzęt. Trafiamy do rozdziału z wyposażeniem. Jak na SF przystało, powinno tego być dużo i z pomysłem. Niestety, tu mamy zawód i rozczarowanie. Mało,a to co jest - zwyczajna kalka z innych erpegów. Coriolis nie dorasta do pięt pod względem ilości i przede wszystkim pomysłowości sprzętów takim systemom jak Eclipse Phase, Star Wars czy nawet Cyberpunk. Bronie i pancerz to zwyczajny standard.
No, ale po tym dołku, wzbijamy się na wyżyny- klimat.
Świat opisany prosto ale barwie. Klimat wschodu (arabski) wręcz wylewa się. Jedna strona opisu podróży kosmicznych zawiera z 5 pomysłów na przygody. Duży nacisk na mistycyzm, legendy i wierzenia. Świat opisany jest dokładnie, ale bez ram. Mamy frakcje i ich cele, mamy ważne miejsca i powiązania. Idealne do prowadzenia przygód w kuwecie (sandbox). Jednak także bardzo nada się do przygód bardziej liniowych.
Jeżeli ktoś szuka systemu rpg będącego s-f z dużymi elementami mistycyzmu (nie hard SF) I lubi/nie przeszkadza mu silny arabski motyw to jest to gra dla niego. Śmiało można postawić na półce obok Gasnących Słońc czy Mindjammera.


obrazek
Genesys: Android Shadow of the Beanstalk
Cyberpunk light,
Sam podręcznik, dla osób nie znających świata Androida, będzie raczej odstraszający. Opis świata i samego New Angeles, gdzie toczy się główna akcja, jest lakoniczny, wręcz szczątkowy. Sam zacząłem przygodę z Android właśnie od Shadow of the Beanstalk, i mnie odrzuciło. Nie jest to pozycja niezależna. Na jej bazie można rozegrać typowe przygody cyberpunkowe, ale by poznać wyjątkowości świata Androida, niestety potrzebny jest Worlds of Android, lub przeczytanie kilku książek rozgrywających się w tym uniwersum.
Książka jako sama jest bardzo pięknie i porządnie wydana. Naszpikowana grafikami, aż do przesytu. Mechanicznie, jest to dobre rozszerzenie Genesys, wprowadzające zaawansowane bronie, pojazdy i przede wszystkim bardzo dobra mechanikę hakowania ( prostą i szybką, niekoniecznie "realną").
Osobiście uważam, że SotB powinien być podręcznikiem dwa razy chudszym i załączanym do Worlds of Android, który to powinien być setting bookiem. Jednak nie jest to zły podręcznik, trzeba go po prostu traktować jako suplement do Genesys.
Osobiście, polecam każdemu, kto chciałby pograć w "nie aż tak mrocznego" cyberpunka, gdzie nie jest najważniejsze ile w siebie wpakujesz wszczepów i ile k6 zadaje twoja broń. Klimat androida jest raczej nastawiony na śledztwa: noir przemieszany z światłem neonów, czyli widowiskowe starcia ze zorganizowaną przestępczością, korporacjami, lub dywagacje na temat tego czy android jest niczym więcej niż tosterem, a klon prawnie uznawany jest co najwyżej za zwierzątko.


obrazek
Undercity: Android Novella
Opowiadanie za parę kredytów.,
Zacząć trzeba od tego, że jest to w miarę krótkie opowiadanie ze świata Android. Liczy zaledwie 100 stron, zapisanych duża czcionką, z dużymi marginesami. Do tego piękna, twarda okładka. Niestety zawartość pozostawia wiele do życzenia. Opowiadanie samo w sobie jest słabe, mało oddaje klimat świata Android, a autor nie wykorzystuje potencjału technologii tego świata. Jest to zwyczajne opowiadanie detektywistyczne. Na końcu książeczki znajdziemy parę kolorowych stron, gdzie będziemy mieć opisana lakonicznie grupę przestępczą Los Scorpions, za to dość szczegółowo bohaterów niezależnych z tejże frakcji. Niestety, nie występują oni w opowiadaniu. A na samym-samutkim końcu mamy przedstawioną panią schwarzcharakter, ze swoimi dwoma "super" brońmi.
Książka jest skierowana do graczy Shadow of the Beanstalk, gdyż zawiera opis lokacji, frakcji oraz npeców i broni wraz ze statystami. Jednak, jest to pozycja dużo mniej wnosząca do gry czy opisu świata w porównaniu z Identity Trilogy czy FreeFall.


obrazek
The Worlds of Android
Cyberpunk jakiego nie znacie.,
Olbrzymie opracowanie świata Android. Pięknie wydana książka, w pełni kolorowa, z olbrzymią ilością przepięknych grafik ( część znanych z gier planszowych czy karcianej) i nawet rozkładówki ważniejszych lokacji w New Angeles. Te rozkładówki były olbrzymim zaskoczeniem, bo jest to raczej już niespotykane.
Sama książka bardzo dokładnie i w usystematyzowany sposób opisuje uniwersum Android. Początkowo mamy historię, opis ogólny świata, korporacji rządzących, technologii. Później opis New Angeles, dzielnica po dzielnicy - mamy informacje ogólne jak i ciekawostki. Następnie opis struktury i funkcjonowania windy kosmicznej, stacji orbitalnej. Dalej kolonii księżycowych i marsjańskich. Opis frakcji, ugrupowań społecznych i koniec końców sieci.
Książka nie zawiera żadnych statystyk, nie poświęca większej uwagi Bohaterom z gier Android. Jest to przewodnik po świecie.
Osobiście uważam, że jest skierowany albo dla wielkich fanów gry karcianej i/lub planszowej, lub jest to idealny dodatek do Shadow of the Beanstalk, który w większym stopniu opisuje świat niż podręcznik do gry fabularnej. Nie mniej, jest to bardzo spójną pozycja, która doskonale obrazuje świat Androida. Polecam każdemu fanowi serii.


