gry planszowe karciane > Hanabi (metalowa puszka)
GRY KARCIANE
logo przedmiotu Hanabi (metalowa puszka)

Hanabi (metalowa puszka)

Kooperacyjna gra karciana o fajerwerkach

cena:

43.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 8 lat
czas gry: ok. 25 min.

wydawca: Asmodee (2012)

wersja językowa: francuska
instrukcja: polska

Opis


Hanabi to gra kooperacyjna, tzn. taka w której gracze nie grają przeciw sobie, lecz współpracują aby osiągnąć wspólny cel. W tym przypadku wcielają się w rolę bezmyślnych właścicieli fabryk z fajerwerkami, którzy niechcący pomieszali prochy, lonty i rakiety na pokazie sztucznych ogni. Przedstawienie zaraz się zaczyna, a panika wdziera się w ich szeregi. Muszą działać razem aby pokaz nie zakończył się katastrofą! Pirotechnicy muszą złożyć 5 fajerwerków (1 biały, 1 czerwony, 1 niebieski, 1 żółty, 1 zielony) poprzez utworzenie z kart sekwensu rosnących liczb (1, 2, 3, 4, 5) w tym samym kolorze. Brzmi prosto, prawda? No więc nie całkiem, gdyż w tej grze karty trzymasz tak, aby widzieli je pozostali gracze, a nie Ty! Aby pomagać innym graczom w ich zagrywaniu musisz udzielać im wskazówek na temat posiadanych kolorów, lub wartościach trzymanych w ręku fajerwerków.

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2014-12-10 Świetna kooperacja autor: Zbyszek

Hanabi jest moim zdaniem rewelacyjną grą kooperacyjną. Cała mechanika opiera się na trzymaniu kart awersem w stronę innych graczy, co prowadzi do sytuacji, w której zupełnie nie wiemy jakie karty mamy na ręce. Ponieważ celem gry jest wykładanie kart na kolorowe stosy (5 podstawowych kolorów) nasi współgracze będą musieli nam podpowiadać. Na pierwszy rzut oka naszym głównym zadaniem ma być, więc zapamiętywanie ich podpowiedzi. Po pierwszych rozgrywkach okazuje się jednak, że obowiązków jest znacznie więcej. Aby cały mechanizm działał sprawnie trzeba uważać jakie podpowiedzi zostały udzielone i komu, kontrolować własną rękę, dokładać w razie możliwości karty na stosy, uważać aby sojusznik nie wyrzucił wartościowej karty i ogólnie kontrolować liczbę niebieskich żetonów odpowiadających za podpowiedzi. Zrozumienie jak to wszystko "płynie" zajmuje zazwyczaj ze dwie rozgrywki - tyle właściwie trzeba aby w pełni cieszyć się grą. W miarę rozgrywania kolejnych partii, zwłaszcza jeśli gramy wciąż w tym samym gronie, rodzi się zaufanie i powstają strategie co w widoczny sposób wpływa na końcowy wynik gier.

Posiadam francuską, "zapuszkowaną" wersję gry i gdy karty już zupełnie mi się zciachają ponownie ją kupię. Kwestia braku instrukcji po polsku nie jest zbyt problematyczna - można ją znaleźć w internecie, a po kilku grach właściciel bez trudu wyjaśni zasady bez jej pomocy. Niestety w wersji polskiej postanowiono zmienić grafikę na kartach oraz znaczniki, w moim mniemaniu na o wiele brzydsze. Wydaje mi się również, że francuski projekt graficzny jest o wiele przyjaźniejszy dla osób mających problemy z odróżnianiem barw. Z drugiej strony wersja polska jest wyraźnie tańsza. Tak czy siak polecam wersje w metalowej puszce - znacznie przedłuża to żywotność gry.

Ostatnią kwestią jaką chciałbym poruszyć jest nastawienie graczy. Nie mam pojęcia dlaczego przez wielu recenzentów Hanabi jest opisywana jako gra imprezowa. Wymaga pewnego skupienia i spokoju. Aby rozgrywka przynosiła satysfakcję należy przestrzegać pewnych niepisanych reguł. Jeżeli za każdym razem gdy partner będzie wyrzucał wartościową kartę będziemy się krzywić i stękać to oczywiście dostaniemy na koniec więcej punktów. No ale oszukiwać grę i to jeszcze kooperacyjną? To jak oszukiwanie samego siebie. Dlatego niestety Hanabi nie musi się sprawdzić w każdym gronie, co jest bardzo smutne bo to naprawdę świetna gra. Gorąco ją polecam.