GRY LOGICZNE
logo przedmiotu Trax

Trax

Logiczno strategiczna układanka

cena:

54.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: 2
wiek: od 6 lat
czas gry: ok. 20 min.

wydawca: Grapet

wersja językowa: polska

Opis


Trax jest grą strategiczną przeznaczoną dla dwóch osób. Gra składa się z identycznych płytek, na których widnieją czerwone i białe linie, została wynaleziona przez Nowozelandczyka Davida Smitha w 1980 roku i wygrała wiele nagród międzynarodowych. W skróconej wersji Traxa do gry potrzebne jest maksimum 64 płytek, w pełnej wersji liczba płytek może być nieograniczona.

Jak to wygląda ?


Często kupowane razem z Trax:Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2013-03-25 przerost treści nad formą :) autor: trance_atlantic

Gra na pierwszy rzut oka przypomina... hmm... okej, może nie Carcassonne, chociaż też mamy w niej płytki, które dokładamy do istniejącego układu. Gra na 'C' ma jednak tę przewagę, że każda z nich jest w zasadzie inna, natomiast Trax zawiera 64 identyczne sztuki - z jednej strony biała i czerwona linia przecinają się pod kątem prostym, z drugiej zaś tworzą osobne łuki, które wychodzą z dwóch sąsiadujących krawędzi i nie stykają się ze sobą. Banalne? W wyglądzie może i owszem, ale już w czasie rozgrywki - niekoniecznie.

Celem gry jest utworzenie zamkniętej pętli w swoim kolorze. Cała zabawa tak po prawdzie kręci się wokół jednej, najważniejszej zasady - mówi ona o tym, że gracze naprzemiennie dokładają jedną płytkę w taki sposób, aby stykała się z inną jedną ze ścianek i tworzyła ciągłą linię danego koloru. Dokładać można do układu własnego, ale i przeciwnika (czasem nawet takie zachowanie wydaje się być dużo bardziej wskazanym). Ot i cała filozofia. Jest jeszcze jedna reguła, pozwalająca nam wyłożyć na stół więcej niż jedną płytkę w naszym ruchu, która tak naprawdę 'napędza grę' i uwzględnia w niej mały (a może nawet trochę większy) element taktyczny, dzięki któremu z pozornie zwykłych 'puzzli' Trax zamienia się w prawdziwy pojedynek umysłów. Nie zmienia to jednak faktu, że prostota zasad gry absolutnie nie idzie w parze z prostotą samej rozgrywki.

Jakkolwiek lubię gry logiczne, o tyle czasem mają one pewien skończony arsenał możliwości i gdy przy stole spotkają się osoby, które mają grę dobrze 'rozpykaną', to zazwyczaj gra się wówczas do pierwszego błędu, a tych akurat Trax absolutnie nie wybacza. Z jednej strony możemy więc być świadkami sytuacji, w których partyjka zakończy się dość szybko ze względu na drobne przeoczenie już w początkowej fazie gry, z drugiej natomiast cały układ płytek rozwija się w tak różnych kierunkach, że zawsze będzie można odwrócić uwagę przeciwnika od naszych planów i spróbować zaatakować tam, gdzie najmniej się tego spodziewa. Autorzy wzięli jednak pod lupę to, o czym wspomniałem wyżej, i dodali alternatywne warunki zwycięstwa... Jakie? O tym przekonajcie się sami. :)

Miłym dodatkiem jest też mały poradnik dotyczący strategii gry, zajmujący nawet więcej niż same reguły gry, a także wersja dla tych, którzy nie mają akurat pod ręką (ani pod pachą czy nogą) żadnego rywala i mogą sobie strzelić partyjkę Traxa solo, tworząc linię ciągłą w układzie 3x3 płytki lub nieco bardziej wymagającym - 4x4.

Gra jest bardzo estetycznie wykonana, płytki są trwałe, przyjemne w dotyku, opakowanie jest jednocześnie woreczkiem do ich przechowywania i przenoszenia. Nie jest to może gra na miarę szachów, czy nawet Hive'a, ale w obrębie tak minimalistycznej formy autorowi udało się wycisnąć z niej naprawdę kawałek niezłego mózgożera a przy tym na tyle przystępnego w kwestii zasad, że śmiało można w niego pograć praktycznie z każdym.

Ode mnie w pełni zasłużona ocena bdb!
dodano: 2009-10-12 rewelacja autor: szymekinc

64 płytki i nic poza tym. Każda jest taka sama. Wygląda na pierwszy rzut oka jak nic specjalnego a jednak rozgrywka jest tak pasjonująca, że trudno się oderwać. Idealna gra dla tych co nie lubią logiczne myślenie a są przeciwnikami losowego rozwiązania. Każdy z zawodników (gra dla dwóch osób) dysponuje identycznym zestawem płytek i tylko od niego zależy czy wygra czy przegra. Jednak trzeba bardzo uważać co się robi bo czasem chcąc wygrać można zbyt przekombinować i samemu wbić sobie "gwóźdź do trumny". Gra idealna dla młodych i starszych, idealna na prezent oraz bardzo fajnie zapakowana co pozwala zabrać ją na wyjazd i nie dać się nudzie. Dla mnie jest to kółko i krzyżyk w wersji eXtreme.