GRY IMPREZOWE
logo przedmiotu Kameleon

Kameleon

Gra towarzyska na każdą okazję!

cena:

78.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 8
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 15 min.

wydawca: Trefl

wersja językowa: polska

Opis


Wszyscy gracze poza Kameleonem znają sekretne słowo. Używając jednego skrupulatnie dobranego wyrazu, starają się opisać je tak, aby Kameleon nie był w stanie go namierzyć. Ale kto jest Kameleonem? Czas na pełną podejrzeń i domysłów debatę, której celem jest wskazanie Leona Kameleona. Rzucajcie oskarżenia, podważajcie odpowiedzi innych i zaciekle brońcie swoich – ale ostrożnie, Kameleon łatwo wtapia się w tłum i może pozostać niezauważony.

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2019-12-30 Zakamuflowany diament autor: Ryber

Jeśli chodzi o gry imprezowe, to zawsze od zręcznościówek czy gier na spostrzegawczość bardziej interesowały mnie tytuły wzbudzające kreatywność lub wzajemne oskarżenia. Kameleon łączy błyskotliwe skojarzenia słowne z mechanizmem ukrytego zdrajcy, dodatkowo destylując oba dość popularne schematy do formy bardzo prostej i szybkiej rozgrywki. Może to być jednak zwodnicze – chociaż partia gry nie trwa długo, to nigdy nie kończy się tylko na jednej (a nawet nie na dziesięciu).

Zasady są banalne: wszyscy gracze oprócz jednego otrzymują informację, które słowo czy nazwa spośród szesnastu jest właściwe. Pozostający w niewiedzy kameleon nie będzie poruszać się w zupełnej ciemności, bo wszystkie dostępne opcje łączy wspólny temat – jego głównym atutem jest jednak ukryta dla pozostałych tożsamość. Po chwili na zastanowienie każdy z graczy wypowiada swoje skojarzenie do wskazanego słowa, a następnie odbywa się zakończona głosowaniem dyskusja, który z graczy był kameleonem. Ten jednak nawet złapany może się wybronić, jeśli poprawnie wskaże słowo, które było wybrane w tej rozgrywce. Tym sposobem gracze wymyślając swoje skojarzenia poruszają się po cienkiej granicy – muszą udowodnić przed pozostałymi, że znają ukryte słowo, ale nie chcą za bardzo nakierować na nie kameleona. Zbyt oczywista podpowiedź i cały wysiłek na nic, zbyt zawoalowana i sami stajemy się podejrzanym.
Brzmi znajomo? Kameleon czerpie z gier takich jak Tajniacy czy Mamy Szpiega, ale zasady są jeszcze łatwiejsze, a zamysł bardziej uniwersalny. Zamiast wyjaśniać wyjątki reguł czy zawiłości fabuły można praktycznie od razu zacząć grać. Ze względu na długość jednej partii nie jest problemem także dołączenie i odłączanie się innych graczy w trakcie zabawy. Kameleon to rewelacyjny tytuł naprawdę dla każdego, który jednak nomen omen wydaje się być trochę niezauważany.

Pewnym mankamentem jest polskie wydanie gry, nie chodzi jednak o kwestię jakości lub tłumaczenia. Gra nie jest zepsuta. Adaptacja na rodzimy rynek nie obyła się jednak bez infantylizacji sloganu gry („Zdemaskuj Leona Kameleona”? Aż ciarki przechodzą) oraz znacznego powiększenia pudełka, które w obecnym rozmiarze zupełnie nie pasuje do prostej imprezówki. Trudno jednak z takich powodów skreślić grę, która pod każdym innym względem zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ostatecznie można ją przecież przepakować w coś bardziej przenośnego, co zresztą rozwiąże też problem zniechęcającego sloganu.