gry planszowe karciane > Metropolia
GRY KARCIANE
logo przedmiotu Metropolia

Metropolia

Zamień miasto w metropolię

cena:

55.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 8 lat
czas gry: ok. 30 min.

wydawca: Fox Games
projektant: Masao Suganuma

wersja językowa: polska

Opis


Jesteś burmistrzem i starasz się rozbudować swoje miasto do poziomu metropolii. Buduj biurowce i stadiony, by potem czerpać z nich zyski. A może  zdecydujesz się zainwestować w sklepy, pizzerie i bary sushi? Na nich również można zarobić. Możesz też budować kopalnie oraz wysyłać kutry rybackie na połowy makreli. Rozwijaj swoje miasto i stwórz imponującą metropolię!

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2015-09-11 fajna i szybka autor: zioombel


Fajna gra, w miare szybka - dla od dwoch do czterech graczy. Budzi kontrowersje, bo wersja podstawowa niestety jest "zepsuta" przez istnienie paru strategii, ktorych konsekwenta realizacja przy braku przeszkadzania przez innych graczy daje duza przewage. Na szczescie, polska edycja tej gry od razu zawiera dodatek (Metropolia PLUS), ktory zawiera 68 dodatkowych kart i modyfikuje zasady rozgrywki. Zmiany sa latwe do ogarniecia i w duzym stopniu podnosza zarowno regrywalnosc jak i skutecznie ograniczaja szanse na realizacje jednej z dominujacych strategii. W pakiecie z Metropolia Plus zdecydowanie warto ta gre miec. Kolejny dodatek (Metropolia Remont) mozna juz sobie darowac - wydluza rozgrywkie w prostej grze, ktorej glowna zaleta jest duzy ladunek emocji w krotkim czasie.
dodano: 2014-09-09 autor: banachow

Nieduża gra karciana o budowie własnego miasta . Zaczynamy z rozpoczętymi budowami kilku kluczowych dla nas miejsc takich jak lotnisko czy park rozrywki, do ich ukończenia natomiast potrzebujemy gotówki. Kto pierwszy ukończy budowę wszystkich – wygra. Półśrodkiem do osiągnięcia naszego celu jest kupowanie kart budynków z puli ogólnej, na których mamy nadrukowane liczby, wykorzystywane do rzutu kośćmi, czyli głównego mechanizmu używanego podczas rozgrywki. Jeśli np. wynik na kości wypadnie 6, aktywujemy budynki z liczbą 6, proste. Sprawdzamy przy okazji kolory budynków, bo część może przynosić dochód nawet jeżeli jest tura naszego przeciwnika, część z kolei zmusi nas do oddania pieniędzy innym.

Rozgrywka jest płynna , tury graczy bardzo proste : rzucamy kośćmi, aktywujemy budynki i zgarniamy za nie przychód, za który kupujemy bądź nie kolejne budynki . Gra jest pod tym względem prostoliniowa , przez całą partię robimy dokładnie to samo. Za to nie trwa ona długo, 30min to max myśle. Oprócz tego daje nam kilka interesujących wyborów – możemy na przykład skupić się na zrównoważonym rozwoju kupując budynki o różnych numerach , tak aby zwiększyć szansę trafienia odpowiedniego wyniku na kościach. Drugi wybór to kupno kilku tych samych obiektów i nastawienie się na jeden konkretny wynik, który przyniesie zwielokrotniony efekt. Oprócz tego mamy możliwości tworzenia kombosów. Jest sporo zależności między kartami, które pozwalają na lekkie główkowanie, oczywiście bardziej w gronie rodzinnym czy na luźnym spotkaniu ze znajomymi niż na zebraniu geeków. Duża w tym zasługa dodatku, który jest od razu dołączany do gry. Gdyby nie on, sama podstawka według mnie po kilku partiach zaczęłaby się ogrywać, jest w niej zbyt mało budynków, aby wystarczyła na dłużej. Natomiast z dodatkiem nawet po 10 partiach zdarzyło nam się, że wylosowaliśmy budynek, którego nie widzieliśmy wcześniej . Także świetne posunięcie ze strony wydawcy z umieszczeniem go w pudełku z podstawką.

Gra jest lekka i przyjemna, daje nam może nie dużo wyborów, ale zadowalającą ilość w jej trakcie. Dużym plusem jest widok rozrastającego się miasta, większa ilość budynków to jednocześnie sprawniejszy silnik do zarabiania przez nas gotówki. Pod tym względem mechanika współgra z tematem , co wzbudza entuzjazm. Wydanie również jest świetne, podobają mi się zwłaszcza ilustracje na kartach. Małym minusem są malowane farbą kości, no niestety nie jest to trwałe rozwiązanie, u mnie już widać ich pierwsze oznaki zużycia (a nie grałem wiele razy). Cały czas chwalę grę, a moja ocena raczej tego nie odzwierciedla, czemu? Jej losowość potrafi zdewastować całą radochę z grania, serio. I zależy ona wyłącznie od braku szczęściach przy rzutach. Mieliśmy partię, gdzie przeciwniczka miała szeroki wachlarz różnych budynków, wydawało się , że bez problemu coś z tego ugra. Tymczasem na kościach co drugi rzut wypadało to samo. Nie dość, że powodowało to konieczność oddawania mnie całej kasy jaką udało jej się wcześniej uzbierać, to jeszcze jej rzut promował bardzo mocno moje budynki za które zgarniałem fortunę. I tak do samego końca, kiedy zbudowałem wszystkie kluczowe budynki warte ponad 80 monet, współgracz w tym czasie dwa najtańsze warte łącznie 6. Niestety, ale Metropolia potrafi wgnieść w ziemię i nie dać szansy na podniesienie się . Na ogół partie są zacięte i dają dużo zabawy, czasami natomiast nie ma się ochoty nawet kończyć krótkiej i tak partii.
dodano: 2014-04-28 Łatwiejszy i szybszy Catan autor: tvaruk

ZALETY:

+ Łatwa w tłumaczeniu, zasady jak uproszczeni Osadnicy z Catanu
+ Wbudowany dodatek rozwiązujący podstawowy problem podstawki
+ Naprawdę dużo gry za niską cenę
+ Podoba się graczom w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania

WADY:

- Podstawka ma kilka lepszych strategii, można łatwo ograć początkujących
- Związane z powyższym, gra w samą podstawkę staje się dość szybko powtarzalna
- wykonanie niektórych elementów (widziałem dwa egzemplarze gry, w obydwu było coś lekko nie tak - kostka z niepomalowaną ścianką, karta z rozmytym rysunkiem na koszulce)

Metropolia to naprawdę prosta gra, gdzie rzucamy kostką a uzyskany wynik na ściance (ściankach) porównujemy z posiadanymi przez nas kartami i rozpatrujemy efekty które wypadły. Generalnie chodzi o wybudowanie kilku (4 w podstawce, 6 z dodatkiem) ważnych dla naszego miasta budynków zanim zrobi to konkurencja. Jest troche negatywnej interakcji, jest szybka rozgrywka, a po stosowaniu zasad z dodatku, gdzie mamy losowy wybór 10 kart zamiast dominionowego "wszystko jest dostępne póki jest", co utrudnia kopiowanie tych samych rozwiązań w każdej rozgrywce. Grałem w nią już kilkanaście razy i działa zarówno z dziećmi jak i ze starszymi graczami. Temat też jest bezpieczny, a rysunki, moim zdaniem, nieinfantylnie sympatyczne. Po tej cenie zdecydowanie polecam, ja będę sprzedawał swojego Catana, bo Metropolia robi to samo tylko lepiej.