obrazek
D&D Waterdeep: Dungeon of the Mad Mage Board Game
Lochy, lochy, lochy,
Klasyka gatunku w odsłonie planszówkej. Zbierz drużynę śmiałków i wejdź do lochów Podgórza.
Kolejna gra z serii Adventure System do D&D. Wydaje się, że z każdą odsłona stają się trudniejszej, ale za to system kampanii jest ciekawszy. W pudełku znajdziemy dwie broszury - jedną z zasadami, które spokojnie można przyswoić w 20-30minut, oraz drugą że zbiorem przygód.
Przygody można rozgrywać niezależnie, każda każda jest inna, ma trochę inne warunki zwycięstwa oraz zasady specjalne. Można też przygody przechodzić w trybie kampanii, gdzie postaci rozwijają się między kolejnymi grami, dokupują sprzętu lub umiejętności.
Gra trzyma w napięciu od samego początku rozgrywki. Znakomita dla fanów strategii, jak i tych co lubią spontaniczność. A najważniejsze, że to gra zespołowa - gracze kontra plansza, a plansza jest bezwzględna!


obrazek
Warhammer FRP Ubersreik Adventures
Coś nowego w Starym Świecie,
Ten zbiór przygód do 4 edycji Warhammera, to wreszcie coś nowego, a nie przedruk starych przygód. Zbiór niezależnych przygód, które można rozegrać na 1-2 sesjach. Proste ale też i ciekawe. Podręcznik porządnie wydany, twarda oprawa, grafiki na wysokim poziomie. Do każdej przygody znajdziemy mapę, opisy i rysunki bohaterów niezależnych wraz ze statystykami. Wszystko podane w bardzo przejrzysty sposób. Przygody znakomicie ilustrują świat Warhammera: jego mieszkańców, krajobraz i problemy.

obrazek
Warhammer FRP Enemy in Shadows Vol 1
Zagrajmy w to jeszcze raz.,
Odgrzewany kotlet, ależ jaki pyszny. Po ćwierć wieku kampania Wewnętrznego Wroga doczekała się reedycji. Nowa szata graficzna, nowe mapy, nowe pomoce dla graczy. Jednak nie tylko. Choć przygoda miejscami jest przedrukiem 1 edycji, to została rozszerzona na alternatywne rozwiązania ( np. dla graczy którzy już kiedyś w to grali). Bardziej szczegółowy opis miasta, o nieszczęsnej nazwie, Bögenhafen, cechów, postaci niezależnych i tajemnych organizacji.
Dla tych co nie znają, lub zdążyli zapomnieć - kampania idealna. Dostarcza wszystkiego: akcja, intryga, groza i komedia. Klasyka gatunku.


obrazek
Warhammer FRP Enemy in Shadows Companion
To co chcesz wiedzieć o imperium, ale boisz się zapytać.,
Dodatek nie niezbędny do gry, ale przydatny, przede wszystkim dający pomysły oraz rozszerzający kampanię Wewnętrznego Wroga. Dodatkowo magia chaosu i opis kultów są wisienką na torcie. Reszta informacji wydaje się być przedrukiem z 1 edycji. Jednak, dla osób które nie znają wydań sprzed ponad 25 lat, jest to znakomitą pozycja.

obrazek
Dungeons & Dragons: Klątwa Strahda
Dobre, ale nie to co myślisz.,
Znakomita przygoda rozgrywająca się i dobrze opisująca krainę spowitą mgłami - Barovię. Materiału w tym dodatku starcza na długą kampanię, ale można też korzystać z poszczególnych elementów jako niezależne przygody. Szczegółowy opis krainy także dostarcza licznych inspiracji. Jest jedno "ale": nie jest to typowa kampania - jest to tak zwana "piaskownica". To znaczy, że fabuła nie ciągnie graczy z punktu A do B i do potem do C, tylko gracze mogą swobodnie przemieszczać się po licznych wątkach fabularnych , miejscach opisanych w określonej przez siebie kolejności. Daje to znakomitą wolność dla graczy i mistrza gry, ale także wymaga przygotowania całej kampanii przez prowadzącego, a nie tylko poszczególnych etapów na daną sesje, i może się wiązać z zagubieniem fabularnym graczy, którzy nie idąc po sznurku, zgubią wątek fabularny.
Pozycja na pewno godna polecenia. Klasyka DnD w nowym wydaniu. Znakomita wraz z kartami, które dodadzą klimatu gry.
Jest także do ściągnięcia ze strony wydawcy przewodnik do prowadzenia tej kampanii, który wydaje się być bardzo pomocny.