PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Lord Agrael

obrazek
Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa
,
Gra Civilization przyciągnęła mnie przede wszystkim dlatego, że ładnych kilka lat temu zagrywałem się w jej komputerową wersję. Teraz dzięki uprzejmości wydawnictwa Galakta, mogłem sobie sprawić jej planszową wersję.

Wykonanie, jak przystało na FFG, nie budzi żadnych zastrzeżeń: kafelki mapy jak i wszystkie żetony zostały wydrukowane na grubej, wytrzymałej tekturze. Szczególną uwagę przyciągają przepięknie wykonane kafelki map, które są niezwykle kolorowe i żywe. Nad resztą nie ma się co rozpisywać bo to uwzględnili już przedmówcy.

Co do samej rozgrywki - jest tu wszystkiego po trochę: zabawa w ekonomię, rozbudowa miast, tworzenie armii, poruszanie się po świecie, rozwój technologiczny. To wszystko sprawia, że podczas rozgrywki cały czas coś się dzieje i nie wieje nudą. Gracz ma cały czas poczucie, że jego cywilizacja się rozwija. Co więcej, poszczególne dziedziny są w jakiś sposób ze sobą powiązane, tak więc nie da rady rozwijać się tylko w jednej z nich, totalnie odpuszczając pozostałe. Na przykład - jeśli jesteśmy lepiej rozwinięci ekonomicznie, tym mniej punktów wymiany handlowej tracimy podczas opracowywania technologii. Dzięki temu cały czas widzimy sens rozwoju poszczególnych dziedzin.

Natomiast jeśli chodzi o moje własne odczucia:
1. gra jest duuuużo lepiej w 4 osoby niż w 3. Przy grze na trzech graczy, dwóch może się wzajemnie osłabić i ten trzeci ma wtedy dosyć łatwą drogę do zwycięstwa. Przy czterech jest to kwintesencja pożądnej strategicznej rozgrywki. W 2 osoby grać mi się nie zdarzyło.
2. gra jest złożona, przez co zajmuje naprawdę dużo czasu (około 3-4 godziny), ale czas ten mija bardzo szybko i bez przestojów. Na pewno nie jest to stracony czas i ja oraz moi współgracze uważamy to za plus.
3. są 4 drogi do zwycięstwa, ale wygrana dzięki kulturze jeszcze się w moich grach nie pojawiła. Wszystkie pozostałe wydają się zbalansowane.
4. rozgrywka przebiega płynnie, przez co żaden z graczy nie musi się nudzić podczas tur innych graczy. Co więcej - warto interesować się tym co robią pozostali gracze.
5. świetny system tworzenia mapy - losowe kafelki powodują że żadna gra nie będzie identyczna.
6. solidnie napisana, choć długaśna instrukcja, pozwala na wytłumaczenie zasad w około 30 - 45 minut, choć wiadomo że pierwsza rozgrywka jest trochę zapoznawcza.

Podsumowując:
Gra jest warta polecenia tym, którzy lubią rozbudowane gry z wieloma drogami do zwycięstwa i wieloma dziedzinami rozwoju cywilizacji do ogarnięcia. Moim zdaniem jest to gra warta swojej ceny, zawierająca masę żetonów (polecam zakup jakiegoś pojemnika z dużą ilością przegródek), a dzięki temu, że niedawno pojawił się do niej dodatek - mająca potencjał zagości naprawdę na długo na stole.