GRY KARCIANE
logo przedmiotu Wiarusi

Wiarusi

Kooperacyjna gra karciana a przetrwaniu w okopach w czasie Pierwszej Wojny Światowej

cena:

51.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 14 lat
czas gry: ok. 30 min.

wydawca: Rebel.pl (2016)
projektant: Fabien Riffaud , Juan Rodriguez

wersja językowa: polska

Opis


Drugi sierpnia 1914 roku. Na rynku małego miasteczka grupka nierozłącznych przyjaciół wciąż jest w szoku po przeczytaniu przytwierdzonego do drzwi ratusza obwieszczenia o mobilizacji. Nagłówki gazet niepokoiły już od kilku tygodni, ale treść ogłoszenia zaskoczyła wszystkich. Nie zdając sobie sprawy z piekła, które ich czeka, mężczyźni przyrzekają sobie, że niezależnie od tego, co się wydarzy, wszyscy wrócą żywi. Niestety rzeczywistość, z którą przyjdzie się im zmierzyć, jest dużo gorsza niż ich najgorsze koszmary.

W grze Wiarusi 2-5 uczestników wcielać się będzie w grupę przyjaciół razem ruszających do walki. Ich zadaniem jest zwyciężać kolejne starcia i przeżyć aż do osiągnięcia pokoju. Gracze będą musieli współpracować, aby osiągnąć wyznaczony cel - będą używali ochronnych amuletów, dodawali sobie otuchy przemowami, a gdy któremuś z nich zagrozi jakieś niebezpieczeństwo, gotowi będą wycofać się ze starcia, aby pomóc kompanowi w potrzebie.

Mechanika Wiarusów oparta jest na kartach - zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich, które posiadają na rękach. Jest to nie tylko warunek zwycięstwa, ale także ważny element kolejnych rund: po zakończeniu każdej z nich morale drużyny spada tym szybciej, im więcej kart pozostało na rękach uczestników. Nie ma żadnej możliwości, by je odbudować, a gdy spadnie do zera, gra kończy się przegraną.

Uczestnicy muszą na bieżąco analizować, komu należy pomóc i jakich trudności pozbyć się najpierw, aby z jednej strony pozbyć się jak największej liczby kart, z drugiej zaś nie dopuścić do przegrania kolejnych rund - niepokonane zagrożenia i tak do nas wrócą później, więc rozprawienie się ze wszystkimi jest jedyną drogą do podpisania rozejmu i osiągnięcia trwałego pokoju.

Sposób rozgrywania kolejnych partii, specyfika zagrożeń, a także kooperacyjny charakter gry nadają Wiarusom klimatu - potrzeba ciągłego dbania o morale i zaangażowanie w los wszystkich uczestników pozwala graczom na rzeczywiste zaangażowanie w rozgrywkę.

Poszczególne elementy gry - jak chociażby treść przemów - zachęcają uczestników do korzystania z fabuły, a nawet samodzielnego jej rozbudowywania. To od nas zależy, jak będzie wyglądała rozgrywka.

Zawartość pudełka:
6 dwustronnych kart wiarusów
59 kart doświadczeń
16 żetonów wsparcia
5 żetonów przemów
znacznik dowódcy misji
skrócony opis zasad
karta pokoju
karta pomnika

Jak to wygląda ?


Często kupowane razem z Wiarusi:Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2019-08-29 Świetny chwiler autor: MatPun

Bardzo podoba mi się, że ktoś zrobił małą, karcianą grę kooperacyjną. Zasady Wiarusów są bardzo proste ( chociaż instrukcja dość słabo napisana ), więc zrozumieją je również początkujący. Gracze sami wybierają, jak duże poniosą ryzyko ( choć gra w jakimś stopniu wymaga ryzykowania ), muszą też porozumiewać się w celu ustalenia, jak mogą wyjść z opresji cało. Gra dosyć losowa, jak to karciana ( zdarzało się mi dobierać całą rękę kart które stanowią jakieś 30% całej talii - to niby do przewidzenia, ale jak się coś takiego zdarza w pierwszej turze to gracz ma przechlapane ), ale w granicach normy ( musi być losowa, jak to kooperacja ). Stosunek jakości do ceny - zadowalający. Sądzę, że gra jest warta dodania do domowej kolekcji.