ŁAMIGŁÓWKI
logo przedmiotu Pentomino

Pentomino

Układanka, która może być wykorzystywana jako gra dla 2 osób.

cena:

13.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: 2
wiek: od 7 lat

wydawca: Granna

wersja językowa: polska

Opis


Układanka, która może być wykorzystywana jako gra dla 2 osób.

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2010-05-24 Więcej niż łamigłowka autor: bigzyg

Gdybym resztę życia miał spędzić na bezludnej wyspie i gdybym mógł mieć tylko jedną grę przy sobie, to na pewno wybrałbym pentomino. Otóż układanie prostokątów, to tylko drobny ułamek możliwości przeróżnych łamigłówek zaklętych w tych niepozornych klockach. Oto kilka innych: 1) Z kompletu kamieni wybrać jeden jako wzór, z pozostałych jedenastu wybrać dziewięć i ułożyć z nich trzykrotnie powiększony kształt kamienia wzorcowego. 2) Podzielić wszystkie 12 kamieni na 3 grupy po 4 bierki i z każdej z nich ułożyć taką samą figurę. 3) Podzielić kamienie na 6 grup po dwie bierki każda i ułożyć z nich 3 pary jednakowych figur. 4) Wybrać 2 zestawy po 2 kamienie i z każdego ułożyć taką samą figurę, z pozostałych 8 kamieni ułożyć jeszcze raz tą samą figurę, tyle że dwukrotnie większą 5) Układanie różnych dowolnych, ciekawych figur, wyrysowanie ich konturów na kratkowanym papierze i po jakimś czasie odtworzenie ich układu. 6) Tą zabawę wymyśliłem sam. Na planszy 8x8 do gry w pentomino ustawić na czterech dowolnie wybranych polach cztery jakiekolwiek żetony. Na pozostałych 60 polach próbować ułożyć wszystkie 12 kamieni.
Oprócz tego wszystkiego pentomino to także niebanalna gra dwuosobowa. I choć na bezludnej wyspie ta ostatnia opcja nie wchodziłaby raczej w rachubę, to i tak wybrałbym właśnie pentomino.
dodano: 2009-06-18 prosta, ale ciekawa autor: DJ

Układanka składa się z 12 klocków o różnym kształcie.Można wyznaczyć sobie różne cele, np.zmieścić wszystkie elementy w prostokącie o wymiarach:3x20, 4x15, 5x12, 6x10 lub poruszyć wyobraźnię i układać figury przypominające swym kształtem znane rzeczy
Mam tę układankę i nawet chyba gdzieś notatnik z kilkuset wariantami utworzenia prostokąta 6x10. Dawno nie grałem, ale chyba muszę sobie ją odświeżyć.
Układanka o tyle ciekawa, że można za pomocą tych klocków ułożyć różne prostokąty, ale również figury o kształcie samych klocków (wtedy używa się 9 z 12 klocków).Można więc samemu się zabawić.
dodano: 2007-08-27 :) autor: mwka

Pentomino to znana od wieków układanka logiczna składająca się z 12 elementów. Każdy z tych elementów powstał z pięciu identycznych i przylegających do siebie kwadratów. Wszystkie tak powstałe klocki można obracać i odwracać. Cała zabawa polega na takim ułożeniu elementów aby utworzyły prostokąt o wymiarach: 6x10, 5x12, 4x15, 3x20. Dla przykładu pierwszy prostokąt można ułożyć na 2339 sposobów (dowód matematyczny otrzymano dopiero w latach sześćdziesiątych) ale zapewniam, że nie jest to takie proste i minie troszkę :) czasu zanim to sie uda. Poszukiwania kolejnych rozwiązań trwają jeszcze dłużej. Ponadto można układać 3 wymiarowe kostki np. 2x3x10 albo 3x4x5 (pod warunkiem, że poszczególne elementy składają sie nie z kwadratów a z sześcianów). Istnieje możliwość gry w pentomino w kilka osób. Zadany prostokąt wypełnia się na przemian. Wygrywa ten kto ostatni położy klocek. Gra w dwie osoby jest mało interesująca bo wygrywa osoba rozpoczynająca grę (słaby dowód) a trzy osoby to już trudno do drewnianej układanki namówić...
Innymi słowy gra bardzo wciąga i trudno się od niej oderwać.
Szczerze polecam