gry planszowe karciane > Cytadela
GRY KARCIANE
logo przedmiotu Cytadela

Cytadela

Zbuduj średniowieczne miasto godne Króla!

cena:

74.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 8
wiek: od 10 lat
czas gry: od 30 do 60 min.

wydawca: Galakta (2018)
nr katalogowy: PL-WR02
projektant: Bruno Faidutti

wersja językowa: polska

pasujące koszulki: standard american (84 szt.) tarot (33 szt.)

Opis


W królestwie potrzebny jest nowy Wielki Budowniczy, a ty znajdujesz się w gronie osób pretendujących do tego zaszczytnego tytułu. Jednak by zostać wybranym na to stanowisko, musisz zachwycić monarchę, budując najbardziej majestatyczną średniowieczną metropolię. Budowa własnego miasta wymaga pomocy wielu różnych postaci. Czy zdecydujesz się zatrudnić zwinnego Złodzieja, który sięgnie do kiesy przeciwników? A może poprosisz o pomoc Architekta, który pozwoli szybko wybudować kilka dzielnic? Tylko najlepsze miasto zapewni swojemu założycielowi tytuł Wielkiego Budowniczego.

W grze Cytadela gracze korzystają z pomocy okolicznych mieszkańców, aby zdobywać złoto i budować dzielnice składające się na ich średniowieczne miasto. Na koniec wygrywa gracz, który zbuduje najbardziej oszałamiającą metropolię!

Wydana w 25 językach i nominowana do ogromnej liczby nagród gra Cytadela jest przez wielu uznawana za jedną z najlepszych współczesnych gier karcianych. Niniejsze wydanie zawiera postaci i dzielnice z oryginalnej wersji gry oraz dodatku, a ponadto wzbogacono ją o 9 nowych postaci oraz 12 kompletnie nowych dzielnic, które razem oferują graczom więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej!

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2021-04-17 Wredny klasyk autor: maruniewicz

W niedawnym wpisie na swoim blogu autor Cytadeli, Bruno Faidutti wspominał, że o ile jego nowsze gry nie sprzedają się zbyt dobrze, tak klasyczne pozycje, które zaprojektował - w tym Cytadela właśnie - schodzą, mimo pandemii, znakomicie. Trudno się dziwić, pomimo ponad 20 lat na karku Citadels to wciąż doskonała zabawa- szczególnie dla 5/6 graczy. Z jednej strony ścigamy się w budowaniu swojego stołu i mamy tu drobne zarządzanie surowcami, ale solą gry jest wybór akcji w każdej turze i związana z nim negatywna interakcja, blef i dedukcja. Przodują w niej oczywiście złodziej i zabójca, ale umiejętne wykorzystanie postaci z załączonego dodatku czy Warlorda również potrafi popsuć szyki oponentom. Cieszmy się, że gra jest wciąż w druku i powszechnie dostępna, bo dzisiaj gry często się wygładza i wydaje mi się, że coś tak wrednego w latach 20 XXI wieku miałoby problem z wydaniem. Absolutna klasyka i w zasadzie must-have dla każdego, komu zdarza się grywać w większym gronie, a nie straszna jej negatywna interakcja i podłe zagrania.
dodano: 2019-04-03 Wspaniała gra we wkradanie się do cudzej głowy autor: Maciej Jonczyk

W skrócie jest to idealna gra w stylu: aha czyli jeśli ja zrobię tak, to on zrobi tak, ale on wie, że ja tak nie zrobię więc zrobi inaczej, tylko że ja właśnie zrobie tak jak myśli, że zrobię to się nie będzie tego spodziewał"

jeśli zrozumieliście w ogóle to zdanei tzn że gra jest właśnie dla was.

Kilka uwag: jak się ogracie z pierwszymi w miarę losowymi rozgrywkami, to potem można drogą dedukcji i eliminacji starać się rozwikłać co kto wybrał i łatwiej namierzyć przeciwników (chyba że są równie przebiegli jak my)

Druga sprawa to, to co lubie bardzo, że gra nie pozwala nam rozegrać strategii, którą ustalimy sobie przed grą i będziemy chcieli ją rywalizować bo ją najbardziej lubimy.. nie nie, musimy grać według takich kart jakie nam przychodzą i podążać trochę jak z prądem gry, co wymusze różne taktyki i reakcje na sytuację dzięki czemu każda rozgrywka bywa naprawdę świeża.
Świetnie sprawdza się wariant 2 osobowy, i 4+. 3 osobowy trzeba troche zmodyfikować żeby był zbalansowany lepiej.