ŁAMIGŁÓWKI
logo przedmiotu Atom

Atom

Drewniana łamigłówka o naukowych podstawach

cena:

62.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: 1
wiek: od 8 lat

wydawca: Professor puzzle
nr katalogowy: PPLT0396

wersja językowa: polska

Opis


Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2011-12-11 Ciekawe autor: Krzysztof Budny

Inspiracją dla stworzenia tej łamigłówki były oddziaływania wewnątrzatomowe. Kulki białe reprezentują, jak się domyślam, neutrony, różowe – protony. Przyznaję szczerze, że analogia jest cokolwiek odległa. Nie znaczy to jednak, że łamigłówka nie jest chemiczna. Cały układ przywodzi na myśl porowate struktury supramolekularne. Co więcej, przed rozłożeniem układanki i ponownym jej złożeniem przydaje się umiejętność dostrzegania powtarzalnych motywów. Samo układanie przywodzi mi na myśl pracę laboratoryjną i jest całkiem przyjemne – bez wcześniejszego namysłu będziemy potrzebowali co najmniej kilku par rąk by konstrukcja nie rozleciała się w drobiazgi.
Tyle tytułem ogólnego zarysu i wstępu.
Z czym tak naprawdę mamy to tu do czynienia? Z kolejną drewnianą, bardzo ładnie wydaną, łamigłówką. Kule są ładnie oszlifowane i polakierowane. Bolce – wiązania – niestety czasem posiadają nieco ostrzejsze krawędzie, bywają nierówne. Dla człowieka nie stanowi to większego zagrożenia, problemem jest możliwość zarysowania powierzchni kulek. Wyjętą z pudełka konstrukcję należy rozłożyć i złożyć z powrotem. Z rozłożeniem problemów mieć nie powinniśmy. Złożenie wymaga, no właśnie, wcześniejszego dokładnego przyjrzenia się strukturze i małym ,,myku”, by całość nie sypała się w rękach.
Niestety, mimo, że składa i rozkłada się to cudeńko całkiem przyjemnie, to jest to raczej jednorazowa rozrywka. Do wad zaliczyć należy również labilność ,,wiązań” w nowozłożonej układance – wydaje się, że bolce mają idealnie dopasowane tylko 2 kulki i należałoby złożyć całość dokładnie tak samo jak w fabryce – konstrukcja nie jest tak zwarta jak na początku.
Jako ciekawostka i ozdóbka półki z książkami – całkiem niezłe.
Do tej recenzji należy wziąć poprawkę – autor jest chemikiem. :)