PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika 1derboy

obrazek
Baśniowy Bór
Super gra,
Posiadam tę grę w wersji z Kickstartera po angielsku i żałuję, że już wtedy nie było informacji o polskim wydawcy.

To lekka gra z kategorii gier wprowadzających - do zagrania z dziećmi lub ze znajomymi "nie grającymi" lub jako lżejszy przerywnik między poważniejszymi daniami.

Gra się szybko i sprawnie, ilość decyzji jest niewielka - jednak gra ze względu na oprawę oraz wykonanie bardzo ładnie prezentuje się na stole i pozwala na bezstresową rozgrywkę. Wzajemne kontrolowanie się kto jakich surowców potrzebuje nie stawia rozgrywki w martwym punkcie bo nawet jak wszyscy wzajemnie się blokują to rozgrywka idzie powoli do przodu.


obrazek
Rój
Świetna,
Wiele już zostało napisane - ja dodam, że Rój to idealna gra logiczna dla dwóch osób.

Wymaga dużego wysiłku intelektualnego w jednoczesnym planowaniu ataku i obrony. Można Rój porównać do gry w szachy - tylko nie ma stałej planszy, to my decydujemy w którym momencie gry pojawią sie nasze kluczowe piony, sytuacja dynamicznie się zmienia i szachy są nudne, a Rój nie!

Jedną partię można rozegrać bardzo szybko - co jest kolejną zaletą gry. Po pierwszej partii zwykle od razu gra się rewanż. A potem trzecią grę. Przesyt następuje tylko wtedy gdy jeden z graczy jest zdecydowanie słabszy.


obrazek
Dominant Species (5th printing)
Rewelacja,
Dominant Species zajmuje 16 pozycje wśród najlepszych gier na Board Game Geek nie bez powodu.

To bardzo dobra pozycja dla ludzi lubiących myśleć i kombinować.

Zdecydowanie główne danie wieczoru, a nie przystaweczka czy zakaską. Na stół będzie trafiać często jeśli dasz sie urzec czytelnym i jasnym zasadom oraz wielu możliwościom wygrania rozgrywki.

Gra polega na rywalizacji naszej rodziny zwierząt o jak najlepsze wykorzystanie i zajęcie niszy ekologicznej na ziemi ;-) Jeśli nasze zwierzęta (a właściwie cała gromada zwierząt) będą najlepiej przystosowane i osiągną status dominujących gatunków - wygramy :-)

Jako jedną z wad gry można wymienić pozorne skomplikowanie zasad - niestety grę się dość długo tłumaczy, ponieważ nie da się grać bez znajomości wszystkich zasad i poznawać je w trakcie gry, gdyż od samego początku trzeba mieć w głowie końcowy sukces i plan jak go osiągnąć.

Jednak zasady są dość przejrzyste i jeśli ktoś grał wcześniej np. w Filary Ziemi dość szybko znajdzie analogie pomiędzy rozstawianiem swoich pionów na planszy (worker placement) w celu wykonania danej akcji. Oczywiście ilość akcji jest ograniczona i nie każdy zdąży np. wyemigrować swoimi zagrożonymi gatunkami ze złych terenów lub nie każdy dostosuje się do zmieniających się warunków bytowych.

Każdy gracz dostaje pod kontrolę jeden rodzaj zwięrząt - kazde zwierze ma specjalna zdolnosc, ktore daje mu przewage na jednym polu, ale nie sprawia ze dane zwierze jest mocniejsze niz inne.

Wykorzystując zdolnosci swoich zwierzakow oraz akcji na stole - trzeba walczyc o zwyciestwo.

Szczerze polecam - gra daje duzo satysfakcji, a na koniec kiedy juz opadnie kurz i emocje zaczyna sie analiza i kombinowanie co w nastepnej grze zrobic inaczej.


obrazek
Eclipse (edycja angielska)
rewelacja,
Dla wszystkich miłośników solidnej porcji 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) do rozegrania w krótkim czasie. Uwielbiasz Twilight Imperium, ale grasz raz na rok, bo nigdy nie masz czasu na 8 godzin rozgrywki? Eclipse ten dylemat rozwiązuje.

Gra się szybko i elegancko. W czasie tury przeciwnika się nie nudzimy, bo już myślimy nad następnym ruchem, a każdy następny ruch to tylko chwila. Tury mijają jak z bicza strzelił, a całość rozgrywki zamyka się w obiecywanych 30 minutach na gracza.

Zasady są bardzo eleganckie, proste i przejrzyste, bez setek wyjątków o których trzeba pamiętać. Nauka nowicjusza idzie gładko.

Gra mimo tego, że mechanizmy są proste - jest jednak skomplikowana i dająca duże możliwości.

Szczerze polecam :D